Reklama

Reklama

Slečna Marplová - Série 5 (2010) (série)


Tajemství Chimneys (S05E02)

(epizoda)
  • Velká Británie The Secret of Chimneys (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Slečna Marplová je pozvána na víkend na panství Chimneys, domova lorda Caterhama, jehož zesnulá choť Madeleine byla její sestřenicí. Na zámku je očekáván rakouský vyslanec hrabě Ludwig von Stainach, který zde má podepsat obchodní dohodu národního významu. Slečna Marplová přijíždí v doprovodu Virginie, lordovy mladší dcery, na niž od smrti její matky dohlíží. Přítomni jsou také poslanec parlamentu George Lomax se svým asistentem Billem Eversleighem. Oba muži nezávisle na sobě požádali Virginii o ruku a netrpělivě očekávají odpověď. Ve hře je ovšem ještě třetí muž, mladý a impulzivní Anthony Cade. Když je v noci nalezen umírající hrabě Ludwig se střelnou ranou v hrudi, je na místo povolán inspektor Finch, aby celou záležitost diskrétně vyšetřil. Zavraždil hraběte Cade, jehož přistihli nad umírajícím? Ale jaký by měl motiv? A co znamená šifrovaný dopis, nalezený u mrtvého v kapse? Může celá záležitost souviset s proslulým diamantem, který byl na panství odcizen před více než dvaceti lety? Jistě již tušíte, že to bude slečna Marplová, kdo nakonec najde odpovědi na všechny tyto i další otázky.
Postava křehké dámy s vynikajícím pozorovacím talentem a logickým uvažováním, si od třicátých let dvacátého století získala velkou oblibu. Slečna Marplová je vedle Hercula Poirota druhou nejznámější postavou Agathy Christie a hrdinkou dvanácti jejích knih. Poprvé se představila již v roce 1930 v románu, nazvaném Vražda na faře, další příběhy následovaly v rychlém sledu. Slečna Marplová žije samotářským životem a to, že má mnoho známých a příbuzných jí zaručuje, že se vždy připlete k nějaké vraždě. Na rozdíl od Hercula Poirota není profesionální detektiv a vyšetřování vražd podniká na vlastní pěst.
Titulní role slečny Marplové se i v této nové sérii příběhů (po Tajemství Chimneys následuje Rozbité zrcadlo, Modrá pelargonie a Plavý kůň) výborně zhostila britská herečka Julia McKenzieová, která postavu převzala po neméně přesvědčivé Geraldine McEwanové. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (14)

FireTight 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Už chápu, co mi na Marplové dříve tolik vadilo - Geraldine McEwan. "Její" ztvárnění Marplové mě totiž tak strašně vytáčelo, že jsem u kteréhokoliv filmu zřídkakdy vydržel alespoň pět minut. Julia McKenzie ji přitom hraje podle mne daleko lépe, charakterizoval bych ji jako takovou milou, starou a příjemnou babičku (která jen tak mimochodem přečůrá půlku Scotland Yardu). Jenže ani tohle mé vychvalování hlavní protagonistky film nezahrání od průměrného hodnocení, přeci jenom by celému příběhu prospěla alespoň o půl hodiny delší stopáž, hlavně "vyšetřovací části", která byla v některých chvílích přeci jenom až moc hnána kupředu. Ale určitě mne to neodradilo od sledování dalšího filmu, spíš naopak! :) Teda jen ten sladký závěr si autoři mohli na konci odpustit, ten byl už trochu přes... ()

Autogram 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Štandardné krimi bez šokujúcich zvratov, vtipu alebo zaujímavých momentov so spôsobom vykonania vraždy, aké by žiadnemu vrahovi asi nemohlo ani napadnúť. Prostredie honosného a pritom škaredého veľkopanského sídla ničím neprekvapí okrem jedného detailu. Zdá sa mi, že pre adaptácie niektorých poviedok je hodina a pol, ktorá sa dnes preferuje, až príliš, a mohli by sa vrátiť k stopáži do jednej hodiny. ()

Reklama

akisha 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zatím nejhorší díl Marplové, co jsem měla tu smůlu vidět. Jelikož mám předlohu dost načtenou, tak jsem se moc těšila na její filmovou verzi. První zklamání - naprosto nevýrazní herci (až na úžasného Edwarda Foxe). Nejhůř to podle mě odnesla Virginie, která měla být přímo oslnivě krásná, její nápadník zase sympaticky "na hraně zákona", přitom Virginie mi přišla taková tuctová a její nápadník byl ňouma. Druhé zklamání - z původní zápletky nezůstal kámen na kameni, změnily se dokonce vztahy mezi postavami, jiné postavy se zase vůbec neobjevily... Třetí (a nejhorší zklamání) - změnili osobu vraha. A já opravdu nechápu proč. V knize bylo objevení vraha skutečně překvapivé a šokující, ale opodstatněné. A člověk si po chvíli mohl říct, jak to bylo: chytré/neodhalitelné/nečekané apod. Zatímco tady je sice odhalení vraha taky šokující, ale člověk si tak maximálně řekne že to byla blbost/kravina. Hrůza. Neplánuji se na to ještě někdy podívat. S tím předěláváním zápletek ať už jdou do háje. Nedočkavě čekám na nového Poirota, doufám že si spravím chuť. Jedna * za Edwarda Foxe. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Knihu s filmem spojuje vážně snad jen ten název. Samotná předloha sice není nijak zvlášť excelentní, ale napětí narozdíl od filmu nepostrádala. Zdálo se mi to celé vykonstruované a bylo vidět, že samotní herci nevědí co hrají. Jeden velký zmatek! Celý cyklus s Marplovou má jaksi sestupnou tendenci a výběr nové představitelky Julie McKenzie byl krok špatným směrem, její sl. Marplová je nevýrazná, nevtipkující, nevlezlá, neklevetující - pravý opak Geraldiny McEwan, která ač byl scénář sebehorší, ona byla vždycky prvotřídní a držela to pohromadě. Vyloženě jsem se nudil a nenadchlo mě vůbec nic. Na jalovější díl jsem zatím nenarazil. 45% ()

Elyssea 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na druhé zhlédnutí stále stejně špatné. Přestože předloha samotná je spíše lepší průměr, tak je o dost zajímavější a postavy v ní jsou živější. Tady to odnesla jak Virginie a Anthony (z opáleného dobrodruha takovým vycmrndlým ňoumou), tak má oblíbená Bundle. Ale i když se odprostím od předlohy, zbyde mi nemastná neslaná tradiční historka o pomstě. Navíc díky začátku dost předvídatelná. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama