
Sex Pistols: Děs a běs
-
The Filth and the Fury
Dokumentární / Hudební
Velká Británie / USA, 2000, 108 min
Režie:
Julien TempleHrají:
John Lydon, Sid Vicious, Steve Jones, Paul Cook, Glen Matlock, Malcolm McLaren, Siouxsie Sioux, Billy Idol (a.z.), královna Alžběta II. (a.z.), Ricky Jay, Benny Hill, Freddie Mercury (a.z.), David Johansen, Sting, Laurence Olivier (a.z.), Bryan Ferry (a.z.), Johnny Thunders (a.z.), Pamela Rooke, Soo Catwoman, Helen Wellington-Lloyd (a.z.), Nancy Spungen, Shane MacGowan (a.z.), Rod Stewart (a.z.), Nick Kent (a.z.)Střih:
Niven HowiePlakáty
Obsah
-
Film Juliena Templa je intímny a šokujúci hraný dokument, ktorý bez bázne portrétuje pravdepodobne najvplyvnejšiu a určite najkontroverznejšiu rockovú kapelu všetkých čias. Dokumentuje príbeh Sex Pistols od ich vzostupu zo zapadlých londýnskych uličiek, plných odpadkov, cez ich ukrižovanie britskou bulvárnou tlačou, uznanie státisícov nadšených fanúšikov až po konečný rozpad na turné v Amerike. Film rúca mýty a ponúka autentické výpovede členov skupiny, ktorí po prvý krát vyšli z tieňa svojho egomaniakálneho managera Malcolma McLarena.
Sex Pistols existovali jen 26 měsíců, podepsali smlouvy se třemi různými nahrávacími společnostmi a nahráli jen jedno album – přesto však dokázali navždy změnit tvář populární hudby.
Tento film je neuctivý, podrobný a šokující. Je dokumentem o vzestupu kapely a o tom, co následovalo. Objasňuje zároveň řadu mýtů, které působení skupiny provázely. Film obsahuje dosud nezveřejněné pasáže z více, než dvacetihodinového soukromého archivu kapely, včetně vystoupení, zkoušek a nahrávání, které Temple šikovně propojuje se současnými rozhovory se čtyřmi původními členy skupiny.(oficiální text distributora) -
Bože, ochraňuj královnu! Vzestup a pád proslulé punkové kapely v britsko-americkém dokumentu.
Dokumentární film Sex Pistols: Děs a běs o „nejzběsilejší" skupině rockové historie, který natočil britský režisér Julien Temple, lze vnímat jako jistou revizi jeho předchozího snímku The Great Rock'n'Roll Swindle (1980), v němž byla tato kapela a punková revoluce nahlížena výhradně z pozice manažera skupiny Malcolma McLarena. Ve zmíněném kontroverzním hraném dokumentu se McLaren v úloze jakéhosi Velkého Manipulátora cynicky vysmál všem příznivcům punku jako pitomcům, kteří naletěli jeho velkému rokenrolovému švindlu se skupinou, jež byla ve skutečnosti pouze jeho výnosným umělým výtvorem. I Temple se tenkrát nechal McLarenem zčásti manipulovat a zřejmě proto se rozhodl doplnit vlastní, jednostranně zdeformovaný obraz kapely tím, že v novém filmu poskytne prostor výhradně členům Sex Pistols. Ve filmu tentokrát s větším odstupem akcentuje i politické, ekonomické, sociální či hudební podhoubí vzniku punkového hnutí, ale i důvody, proč tak záhy původní hněv částečně ztroskotal na úskalí módy.
Templeova anarchistická koláž je poskládána z aktuálně dotočených rozhovorů s přeživšími členy Sex Pistols, nikdy předtím nepoužitých záběrů z koncertů a zkoušek sestříhaných z více než dvacetihodinového soukromého archivu kapely (včetně předsmrtného rozhovoru s baskytaristou Sidem Viciousem), ale také z ukázek z dobových optimistických reklam (kontrastujících se záběry z pouličních nepokojů), z televizních show a z machiavellistického dramatu Richard III s Laurencem Olivierem. Film opětovně rekapituluje všechny známé a pobuřující výtržnosti kapely i okruhu jejích nejdivočejších příznivců z tzv. Bromley Contingentu i její vynucené, ale bohatě vykoupené přestupy od jedné nahrávací společnosti ke druhé. Do filmu je převzato i několik scén z Templeova předchozího filmu z roku 1980 – jde především o animované pasáže, doplněné novým komentářem. Značný prostor je také věnován skonu Sida Viciouse a jeho osudové heroinové lásky Nancy Spungenové, kterou zbytek kapely nenáviděl.(Česká televize) - Dvacet let po The Great Rock’n’roll Swindle vypráví Julien Temple znovu příběh skupiny Sex Pistols, nebo přesněji nechává jednotlivé členy kapely vyprávět jejich příběh. Využívá přitom dokumentárních materiálů ze 70. let, dobových i aktuálních rozhovorů, včetně dlouhého povídání s basistou Sidem Viciousem, které vzniklo krátce před jeho smrtí v londýnském Hyde Parku v roce 1978. Film je autorským portrétem hudební skupiny, která patří k těm, jež měly největší vliv na historii rockové hudby. Seskupení Sex Pistols, přestože existovalo pouze krátkou dobu (od listopadu 1975 do počátku roku 1978), si ihned získalo světovou slávu singlem „Never Mind the Bollocs“, který vtrhl do světa popu jako revoluce. Tři minuty stačily na to, aby bylo řečeno vše, co řečeno být muselo…(MFF Karlovy Vary)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- ocenění
