Adolf Hitler: The Greatest Story Never Told

Dokumentární / Historický / Válečný

USA, 2013, 350 min

Dennis Wise

Adolf Hitler (a.z.), Heinrich Himmler (a.z.), Hermann Göring (a.z.), George S. Patton (a.z.)

Históriu píšu víťazi. Uvedomujem si jednu vec. Ak niekto s týmto dokumentom nesúhlasí, robí tak na základe dvoch vecí. Prvá je, že pravdepodobne aj jeho rodičia mu vštepovali do hlavy úplne niečo iné o 2.svetovej vojne a druhá vec je, že sa učil niečo iné tiež v škole. Tak ako sa dá niečomu takému, ako je tu ukázané veriť? V podstate je na to ľahká odpoveď. Nehovorili vám náhodou od detstva rodičia aj to, že na Vianoce rozdáva darčeky Ježiško? A vy ste to nemali dôvod spochybňovať, pretože rodičia by vám predsa neklamali. Ak by nastal koniec sveta v čase, keď ste tomu verili a umreli by všetci ľudia, aj vaši rodičia a vy by ste ostali ako posledný človek na Zemi, verili by ste na Ježiška aj keby ste sa dožili 90.rokov. Lebo by vám nemal kto povedať, že je to podvod. Týmto netvrdím, že holokaust nebol, alebo že Hitler bol spasiteľ. Snažím sa vám tu len vysvetliť, že keď niečomu veríte vy a predáte ten poznatok z otca na syna, ešte to neznamená, že je to pravda. Samozrejme že dokument je po vizuálnej stránke dosť amatérsky, ale zase sa nebojí použiť zábery z množstva filmov ako napríklad Saving Private Ryan, aby mal divák lepšiu predstavivosť. Páči sa mi, že je tu povedaná dôležitá vec, že aby sme pochopili príčiny 2.sv.vojny, musíme sa najprv pozrieť na 1.sv.vojnu. Preto sa v tomto dokumente pozrieme na obe svetové vojny, dôvod Hitlerovej vojny proti judaizmu a komunizmu a tiež sa dokument venuje temnej strane Stalina, Roosevelta a Churchila. Zaujímavosťou pre mnohých budú rozhovory židov o pracovných táboroch a o tom, čo sa v nich dialo. Čo sa mi však páčilo úplne najviac je to, čo si len tak hocikde neprečítate. A to fakt, že Berlín bol po prvej svetovej vojne vďaka židom a komunistom oficiálne vyhláseným mestom sexu a hriechu. Sami si urobte názor, v dokumente sú použité aj skutočné zábery. Odporúčam všetkým, pozrieť sa na druhú svetovú vojnu bez ružových okuliarov. "Porazili sme nesprávneho nepriateľa". George S. Patton - general of the United States Army in WWII.(25.2.2018)

Osobnosť Führera sondovaná objektívnym pohľadom režiséra Dennisa Wisa, ktorý poukazuje na tŕnistú cestu nominanta Nobelovej ceny za mier na rok 1939 Adolfa Hitlera korunovanú bezprecedentne výraznými úspechmi , ktoré predchádzali pádu. Režisér poukazuje na fakty tak neobvyklo , nezaujato a netendenčne , že si koleduje o mediálny ban, čo však pridáva tomuto dokumentu len na pútavosti pretavenej do vyššieho ratingu! Pod vplyvom doteraz nepublikovaných dokumentov, nezverejnených filmov , vyjadrení osobností a nezávisle štatisticky zachytených správ o hospodárskych úspechoch, socialnych reformách a nevídane pozitívnom boome na trhu práce etc v prospech tejto historickej osobnosti sa nestannému divákovi bez predsudkov otvára nový obzor poznania tohto zvrchovaného spoločenského diktátu ad hoc v čase a priestore .(7.2.2016)

Mám ráda propagandu, pokud je inteligentní a dobře udělaná. Nesnáším propagandu stupidní. Tato dokumentární série o Adolfu Hitlerovi je udělaná velmi dobře, včetně hudebního doprovodu. Některé věci jsem věděla, například že Berlín byl ve 20. letech minulého století světovým centrem dekadence a "hříchu". Některé věci, a to většina, mě šokovaly. Například jak se chovali "osvoboditelé" k německým ženám. Že znásilňovali i 80leté babičky. Také jsem nevěděla o teroru v Polsku proti německým občanům, na jehož základě byl Hitler nucen zasáhnout. Nebo o tom, jak strašná bída byla v Německu po první světové válce a mnoho dalších věcí. Nehodnotím tady, co je a není pravda, protože jsem to (naštěstí) nezažila a nevím. Propaganda, kterou nám už léta cpe do hlav mainstream, je mi nesmírně protivná. Tak slizská, vtíravá a nechutná nebyla snad ani za dob komunistického režimu. Proto oceňuji, že vznikl i tento soubor dokumentů, pohled z druhé strany. Trochu vyvažuje to, co se na nás hrne ze všech stran. Od toho plyne i moje vysoké hodnocení.(22.3.2017)

