Proti vlastní krvi

• Nový Zéland

Trespass Against Us

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2016, 99 min

Snímok si berie na paškál vzťahy rodinných príslušníkov írskej kočovnej komunity, ktorá žije neustále na hrane zákona v karavanoch neďaleko mesta. Hlavnou postavou je Chad ( Michael Fassbender ), ktorého tento spôsob života už neuspokojuje a chce pre svoju rodinu lepší život. Dostáva sa do konfliktu so svojim otcom ( Brendan Gleeson ), "vládcom" komunity. Práve na vzťahu s otcom a vlastným synom, ktorému starý otec imponuje ( nepodporuje chodenie do školy ) sa tvorcovia pustili do drámy, ktorú zvládli len na polovicu. Chýbalo mi tu silnejšie uchopenie diváka, vyostrenejší generačný konflikt. V každom prípade má aj tento nezávislý film svoju hodnotu a oplatí sa ho vidieť. Tretí komentár.(15.2.2017)

Žijí jako psanci uprostřed anglické přírody, ale špatně se určitě nemají. Se zákonem si nikdy hlavu nelámali, kdo se na ně zle podívá, bude rád, když skončí s rozbitým ksichtem. Flákači, chmatáci, negramoti, kočovníci. Cutlerovic rodinku drží pohromadě plánovač nejrůznějších krádeží Colby, jenže jeho syn má o budoucnosti přeci jenom jiné představy. Vloupání do honosného panství bude mít pro komunitu už definitivní dohru. Brit Adam Smith umí vykreslit atmosféru, někdy je při vyprávění děje poněkud monotónní, ale po celou délku zaujme. Velkou měrou mu v tom pomáhá ústřední duo, které svou hereckou bravurou hypnotizuje: Fassbender tyhle polovyšinuté mysli zvládá dokonale, vůdcovský Gleesonův projev je pak dokonale mrazivý. Chemie mezi nimi je hlavním kladem filmu. Právě kolísavé vztahy, kdy syn nějakou úctu k otci má, ale stále víc ho sžírá touha zajistit vzdělání a lepší život svým dvěma dětem, mají svou kvalitu. Škoda, že se mi to celé velmi rychle dostalo z hlavy. Tři až čtyři hvězdy.(9.4.2017)

(87/2017) / Spolu s Moonlightom film roka 2017 so far. Adam Smith na to, že dotereraz sa k filmovaniu dostal len cez klipy, kraťase a pár seriálov, ukázal ako sa debutuje v nezávislom filme a vypýtal si vstupenku do prvej ligy. Film perfektne pracuje s tempom a po akčnejších resp. drsnejších scénach dáva priestor postavám a hlavne divákom aby videné sprocesovali do psychológie postáv a ich vývoja. Odporúčam ak je možné dať volume na max. pretože OST pripravili slávny The Chemical Brothers a je to cítiť. Lúpežná scéna je akčným vrcholom filmu a možno aj tohto roka. Dokonalý zážitok z hutného, ťažkého filmu dokonali Gleeson s Fassbenderom a servírujú momentálny top. Pozor ale na sklamanie, žiadny super rýchly cool zážitok tu nikoho nečaká, a film sa v plnej kráse ukáže len trpezlivému oku. (9/10)(26.4.2017)

Sociální drama naředěné kriminálkou, ale především herecký koncert v podání Brendana Gleesona a Michaela Fassbendera. Archetypální střet otce a syna působí v jejich podání svěže a své si na tom odvádí i prostředí ostrovních travelers. Výtka tak směřuje jen k vyvrcholení, protože ten závěrečný střet byl prakticky opomenutý, což je škoda. Ale jinak palec nahoru. 75%(27.3.2017)

Na Trespass Against Us není nic moc k hodnocení. Je to zkrátka nezávislá britská venkovská oddychová tvorba, která asi nikoho úplně neurazí, ale ani nikomu nevyrazí dech. Je to tak nějak čára přes všechny žánry, tudíž vyvolá více různých emocí. Fassbender a jeho britský přízvuk velmi potěší každého jeho fanouška, v podstatě Fassbender společně s Gleesonem dost drží nad vodou celý tenhle film. Je to opravdu dost průměrné a asi to ani není na vyložené doporučení. Jako další checkbox u jednoho z Fassbenderových filmů ale poslouží.(30.5.2017)