Green Room

(festivalový název)

Green Room

Horor / Thriller

USA, 2015, 94 min

Všichni hrajou vymaštěnej punk-rock, nikdo z nich by si ale nevzal na ostrov punk-rockovou kapelu! A tak nám - bohužel zesnulý - Anton Yelchin brnká na strunu nervů, aby si ve finále zvolil Creedence. Mezitím Jean-Luc Picard spřádá plány, jak celou skupinu rozsekat na kousky. Pouští na ně psy, seká do nich mačetama, nožem a ve výsledku taky brokovnicí a směrem k divákovi vypouští démonismus, zvrácenost a šílenství. Potěší i fakt, že postavy nejsou debilní, chovají se logicky a místy přímo vychcaně. Green Room - ač je to film strašně jednoduchej - s přehledem zabírá pozici nejlepšího a nejnapínavějšího brutál thrilleru roku. .(2.7.2016)

Money, money, money, Co všechno jsou někteří lidé schopni udělat pro peníze? Třeba odehrát koncert pro partu rahowistů někde v oregonské prdeli, což už samo o sobě svědčí o tom, že s tím ředidlem je třeba přibrzdit. Ale zahájit koncert pro holololebé árijce skladbou Nazi Punks Fuck Off (mimochodem v děsivém podání), tak to už je vyloženě skutek zralý na ocenění v Darwinových cenách. To se prostě nedělá. Výsledkem je nevyhnutelně výživná after party, kde o nějakou tu krev a násilí není nouze. Velice povedená podívaná. Jo, a volba hudby na opuštěnej ostrov? Rozhodně ABBA. Money, money, money.(11.10.2016)

Nejpřekvapivějším aspektem "Green Room" je mimofilmový aspekt, že vůbec polarizuje publikum. Člověk by čekal, že biják, který výměnou za kapku suspension of disbelief servíruje pohlcující survival, si prostě lidi užijí. "Green Room" není realistické drama či ambiciózní revize žánrových pravidel, ale důmyslně a ne zcela tradičně vystavěná žánrovka. Podobně jako třeba "Wolf Creek" si dává na čas s rozehráním konfrontace. Když ta přijde, nenastupuje tentokrát žánrový exces, ale v rámci žánrových mantinelů je nadále aplikován realismus. Z toho plyne, že film nehraje úplně podle schémat, přesněji řečeno, že situaci rozvíjí nikoli předvídatelně přes klišé, ale živelně skrze postavy a rozehrávání klaustrofobní situace. Díky tomu dostává zastřešující survival stand-off vyprávění svěží krev do žil. Postupné střídání pokusů o přežití a odhalování skutečností neznámých divákům i postavám roztáčí kolovrátek pohlcujícího napětí. Díky tomu, že se tvůrci drží při zemi co do okatých žánrových prvků (od přepáleného heroismu či okázalého záporáctví po prvoplánové atrakce) ani nepřichází tradiční zcizení se filmu otázkami, co bude dál či jak to dopadne, a impulzivně jednající postavy jen diváka nesou dál k další netradičně vystavěné scéně. Ale evidentně ne pro všechny. Pak je otázkou proč. Že by už dnes byli filmoví fandové tak zblblí přesofistikovanými blockbustery či quality TV, že si nedokážou užít precizní necampovou žánrovou podívanou, která není přemoudřelá, jen nenápadně chytrá?(8.8.2016)

Film pro který mi pasuje taková ta klasická hláška, neurazí, ani nenadchne. Velmi průměrně se tvářící podívaná, která mi přišla poměrně dost bez emocí, bez atmosféry. Prostě moc rutinní záležitost, bez nějaké přidané hodnoty. Hlavní přeživší je hodně slabým článkem, protože s tím jaké měl zranění by trpěl takovými bolestmi, že by s těží dokázal vůbec myslet, natož cokoliv dělat a ještě se prát. Ať by byl napumpovaný adrenalinem jakkoliv což nebyl, protože všichni byli pořád nějak moc v klidu, přišli sejmuli odešli, přišli byli sejmuti a nic. Pořád pohodička klídek, tohleto asi sráží nejvíce. Tváří se to na oko promyšleně, ale skutek utek. Ty postavy, ty scény a celé spracování. Prostě dá se na to podívat, ale nic víc. A to, že je v tom smrt poměrně ultimátní a kdykoliv přítomná na tom nic nezmění, protože je celkově podávána jako ranní káva.(20.7.2016)

Slušný krvák o punkové kapele, co se snaží probojovat z náckovského klubu na svobodu přes mrtvoly pitbullů a skinů s brokovnicema. Film mi rozšířil slovní zásobu o slovo green room. Btw, věděli jste, že podobný agro-skinheadský klub je na Slovensku poblíž Plaveckého Mikuláše? Jezdí tam i čeští náckové a dějí se tam určitě podobné věci.(1.9.2016)

• - Postava držící mačetu na jednom z plakátů k filmu odkazuje svým postojem k obalu alba "London Calling" od skupiny The Clash, kde je takto vyobrazen Paul Simonon se svojí kytarou. (Corpsegrinder)