• Volodimir2

27. časti tohoto dokumentu ponúka divákovi zmes výmyslov, poloprávd, dohadov, fikcii, dedukcii a dôkazov popierajúcich vinu nacistov. Tón dokumentu je nastavený úplne zrejme, cesta konšpiračných teórií a útoky proti komunistom ( a to je jedno či v Nemecku, Poľsku, Sovietskom zväze, či komunistov Židov). Dozvieme sa, že príčinnou 2. svetovej vojny boli všetci, len nie nacisti. V prvej časti som bol presvedčený, že Dennis Wise musel byť vzorným žiakom, šéfa nacistickej propagandy, Josepha Goebbelsa. Ani on sám by takýto paškvil pre ovládanie mysle nemeckého ľudu, nemohol tak dokonale zostaviť. Ale pôjdeme pekne po poriadku. Do roku 1938 si Adolf Hitler robil poriadky v Nemecku (homosexuáli, mentálne postihnutí, lesbičky, prostitútky, komunisti a Židia). Od roku 1938 už začínal sa prejavovať agresívnejšie aj voči okoliu Nemecka. začal kvetinovou vojnou s Rakúskom, kde údajne 99,7% Rakúšanov bolo za pripojenie Rakúska k Nemecku z dôvodu závisti nemeckej hospodárskej prosperity. (Anšlus prebiehal za iných krvavejších udalosti, či už pred alebo po obsadení). Pokračovala veľkolepá stať Československo. „V roku 1919 spojenci vo Versailles vytvorili nový štát Československo. So vstupom českého násilia proti nemeckej menšine, sú Sudetskí Nemci nútení volať po zjednotení s Nemcami“. Českí prezident E. Beneš miesto pomoci sudeťákom nastolil stanné právo, uložené v tejto oblasti a prinútil tak rozčúleného Hitlera, aby sa dožadoval ich navrátenia. „Ak Beneš neustúpi tak si po Sudety prídeme, my Nemci, sami“. Nasledoval Mníchovský diktát a okrem iného som sa dozvedel, že len vďaka Hitlerovi a jeho železným nervom sa podarilo oslobodiť Nemcov v Československu a naviac odvrátil hroziacu vojnu, za čo sme mali byť Hitlerovi vďační. (Okrem množstvu nezmyslov, Československo vzniklo v roku 1918). Nasledovalo nezmyselné zdôvodňovanie pogromu na Židov. „Napadnutie Poľska išlo o správnu vec, Hitler si išiel len po svoje územia Prusko a Gdansk. On osobne nechcel vôbec napadnúť Poľsko, veď zárukou mu bol aj pakt Ribentroop – Molotov“. „Tu bola ukončená agresivita Nemecka, ale keď na francúzske územie prišli jednotky Veľkej Británie v obave o svoju krajinu nasledovala obrana cez Belgicko na Francúzsko“. Tým vymazal poníženie Nemecka z 1. svetovej vojny. Nasledovali ďalšie agresie, ale samostatnú kapitolu si zaslúži holokaust, otázka Židov- komunistov, ktorý sa nikdy nestal, potvrdený aj židovským revizionistom Davidom Cole, robí z tejto kapitoly iba trhací kalendár. Veď plynové komory údajne vôbec neexistovali, „V Osvienčime ľudia o seba nedbali a tak vypukol týfus. Nemcom sa po jeho vypuknutí podarilo zachrániť tisíce ľudí tým, že im dezinfikovali prádlo a obuv použitím pesticídu Cyklonu-B“. „Wehrmacht pri svojom ústupe aktívne poskytoval pomoc civilnému obyvateľstvu utekajúcemu pred besniacimi komunistami“. Ďalšou kapitolou je postoj USA pri oslobodzovaní Nemecka, kde odišli takmer všetky mozgy do USA vrátane 1554 t tajných dokumentov s vynálezmi a patentami. Dokument sa nesnaží o polemiku v morálnej rovine, ani o analýzu reality, ktorá je v dokumente ohýbaná podľa potrieb režiséra. Vzhľadom k tomu, že tejto problematike sa venujem už desaťročia, je prínosom v tomto dokumente, iba množstvo nových autentických fotografii, respektíve videí, ktoré ešte neboli zverejnené. Áno ide o veci, ktoré nemajú veľkú historickú hodnotu, ale dokument to trocha osviežilo. Takže viac ako 6 hodín strávených nad týmto dokumentom a potom ešte 3 diely, ktoré sa zaoberajú stovkami zdrojov odkiaľ tieto historické informácie tejto fikcie boli čerpané, som mohol stráviť aj zmysluplnejšie. Ale mojou povinnosťou je pozrieť si aj takýto dokument.(18.3.2017)

