Proti vlastní krvi

• Velká Británie Trespass Against Us (více)
Trailer 1

Tři generace nechvalně známé rodiny Cutlerů žijí jako psanci uprostřed krásného anglického hrabství Gloucestershire. V jedné z nejbohatších části Británie bydlí v karavanovém táboře a svůj čas vyplňují bezcílným poflakováním, občasným pytláctvím, příležitostnými zlodějinami, plánovanými loupežemi a potyčkami s každým, kdo se jim nelíbí. Neustále se pohybují za hranou zákona, jejich okolí je nesnáší a policie po nich tvrdě jde. V čele klanu Cutlerů stojí Colby (Brendan Gleeson) a pevnou rukou udržuje ve své kočovné komunitě tradiční životní styl a zvyky. Colby by rád časem předal své vůdcovství synovi Chadovi (Michael Fassbender), ale ten z této vidiny není úplně nadšený. Chad se totiž na svět dívá i jinou perspektivou než jeho táta. Začíná být rozpolcený mezi rodinnou tradicí kočovníků a chmatáků a s tím spojeným drsným životním stylem a touhou se z tohoto vymanit a postarat se svým dětem a manželce o lepší život a budoucnost. S tím je ale spojený konflikt s otcem, který o ničem příliš nesmlouvá a navíc připravuje loupežnou akci, jejímž cílem je honosný dům plný cenností. Chad zjišťuje, že osud a možnost volby nemusí ležet v jeho vlastních rukou... (CinemArt)

Trailer 1

OG_Swifty

Film o anglickejch svetskejch, anebo spis retardech, ktery je bydlenim v karavanech pripominaj. Bavily me dialogy, ktery maji ten typickej anglickej slang, kterymu jsem misty vubec nerozumel (ackoliv si lze domyslet v zavislosti na aktualnim deni). Misty jsem s hlavnim hrdinou soucitil, protoze zili fakt v shitu, a bohuzel to nakonec to nemelo uplne dobrej konec. A prestoze mi to hodne pripominalo ceskou produkci filmovyho zanru "vsechno je v prdeli", kvalita scenare a hercu cinila skutecny kvalitativni rozdil. ()

dubinak

Na Trespass Against Us není nic moc k hodnocení. Je to zkrátka nezávislá britská venkovská oddychová tvorba, která asi nikoho úplně neurazí, ale ani nikomu nevyrazí dech. Je to tak nějak čára přes všechny žánry, tudíž vyvolá více různých emocí. Fassbender a jeho britský přízvuk velmi potěší každého jeho fanouška, v podstatě Fassbender společně s Gleesonem dost drží nad vodou celý tenhle film. Je to opravdu dost průměrné a asi to ani není na vyložené doporučení. Jako další checkbox u jednoho z Fassbenderových filmů ale poslouží. ()

Morholt

Sociální drama naředěné kriminálkou, ale především herecký koncert v podání Brendana Gleesona a Michaela Fassbendera. Archetypální střet otce a syna působí v jejich podání svěže a své si na tom odvádí i prostředí ostrovních travelers. Výtka tak směřuje jen k vyvrcholení, protože ten závěrečný střet byl prakticky opomenutý, což je škoda. Ale jinak palec nahoru. 75% ()

elanius

(87/2017) / Spolu s Moonlightom film roka 2017 so far. Adam Smith na to, že dotereraz sa k filmovaniu dostal len cez klipy, kraťase a pár seriálov, ukázal ako sa debutuje v nezávislom filme a vypýtal si vstupenku do prvej ligy. Film perfektne pracuje s tempom a po akčnejších resp. drsnejších scénach dáva priestor postavám a hlavne divákom aby videné sprocesovali do psychológie postáv a ich vývoja. Odporúčam ak je možné dať volume na max. pretože OST pripravili slávny The Chemical Brothers a je to cítiť. Lúpežná scéna je akčným vrcholom filmu a možno aj tohto roka. Dokonalý zážitok z hutného, ťažkého filmu dokonali Gleeson s Fassbenderom a servírujú momentálny top. Pozor ale na sklamanie, žiadny super rýchly cool zážitok tu nikoho nečaká, a film sa v plnej kráse ukáže len trpezlivému oku. (9/10) ()

gudaulin

Proti vlastní krvi přes slibné obsazení určitě není film, který by mohl soutěžit v kategorii trhák roku. Předpokládám, že v kinech se spíš mihne a pro diváky bude problém vidět ho na velkém plátně. Není to žádné neštěstí, tenhle biják je z rodu snímků, kterým stačí malá obrazovka, protože nestojí na tricích a výpravě. Vzpomínám si, jaký údiv způsobila u méně informovaných postava Brada Pitta coby bílého cigána v Podfu(c)ku. Ve Velké Británii cigánství nemá etnický rozměr, je to sociální kategorie, označení lidí žijících kočovným způsobem života a majících specifický hodnotový žebříček odlišný od zbytku populace. K travellers patří i hlavní hrdina snímku - na jedné straně nejnadějnější nástupce nezadržitelně stárnoucího šéfa klanu, který by měl jednou stanout v čele velkorodiny, na druhé straně čím dál zřetelnější a odvážnější rebel, který vidí, že je potřeba se přizpůsobovat rychle se měnícímu světu, chce vzdělávat své děti a říkat ne tam, kde mu tradice káže říkat ano. Jenže okolní svět o něj nijak zvlášť nestojí, síla předsudků i oprávněné nedůvěry dělá své. Pomocnou ruku před tlakem okolí umí poskytnout opět jenom velkorodina. Proti vlastní krvi je dílem sociální a psychologické drama, dílem i kriminálka s akčními prvky. Za dramatický útěk z místa loupeže by se nemusel stydět ani čistokrevný kriminální thriller. Celkový dojem: 70 %. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)

Související novinky

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Zažili jsme i lepší roky než 2016. Nejen co do počtu ztráty lidí, kteří přinesli světu něco hezké a hodnotné, či do počtu překvapivých a znejisťujících politických událostí. On ten rok s šestkou na… (více)