Zločin a trest (TV film)

USA, 1998, 85 min

Joseph Sargent

David Stevens

Joseph Sargent

Nové verze klasické literatury přenášené na film mají sice propracované scény, ale něco u nich postrádám oproti těm starším. A to je jistá režisérská invence, jistá aura, kterou cítím u dřívějších filmařských zpracování. Bohužel i tenhle film mezi ně patří. Chladné, málo mě to vtáhne do děje, takže jen skrz autora knihy za 3.(22.6.2010)

• Herman

Naprostá degradace slavného Dostojevského románu. Chápu, že jde o TV film, ale film s tak rychlým dějem jsem snad nikdy neviděl. Mám i vážné obavy, že tvůrci předlohu snad ani nečetli. Základní dějová linka je sice knize věrná, ale řada podstatných věcí chybí, nebo se naprosto odklání od Dostojevského. Zvlášť všechny charaktery jsou vykresleny chybně, např. z Razumichina se stala postava, která by jistě od lékaře odcházela s diagnózou stejnou, jako je název jiného Dostojevského románu, jejíž ústřední postavou je kníže Myškin. Tvůrce i herce bych nejraději poslal na Sibiř po Vladimírce místo Raskolnikova, jelikož tenhle film je opravdu ZLOČIN. A všem co film berou jako doplnění vědomostí k maturitě přeji, aby měli šťastnou ruku a vytáhli si jinou otázku než Fjodor Michajlovič Dostojevskij.(15.8.2009)

• Narya89

Když jsem viděla tento film poprvé před přečtením knihy, docela se mi i líbil. Teď, o několik let později a po knize, jsem rozčarovaná. Musím se tak ptát na zásadní otázku, do jaké míry je vůbec relevantní hodnotit tyto knižní adaptace bez samotného přečtení knihy? Jak je vidět, nejspíš vůbec ne, protože co se mi původně na filmu líbilo byl ten nápad geniálního zločinu a zločince, který má na to "právo" a celá psychologie. Ale jestli je ve filmu vůbec psychologie, pak v knize je jí tak dvacetkrát víc a celková "hloubka" je v 85 minutách tak možná lehce škrábnutá na povrchu. Akorát Ben Kingsley tomu trochu dával šťávu.(16.3.2012)

Nemůžu porovnávat s knižní předlohou, ale profesor češtiny nám tuhle adaptaci docela vychválil. Nejdřív mě ani nenapadlo, že se jedná o pouhý televizní film. Dempsey vypadá pořád stejně (hezky :)), Kingsleyho výkon byl také kvalitní. Moc mi ale neseděl český dabing a film mě celkově nijak zvlášť neoslovil. Aspoň jsem trochu poznala tvorbu ruské klasické literatury.(18.11.2011)

• whimsy

Celý film pripomína klasické divadelné spracovanie, ktoré sa zameriava na rýchly sled deja so snahou zachytiť aspoň čo-to zo psychológie postáv (aspoň pre mňa trocha teatrálnym spôsobom) a myšlinková rovina knihy je zhrnutá možno 5 (toto je len odhad) vetami. Adaptácia románu ako je Dostojevského Zločin a Trest, so všetkými jeho dejovými líniami, plnohodnotnými postavami (, z ktorých každá má akoby svoj vlastný príbeh), prostredím, v ktorom sa príbeh odohráva a samotnou ústrednou myšlienkou z názvu, sa snáď ani nedá úplne pokaziť, no tento film mal k tomu dosť blízko... Čo ma potešilo, bola Julie Delphy, ktorá skutočne vystihla Soňu Marmeladovu, ako si ju predstavujete v románe (aj keď možno v trocha naivnejšej podobe...) a napätie, ktoré sa dá pozorovať medzi Raskoľnikovom a policajným vyšetrovateľom Porfiryjom (Ben Kingsley). A film sa odohráva v celkom pekných interiéroch (na to, že ide o televízny film) - o to viac mrzí, že neboli vôbec využité a celkovo tu zanikajú.(28.8.2011)