• Arsenal83

Hnusná nacistická propaganda, ako to vôbec mohlo uzrieť svetlo sveta? Z Hitlera robia bôžika, chudák za vojnu nemohol, to všetko ten zlý západ a východní susedia, čo sa nechceli dohodnúť. A pritom im núkal tak priaznivé podmienky? Do toho dajú ešte melodramatickú hudbu a nejednému špinavému náckovi vyhrkne slzička z oka. Označiť Hitlera za „jedného z najvplyvnejších ľudí, ktorý kedy žil“ je síce korektné, ale aký kokot si môže myslieť, že pozitívne? Tvorcovia tohto paškvilu sa navyše sporia, či bolo zabitých 6 miliónov, alebo „len“ milión Židov... Jebe im? Snáď číslo je v tomto rozhodujúce, či bol Hitler ľudomil? Ide o odporne lživý dokument, ktorého sledovanie a hodnotenie nad 3 hviezdy by malo byť trestné.(23.7.2017)

Co se týče kvality dokumentu, nad tři hvězdy určitě jít nejde, protože je to spíše takový amatérský dokument. Co se týče obsahu, to je na delší debatu. Pokud si chcete poslechnout názory, které jste v dokumentech z TV určitě ještě neslyšeli, doporučuji. Sledování se ale určitě vyplatí, protože si během něho uvědomíte jednu zásadní věc - historie a "pravda" je neskutečně elastická. Kdybyste se odprostili od toho všeho, co už všechno o této problematice víte a co vás učí na školách, byl by takový problém této verzi věřit? Já si myslím, že rozhodně nebyl, naopak, považovali byste ji za samozřejmou. Pokud by Hitler válku vyhrál, třeba právě takhle by nám historie byla líčena (nehledě na to, že o Holocaustu bychom se samozřejmě asi vůbec nedozvěděli). Takže vyplývá z toho ponaučení. Dobro a zlo jsou relativní. Pokud by vyhrál válku Hitler, ve školách by do nás tlačili příběhy o zlých Spojencích a ďábelském sovětském komunismu a my bychom Hitlera oslavovali jako hrdinu, ne-li jako poloboha, který nás ochránil před peklem na Zemi. Ale válku vyhrála opačná strana - takže tím ďáblem (zlem) je Hitler. Nikdy už se nedozvíme úplnou pravdu, jak to tehdy bylo. Je třeba vzít si ze všech verzí něco a udělat si vlastní obrázek o této zatím asi nejzajímavější etapě lidských dějin. A také - a to hlavně - uvědomit si, že o tom, o čem píší média, rozhodují vlastníci hlavních informačních agentur, které celosvětově vytvářejí "svoji pravdu". Uvědomte si, že například česká ČTK a drtivá většina všech ostatních hlavních státních informátorů po celém světě pouze tyto "zaručené informace" kopírují právě od těchto hlavních světových informačních agentur. Kdo vlastní mediální prostředky, ovládá globální veřejné mínění a vytváří si svoji alternativní realitu, ve které nás nechává žít. A kdo že ovládá světové informační toky v dnešní době? Ehm, jedno takové jisté etnikum.........(25.8.2017)

Dokumenty si kouknu jenom zridkakdy, obzvlast ty dlouhe.. tohle je ale neco...(3.2.2018)

Vynikající dokument zachycující nedávnou historii "trochu jinak". Nezaujatý divák může nevěřícně kroutit hlavou, že takto se to v dějepisu neučili a polemizovat o tom, zda je možné cca 70 let staré události takto "oficiálně pozměnit". Trochu se divím, že dokument není zabanován, jelikož o lidech, co dnes tahají za provázky, není mluveno tak, jak jsou zvyklí. I já studující tuto tématiku z ne oficiálních zdrojů jsem se dozvěděl spoustu informací, výrazně tedy doporučuji. 100%(12.8.2016)

