Píše se rok 1204 a Norsko je rozervané občanskou válkou. Ve víru intrik umírá král a těsně před svou smrtí odhaluje, že má nemanželského syna – Håkona Håkonssona, dědice trůnu. Začíná zuřivý souboj o život malého dítěte. Loajální služebníci trůnu Skjervald (Jakob Oftebro) a Torstein (Kristofer Hivju) se snaží svého budoucího krále udržet naživu ze všech sil. Stojí proti nim neúprosná příroda i dánští nájezdníci, kteří neznají slitování. Obstojí dvojice hrdinů v nerovném souboji a dostane následníka trůnu do bezpečí? (Film Europe)

Trailer 1

verbal

Hákon a lyžníci je kárvingový průvodce po norských sjezdovkách třináctého století a bezostyšná reklama na lyže Prknomic, hůlky Větvignol, vázání Špagátomon a trojpřezkovou totalflex obuv Sobica. Na startovní listině je výkvět skandinávské reprezentace včele s vrchním Divočákem, specialistou na sjezd s miminem, avšak hlavní boj o titul krále fjordů se rozhoří mezi favorizovanými Dány, vedenými bezskrupulózním katolíkem Skurrvem Ukrutt Zmrdsenem, a norskou biatlonovou nadějí Skørøfurth Vøle Språvnakstedem, která nakonec zvítězí zejména díky bezchybné střelbě. No, pár nepočetných, vymydlených a přebarvičkovaných anemických vikinských shluků a záběrů kulantní krajiny z toho velkofilm rozhodně neudělalo, ale i tak se jedná o veskrze zábavnou a hezky natočenou televizní pohádku Jak měl Håkon Håkonson všechno na håku. ()

emma53

Fascinovalo mě jejich mistrovské sjíždění kopců spojené s honbou na koních. Neměli to herci v žádném případě jednoduché, protože ta zima tam skutečně taková byla. Tudíž chválím jejich herecké nasazení, které je mně osobně neznámé. Nechybí tam nic, co k takovým žánrům nahoře vypsaných patří a tudíž nemám důvod nedat vyšší ohodnocení. ()

EvilPhoEniX

Solidní věc z Norska. Výborná taktika je vzít do filmu Borga z Vikingů a Tormunda z Game of Thrones, kteří fanoušky seriálů mile potěší. Film má slušný spád, překvapivě solidní akci s hezkými nájezdy kamery a vikingy na lyžích přece jen nevídáme často. Finále parádní. Na malý film plně dostačující a vzhledem k nedostatku tématickým filmům je čtyřhvězdí za mě na místě i přes chudší myšlenku filmu. 75% ()

T2

Rozpočet NOK45miliónovTržby USA $8,905Tržby Celosvetovo $3,703,000▐ Zručne natočená dobrodružná historická dráma z Nórských končín. Dejovo ide o slušnú jazdu prevažne na lyžiach ale dobre je to celkom osviežujúce, herecky sa tu moc neprehráva, nechýba napätie a aj nejaké tie súboje. /70%/ ()

Marigold

Norští zrzci kontra mastní sviňáci z Dánska. Příběh je to pěkný, čerství fotři ocení zejména putovní zimní péči o kojence, staromilci zase Gaupův důraz na poctivou historickou epiku. Lyžařům zaimponuje lekce historického carvingu, taková Vyšší moc model 13. století. Škoda, že podobný důraz není věnovaný i struktuře scénáře, která se sype jak prašan. A akční scény by rozhodně zasloužily alespoň trochu přísnější dohled choreografa, kdo se má na to zmatený potácení dívat. Seveřan ve mně ale vyhrává. ()

• Vo filme sa rozpráva až troma jazykmi. Birkebeinerovci hovoria nórsky, Baglerovci dánsky a kráľovna Margrete (Lia Boysen) používa švédčinu. (MikaelSVK)
  • Rovanko ako dej filmu tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Nórsku, predovšetkým v Lillehammeri a Songdali. (MikaelSVK)
  • V 13. storočí sa zemiaky vo vtedajšom Nórsku ešte nevyskytovali. Prvá zmienka o nich pochádza až z roku 1750. (MikaelSVK)