Reklama

Reklama

Třináctka

  • USA Thirteen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (198)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Hodně kontroverzní film jedné třináctileté holky, kterou originálně hraje čerstvě osumnáctiletá, aby nevznikly problémy, a její mámy, která se z toho všeho dokáže složit a jako herečka získat nominaci na herecký výkon. Nemůžu si pomoci, ale zdá se mi, že tento film je těžce o ničem. I když také jsem měl čest poznat podobné holky jako jsou v tomto filmu, ale nedokážu si to vysvětlit. Puberta možná dokáže cokoliv, ale být takový? Ať si laskavě uvědomí, že mají život před sebou a že to co je trápí je ještě nic oproti tomu, co je trápit bude. Nemůžu si pomoci, ale celkově mě film neskutečně rozčiloval. Od začátku do konce. A jak to tak vypadá, taky to tak bylo myšleno jen neskutečně zle a nudně. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Milý deníčku, promiň že jsem tě poslední dva roky zanedbávala, zažívala jsem dost těžký období. Říká se tomu myslím puberta nebo tak nějak. Začlo to, když jsem na škole potkala Evie, ona měla vždycky ty nejlepší hadry a všichni kluci se za ní otáčeli. To já jsem nosila debilní ponožky se zvířátky a různé ujeté blbosti, které bych si na sebe už nikdy nevzala. Mámě jsem to tehda řekla natvrdo, že jako chci nové oblečení a tak… no, nakonec jsme splašili nějaké hadry ze sekáče za pár šupů. Evie mě konečně začala brát na vědomí a brzy se z nás staly nejlepší kámošky. To jsem ještě netušila jako je to stupidní kráva, ale nebudu předbíhat. Víš, Milý deníčku, chovala jsem se hloupě, ale pokud bych měla vinit jednoho člověka, bude to právě Evie. To ona mě přivedla k čórkaření, k tvrdému chlastu, k sexu se staršími kluky (bylo mi třináct, chápeš?) a hlavně k tomu hnusnému sajrajtu, myslím ty čuděsný sračky, ze kterých máš halušky jak blázen, ale nebudu zacházet do detailů, chci na to zapomenout. To víš, že když jsem se vygebená, jakože totálně na mol dopotácela domu, mamča chytla nerva, ale já radši dycky vysmahla to pokoje, abych třeba neschytala výprask od toho jejího přítele (to je taky takový chuj…). A takhle do šlo nějakou dobu: chlastačky, krádeže, kluci; často jsem byla úplně na kaši, ale líbilo se mi to, nepřemýšlela jsem nad následky, nevadilo mi, jak jsem prudila bráchu a matku a vůbec. A víš co? Nevadí mi to dodnes! Všechno, co jsem napsala, jsou kecy, kecy, kecy!!! To jsem tě vypekla, co? :)))))) P.S.: Tento příspěvek jsem psala pod vlivem LSD a vodky s bourbonem P.P.S.: Mám prý napsat, že kamera byla mrška neposedná a barevné filtry střídala jako Casanova milenky, že mladé děvočky se snažily seč jim síly stačily, že mnohé scény mohly být otevřenější, že v tom je hodně pravdy, ale že skejťáci byli stejně po všech stránkách vyzrálejší. Kdo to po mě chce? To bys rád věděl, co?“ 60% Zajímavé komentáře: maxi6, castor, Alexis ()

Reklama

Cival 

všechny recenze uživatele

Herečky hrají vesměs velmi dobře - taková Even Rachel Wood si nominaci zaslouží o mnoho víc, než Holly Hunter, která nemá šanci vyniknout -, ale co je to platné, když scénář si hraje na intelektuální a sociálně podchynený náhled do života teen generace dneška. Režisérka vůbec nezvládla formu - a kulhá někde mezi efektně drsnými a ultracool záběry, které jakoby vypadly z parodie na akční filmy, a naturalistickým nahlédnutím do života tupejch třináctek, který zatraceně (promińte ten výraz, ale jinak to nejde) svrbí čára:-) ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Dvě divky a jejich život. Problémy dospívání, sexuality(kterou si často vnucujou na úkor svých citů, jen aby nezůstali oprati ostatním dívkám pozadu a vyhověly těm "krásným" chlapcům). Autentický a syrový důkaz o dnešní mládeži, který si autorka scénáře sama zrežirovala a dostala do filmu všechno co šlo. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Kdo měl někdy doma puberťáka, který jel v "pohnutém" období jako Třináctka, bude jistě tolerantnější jak ke scénáři, tak k nerozhodné režii a "vychutná" si to v napjatém očekávání až do konce. Nominace Holly Hunter je na místě. Matku, v jejíž tváři se zračilo od "mám jí zabít a udělat si novou?" přes "kde jsem to posrala?" až po lavinu lásky k mámině holčičce, která se proměnila v cizího člověka, zahrála mistrovsky. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (15)

  • Tracy měla původně hrát Nikki Reed. (Ozo)
  • Film je příběh samotné Nikki Reed, kterou ve filmu ztvárnila herečka Evan Rachel Wood. (TheVerczaaa)
  • Film měl být původně komedie. (MiCM)

Reklama

Reklama