Poslední král

Posledný kráľ severu

The Last King

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný

Norsko, 2016, 100 min

Úvod se mi velmi líbil. Na úvod upozornění, že si na nic nehrají a film je pouze inspirován skutečnými událostmi. Dále se mi tu sešli dva staří známí. Ačkoliv jsem se bál, že v Hivju pořád uvidím Tormunda z GoT, tak se to nakonec nestalo. V druhém známém v z Vikings jsem jarla Borga viděl. Naštěstí se tolik neobjevuje. Jinak spokojenost s válečnými lyžemi.(31.7.2016)

Poslední král měla být velkolepá severská freska, zobrazující kapitolu národních dějin, o níž v zahraničí ostatní nemají tušení, a tomu bylo podřízeno vše. Zmizelo tak například obvyklá severská psychologická propracovanost postav, snímek stylem i provedením více než cokoli jiného připomíná Hollywood. Ve snaze přilákat zahraniční diváky tvůrci vsadili i na tváře známé ze Hry o trůny (Tormund Kristofer Hivju) nebo jiného seriálu Vikingové (kde je Thorbjørn Harr coby Jarl Borg) a na evropské poměry velkorysý rozpočet ve výši 45 milionů norských korun. Pro představu, kolik to dělá v korunách českých, násobte třemi. Jenže kvůli tomu se z filmu vytratila osobitost. Jasně, krásně se na něj kouká, stíhací závody mezi kladnými hrdiny na lyžích a padouchy na koních berou dech, panensky neporušená norská příroda je nádherná a zima z každého záběru doslova čiší. Bohužel tvůrci šetřili s drsnými záběry a krví, a tak se zvlášť v závěru Poslední král přesouvá z pozice fantasy legendy až do pohádkového ražení. Bitky jsou sice řádně nesmlouvavé, ale vlastně dost krotké. A chybí jim slušný choreograf, co by je trošku zpřehlednil. rozhodnout, jaký žánr vlastně zastupuje. Je prostě škoda, že navzdory tématu a provedení jde o komorní drama několika málo postav v pohádkovém hávu s přesahy k dobrodružným, akčním nebo fantasy filmům. Kdyby tvůrci zapracovali právě na tomhle, mohlo vzniknout velkolepé dílo. Jenže nevzniklo.(2.3.2018)

Rozpočet NOK45miliónovTržby USA $8,905Tržby Celosvetovo $3,703,000▐ Zručne natočená dobrodružná historická dráma z Nórských končín. Dejovo ide o slušnú jazdu prevažne na lyžiach ale dobre je to celkom osviežujúce, herecky sa tu moc neprehráva, nechýba napätie a aj nejaké tie súboje. /70%/(4.3.2018)

Solidní věc z Norska. Výborná taktika je vzít do filmu Borga z Vikingů a Tormunda z Game of Thrones, kteří fanoušky seriálů mile potěší. Film má slušný spád, překvapivě solidní akci s hezkými nájezdy kamery a vikingy na lyžích přece jen nevídáme často. Finále parádní. Na malý film plně dostačující a vzhledem k nedostatku tématickým filmům je čtyřhvězdí za mě na místě i přes chudší myšlenku filmu. 75%(19.7.2016)

Ale tak dobrý to bylo. Chvilku mi teda trvalo, než jsem se zorientovala v tom, kdo je na straně dobra a kdo na straně zla, páč všichni ti Vikingové vypadali tak nějak stejně a dokonce nosili hodně podobný oblečení, jakože na sebe hodili pár kožek ze soba a voilá šlo se. No, takže mám pocit, že jsem do poloviny filmu fandila temnu, jelikož za ně bojoval Nikolaj Lie Kaas a to je obyčejně sympaťák, tedy zrovna u něj jsem nepočítala, že se chytne špatný party. Pak se mi to ale ďábelsky pospojovalo a já uzřela pravdu, že ti hodní hoši se snaží zachránit to batole, co je následníkem trůnu, a proradnej Nikolaj Lie Kaas se jim ho snaží uzmout. Hlavním plusem snímku byly bezpochyby parádní honičky na lyžích, to i Alberto Tomba byl proti těmhle Norům vopatrnej sjezdař, co prakticky jenom plužil, tady Vikingové to brali šusem dolů a jen Odin věděl, jak se dokázali vyhnout stromům. Přičemž se tedy dostáváme k dalšímu pozitivu a to je parádně nasnímaná krajina – strom, strom, kopec, strom, ale fakt ve vyvážené kadenci, aby stromů a hor bylo tak akorát, geniální. No, a úplně nejlepší byli ti svalnatí norští muži, protože měli meče, mohutnej vous a nebáli se jít položit život pro dobrou věc, což je dnes, kdy si chlapi vytrhávaj obočí, vopravdová vzpruha.(15.1.2017)

• - Plakát filmu kopíruje stejnojmenný obraz "Birkebeinerne" (anglický název: "Skiing Birchlegs Crossing the Mountain with the Royal Child") malíře Knuda Larsena Bergsliena z roku 1869. Samotný název Birkebeinerne vychází z názvu politické strany "birkebeiner" (březonohí) v norské občanské válce. (Jirka_Šč)

• - Vo filme sa rozpráva až troma jazykmi. Birkebeinerovci hovoria nórsky, Baglerovci dánsky a kráľovna Margrete (Lia Boysen) používa švédčinu. (MikaelSVK)

• - V 13. storočí sa zemiaky vo vtedajšom Nórsku ešte nevyskytovali. Prvá zmienka o nich pochádza až z roku 1750. (MikaelSVK)