Svéráz národního rybolovu

Особенности национальной рыбалки

Peculiarities of the National Fishing

Komedie

Rusko, 1998, 98 min

Nebolo to až také ako lov, ale stále to bolo viac ako dobré. Pije sa tu síce menej avšak vtipnejších hlášok tu padá viac. Plno opileckých rozhovorov, ktoré sú tie najlepsšie ožralecké múdra, aké sa po šenkoch nedajú len tak zachytiť. Po vzhliadnutí sa chcem každopádne zúčastniť nejakého toho lovu alebo rybolovu v ruskom štýle.(3.12.2009)

„Tento způsob (rybo)lovu, zdá se mi poněkud“....dál už si dosaďte každý sám resp. to své. Takhle nějak by (možná) vypadalo Rozmarné léto, kdyby se V.Vančura resp. J.Menzel narodili a vyrostli v Rusku. Krásně poeticky (kdo chce, najde si ji tam), se sympatickým nadhledem a (sebe)ironií převyprávěný příběh o síle čistého přátelství, oslavě přírody, vlasteneckého Ruska a .... vodky, která nejen, že „utužuje“ charaktery a sbližuje („před bohem a chlastem jsou jsi všichni rovni“), ale dokazuje, že nejen ve vínu je pravda a v které se mj., průzračně (obrazně i doslova) zrcadlí duch resp. duše tamějších lidiček. Nebo třeba taky o tom, jak je někdy(e) důležité, dávát si sakra dobrý pozor na rozmáchlá gesta či, že čerstvé dvoudenní strniště se vám dokáže postarat o (ne)jeden nekončící maraton, který dokáže pořádně znavit. Ostatně své o tom (čerstvě) ví i aligátor z Vysočiny. Nabízí se příměr: „co jste chtěli, to (i) máte“. Karel se zřejmě nestačil divit a teď nemám rozhodně na mysli pana knížete. Počítám, že se to odehrálo (na ruské ambasádě) dnes nějak následovně?: B.M. Zdravím Miloši, tak jak jde panování? M.Z.: „Borisi Michajloviči, je to hrůza, samá práce, žádnej oddech- žádnej piknik pod korunou lípy s Dostojevskim v (levé) ruce a becherovkou v pravé (ruce), jsem totálně vyždímanej a navíc se o mě pokouší viróza (škrábe mě v krčku) a to mám před polednem odemykat Korunní komoru ve Svatovítské katedrále. B.M.: „Miloši, klid, lék už se nese!.....Tak „do pravý, do levý, .....brzdi, Borisi, brzdi, nejsem stonožka“. Jenom ty přípitky můžeme pouze tipovat.... na intelekt, za vlast, na porozumění, na spojenectví, či na mlčení? Možná došlo i na slib, že až se uvidí příště, v soukromí, musí si pořádně zarybařit. Who knows....(10.5.2013)

Zase příjemně a vtipně zábavný film, kde parta kamarádů, ve složení generál Michalovyč (Alexej Buldakov), přírodní mystik Kuzmič (Viktor Byčkov), kriminalista Ljova Solovejčik (Semjon Strugačjov), smolař Serjoža Olegič (Sergej Russkin), policista Semjonov (Sergej Gusinskij) a host prokurátor (Vasilij Domračjov), se schází na známých místech proto, aby lovili rybky. Ale rybolov se zvrhává v pití, marné pokusy o lov, které často vedlo k ohrožení jejich vlastních životů a získání ztraceného a drahoceného nákladu vodky a finskou mezihrou. Zase je zneužívána armáda k soukromým účelům a pro litry vodky. Kráva překonává rychlostní rekord, jedinou rybu chytí rybář nováček, pan prokurátor, útěk z Finska, vrácení a opětovný útěk, uspávání generála a náhodné potopení lodě. Vtipné, zábavné, s krásným nadhledem a národní sebeironií.(13.1.2011)

Zapomenutí šestnácti krabic vodky na finském území se partičce Rusů pod vedením alfasamce Michalyče zpočátku jevilo jako tragédie. Naštěstí má Kuzmyč ty správné konexe u maríny a není pro něj problém sehnat atomovou ponorku Děťátko (tak je pojmenovaná, aby popletla nepřátele a jiné hloupé zvědavce). Loni s ní jeli na ostrovy na borůvky, teď poslouží k záchraně ztraceného chlastu. Tenhle film je neskutečně vtipný a skvělý dabing ho posouvá ještě o třídu výš. "Mystika. A já proč to se mnou tak smýkalo.":D:D:D:D(22.9.2011)

Svéráz národního lovu byl jak blesk z čistého nebe, kdežto na Svéráz národního rybolovu jsem již koukal s jistám očekáváním, které se mi naplnilo, ale přesto už to nebyl tak překvapivý humor. Ještě jen musím poznamenat, že koukat na tenhle film s českým dabingem, tak ho snad nedokoukám. Jak na český dabing nedám dopustit, tento film je v původním znění zárukou dvojnásobného smíchu.(2.7.2009)