Třináctka

Trinástka

Thirteen

Drama / Životopisný

USA, 2003, 100 min

Sice bych řek, že by se to spíš mělo jmenovat Sixteen pro věrohodnost. Ale jinak poměrně zajímavě naturalisticky podanej příběh. Aneb návod jak z hodné dcery udělat štětku. Bohužel trošku pokulhává scénář hlavně v oblasti zkažení a znova napravování svině/chudinky Tracy... 3,3* za herecký výkon děvčat.(21.8.2005)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +Evan Rachel Wood a Nikki Reed, jejich herecké výkony, občas je to slušně vyhrocené -hudba mohla být lepší, rozhodně mě to nijak nerozhodilo///Už když jsem ten film viděl poprvé, tak mě trošku zaujal. Víc mě ovšem zaujaly zmíněné herečky, kvůli kterým jsem se na to podíval podruhé. Občas je děj zajímavý a vyhrocený, jindy mi příšel docela cizý nebo nezajímavý. Každopádně bych v takovém prostředí nechtěl (nemohl) žít. K dokonalosti snímku jeětě hodně chybý, ale to není až tak důležitý. Důležitý je, že jednou skončí a s ním i ta depka. Už se vážně nemůžu dočkat, až bud mít třináctiletou puberťačku, doufám, že tento film jí nebude inspirací./// Celkem 71%///(18.9.2008)

Tak tohle je jistě velmi zajímavý film. Tak úžasně syrový, chladný a odtažitý. Měl jsem v průběhu filmu pocit, jako bych byl zkoušen, kolik toho ještě vydržím a jestli dokážu film dokoukat až do konce, nebo ne. Jedna psychika deptající scéna za druhou, tohle je docela náročná záležitost a nevím, jestli by jí každý snesl. Navíc dívat se na to před spaním také nebylo nic potěšujícího. Ale těžko říct, jestli by se tohle mohlo stát i v reálu. I když Amerika je země neomezených možností, takže proč ne. Někdo by také tento film mohl brát jako návod matkám mladých dívek, čeho se vyvarovat. Ale jako film je to kromě zajímavé výpovědi o kritickém věku třinácti let také docela psychická deptačka, kterou doporučuji jen těm nejotrlejším. A proč jsem se rozhodl pro tři hvězdičky? Důvodů je několik. Film se opírá o důvěryhodné herecké výkony, temné nebo nevýrazné barvy, a samozřejmě scénář. A právě herecké výkony a vhodně zvolená scénografie je to, proč volím tři hvězdičky. Scénář je zajímavý, to bezesporu, ale není natolik excelentní, abych zvýšil hodnocení. Každopádně Holly Hunter jako starostlivá matka, jež je deptána svou dospívající dcerou mi navždy utkví v paměti stejně jako Evan Rachel Wood v roli nezdárné a neposlušné dcery. Jedná se o zajímavý filmový zážitek, ale rozhodně ho nesledujte, pokud jste zrovna v rozverné či dobré náladě, protože tenhle vám jí veškerou sebere už po polovině filmu...(9.6.2007)

• maxi6

......Není to zas tak zcela bezduchý, špatně pojatý, bez skrytých odkazů během děje, naopak, vše tam je, ale velká škoda, že je to podáno nezvyklým střihem a stále stejnou kamerou a celou dobu se to plíží v jedné rovině. Nic proti tomu, ale po skončení produkce opravdu ty oči bolí. Kontroverznost, kterou zde Hardwicke tímto chtěla podkreslit, se minula účinkem. Podtext fimu a jeho přínos zřejmě má větší význam, než nám na první chvíli připadá. Americká konzumní společnost je zde v plném rozsahu zobrazena v celé její nahotě, lacinosti a pokleslosti ducha. Zároveň důkaz toho, že "dobré vychování" má hlavní kořeny v dobře fungující, milující a nepokrytecké rodině. Velice by mě také zajímalo, jak by si s tímto námětem poradil třeba Aronofsky. Podle skvělého Requiem myslím určitě mistrovsky......(21.8.2004)

• mustafa

Jojo, opravdu ten film je hodně velká šaškárna. Scénář je docela špatný (představa dívky, která se přes noc zkazí je směšná, ovšem ještě směšnější je představa, že se dívenka během noci opět napraví). Nebudu tady kecat o tom, že tohle třináctiletí nedělají. Dělají, ale opravdu v malém množství případů. Marně jsem se snažil najít nějakou pointu. Opravdu jsem v tom filmu hledal nějaké skryté sdělení. Nakonec jsem ale došel k přesvědčení, že nic takového prostě v tomto filmu neexistuje. Film chtěl šokovat, toď asi vše. Dle mého mínění se mu to příliš nepovedlo. Není od věci srovnávat film s Ken parkem (který je stejně ale podle mě lepší). No jo no, doufám, že můj mladší sourozenec neprovozuje podobné všci a nebude o tom chtít točit film..(21.7.2004)

• - Příběh se volně zakládá na skutečných životních událostech herečky a spoluautorky Nikki Reed (Evie). (Ozo)

• - Oblečení a make-up použitý ve filmu patřil ve většině případů samotným hercům. (Ozo)

• - Vanessa Hudgens v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)