Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiální text distributora)

Trailer

Aluska88

In this movie I completely fall in love with Evan Rachel Wood:) Myslím, že to byla právě Třináctka, kde jsem ji prvně poznala a začala zbožňovat tu její nadpozemskou krásu a přirozenost. Film věrohodně a realisticky zpracovává ono nelehké období v životě teenagerů, kdy se všichni hledají, experimentují, chtějí někam zapadnout a být obdivováni vrstevníky. Excelentní obsazení, zejména Nikki Reed coby protřelá a manipulativní kočka a Holly Hunter coby starostlivá máma. Film má dobrý scénář a spoustu silných momentů, kupříkladu Tracy a její sebepoškozování či scéna, kdy její matka zjistí, že její milovaná dcerka se "řeže." Tato scéna mě dostala a i slzy se objevily. V podstatě až v závěru filmu jsem si uvědomila, že tuto zdařilou sondu do života dospívajících dívek natočila vlastně Catherine Hardwicke. Zajímavé, jak v průběhu let může taková režisérka kvalitativně hluboce klesnout a přivést na plátna něco jako je fenomén dnešní mládeže, Stmívání. ()

ConanVJ

Zajímavý filmek o dospívající dívce Tracy, která je skvělá v učení, ale ve škole jí krom kamarádek "šprtek" niko nemá rád. Aby se Tracy zviditelnila, začne se kamarádit s oblíbenou Evie, díky které se dostane k alkoholu, drogám, atd... Filmek se mi líbil, je zajímavě natočený a ukazuje dospívání drsnějším způsobem. Za mě 75% :) ()

genetique

Veľmi prekvapivá štúdia americkej spoločnosti priemernej strednej a nižšej vrstvy a pekne zobrazený spoločenský a morálny úpadok spôsobený zlákaním na zlé chodníčky. chýbal mi však lepší scenár a lepšie, reálnejšie zakončenie. Ale nedivím sa lepším svetovým (americkým) hodnoteniam. 55%. ()

nirvanafan

Když si čtu komentáře, mám pocit, že to sledovala a ohodnotila banda gerontů. Co byste sakra chtěli od filmu o dospívání? Vždyť je to naprosto realistický! Přesně takhle to vypadá, když si náctiletá holčička začne hrát na dospělou a nezávislou, způsobuje si tím stále větší problémy, až naprosto překročí míru unosnosti. ()

LINKIN

Trošku sem nepochopil ten název "thirteen", nevim jak vám, ale mě od prvního záběru bylo jasný, že oboum děvčatům třináct opravdu není, a tak nevím proč obsazovat dívky, kterým bylo v době natáčení oboum 16 let do rolí třináctiletých. Krom toho se film snaží poukázat na to, jak zakžené mohou být dnešní teen děvčata a na co by si rodiče měli dávat pozor, bohužel se mu to moc nedaří, chyběl mi tam nějakej hlubší poddtext. Třináctce se zkrátka nepovedlo šokovat, o což jí nejspíše šlo... ()

• Film je příběh samotné Nikki Reed, kterou ve filmu ztvárnila herečka Evan Rachel Wood. (TheVerczaaa)
  • Nikki Reed (Evie) byla spoluautorkou scénáře ve svých 15 letech. (MiCM)
  • CHYBA VE FILMU Když Mel přiveze Tracy a Evie poprvé nakupovat do Melrose, na chodníku je vidět paní v bílých kalhotách a žlutém tričku, jak se rozhlíží a odchází, po chvilce a malém střihu se celá scéna opakuje. (Terva)