Mrtví a pohřbení

Dead & Buried

Mŕtvi a pochovaní

Horor

USA, 1981, 92 min (Director's cut: 94 min)

Horor o podivném městečku kde se vraždí turisté. Nejdřív je pěkně brutálně zmasakrován jakýsi fotograf, kterého svede hezká žene a následně ho napadnou rybáři. Pak ho upálí, ale on přežije tak ho dodělají v nemocnici. Celé to vyšetřuje místní šerif, ale čím víc se dotoho vrtá, tím víc je to zamotanější. Poněkud paradoxní mě přišel patolog co přijde na policie oznámit, že se mu ztratila mrtvola, když on má se vším největší spojitost. Jo krásné oživování mtrvých.(1.12.2007)

Dan O´Bannon, Stan Winston. Stačí ? Mě tedy ne, pokud se jedná o "Mrtví a pohřbení". Béčkový scénář ( jako ALIEN ) a průměrná režie (rozhodně NE jako ALIEN ) srážejí tento horrůrek, který začíná jako eroťák, do vod poměrně nudné šedivosti. Snímek mi připomenul The Fog od Carpentera svou atmosférou. Lekaček je poskrovnu a pointa je taktéž předvídatelná. Potěší rolička Harryho, ve které se mihl pan Englund. No a já už mám sbaleno a mohu odjet na výlet někam k moři, abych mohl konečně využít svůj fotoaparát :)(15.7.2008)

Těžkotonážní klasika z mého hororového dětství/puberty, kdy jsem hltal páteční horory na Nově. Ani jsem netušil, jak se ten film vlastně jmenuje, ale hned na začátku jsem si vybavil asi tu nejlepší věc na filmu - pointu. Jestli Vám ji bude chtít někdo prozradit, něčím ho majzněte a nenechte si zkazit film. Ale i tak je film skvělý - v ospalém městečku Potters Bluff se místní šerif snaží vyřešit množící se vraždy. Později začnou mizet a objevovat se mrtvoly - jako živí lidé. Skvělý napínavý příběh stojí rozhodně za to, navíc je doprovázen neskutečnými psycho scénami (rodinka v domě, celý závěr) a opravdu brutálními vraždami. K tomu krásná nostalgická hudba a jako malý bonus Robert "Freddy" Englund v jedném z menších rolí. Jo po stránce logiky toho všeho dění to vlastně nedává moc smysl, nicméně co se týče atmosféry a příběhu ten film rozhodně stojí za to.(19.11.2014)

Jeden z těch lepších hororů (a že je jich málo), proto je vhodné i nadhodnotit, ale čtyři hvězdy jsou přece jen moc. Ten snímek nedokáže postrašit, ale nutí vás aspoň koukat a to není málo. Béčko se středně velkým (a vůbec ne průměrným) B. A pár dobrých scén: urvaná ruka na chladiči auta, když hrdina srazí chodce... a následná honička. Škoda, že film v druhé půli tak zrychlí (oproti velmi pomalému začátku), člověk to přestává prožívat, nestíhá prodlít.(6.8.2007)

Nenápadný horor aký vytrhá z priemeru sebavedomý scenár s množstvom prekvapení a výborné masky Stana Winstona. Dej občas zrkadlí hlavný neduh doby a teda nelogické chovanie postáv (rodina hľadajúca pomoc v pavučinách zamorenom dome), lenže absencia nudných miest, morbídne vychytávky a záverečná pointa vyzdvihuje film do kategórie originálnych.(27.5.2014)

• - Tento film byl u nás původně distribuován pod názvem Reinkarnace. (masw)

• - Film byl na počátku 80. let v UK umístěn na seznam tzv. "videonasties" filmů, tedy filmů zakázaných promítat a produkovat z důvodu zobrazování brutality, krve, nahoty a sexu. (Flipnic)