Sex Pistols: Děs a běs

The Filth and the Fury

Dokumentární / Hudební

Velká Británie / USA, 2000, 108 min

Kapelu Sex Pistols jsem si zamiloval asi ve svých dvanácti až třinácti letech, poprvé jsem tenhle dokument viděl na VHS, kdy ho můj fotřík přinesl z videopůjčovny, byl jsem ten teenager co začínal na kapelách jako Blink 182 a Sum 41, o old school punk rocku jsem nevěděl vůbec nic. Tenhle dokument mi změnil život, jsem punkáč srdcem i duší :) Tenhle dokument je výborně natočenej, výbornej je rozhovor z Londýnského Hyde Parku se Sidem Viciousem ze srpna 77, dobrá scéna byla jak Sid jde parkem s hákovým křížem na tričku a jaký si pán na lehátku s novinama v ruce se znepokojí a vstane a čumí na Sida jak puk, Sid ještě na něj zamává pěstí :D Johnny Rotten se příjemně poslouchá, upřímnej týpek. Jasných pět hvězd! Best Old School Punk Rock 77!!!!! ;)(31.1.2018)

tak jsem to poprvé v životě viděl od začátku až do konce. je to prostě děs... bez ohledu na to, co se zpívá v písničce Plexis, Sid Vicious byl doopravdy vinnej. především tím, že v jeho stopách pokračuje spousta lidí, kteří mají IQ na bodu mrazu a nevidí dál, než za další pivko. Heroin lidi ničí, ale tahle troska byla zničená už před tím. celkově v zato, je zde hezky ukázáno, jak vlastně kluci po punkáčsku na všechno sraly, až se vlastně dostali na vrchol pop-scény. tak to fakt nebyl sen a jak Johnny trefě poznamenal: "to punkáči zkazili punk tou uniformou. my jsem neměly na kožený bundy a drahý boty, museli jsem si poradit jinak.... Punk se stal přijatelným a tím skončil." hudebně za 5* dokumentárně za 3* lidsky za 4*.(5.3.2015)

Mě Pistole vždycky brali jakožto průkopníci punku, toho punku roku 1977, jenž si nehrál na ideologizaci postoje a neevokoval něco neuchopitelného. Když si vezmete jednotlivé členy Pistols, byli to kluci jako jiní, prostě jen dostali do ruky nástroje a v geniálním načasování začali, rozdrtili establishment a poté se zase stáhli. Když sledujete archivní televizní záběry a kydy komentátorů či forků na účet Pistols, ještě si myslíte, že na skvělém Západě bylo svobodněji a ostrakizace za jiný názor je jen hříčkou punkových textů? Odpor proti systému, ale ne proti obyčejným lidem, nýbrž vedení. Jak řekl Rotten, napsat God Save the Queen ho nenapadlo z nenávisti k Angličanům, ale k lásce k nim a nenávistí k establishmentu. Anarchií ve Spojeném království se nemyslí absence hodnot a pravidel, ale svoboda konání elitám nevyhovuje a vidí v ní anarchii a ustoupení předem nalinkované cestě do sraček. To je smysl Rottenových textů. Geniální střih k písním Anarchy in the U.K. a God Save the Queen, stejně tak celkem lidsky představen Sid Vicious. Já pálím za jasných pět.(1.11.2016)

Největší devízou je rozhodně rychlý spád a neuvěřitelné množství dobových materiálů (nebo alespoň mě přítomnost mluvící legendy Sida v přítomnosti slečny Nancy velmi překvapila). Rovněž informacemi je dokument nabušen. Když navíc na konci Rotten oplakává "blbečka" Sida, větší autenticitu si nedovedu představit. Ale přes to všechno musím říct: Punk´s dead. Thanks God!(7.12.2009)

Režiséru Julienu Templeovi se podařilo natočit hudební dokument o nejslavnější punkové kapele všech dob, který má ve svém žánru jen minimální konkurenci. Sledujeme kapelu od jejich slibných počátků až po bouřlivý rozpad a smrt "nejhoršího basáka v dějinách hudby" Sida Viciouse, který se ve 21 letech předávkoval heroinem. Skutečnost je přitom podávána bez zbytečných příkras a mystifikací. Jsme svědky toho, jak Sex Pistols podepisují svou první smlouvu. Jak svými sprostými slovy v živé TV show ruinují kariéru moderátora. Jak slaví Vánoce s dětičkami. To vše je prokládáno rozhovory s kapelou a dobovými záběry Anglie na konci 70. let, na jejíž základech upadající společnosti punk právě vzniknul. Fanouškovi Sex Pistols srdce zaplesá, nejenom nad raritními videi, které tvoří většinu materiálu použitého ve filmu, nefanoušek, který se aspoň trochu vážněji o hudbu zajímá, se díky filmu dozví, jak to vlastně s počátkem punku v Anglii bylo.(1.5.2007)