• fujka

Každý kdo kladně hodnotí tenhle dokument je odpad jako ten dokumen sám.(3.3.2018)

Dokument nepřímo vypráví o tom, proč je film Šindlerův Seznam naprostá kokotina.(5.12.2016)

Konečně dokument z jiného pohledu než jsme zvyklý! Dokument který dokáže otevřít oči. 5*(6.1.2017)

• caniferus

Trestuhodna zmes vymyslov a polopravd pre nevzdelanych retardovanych nackov! Ako historik som radostne, pre dobre hodnotenie, stiahol tento blabol, v domneni, ze ide o nejaky vyborny dokument, ktory som este nevidel. Uz v prvej casti mi bolo divne, preco je vacsina dokumentu zlozena prevazne zo zaberov z hraneho filmu = Hitler : Vzostup zla. Pri druhej casti, kde sa vsetko zmenilo na oslavu A. Hitlera coby zachrancu Nemecka, pri pasazi o vyhnani hnusnej bisexualky Marlen Dietrich z Berlina a hnusnych zidov, coby nositelov neresti, som si uz bol na istom!!! Blba nackovska propaganda popieracov holokaustu vhodna pre malych zaprdenych nazi skins a podobnych debilkov bez akehokolvek vzdelania, okrem "Co internet dal". Zo slovenskych komentarov ide rozhodne o kotlebovolicov, cize velmi naivnych ludi, ktori veria tupostiam ich "Mavianka". Mnozstvo percent, ktore tato propagandisticka hnacka dostala, svedci o krize v Europe, kde mladi ludia podliehaju, pre svoje slabe vzdelanie, viziam podobneho druhu. Boh nas opatruj pred podobnymi hnackami!!!!(22.3.2017)

Slušně přehnaná propaganda z pohledu druhé strany, která sice jen zlehka oponuje mainstreamu, protože neobsahuje zdroje (např fotky dobových dokumentů), ale obsahuje nesporný prvek. Nutí člověka použít vlastní mozek namísto slintání oblíbených pravd z učebnice. Jak mainsteam, tak revizionismus je v současnosti neuvěřitelný blábol a paskvil, ohýbaný podle potřeb a mainstream je navíc chráněn zákonem tak, aby o tématu nebylo možno diskutovat a nedejbože se i nakonec dozvědět pravdu. Aby uchránili ti nahoře naši mentální integritu a naši svobodu projevu, vytvořili zákon, který zakazuje se zeptat: "Jak to bylo doopravdy?". Proto obdobné (až přehnané) dokumenty musí vznikat. MUSÍ! Jako protiváha nekonzistentního mainstremu. Dvě otázky jsou ale asi povoleny, tedy se zkusím zeptat. "Proč se od II. světové války již posedmé snížil oficiální odhad mrtvých židů v Osvětimi ze 6 na 2.5 milionů a jak je to možné, když zákon určil první číslo jako pravdu a od té doby se zákon nezměnil?", "Proč se změnily odhady, ale ne učebnice?".(10.9.2018)

Konečne neskreslený pohľad na Adolfa Hitlera. Toto by si mal pozrieť každý kto sa zaujíma o 2 sv. vojnu. Väčšina dokumentov čo som zatiaľ videl boli plné Americkej propagandy. Vela vecí ktoré nám o Hitlerovi hovoria sú vymyslené a nie sú pravda. A dovolím si povedať že Hitler nebol o nič horší ako Stalin alebo Churchill!(30.10.2019)

• dann7

Myslím, že bych neměl problém s většinou informací, uvedených v tomto ... rádoby dokumentu. Rád se dozvím nové úhly pohledu na věc. Ale vydržel jsem pouze cca 20 min. Tzv. informace jsou zde podávány tak demagogicky, jako snaha o výplach mozku. Nevzpomínám si, že bych někdy s takovou frekvencí slyšel zdůrazňování, že „konečně se dozvíte PRAVDU...“. Rovněž dramaticky gradující hudba zněla s frekvencí neskrývající snahu filmu vygumovat divákovo myšlení a působit výhradně na emoce. Navíc, ani za těch 20 min. jsem se nedověděl nic, co bych už dávno nevěděl odjinud.(31.5.2020)