Mrtví a pohřbení

Trailer

Filmový horor, odehrávající se v malém městečku na západním pobřeží Spojených států. Jeho hlavním hrdinou je místní představitel zákona, šerif Dan Gillis, který má velké starosti s dlouhou sérií nesmírně brutálních vražd. Musí najít vraha a zabránit dalším tragédiím, jenže tím jeho problémy neskončí. Když nešťastnou náhodou způsobí autonehodu, stane se svědkem neuvěřitelné události. Zraněný chodec si "klidně" nasadí přejetou ruku a uteče. To však není jediná nevysvětlitelná událost. Zdá se, že mnohé z pohřbených obětí brutálních vražd se tajemným způsobem vrací do života. (oficiální text distributora)

Trailer

Jello Biafra

Rok 1981 bol pre hororový žáner veľmi úspešný. V tomto magickom roku vzniklo mnoho hororov, ktoré sú dnes neoddiskutovateľné klasiky. Medzi ne patrí aj tento skvost, ktorý pojednáva o maličkom mestečku na západnom pobreží spojených štátov, kde miestna komunita brutálne zavraždí každého turistu, ktorý sa tu čo len na skok objaví. Jeden uhorí zaživa, ďalšieho roztrhajú na kusy a jedna nešťastná dievčina skončí s hlavou rozdrvenou balvanom. Lenže dotyčné obete veľmi dlho mŕtve nezostanú a onedlho sa vracajú živé a zdravé.........s úplne novou fasádou. Miestny šerif rozbieha pátranie po príčinách tajomných vrážd a snaží sa odhaliť čo je motiváciou k týmto vraždám. Autori tu s prehľadom vykreslili veľmi ponurú atmosféru prímorského zapadákova, navyše zahaleného mlžným oparom. ()

Seabeast

Žádný zázrak se nekoná, ale po konci musím říct, že to špatné úplně nebylo. Béčkovost z toho vyčuhuje už od začátku a tu příchuť má po celou dobu. Moc se mi líbily "chuťové" efekty, které jsou u filmů z 80. let naprosto jedinečné a současná digitální éra jim u mě nešahá ani po kotníky. Ne ve kvalitě, ale spíš v tom nádechu a kouzlu. To, co zkrátka zhotovíte přímo na place má o dost větší šmak, než ty počítačové pozlátka. Mrtví a pohřbení není žádný hororový milník, ale svoji závěrečnou pointou a posledním dialogem mě docela rozesmál. Vtipná tečka! Atmoška maloměsta mě sice tolik nedostala a ti živí mrtví moc děsivě nepůsobí, a to ani při svých rejdech. Ale s ubývající stopáží mě to začalo docela bavit. Rozhodně víc než třeba "kult/nekult" v podobě průdérní série Phantasm. Moc vážně se to nebere a ani se to vážně nedá brát, takže zasloužené tři hvězdy jsou až až. ()

topi

Dead & Buried jsem viděl naposledy na dvd od Řitky někdy před více než patnácti lety. A už tenkrát se mně to hodně líbilo. Nyní, v remasterovaném obrazu a hlavně zvuku jsem byl naprosto ohromen! Špičková, tíživá pohřební atmosféra, která příběhem proplouvá se jen tak nevidí. Nevím proč, ale celkově mně tento film připomínal Carpiho o rok starší Mlhu. To zlověstné, všudypřítomné hororové ovzduší funguje na jedničku v obou případech. Nechci zbytečně více vyzrazovat, stačí říct, že pár scén, včetně závěru z hlavy jen tak nevymažu. Režisér Gary Sherman mě již předchozím dílem Death Line přesvědčil, že atmosféra a cit pro detail je jeho hlavní doménou. No a aby toho nebylo málo, k parádnímu výsledku rozhodně přispěly i tyhle velká jména - scénárista Dan O´Bannon, kultovní tvůrce speciálních efektů Stan Winston a v malé roličce Freddy Krueger Robert Englund. Rád bych ještě zmínil úvodní sekvenci na pláži, kde mladý fotograf fotí různé záběry a připlete se mu tam krásná žena, kterou se zájmem začne fotit. To vše za doprovodu úžasně krásné klavírní hudby spojené s anglickými rohy a smyčci. Dokonalá fantazie. Pak přichází první šok a hudba společně s příběhem najede na okultní, morbidně zlověstnou funerální notu. Mazec, mazec, tenhle flák si v tomto obrazu a zvuku budu pouštět častěji, nejlépe na podzim, za větrných a temných dušičkových večerů.... ()

Kusko.t2

Mestečko Potter's Bluff je tým posledným miestom na Zemi, kde by turizmu chtiví výletníci či náhodní prechádzajúci chceli stráviť čo i len deň. Posledná vlna záhadných vrážd stupňujúca svoju silu, padá na plecia miestneho šerifa, Daniela Gillisa. Obvyklé vyšetrovacie metódy a postupy, podporované profesionálnymi závermi a zdravým rozumom, tentoraz úspech neslávia. Odpovede na otázky treba hľadať iným spôsobom. ### Režisér Gary Sherman sa neštítil použiť vo svojom "Dead & Buried" ani vcelku brutálne gore scény, ktoré sa stali tým hlavným kameňom úrazu pre cenzorov. Vo Veľkej Británii sa síce "Dead & Buried" v roku svojho vzniku dostal do kín v nezostrihanej Uncut podobe a to s prístupnosťou označenou ako Rated: X. Následný video release štúdiom “Thorn EMI“ sa ale tejto voľne šíriteľnej pocty nedočkal. Film bol totiž v novembri roku 1983 cenzormi z britskej BBFC distribučne zakázaný, čo vyplývalo z umiestenia na tzv. zozname "Video nasties". Ban pominul v januári 1985, kedy film cenzori zo zoznamu vyradili. O päť rokov neskôr vychádza "Dead & Buried" opäť, tentoraz ale v Cut podobe (zostrih skrátený o 30 sekúnd – prístupnosť označená certifikátom Rated:18, vydanie štúdiom "The Video Collection"). Verzie od distribučných štúdii “Polygram“ (vydanie z roku 1999, Rated:18), “Anchor Bay“ (2-diskové vydanie z roku 2004, Rated:18) a “Optimum“ (vydanie z roku 2007, Rated:18) sú už bez zásahov. ()

kluk z Na

Ze začátku jsem si myslel, že jsem si spletl film, protože to vypadalo jako bych koukal na nějaké lacinné péčko, ale nakonec se ukázalo, že je to fakt horor. Akorát jsem se příliš nebavil po celou dobu, dalo by se říci, že jsem ten film vlastně pročekal, jelikož jsem neustále čekal na nějaké silné scény, ty nejsilnější přišli ke konci, tam mě film začal bavit:-) ()

• Film bol natáčaný v prímorskom mestečku Mendocino v Kalifornii. (Jello Biafra)

Související novinky

Svet bez lží od scenáristu ALIENa

Svet bez lží od scenáristu ALIENa

21.08.2005

Ako by vyzeral svet, keby existoval dokonalý a neomylný detektor lží? Touto otázkou sa bude zaoberať sci-fi thriller THE TRUTH MACHINE podľa rovnomennej knihy Jamesa Halperina. Prečítať si ju a… (více)