Poslední král

Posledný kráľ

The Last King

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný

Norsko, 2016, 100 min

Vôbec nie zlé. Predovšetkým výborne natočené a zahraté. Do toho krásna nórska príroda a jeden veľký dobrodružný útek legendárneho nórskeho kráľa pred "pučistami" za pomoci dvoch hrdinov. Príbeh je plný napínavých situácií, súbojov a pretekov na lyžiach a hlavne scenár je solídne napísaný, kľudne by som filmu pridelil nálepku historický. 75/100(7.8.2016)

Jako exkurze do světa historie nic moc, jako svěží, akční drama je to mnohem lepší. I přes slabší scénář, je tohle přesně ten film, kdy to jedno oko přimhouříte. A pokud máte rádi (sportovní) dokumenty, pokocháte se nádhernou přírodou a zběsilým sjezdem, je už vlastně skoro vymalováno. A přesně jak píše Marigold. Nakonec ten kus seveřana ve Vás vyhraje.(27.12.2016)

Haakon IV. Haakonsson je v Norsku vnímán podobně jako třeba u nás Karel IV. a jeho dobrodružný útěk za pomoci Torsteina Skelvy a Skjervalda Skrukky patří k nejlegendárnějším epizodám norských postvikinských dějin. A filmařům se to podařilo zachytit takřka na jedničku. Netvrdím, že to probíhalo přesně tak, jak nám to film předkládá, ale faktem zůstává, že oboum bojovníkům z řad birkebeinerů nepřátelé v jednu chvíli dýchali na záda, takže si nemyslím, že by tvůrci byli zase tak daleko od pravdy. Pro mě je film dostatečně dramatický, lyžařské sekvence jsem si užil a to i včetně závěrečného střetu a celkový velmi dobrý dojem dotvářela nezaměnitelná severská atmosféra. Herecky parádní, protože Hivju se pro podobné role narodil, Harr už svoje středověké kvality dokázal ve Vikings a nezaostávali ani ostatní. K dokonalosti sice něco chybělo, ale i tak jsem velmi spokojen. 85%(23.7.2016)

Film, ktorý vynikne jedine na veľkom plátne. Ale tam sa tiež prejaví, že jeho spektakulárnosť je celá založená iba na prírodných scenériách. Bojové scény sú akosi chudobnejšie a prekvapivo aj málo krvavé, i keď tu všetci mužne vrieskajú a hrdo zapichávajú meče do hrudí nepriateľov. Trochu mi to pripomenulo prvú polovicu Mannovho Pádu Ríma, len bez toho veľkého komparzu. Okrem toho, že tu ide o ochranu jednoho batoľaťa, som príliš nechápal súvislosti a scenár sa ani nijako zvlášť nesnažil ísť divákovi v ústrety.(24.1.2017)

Slabší scénář spolehlivě vyvažuje přesná kamera a obsazení složené z norské herecké špičky. V zásadě to není vůbec špatné, konkrétně milovníci zimních sportů a historických filmů si přijdou na své, ale vzhledem k tomu, že mě moc nebaví ani jedno, ani druhé, a celé jsem to trapně absolvovala jen kvůli Hagenovi, zůstávám u tří hvězd.(22.7.2016)

• - Plakát filmu kopíruje stejnojmenný obraz "Birkebeinerne" (anglický název: "Skiing Birchlegs Crossing the Mountain with the Royal Child") malíře Knuda Larsena Bergsliena z roku 1869. Samotný název Birkebeinerne vychází z názvu politické strany "birkebeiner" (březonohí) v norské občanské válce. (Jirka_Šč)