Zločin a trest (TV film)

USA, 1998, 85 min

Joseph Sargent

David Stevens

Joseph Sargent

Ano, k přípravě na maturitu ideální "výcuc" z Dostojevského, jinak film který knihu osekal až na holou kostru a vynechává některé důležité prvky děje. Na druhé straně má snímek působivou atmosféru, která románovou předlohu dobře vystihuje a mne navíc hodně zaujal herecký projev Julie Delpy v roli Soni, která se svému literárnímu předobrazu přiblížila ze všech aktérů asi nejvíc.(9.8.2007)

• Herman

Naprostá degradace slavného Dostojevského románu. Chápu, že jde o TV film, ale film s tak rychlým dějem jsem snad nikdy neviděl. Mám i vážné obavy, že tvůrci předlohu snad ani nečetli. Základní dějová linka je sice knize věrná, ale řada podstatných věcí chybí, nebo se naprosto odklání od Dostojevského. Zvlášť všechny charaktery jsou vykresleny chybně, např. z Razumichina se stala postava, která by jistě od lékaře odcházela s diagnózou stejnou, jako je název jiného Dostojevského románu, jejíž ústřední postavou je kníže Myškin. Tvůrce i herce bych nejraději poslal na Sibiř po Vladimírce místo Raskolnikova, jelikož tenhle film je opravdu ZLOČIN. A všem co film berou jako doplnění vědomostí k maturitě přeji, aby měli šťastnou ruku a vytáhli si jinou otázku než Fjodor Michajlovič Dostojevskij.(15.8.2009)

Nové verze klasické literatury přenášené na film mají sice propracované scény, ale něco u nich postrádám oproti těm starším. A to je jistá režisérská invence, jistá aura, kterou cítím u dřívějších filmařských zpracování. Bohužel i tenhle film mezi ně patří. Chladné, málo mě to vtáhne do děje, takže jen skrz autora knihy za 3.(22.6.2010)

Nemůžu porovnávat s knižní předlohou, ale profesor češtiny nám tuhle adaptaci docela vychválil. Nejdřív mě ani nenapadlo, že se jedná o pouhý televizní film. Dempsey vypadá pořád stejně (hezky :)), Kingsleyho výkon byl také kvalitní. Moc mi ale neseděl český dabing a film mě celkově nijak zvlášť neoslovil. Aspoň jsem trochu poznala tvorbu ruské klasické literatury.(18.11.2011)

• tailguner

Můj dojem na snímek je velice rozpačitý. S románem od Dostojevskiho je to srovnatelné, ačkoli dosti stručné. Herecké výkony jsou následnou neduhou celého snímku. Skvěle zahraná role od Bena Kingsleyho, opravdu na výbornou. Na druhou stranu Raskolnikova v podání Patricka Dempseyho, bych snad dokázal zahrát lépe. Dosti kritiky. Jsem ale rád že jsem viděl zfilmování slavného románu.(20.6.2011)