Klepáním se neobtěžuj (festivalový název)

Don't Bother to Knock

Drama / Thriller

USA, 1952, 76 min

Předělal bych to, rodinnou vazbu strýc- neteř bych zpřetrhal, postava liftboye by tak zmizela, a Marilyn by na konci odešla na inzerát do dalšího hotelu. Jinak ale musím souhlasit s některými kolegy - když Marilyn hraje žádostivou (no ano, nadrženou) buchtu a maluje si rty, je k sežrání a její v tomhle filmu latentní sex-appeal není zase tak latentní. Jakmile ale přejde do stupně vyšinutá, herecky a výrazově tomu v přesvědčivosti něco chybí. Richarda Widmarka jsem neznal (byť to podle všeho bylo už mé páté setkání s ním), je výrazově i hlasově hodně podobný Franku Sinatrovi.(25.5.2014)

Je to sice zvláštní, ale tohle byl první film, v němž jsem spatřil opěvovanou ikonu Marylin. A to díky festivalu Noir filmů zrovna pro ni celkem netypické roli. A musím říct, že se mi celý snímek i výkon Marylin hodně líbil. Dokonce bych ho spolu s Niagarou označil za nejlepší dva, které jsem na festivalu viděl.(26.8.2013)

Viděno na Noir Film Kokořín, zařazeno asi spíš kvůli Marilyn, než kvůli noir. Navzdory komentářům, které vyzdvihují její, podle všeho překvapivě zdařilý, herecký výkon, si myslím, že role psychicky narušené dívky byla na Marylin prostě moc a její herectví je v tomto případě až příliš divadelní. Osobně mi ví sedí, když Marylin hraje postavu, která je, no, víc Marylin. Jinak ale dobrý, příběh je adekvátně komorní, uzavřený jak počtem postav, tak místem a časem v němž se odehrává, akorát je prostě takový průměrný...(3.11.2013)

Dalsi poklad do me sbirky. Nadherna (a vyborne "zpivajici") Anne Bancroft, jeste krasnejsi MM a vynikajici Richard Widmark ve zvlastnim a napinavem filmu... Nadhera. :-) P.S.: pozorny divak si tez nemuze nevsimnou male rolicky Jeanne Cagney.(13.6.2008)

"Marilyn měla radost, že si zahraje v dramatu a doufala, že díky této roli ji diváci začnou brát vážně. Snímek byl, bohužel, propadákem, a tak se vrátila ke svým "komediálním" rolím, díky kterým se proslavila."... Dle mého názoru, to M.M.zahrála výborně! Nepochybovala jsem o její duševní chorobě, dokonce z ní šel i strach, což u křehké a naivní blondýnky je zvláštní. ;)(17.7.2013)

• - Pro anglického režisera Roye Warda Bakera byl tento film hollywoodským debutem. (J.A.K.)

• - Český název vznikl ku příležitosti 1. ročníku noirového festivalu Noir Film Kokořín. (Casablanca)

• - V knižním románu, který byl předlohou filmu, je postava Nell Munro. Ve filmu bylo příjmení změněno na Forbes a to, když roli získala Marilyn Monroe. (J.A.K.)