Reklama

Reklama

Zločin a trest

(TV film)
  • USA Crime and Punishment (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Chytrý a přemýšlivý student Rodion Raskolnikov vyznává myšlenku, že velké osobnosti dějin mohou v zájmu obecného blaha beztrestně porušit zákon. Mladík, žijící v bídném podnájmu, zároveň vnímá jako krutou nespravedlnost, že někteří lidé bohatnou na nouzi jiných. Proto se jednou odhodlá a sekerou zabije starou chamtivou lichvářku. Svůj zločin si racionálně zdůvodní, avšak není připraven na následné pocity zoufalství a zmaru, ani na neodbytný a nekompromisní hlas svědomí, který se v něm vzápětí ozývá. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (20)

tailguner 

všechny recenze uživatele

Můj dojem na snímek je velice rozpačitý. S románem od Dostojevskiho je to srovnatelné, ačkoli dosti stručné. Herecké výkony jsou následnou neduhou celého snímku. Skvěle zahraná role od Bena Kingsleyho, opravdu na výbornou. Na druhou stranu Raskolnikova v podání Patricka Dempseyho, bych snad dokázal zahrát lépe. Dosti kritiky. Jsem ale rád že jsem viděl zfilmování slavného románu. ()

Narya89 

všechny recenze uživatele

Když jsem viděla tento film poprvé před přečtením knihy, docela se mi i líbil. Teď, o několik let později a po knize, jsem rozčarovaná. Musím se tak ptát na zásadní otázku, do jaké míry je vůbec relevantní hodnotit tyto knižní adaptace bez samotného přečtení knihy? Jak je vidět, nejspíš vůbec ne, protože co se mi původně na filmu líbilo byl ten nápad geniálního zločinu a zločince, který má na to "právo" a celá psychologie. Ale jestli je ve filmu vůbec psychologie, pak v knize je jí tak dvacetkrát víc a celková "hloubka" je v 85 minutách tak možná lehce škrábnutá na povrchu. Akorát Ben Kingsley tomu trochu dával šťávu. ()

Reklama

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

průměr, knihu sem žel ještě nečetl, ale bylo jasně poznat, kolik toho bylo vynecháno. Rozhodně by lépe posloužil nějaká minisérie, protože film je stejně hodně komorní a zabývá se vnitrem a psychikou, takže by to nebyl žádný problém. Takhle si knihu stejně budu muset přečíst, protože některé motivy zůstaly dost neobjasněné. Ale atmosféra hlavně ve scénách, kdy Raskolnikov trpí výčitkami svědomí je fakt dobrá, Kingsley jako obvykle výborný a docela rychle to uběhlo. ()

whimsy 

všechny recenze uživatele

Celý film pripomína klasické divadelné spracovanie, ktoré sa zameriava na rýchly sled deja so snahou zachytiť aspoň čo-to zo psychológie postáv (aspoň pre mňa trocha teatrálnym spôsobom) a myšlinková rovina knihy je zhrnutá možno 5 (toto je len odhad) vetami. Adaptácia románu ako je Dostojevského Zločin a Trest, so všetkými jeho dejovými líniami, plnohodnotnými postavami (, z ktorých každá má akoby svoj vlastný príbeh), prostredím, v ktorom sa príbeh odohráva a samotnou ústrednou myšlienkou z názvu, sa snáď ani nedá úplne pokaziť, no tento film mal k tomu dosť blízko... Čo ma potešilo, bola Julie Delphy, ktorá skutočne vystihla Soňu Marmeladovu, ako si ju predstavujete v románe (aj keď možno v trocha naivnejšej podobe...) a napätie, ktoré sa dá pozorovať medzi Raskoľnikovom a policajným vyšetrovateľom Porfiryjom (Ben Kingsley). A film sa odohráva v celkom pekných interiéroch (na to, že ide o televízny film) - o to viac mrzí, že neboli vôbec využité a celkovo tu zanikajú. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Nemůžu porovnávat s knižní předlohou, ale profesor češtiny nám tuhle adaptaci docela vychválil. Nejdřív mě ani nenapadlo, že se jedná o pouhý televizní film. Dempsey vypadá pořád stejně (hezky :)), Kingsleyho výkon byl také kvalitní. Moc mi ale neseděl český dabing a film mě celkově nijak zvlášť neoslovil. Aspoň jsem trochu poznala tvorbu ruské klasické literatury. ()

Reklama

Reklama