Třináctka

• Nový Zéland

Drama / Životopisný

USA, 2003, 100 min

• hirnlego

Tisíckrát omleté téma problémů dospívání, natočeno pro mě né moc sympatickým (touha být stejná jako nejoblíbenější holka na škole, "nakupování" různých serepetiček na sebe, výlety do města "na lov",... - tohle všechno mě nějak absolutně míjí - dá se říct, že podobnými zoufalci opovrhuji - zkažené dětství se dá kompenzovat i jinak), avšak zároveň - v rámci možností - nenudícím stylem (mimochodem, je poznat, že autorkou je žena). Jako klady bych uvedla velmi uvěřitelnou Evan Rachel Wood (kdo by si tehdy pomyslel, že za pár let bude tohle děvčátko chodit s vy-/zasloužilým Antikristem) a jednu absolutně dokonale kýčovitě geniální scénu, ve které jde lidská důstojnost i cokoliv jiného už definitivně stranou a zůstává jen zvířecí pud matky, která se snaží uchlácholit těžce zkoušeného potomka a olizuje mu rány (vzniklé sebepoškozováním). Bohužel, jediná scéna na celý film je trochu málo...(7.6.2007)

• StarsFan

V době, kdy šel tenhle film do kin, mi bylo třináct, ale můj život měl se životem těch dvou holek v tomhle filmu hodně málo společnýho, dokonce bych řekla, že mi podobný lidi, co se snaží bejt za každou cenu cool, lezli na nervy. Ale na to každej kašle. Hlavní body příběhu jsou stejný jako u tuctu dalších: hlavní hrdinka se rozhodne razantně změnit svůj život, přidá se k partě, obdivuje ji celá škola, chová se jak kráva a na konci si začíná uvědomovat, co vlastně udělala. Velkým překvapením ale je, že příběh zdaleka není tak prostoduchej, jak by se mohlo zdát a že herecký výkony jsou tu na teenagerskej film skutečně mimořádný. On je celej ten film v pojetí teenagerského filmu hodně dobrej. Dokonce jako by se tvůrci snažili i o jakési drama a psychologii. Ale na to kašlu zas já, protože tohle je přesně jeden z těch filmů, se kterýma se prostě sžít nedokážu.(8.9.2007)

Když si vzpomenu na svých třináct, vybavím si měsíce strávené u WOWka, 10 giga Simpsonů a jeden Maxim. Honba za lepším equipem a výhrami v battlegroundech lehce kompenzovala snahu být kůl, piercingovat si šourek a bradavky, hulit trávu, dovádět s černoušky a řezat se žiletkou. Díky Bohu a bůžkům!...Teď k samotnému filmu. Samotné téma je sice aktuální, ale extrémní ukázka toho, co se může stát z premiantky třídy, na mě působila příliš naivně, než abych ji mohl plně věřit a nechat se strhnout dějem. Svůj podil na tom nese i fakt, že Rákel Dřevová (v té době ji bylo 16-17) určitě nevypadá ani jako hodně vyspělá třináctka. Přes veškeré logické nedostatky se jedná o řemeslně dobře odvedenou práci s výrazně výbornou kamerou, barevnými filtry a věruhodně pojaté pouto dospívající dcery a milující matky. Kdo by jen tušil, že režisérka se v dalších letech pustí do konzumních patosů, jako je Tvajlajt a Červená Karkula.(10.6.2012)

• Kryšpín

Nevím co jsem od toho očekával. Po půl hodině jsem si uvědomil, že to co je ve filmu vidám v jednom kuse. Stačí se kolem sebe rozhlédnout. Poprvé jsem měl chuť odejít přímo ze sálu, ale instinkt mi říkal "Počkej ještě chvíli, Catherine Hardwickeová není tak blbá aby natočila film o ničem." Smůla instinkt se zmýlil a já nad ním vyhrál. Ale přesto jsem prohrál. Obětoval jsem 100 minut svýho života tím, že jsem se díval na blbost a mohl si užít při jiném filmu. (Byl jsem na Febiofestu). Naštestí mi to vynahradil snímek Samuraj, na který jsem šel poté.(24.1.2004)

Som mimoriadne prekvapeny celkovo (cest vynimkam) negativnym hodnotenim tohto filmu. Podla mojho nazoru ide o velmi dobru sondu do zivota dospievajucej mladeze, neuchyluje sa k zbytocnym detailom Ken Parku, ale na druhej strane nedosahuje naliehavost Kids. To co robi vsak tento film vynimocnym oproti obom spominanym su herecke vykony Holly Hunter a mladej E.R.Wood, ktora svoju dospievajucu antihrdinku zvladla skutocne uctyhodne...myslim si, ze v dnesnej dobe prihluplych teen filmov je Thirteen aspon akym takym balzamom.(25.10.2004)

• - Nikki Reed (Evie) byla spoluautorkou scénáře ve svých 15 letech. (MiCM)

• - Film je příběh samotné Nikki Reed, kterou ve filmu ztvárnila herečka Evan Rachel Wood. (TheVerczaaa)

• - Ve scéně, kdy Brady (Jeremy Sisto) vyzvedává Tracy (Evan Rachel Wood) u školy, přestalo fungovat auto, ve kterém jel, proto ho tlačili lidi ze štábu. (LoLaa)