Proti vlastní krvi

Trespass Against Us

Proti svojej krvi

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2016, 99 min

Adam Smith a Alastair Sidons toho nechávajú toľko akoby pod povrchom, až ich filmu chýba skutočná dramatickosť. Otec so synom sa síce občas dostanú do konfliktu, ale nikdy nie natoľko, aby z toho vyplynulo niečo zásadné pre vývoj deja. Prvá polovica je myslím výborne rozohraná, postupom času, kedy sa majú veci vyhrocovať, ale príde iba k určitému skratovému rozhodnutiu, smerujúcemu k akémusi symbolickému, melancholickému finále. Samozrejme nás tvorcovia presviedčajú, že hlavná postava síce nie je vzor cnosti, ale myslí to dobre a my s ňou tým pádom musíme sympatizovať. Kto tu vlastne za všetky trable môže, to je tá najzásadnejšia otázka filmu, na ktorú sa ale zase celkom ľahko odpovedá.(13.4.2017)

Film natočený se stejnou lehkostí, s jakou žijí jeho hlavní hrdinové... Mohla by to být stejná cool stylová jízda jako legendární Guy Ritchieovský Podfu(c)k, Michael Fassbender má dokonce stejně neodolatelné charisma jako mladý Brad Pitt, ale narozdíl od figurky kočovného boxera Mickey O'Neila je jeho Chad Cutler opravdový...civilní...naprosto uvěřitelný... Fassbender je skvělý herec a je hodně znát, že si tuhle roli cíleně vybral, ten archetypální model střetu s dominantním otcem, vůdcem klanu, patriarchou, se nedá jen tak odbýt, je to radost sledovat, jak funguje chemie mezi ním a Brendanem Gleesonem. Film navazující na onu předlouhou tradici britských sociálních dramat, který je ale ještě trochu navíc dramatem otce a syna. Snímek o tom, že ze sociálně vyloučených lokalit se neodchází. Proti vlastní krvi...(20.3.2017)

Britské, rodinné, uzavřené, komunitní, volné, nezávislé. Příběh o vztahu mezi otcem a synem uprostřed takové bílé čisté cikánské komunity. Do práce tam snad nechodil nikdo, všichni se živili menšími krádežemi. Problém nastane v situaci, kdy se chce syn trhnout a žít vlastní život jen se svojí rodinou mimo vliv svého otce. Herecky parádní, Brendan nezklamal, Michael překvapil. Evropská kinematografie, to bych mohla pořád. ..žít si takhle v lese, v přívěsu, o nic se nestarat. Jo, aspoň týden bych si to užila.. (17.4.2017)

• SaNcHeZ_cz

Adam Smith ve svém celovečerním hraném debutu natočil až překvapivě nezajímavou nudu. Jistě, studie společenské spodiny s dvěma výraznými hereckými představiteli v čele je bezesporu zajímavý nápad, realita je ovšem trochu někde jinde. Hodinu a půl dlouhý náhled pod pokličku kriminální kočovné komunity nenabízí ve výsledku nic nad rámec žánrové rutiny, čím by diváka zaujal, vyjma zmíněného Gleesona a Fassbendera, kteří hrají na výbornou. [50%](13.4.2017)

63%? Kam to spějeme, dámy a pánové...? Pro mě jeden z nejlepších filmů roku. (A jestli ne nejlepších, tak rozhodně nejkrásnějších.) Poctivá elegantní filmařina a promyšlené budování výsledné emoce (komplexu emocí). Film určený k svobodnému vnímání a přemýšlení, který je "cool" takovým způsobem, jaký mi nevadí.(13.6.2017)