Zlatá Sindibádova cesta

Zlatá Sinbadova cesta

Zlatá Sindibádova cesta

Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie / USA, 1973, 105 min

V porovnání s filmy Sedmá Sindibádova cesta (1958) a Sindibád a Tygří oči (1977) je zde méně scén s monstry, která vytvořil tvůrce speciálních vizuálních efektů Ray Harryhausen. V první hodince hrdinové musí vzdorovat oživlé lodní soše a větší množství akce je teprve v poslední půlhodině, kde je k vidění oživlá šestiruká socha bohyně Kálí, jednooký kentaur a kočka s ptačí hlavou a křídly.(12.7.2012)

Harryhausen se moc nepředvedl, až na několik výjimek (Kálí, lodní příď) hodně slabé a hlavně to trikově působí mnohem stařeji než v mnohem starší sedmé plavbě, což je zatracená škoda, ale nedá se nic dělat. Stejně jako se nepředvedl Harryhausen, nepředvedl se ani příběh, který je povedený ještě méně a nezajímavý naopak mnohem více (a to, že hlavním záporákem je Doctor Who s plnovousem to bohužel opravdu nezachrání). Nějaké ty závěrečné souboje sice celkem stojí za to a jsou zajímavé, ale to už bylo na jakékoliv zachraňování pozdě. Neříkám, že je to úplně špatné, jen to prostě špatně působí, i když sledovat to, je pořád zatracená zábava. Na Sedmou Sindibádovu plavbu, která ale po všech stránkách je mnohem zdařilejší, to ale prostě nemá a mě to nedokázalo strhnout tak, jak jsem očekával, takže ačkoliv, co se týče atmosféry super a do horkých letních dnů to pasuje jako vyšité, jde jen o průměr s pár povedenými momenty, které ale hned vypustíte z hlavy. Škoda. 60%.(17.7.2015)

Já jsem se tedy rozhodně nenudil. Děj je sice k jisté škodě filmu ve stylu „chceme získat poklad a zlý černokněžník ho chce získat taky“, ale tohle není politický thriller a kvůli zápletce a pointě ho asi sleduje málokdo. Epická orientální fantasy, ve které padají libozvučná slova jako Marábie a Lemurie, nechávající na jazyku exotickou chuť dobrodružství, v němž existují tvorové uctívaní jako božstva a ožívají neživé věci. Když se poprvé pohne lodní socha, tají se z toho dech, stejně jako když se roztančí bohyně Kálí. Film vypráví o soupeření s magií a sám je jí utvořen – ve filmu bytosti oživuje princ Koura, ale je to vlastně Ray Harryhausen... Jediné, co jeho výtvorům konkuruje, je krásná Caroline Munro.(11.3.2012)

Ani druhy diel o Sindibadovi neni zle a je na tom podobne ako prvy film. Tentokrat su vo filme pouzite ine prisery, ktore tiez nevyzerali zle na tu dobu. Hrozostrasny kentaur, malicke lietajuce priserky, ktore boli skor plache, akoby sa ich mal clovek bat a samotna bohyna Kali to tiez pekne ozivila zo svojimi siestimi rukami. Slusny dobrodruzny film, ktory si zasluzi to lepsie hodnotenie odomna a preto mu davam styri hviezdicky.(18.6.2015)

Zlatá Sindibádova cesta je kvalitativně na dosti podobné úrovni jako o čtyři roky mladší Sindibád a Tygří oči. Co se triků od Harryhausena týká, opět jde o řemeslně odvedenou a na svou dobu dechberoucí práci - zejména musím ocenit sekvenci s oživlou šestirukou bohyní. Herecké výkony jsou na dnešní dobu už spíše úsměvné a příběh je poněkud šablonovitý, ale za technické zpracování a vesměs slušnou akci si tento film zaslouží diváckou pozornost.(22.8.2019)

• - Model Kentaura byl 13 centimetrů vysoký. (Terva)

• - Christopher Lee byl jeden z předních kandidátů na roli Koury. (Vitason)

• - Hroty mečov, ktoré vo svojich rukách drží Kali, sú v záberoch zblízka úplne iné. (beso74)