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Photo © Nitrate Film
82%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
![]() |
19.07.2001 |
---|
Podobné
- Sex Pistols: Agents of Anarchy (TV film) (2008)
- Sex Pistols: Anglie tu bude navždy (2008)
- Sex Pistols: The Ultimate Review, The (2005)
- Punk and the Pistols (TV film) (1995)
- The Great Rock 'n' Roll Swindle (1980)
- Sex Pistols: Live at the Longhorn (1978)
- Sex Pistols: Live in Winterland (1978)
Joker Punx
Kapelu Sex Pistols jsem si zamiloval asi ve svých dvanácti až třinácti letech, poprvé jsem tenhle dokument viděl na VHS, kdy ho můj fotřík přinesl z videopůjčovny, byl jsem ten teenager co začínal na kapelách jako Blink 182 a Sum 41, o old school punk rocku jsem nevěděl vůbec nic. Tenhle dokument mi změnil život, jsem punkáč srdcem i duší :) Tenhle dokument je výborně natočenej, výbornej je rozhovor z Londýnského Hyde Parku se Sidem Viciousem ze srpna 77, dobrá scéna byla jak Sid jde parkem s hákovým křížem na tričku a jaký si pán na lehátku s novinama v ruce se znepokojí a vstane a čumí na Sida jak puk, Sid ještě na něj zamává pěstí :D Johnny Rotten se příjemně poslouchá, upřímnej týpek. Jasných pět hvězd! Best Old School Punk Rock 77!!!!! ;)(31.1.2018)
umbjaz
tak jsem to poprvé v životě viděl od začátku až do konce. je to prostě děs... bez ohledu na to, co se zpívá v písničce Plexis, Sid Vicious byl doopravdy vinnej. především tím, že v jeho stopách pokračuje spousta lidí, kteří mají IQ na bodu mrazu a nevidí dál, než za další pivko. Heroin lidi ničí, ale tahle troska byla zničená už před tím. celkově v zato, je zde hezky ukázáno, jak vlastně kluci po punkáčsku na všechno sraly, až se vlastně dostali na vrchol pop-scény. tak to fakt nebyl sen a jak Johnny trefě poznamenal: "to punkáči zkazili punk tou uniformou. my jsem neměly na kožený bundy a drahý boty, museli jsem si poradit jinak.... Punk se stal přijatelným a tím skončil." hudebně za 5* dokumentárně za 3* lidsky za 4*.(5.3.2015)
Boudyy
Mě Pistole vždycky brali jakožto průkopníci punku, toho punku roku 1977, jenž si nehrál na ideologizaci postoje a neevokoval něco neuchopitelného. Když si vezmete jednotlivé členy Pistols, byli to kluci jako jiní, prostě jen dostali do ruky nástroje a v geniálním načasování začali, rozdrtili establishment a poté se zase stáhli. Když sledujete archivní televizní záběry a kydy komentátorů či forků na účet Pistols, ještě si myslíte, že na skvělém Západě bylo svobodněji a ostrakizace za jiný názor je jen hříčkou punkových textů? Odpor proti systému, ale ne proti obyčejným lidem, nýbrž vedení. Jak řekl Rotten, napsat God Save the Queen ho nenapadlo z nenávisti k Angličanům, ale k lásce k nim a nenávistí k establishmentu. Anarchií ve Spojeném království se nemyslí absence hodnot a pravidel, ale svoboda konání elitám nevyhovuje a vidí v ní anarchii a ustoupení předem nalinkované cestě do sraček. To je smysl Rottenových textů. Geniální střih k písním Anarchy in the U.K. a God Save the Queen, stejně tak celkem lidsky představen Sid Vicious. Já pálím za jasných pět.(1.11.2016)
giblma
Největší devízou je rozhodně rychlý spád a neuvěřitelné množství dobových materiálů (nebo alespoň mě přítomnost mluvící legendy Sida v přítomnosti slečny Nancy velmi překvapila). Rovněž informacemi je dokument nabušen. Když navíc na konci Rotten oplakává "blbečka" Sida, větší autenticitu si nedovedu představit. Ale přes to všechno musím říct: Punk´s dead. Thanks God!(7.12.2009)
RockChick
Režiséru Julienu Templeovi se podařilo natočit hudební dokument o nejslavnější punkové kapele všech dob, který má ve svém žánru jen minimální konkurenci. Sledujeme kapelu od jejich slibných počátků až po bouřlivý rozpad a smrt "nejhoršího basáka v dějinách hudby" Sida Viciouse, který se ve 21 letech předávkoval heroinem. Skutečnost je přitom podávána bez zbytečných příkras a mystifikací. Jsme svědky toho, jak Sex Pistols podepisují svou první smlouvu. Jak svými sprostými slovy v živé TV show ruinují kariéru moderátora. Jak slaví Vánoce s dětičkami. To vše je prokládáno rozhovory s kapelou a dobovými záběry Anglie na konci 70. let, na jejíž základech upadající společnosti punk právě vzniknul. Fanouškovi Sex Pistols srdce zaplesá, nejenom nad raritními videi, které tvoří většinu materiálu použitého ve filmu, nefanoušek, který se aspoň trochu vážněji o hudbu zajímá, se díky filmu dozví, jak to vlastně s počátkem punku v Anglii bylo.(1.5.2007)