Kodaň

Kodaň

Dobrodružný / Drama / Romantický

Kanada / USA / Dánsko, 2014, 98 min

• Jara.Cimrman.jr

"Můj skutečný věk je 345 let. Jen jsem uvězněná v mladým těle." Ony toho ty čtrnáctky hrozně nakecají, když se jim splaší hormony. Jenže já jsem na to už příliš velký, k namachrovanému pedofilovi Williamovi jsem nepocítil žádnou sympatii a existenci Dánska mám spojenou pouze se senzačním vítězstvím na fotbalovém Euru 1992. K dobru tedy mohu přičíst snad jen to, že mi Effy nabídla pár zajímavých pohledů na svět a to, že jsem absolvoval svižnou exkurzi po Kodani, takže už tam nemusím osobně.(26.5.2016)

Úsměvný a svěží snímek o Kodani, mladičké Dánce a jednom Amíkovi. 1) Kanadský (narozen v Torontu, kde i vyrůstal) režisér, scénárista, koproducent a střihač Marc Raso svůj filmový celovečerní debut umístil do Kodaně, odkud je jeho žena (koproducentka) a kde i on rok strávil. 2) Turisticky nepříliš zajímavá Kodaň se ve filmu mění v kouzelné místo plné romantiky a půvabu. 3) Ve filmu hrají: 31letý Angličan, absolvent Oxfordu (anglická literatura), příjemný Gethin Anthony (William, hledá svého dědu), 20letá půvabná Dánka Frederikke Dahl Hansenová (14letá Effy, školačka) a 32letý Angličan, absolvent Etonu, Sebastian Armesto (Williamův kamarád Jeremy).(28.6.2015)

tady pro mě není co řešit, to je jasně film za plný počet. Je to dáno především atmosférou tohoto filmu, o té to především je. A ta je tak výborná, že mě film zcela dostal. Přitom k ústřední dvojici jsem si musel hledat cestu, ale postupem času si mě získala. Samotný děj, tedy cesta po stopách dědy, byl spíš jen záminkou pro vykreslení rodícího se vztahu mezi Williamem a Effou. Přirozené dialogy i chování postav, krásné lokace, příjemná muzika - to je dohromady super koktejl, který jsem si s chutí vypil(26.2.2016)

Platí všetko, čo tu bolo napísané. Film je to príjemný, citlivý, milý, nežný, krásny, úsmevný (?), svieži, romantický.... Áno, to všetko je. Navyše so skvelým soundtrackom. Krásny príbeh o dvoch generačne rozdielnych ľuďoch, ktorí azda ani nemohli byť navzájom odlišnejší a predsa (alebo možno práve preto) si k sebe našli cestu. Snáď preto, že obaja tak celkom nezapadali do škatuľky svojich rovesníkov a spriaznenosť potom nevedome hľadali u niekoho podobného, hoci teoreticky by si tí dvaja nemali mať čo povedať. No život nestojí na teóriách, ale ide vlastnou nelogickou cestou. A to ani netreba ísť až do Kodane, stačí aj... čo ja viem...napríklad do Lučenca.(9.11.2016)

• Gertruda.W

Nedaří se mi vžít do role Američana pátrajícího po svém dědečkovi v krásné a pohostinné Kodani. Dokážu se vžít do jeho traumat z dětství. Ale tenhle kluk, co některé věci prostě nemusí řešit, co nemá problém se domluvit, protože jeho mateřštinou je angličtina, co nemá problém v Kodani bydlet v hotelu, chodit do restaurací, barů a klubů, cestovat (pravda občas na kole), prostě neřešit tyhle existenční problémy a může se tak plně soustředit na „ponoření“ do komplikovaných vztahů s chybějícím otcem, nikdy nepoznaným dědou, spolu se soukmenovci stejně omeznými v jejich rozhledu, to nedávám. Je to mimo mě. Spíš se mi zvedá adrenalin (nebo žaludek?), nad rozmazleností této generace z tohoto „západního“ světa. A ten soundtrack? Ještě že vím, že existuje jiná hudba, než tenhle skuhrající, ufňukaný sound.(19.7.2015)