Matroš

Dope

Krimi / Komedie / Drama

USA, 2015, 103 min

Trvalo to skoro tři dlouhé měsíce, než jsem konečně narazil na nějakou pořádnou filmovou pecku. Tenhle film mě doopravdy dostal a bavil mě od začátku do konce. Byl přesně podle mého gusta a užil jsem si ho od první do poslední minuty. Skvělý děj a parádně vymyšlený nevšední příběh. Výborně vybraní herci (od těch hlavních až po ty vedlejší). Přidejte k tomu parádní kostýmy (90. léta hip hopu byla fakt cool!!) a jeden z nejlepších soundtracků vůbec, co jsem ve filmech slyšel a máte z toho 4 hvězdičky jak vyšité. K té páté mě neobvykle přemluvila až závěrečná scéna před titulky. Nechci spoilerovat, ale byl to fakt nářez! :))(8.11.2015)

Film o mladejch v ghettu v L.A. docela v pohodě. Kluci (z nichž jeden je holka) jsou sympaťáci, takže se na film kouká příjemně. Komediální zápletka je ovšem náležitě crazy. Zábavní jsou i bad guys. To vše platí jen do okamžiku, než kluci začnou prodávat dope. Pak mě film přestal bavit. Love story mi přišla krajně nepravděpodobná a přitažená za vlasy. Finální scénu, ve který má Malcolm proslov k narkobaronovi, jsem vůbec nepochopil. Hudba výborná. Zbytečná závěrečná moralitka mě nasrala.(20.1.2016)

Tomu filmu nikdo nemůže upřít to, že má styl. LA je nasnímaný fakt nádherně, až tak nádherně, že i chudinská čtvrť nevypadá jako špatný místo k žití. To je ale právě ten největší průser tohohle filmu, všechno je tu dělaný jen a především pro divákovo oko. Všechno je tu udělaný jen na efekt a při bližším zkoumání to selhává. Je do očí bijící, že kluk z "drsné losangeleské čtvrti", bydlící s matkou samoživitelkou, má prakticky v každý scéně novej outfit. Nehledě na to, že takhle oblečenýmu klukovi těžko uvěříte to, že je geek outsider, nebo že dokonce poslouchá hip-hop z devadesátek. Bral jsem to s nadhledem, s tím, že by se mohlo jednat o fajn, dobře vypadající komedii. Zábavný to bylo, ale komedie se z toho stala až ve chvíli, kdy se tvůrci snažili ukázat i tu dramatickou stránku. Komediální pojetí tomu podle mě sedlo víc a víc by se to hodilo k atmosféře filmu, jenže to už by tolik nevyzněly konečný antirasistický a mírumilovný myšlenky. SPOILER. Podej přihlášku na Harvard, prodej fet, přes internet - protože prodávat fety po malejch dávkách na internetu je naprosto bezpečný a nevystopovatelný. Vyjebej s mafiánským bossem, kterej vyloženě čeká na to, až s ním vyjebe středoškolák, ale nezapomeň mu ještě před tím donést fet přímo do baráku, protože si běžně nechávají high-level obchodníci s fetem nosit cihly fetu přímo do vil od dětí. Založ high school kapelu (lesbická členka nutností), proslav se s ní na sociání síti a hlavně mě nesuď. Stylový, zábavný a dementní.(9.2.2016)

Moc uhlazené a cool. Především hlavní postavy jsou až moc vystajlované. Nebyl by to problém, kdyby film byl nostalgické retro nebo epizodka o dospívání, Dope se ale ale příliš často snaží přecházet z pohodovější polohy do dramatu z ghetta (a občas dokonce vpluje do jakési žánrově laděné "týmovky") a v tom téměř naprosto selhává. Nikomu z těch děcek nevěřim, že pochází z nějaký rozvrácený rodiny. A vůbec celá ta zápletka je strašně vycucaná z prstu.(9.1.2016)

Proč se zápletka rozjede až v polovině filmu? Ale to je ten menší problém. Nějak jsem totiž protentokráte výjimečně neměl náladu na to, jak jsou ve feel-good komediích pokaždé kamarádi hlavního hrdiny sprostší než dlaždiči, a ústřední postava sama se přitom vyjadřuje jako chodící Ottův naučný slovník, jen aby divákovi samoúčelně sedla do noty. Aneb když archetyp štve, místo aby bavil... Líbilo se mi to, ale nevěřil sem tomu.(16.10.2016)

• - Dope se stal prvním filmem, který akceptoval platbu bitcoiny za vstupenky do více jak 900 kin v USA skrz portál MovieTickets.com. (preclajsz)