Poslední král

The Last King

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný

Norsko, 2016, 100 min

• Hanys_

Nultý ročník Birkebeinerretu zahájen. Batole Hakon Hakonson visí Skjervaldovi a Torsteinovi na zádech a všichni společně peláší na lyžích vstříc světlejší budoucnosti. Pokud se jí dožijou. Místy možná zbytečně natahované, srdceryvný hudební motiv otravný a hlavně...co se historických fakt týče, sedí toho ve filmu pouze zlomek.(2.4.2017)

Jako exkurze do světa historie nic moc, jako svěží, akční drama je to mnohem lepší. I přes slabší scénář, je tohle přesně ten film, kdy to jedno oko přimhouříte. A pokud máte rádi (sportovní) dokumenty, pokocháte se nádhernou přírodou a zběsilým sjezdem, je už vlastně skoro vymalováno. A přesně jak píše Marigold. Nakonec ten kus seveřana ve Vás vyhraje.(27.12.2016)

Záchrana norského království na hřebenech hor. Nils Gaup natočil poměrně slušnou historickou podívanou, kterou možná trošku zbytečně táhne k průměru snaha přiblížit se zaoceánským produkcím, nicméně na druhé straně zachraňuje sympatická severská atmosféra a exteriéry. Pro fanoušky historických podívaných rozhodně dobrá volba, ostatně i pro všechny, kteří si chtějí dát výpravu do norské historie. [60%](17.1.2017)

Mělo to vše, co mi drželo pozornost. Když jsem se přenesl přes lehčí scénář, dostal jsem kvalitní historicko akční zimní olympiádu. Nádherná příroda, sympaťáci herci, postavené celkem reálně a výtečné umění na lyžích. Uvidíte slalom, skoky do dálky a sjezd. A málem bych zapomněl na skvělou hudbu. Prostě mě to chytlo a do samotného konce, který byl lehce předvídatelný (vůbec nevadí), mě to bavilo.(25.1.2017)

Předně bych doporučil aby teplomilní si před filmem udělali horký čaj s rumem a nebude-li čaj, pak alespoň horký rum. Bude jej třeba. Celý film je totiž natáčen v zimě tam někde nahoře kousek pod pólem a fakt na mně z obrazovky táhla kosa až na gauč... Středověk mně baví a lecos o něm vím. Ale to na co jsem koukal byla pro mne španělská vesnice (resp. norská). Ty jejich rody jsem neznal ani důsledky vládnuté té či oné dynastie. A tak jsem nepolíben sledoval ten příběh o záchraně malého krále a fakt jsem si to užil. Verbal v komentu opět pobavil, to mu zase jednou musím přiznat !!! Film mně přišel celkem ok jak po stránce dobových reálií tak z hlediska uvěřitelnosti děje. Samozřejmě infarktový akční závěr byl natočen ve stylu amerických filmů, ale proč ne? Alespoň to nebylo nudné. Škoda, že něco takového neumíme natočit my. Dávám za 4 střely z kuše. * * * *(28.12.2017)

• - Plakát filmu kopíruje stejnojmenný obraz "Birkebeinerne" (anglický název: "Skiing Birchlegs Crossing the Mountain with the Royal Child") malíře Knuda Larsena Bergsliena z roku 1869. Samotný název Birkebeinerne vychází z názvu politické strany "birkebeiner" (březonohí) v norské občanské válce. (Jirka_Šč)