Třináctka

Thirteen

Drama / Životopisný

USA, 2003, 100 min

• hirnlego

Tisíckrát omleté téma problémů dospívání, natočeno pro mě né moc sympatickým (touha být stejná jako nejoblíbenější holka na škole, "nakupování" různých serepetiček na sebe, výlety do města "na lov",... - tohle všechno mě nějak absolutně míjí - dá se říct, že podobnými zoufalci opovrhuji - zkažené dětství se dá kompenzovat i jinak), avšak zároveň - v rámci možností - nenudícím stylem (mimochodem, je poznat, že autorkou je žena). Jako klady bych uvedla velmi uvěřitelnou Evan Rachel Wood (kdo by si tehdy pomyslel, že za pár let bude tohle děvčátko chodit s vy-/zasloužilým Antikristem) a jednu absolutně dokonale kýčovitě geniální scénu, ve které jde lidská důstojnost i cokoliv jiného už definitivně stranou a zůstává jen zvířecí pud matky, která se snaží uchlácholit těžce zkoušeného potomka a olizuje mu rány (vzniklé sebepoškozováním). Bohužel, jediná scéna na celý film je trochu málo...(7.6.2007)

• Disk

Na jednu stranu má film docela skvělé výkony, na druhou je forma poměrně psychopatická. Nechápu, proč Catherine Hardwicke zvolila tento způsob filmování, tj. digitální ruční kamera a samé detailní záběry na tváře postav. Z počátku fajn, ale jakmile je to celou dobu, už je to otravné. A konec, který vyšuměl do ztracena, tomu taky nepřidává.(8.1.2010)

Jednu dobu jsem tenhle film milovala .. rozhodně to patří k nej. rolím Rachel Evan .. skvěle zahráno.(1.6.2008)

Soundtrack Mark Mothersbaugh: 1. Mas - Kinky [4:20] ,2. Super Bad Girl - Iffy [4:17] ,3. The Equaliser - Clinic [3:43] ,4. Ivanka - Imperial Teen [3:17] ,5. (So I'll Sit Here) Waiting - The Like [4:37] ,6. Make It With The Beat - Folk Implosion [3:55] ,7. Beso - Carmen Rizzo [3:36] ,8. Killer Inside Me - MC 900 Ft. Jesus [4:53] ,9. Explain It To Me - Liz Phair [3:10] ,10. Lemon - Katy Rose [4:47] ,11. Pay Attention to Me - Orlando Brown [4:15] ,12. The Freshest - The Freshmaka [2:52] ,13. Nicotine - Anet [3:42] ,14. Bien Caliente - The Tormentos [4:03] ,15. The Shoot Out - Mark Mothersbaugh [1:09] ,16. Hit Me - Mark Mothersbaugh [1:47],(13.5.2011)

Oscar 1 nominace: Herečka VR - Holly Hunter(1.3.2004)

• - Film měl být původně komedie. (MiCM)

• - Tracy si v jedné scéně sundává ponožky a odhazuje je do koše, koš je plný oblečení. V další scéně přijde její matka, ale koš je prázdný. (Terva)

• - Vanessa Hudgens v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)