Zločin a trest (TV film)

USA, 1998, 85 min

Joseph Sargent

David Stevens

Joseph Sargent

průměr, knihu sem žel ještě nečetl, ale bylo jasně poznat, kolik toho bylo vynecháno. Rozhodně by lépe posloužil nějaká minisérie, protože film je stejně hodně komorní a zabývá se vnitrem a psychikou, takže by to nebyl žádný problém. Takhle si knihu stejně budu muset přečíst, protože některé motivy zůstaly dost neobjasněné. Ale atmosféra hlavně ve scénách, kdy Raskolnikov trpí výčitkami svědomí je fakt dobrá, Kingsley jako obvykle výborný a docela rychle to uběhlo.(26.5.2011)

• Narya89

Když jsem viděla tento film poprvé před přečtením knihy, docela se mi i líbil. Teď, o několik let později a po knize, jsem rozčarovaná. Musím se tak ptát na zásadní otázku, do jaké míry je vůbec relevantní hodnotit tyto knižní adaptace bez samotného přečtení knihy? Jak je vidět, nejspíš vůbec ne, protože co se mi původně na filmu líbilo byl ten nápad geniálního zločinu a zločince, který má na to "právo" a celá psychologie. Ale jestli je ve filmu vůbec psychologie, pak v knize je jí tak dvacetkrát víc a celková "hloubka" je v 85 minutách tak možná lehce škrábnutá na povrchu. Akorát Ben Kingsley tomu trochu dával šťávu.(16.3.2012)

Taká televízna predloha slávneho románu, ktorá v zásade neurazí, ale zároveň ani neponúkne nejako pútavé prevedenie tohto námetu, čo je už samo o sebe naozaj ťažké. Je tu cítiť nedostatok rozpočtu a drvivá väčšina sa zrejme dala do známejších hercov. Ben Kingsley to svojou charizmou ťahá, ale nakoniec neutiahne. 50 %(7.2.2019)

Nemůžu porovnávat s knižní předlohou, ale profesor češtiny nám tuhle adaptaci docela vychválil. Nejdřív mě ani nenapadlo, že se jedná o pouhý televizní film. Dempsey vypadá pořád stejně (hezky :)), Kingsleyho výkon byl také kvalitní. Moc mi ale neseděl český dabing a film mě celkově nijak zvlášť neoslovil. Aspoň jsem trochu poznala tvorbu ruské klasické literatury.(18.11.2011)

Dostojevskeho roman je doposud mym vubec nejoblibenejsim a toto je prvni filmove zpracovani, ktere jsem videl, takze jsem v hodnoceni asi trocha mirnejsi. Ale musim rict, ze z vysledku mam docela prijemny pocit. Predevsim proto, ze jsem vzhledem k televizni produkci byl opatrny a neocekaval tak intenzivni pocity jako pri cetbe knihy, takze film me nijak zvlast nenasral. Nejvetsi podil na tom ma predevsim zkuseny reziser a Hollywoodsti predstavitele hlavnich roli. Silnejsi tri hvezdy. I tak zustava mym velkym pranim, aby jednou vznikla delsi verze ( 90 minut je pro takovy pribeh opravdu malo ), ktera nebude mit obraz prosakly sluncem, ktera pujde vice do hloubky, bude spinavejsi, depresivnejsi, zkratka ktera bude knize vernejsi a predstavi nam opravdove psycho se silnym emocionalnim koncem, treba v rezii takoveho Aronofskeho ci Hanekeho. [6/10 březen 2010](1.3.2010)