Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Devatenáctiletý Freddy utekl z domova, protože nemohl vystát autoritativní chování svého maloměšťáckého otce. Stal se vůdcem partičky "rebelů bez příčiny", která se pomocí různých triků a podvodů protlouká životem. Jednoho dne požádá Freddyho jeho mladší bratr Jan o vyšší finanční obnos pro zadluženou matku. Z přepadení poštovního vozu se však stane debakl. Aby Freddy obhájil svou pozici v partě i před svou přítelkyní Sissy, vloupá se do domu bohatého podnikatele, kde situace eskaluje.
Die Halbstarken je německou obdobou amerických filmů jako Divoch nebo Rebel bez příčiny, které zobrazují situaci mládeže 50. let rebelující proti ustrnulé morálce svých rodičů a celé poválečné společnosti. (lucousek)

(více)

Recenze (5)

raroh 

všechny recenze uživatele

Západoněmecká varianta filmů Divoch a Rebel bez příčiny nemá onen americký romantický odér, ale realistickou ukotvenost v prostředí, z něhož pořád ční, proč byl nacismus (nejen ve scéně nákupu pistole) v této zemi tak přitažlivý jak pro generaci maloměšťácký uťáplých tatíků, tak v generaci zdánlivě bouřících se mladíků (že je to jen na oko, o tom svědčí sny hlavního hrdiny - usadit se, mít barák, ženu a děti - v tom je mimochodem dost podobné vyznění s o něco pozdějším britským V sobotu večer, v neděli ráno). Proti americké prudérnosti je tu v dosti jasných náznacích zobrazena i rozbujelá nevázaná sexualita (mladík z buržoazní rodiny Maria spí s rodinnou služkou Helgou, hlavní hrdina s patnáctiletou, její představitelce Karin Baal bych tedy tak nízký věk nehádal, ačkoliv byl reálný). Výborný je i stylový dobový jazz znějící v hudební složce filmu. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Príjemné prekvapenie z NSR. Film sa netají, že sa hrá na 'ameriku', kupodivu mu to ale vychádza. Oblieka sa 'amerika', fajčí sa 'amerika', počúva sa 'amerika', jazdí sa 'amerikou' - a túžbou mladých Nemcov je byť aj 'americky' prachatí, a to čo najskôr. Dobre sa do toho celého mixuje aj miestna malomeštiacka spoločnosť a chovanie Nemcov - otec chlapcov a jeho vzťahy so synmi sú silno uveriteľné, akoby okopírované z bežnej reálnej rodiny. Chuligáni sú rovnako uveriteľní a na 50. roky aj riadne drsní. A to nielen vychádzajúca hviezdička Buchholz, ktorá je ťahúňom filmu. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Ešte predtým než Horst Buchholz ako Chico bránil mexických dedinčanov pred banditmi v legendárnych Siedmich statočných, si mladý herec vyslúžil značnú popularitu vo svojej domovskej krajine. Postava Freddyho mu v tom jednoznačne pomohla, dokázal ju stvárniť oduševnene a realisticky a jeho rebel patrí určite k tomu lepšiemu čo dokázal. Samotný film je natočený svižne, s dorazom na detail a hoci zobrazuje len jeden deň zo života postáv, poctivým sposobom ukazuje malomeštiactvo dospelých a bezradnosť a rebéliu mladých. Za zmienku stojí Böttcherova hudba pretkaná štýlovým jazzom. Tretí komentár. ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Pouhých 36 zdejších hodnocení jasně vypovídá, jak je tento výborný snímek u nás neznámý, což je hrozná škoda. Ano, je načichlý Amerikou, přesto si uchoval něco z evropské kinematografie. Martin "Vinetú" Böttcher složil parádní jazzovou muziku, je vidět, že byl univerzálním skladatelem. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama