Poslední král

• Norsko Birkebeinerne (více)

Píše se rok 1204 a Norsko je rozervané občanskou válkou. Ve víru intrik umírá král a těsně před svou smrtí odhaluje, že má nemanželského syna – Håkona Håkonssona, dědice trůnu. Začíná zuřivý souboj o život malého dítěte. Loajální služebníci trůnu Skjervald (Jakob Oftebro) a Torstein (Kristofer Hivju) se snaží svého budoucího krále udržet naživu ze všech sil. Stojí proti nim neúprosná příroda i dánští nájezdníci, kteří neznají slitování. Obstojí dvojice hrdinů v nerovném souboji a dostane následníka trůnu do bezpečí? (Film Europe)

bloodcountes

Pěkný film o záchraně dynastie, který se od podobných liší tím, že kromě bojů a soubojů je tu hojnost záběrů na zimní sporty, až jsem si tak říkala, jestli právě kvůli nim nebyl celý film natočen:)) Rozhodně je to ale milé, vůbec je tu krásný severský vizuál vnořený do bělostného sněhu a nechybí ani polární záře. Velmi jsem ocenila ty koně, že to nejsou dnešní, ale ti, kteří po zemi běhali tenkrát. Jakob Oftebro je skvělý a potěšil i Nikolaj, jde z něho opravdu mrazení. A když si tak člověk uvědomí, kolik krve bylo v těch staletích prolito pro norského krále, za norský národ a kam se to všechno podělo a přišlo vniveč, když za chvíli bude celý Norsko černý... Prostě smutek, no. ()

fummyk

Jednoduchý příběh založený na bojovnících, kteří jsou odhodláni za svého pravého krále Haakona Haakonssona položit i život. Dobré záběry s atmosférou přímo z Norska. Není to vůbec špatné, lepší 3*! ()

Hapretor

Dějově mě to moc nechytlo, ale lyžování mě dostalo, to bylo hodně efektní a Kristofer Hivju si podobné role zaslouží víc než kdo jiný. Dejte mu nějakou samostatnou pořádnou hlavní roli v nějakém drsném historickém nebo fanrasy filmu. Málokdo má takové a charisma a vzhled. Jen tak dál. ()

MickeyStuma

Syrový příběh z norské doby 13.století, kde asi někoho překvapí používaní lyží, ale to je skutečně historicky dané. Od norských tvůrců se jednoznačně jedná o překvapení. Film s jednoduchým příběhem, s nádhernými scenériemi a vůbec s kamerou jako takovou poukazuje hlavně na fakt, že i v jednoduchosti je síla a že se po dějové stránce nemusí točit snímek plného intrik, milostných scén a lecjakých složitostí. Děj sleduje ochranu malého dítěte coby následníka trůnu před dánskými nájezdníky. Takže šance pro dobové honičky a souboje. A je na co se dívat. Choreografie s kapkou tý brutality je povedená a co si budeme povídat, ujíždění na lyžích před jezdci na koních se nevidí jen tak často. Dobrodružný film z Norska se středověkou atmosférou v oblasti žánru patří rozhodně mezi ty lepší. Pro Hollywood silná konkurence. Ani by nepřekvapilo,kdyby se tam někdo rozhodl pro americký remake. ()

Ombak▼Penari

Mohlo to být fajnové historické dobrodrůžo, kdyby se to nebralo tak vážně a ubralo se trochu na drsnosti. Anebo to mohl být fajnový historický film z temného středověku, ale na to je tam těch honiček na lyžích trochu moc. Nakonec je to něco mezi a je to trochu škoda. Zvlašť, když scénář hapruje a občas to úplně nedává smysl. Ale i tak v zásadě docela povedené dílko. ()

BOURQUE

Béčkový Hollywoodsky film v európskych rozmeroch. Okrem perfektného zimného prostredia a „lyžovačky“ je film spíš pasívny, kde ani tie herecké výkony nie sú najlepšie. Osobné hodnotenie: 63% (**) ()

strikeman

Jako severští bojovníci na lyžích, to je dozajista neotřelý nápad, nicméně to samo o sobě na dobrý film nestačí. Hlavní hrdinové jsou sice od pohledu sympaťáci, ale chudá výprava, díry v logice a naivní zvrat v závěru snímek bohužel sráží - v mých očích někde k 50% ()

Charlie84

Aktivní otcovství ve dvanáctém století nebyl žádný med. Leč s kvalitními lyžemi, obouruční sekerou a nadšením pro freeride dokáže pravý muž i z rodičovské dovolené vytřískat trochu toho pravého dobrodružství. Dobová výprava je parádní, davové scény jsou dle očekávání něco jako u původního Beowulfa s Butlerem...dav tedy tvoří v průměru cca. dvanáct lidí. Ve finální bitce nicméně dokáže každý z tohoto dvanáctihlavého "vojska" zemřít možná i čtyřikrát a stále bude zbývat dobrých dalších šest seveřanů k pronásledování, takže o zábavu je vlastně více než postaráno. Plus souboje jeden na jednoho jsou fajné. Celkově až na uspěchaný závěr, kdy zřejmě skutečně začali docházet chechtáky, (finální bitva o Nidarosu se vychytrale odbude větou "Katedrála je v oblíčení, oddejte nás zde v paláci!"), nemám co vytknout. Pětku v hodnocení nicméně berte jako čiré nadšení fanouška žánru, objektivně je to silná trojka. Ale fakt silná. ()

stanyslaw

Když si to zmatený člověk po 10 minutách zastaví a najde na wikipedii aspoň pár základních dat, tak to všecko dobře dopadne! ()

Franc1s

Tak zase trošku té historie z Norska neuškodí...kolem roku 1206. Následník trůnu je malé mimčo, které chce zabít jeden hajzlík. Naštěstí je s mamčou a ochrankou na útěku... Krásná projíždka severskou-zimní přírodou a to na lyžích! Jde vidět, že to nebylo natočeno za nějaké ty milióny, ale fanouškům téhle tématiky se bude líbit. Jinak kdo zná Vikingy, je tu i jedna známá postava na B... :) 7,5/10 Hudba z filmu na poslech super. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Pro Nory určitě zajímavé téma, ale pro mě nic neříkající. Hezká zasněžená příroda, freeride lyžování a lov na mimino, nic víc. ()

DJ Kritik

Konečne po dlhej dobe pekný historický film. Je podaný pútavo a bez zbytočných odbočení z dejovej línie. Z filmu cítiť prelom 80-tich a 90-tich rokov, kedy vznikali filmy ako Erik Viking , Keď letí havran alebo Stopár. Musím povedať, že ikeď to nie je veľkofilm historické spracovanie je viac než dobré. ()

ervina

Tak od severského filmu jsem čekala větší pecku.Ale vzhledem k tomu,že je to podle skutečného příběhu,tak se moc dělat nedalo.Na začátku jsem se totálně ztratila ve jménech a film mě moc nevtáhl do děje.Ale potěšila mě partička známých tváří.Někteří vypadali,že si v přestávce jiného natáčení střihli roli tady.Pro zaryté lyžaře pěkná podívaná. ()

Romeroo

Povinnost pro všechny naše reprezentanty ve sjezdovém lyžování. Takový Bank by určeně koukal jako braven. Já jsem koukal 100 min na příjemnou pohádku ze severu a užíval si teplo pohovky. ()

XXXXXXXX

Hra o norský trůn, zkřížená s Robinem Údem a proložená Rychlými Šípy. A možná, že se na otočku staví i šerif z Notinghamu. ()