Mrtví a pohřbení

Dead & Buried

Mŕtvi a pochovaní

Horor / Mysteriózní

USA, 1981, 92 min (Director's cut: 94 min)

Raz darmo, 80. roky majú nezameniteľné čaro. Aj nenápadný Shermanov horor to potvrdzuje. Mŕtvi a pochovaní je remeselne natočený kus podľa scenára Dana O’Bannona (zasvätený vedia) o šerifovi, ktorý sa snaží prísť na kĺb brutálnym vraždám vo svojom rajóne. Odhalenie je desivé a cena zaň predčí aj samotnú smrť. Veruže, záver je znamenitý. 7/10(19.10.2012)

Výtečná věc, která mě hodně bavila. Hlavní předností je poutavý děj, který udrží pozornost od začátku do konce. Navíc je tam řada velmi dobrých momentů, které to pozdvihují nad žánrový průměr (film si navíc dobře pomáhá dramatickou hudbou). Zamrzí ale občas nelogické chování některých postav (rodinka bloudící v temném domě je svou debilitou vyloženě na pěst) a místy značná předvídatelnost - hodně rychle mi bylo jasné, kam to vše směřuje, včetně samotného závěru, který je nejen předvídatelný, ale i dost stupidní. Btw. hodně mi to připomínalo film Rituál (jsem skoro v pokušení se domnívat, že "posloužil" jako inspirační zdroj).(7.4.2019)

Toto je jeden z mých vůbec nejoblíbenějších horrorů, co znám. A to ze dvou základních důvodů. Po jeho shlédnutí a totálně šokujícím, nečekaném a absurdním konci jsem přehodnotil veškeré filmy "vyhodnocující" obsah film až na samém konci ... A to počínaje "Šestým smyslem", přes "Sedm", "Klub rváčů" až po třeba "Iluzionistu". TADY byl položen pravý základ šokujícího konce, který vše obrací na ruby!! A druhý důvod pro neuvěřitelnou oblibu tohoto filmu je, jak jsem se u něj od začátku do konce cítil ... Jde to velmi těžko popsat a vysvětlit a je to zřejmě osobní záležitost. Nechápu však, co to mělo z psychologického hlediska znamenat. Od začátku filmu jsem měl pocit, že sleduji něco, co jsem již viděl. Každá scéna mi připadala známá, povědomá a šokující, ale vždy až ve chvíli, kdy se odehrála. Nikdy jsem ani na vteřinu nedokázal odhadnout, co ve filmu bude dál, jakmile to ale proběhlo, zachvátil mě mrazivý pocit "že tohle znám, někdy někde ... ale nevím kde, jsem něco takového viděl" ... 90 minutové "deja vu", jaké jsem nikdy nezažil. Opravdu divný pocit. A nemůže jít o skutečnost, že bych film již viděl ... neviděl, filmy si pamatuji velmi dobře. A konec jsem si nepamatoval a přesto jsem měl pocit, že "jsem ho již viděl" ... Prostě pro mne naprosto divný film a veškerý dojem z něj byl umocňován touto skutečností a jevem. Víc jej ani nemohu komentovat, tohle je základ, který jsem si z něj odnesl a divný pocit jsem z něj měl téměř 14 dní ... "Dead and Buried" jsou podivným, temným filmem ... s něuvěřitelně podivnou, zkreslenou, temnou a šokující atmosférou ...(23.1.2008)

Mysteriózní horor o přímořském městečku, kam není radno se vydávat na výlet. Zatímco divák ví, kdo má podivné vraždy na svědomí, šerif marně pátrá po pachateli. Černá magie, vúdú, pohřbená srdce. A samozřejmě nemrtví. Na speciálních efektech se podílel také Stan Winston a nutno říci, že jako vždy odvedl dobrou práci. Oheň, kyselina, sečné, bodné a řezné nástroje mají žeň. Jako bonbónek - injekční jehla vražená hluboko do oka. Na temné atmosféře se výraznou měrou podílí hudba. Z původního hodnocení jsem hvězdu ubral, ale pořád se jedná o slušný kousek.(21.1.2019)

Veľmi podarený atmosférický kúsok, ktorý spája mnoho žánrov do seba. A predstavte si, ono to funguje! Prechádza sa cez klasický horor, film-noir, hixplotaition a zombie žáner. Scénar Dana O´Bannona je nabúchaný, režisér sa toho dobre zhostil a určite poteší aj účasť Roberta Englunda. Pôvodne som tu mal štyri hviezdičky, ale celková pointa a zničujúci záver si naozaj zaslúžia plné hodnotenie.(22.8.2010)

• - Tento film byl u nás původně distribuován pod názvem Reinkarnace. (masw)

• - Film byl na počátku 80. let v UK umístěn na seznam tzv. "videonasties" filmů, tedy filmů zakázaných promítat a produkovat z důvodu zobrazování brutality, krve, nahoty a sexu. (Flipnic)