Zlatá Sindibádova cesta

Scénografie:

John Stoll

Kostýmy:

Verena Coleman

V porovnání s filmy Sedmá Sindibádova cesta (1958) a Sindibád a Tygří oči (1977) je zde méně scén s monstry, která vytvořil tvůrce speciálních vizuálních efektů Ray Harryhausen. V první hodince hrdinové musí vzdorovat oživlé lodní soše a větší množství akce je teprve v poslední půlhodině, kde je k vidění oživlá šestiruká socha bohyně Kálí, jednooký kentaur a kočka s ptačí hlavou a křídly.(12.7.2012)

Rozpočet $982,351Tržby USA $11,000,000Tržby Celosvetovo $-║ Tvorba postavičiek a trikov od Ray Harryhausena sa proste nazaprie a tento dobrodružní film povyšuje na viac než by sa mohlo v konečnom výsledku čakať. /80%/(1.6.2009)

Jediný z Harryhausenových Sindibádů, kterého jsem neznal z TV a tudíž mě k němu nepojila nostalgická vzpomínka. Nicméně pěkný to bylo i tak. Je sice fakt, že se trikama trochu šetřilo (ale ty co byly jako dřevěná socha, šestiruká Kálí nebo jednooký kentaur, tak se moc povedly) a příběh mohl mít tak o 10 - 20 minut míň, ale jinak dobrý. Co se opravdu moc nepovedlo tak je český dabing.(28.1.2014)

Druhý z troch filmov o Sindibádovi, ktoré Ray Harryhausen vytvoril pre štúdio Columbia. V týchto filmoch mal na starosti triky a ich aj spoluprodukoval. Tento druhý Sindibád je trochu pomalejší ako ´The 7th Voyage of Sinbad´ z roku 1958. Uvidím, aký bude tretí film ´Sinbad and the Eye of the Tiger´ (1977).(6.3.2016)

Princezna Parisa od posledních zaznamenaných peripetií Sindibádova života stačila po šťastném manželství zemřít (aspoň v to optimisticky doufám), Sindibád stačil patřičně zestárnout (vlastně nepatřičně, protože striktně vzato o tři roky), zošklivět a především mu za tu dobu zmodraly oči. I když osobně u mužů světlé, pokud možno modré, oči beru jako příjemný bonus, u Sindibáda (a dalších postav z Orientu) to poněkud ruší. Hned na počátku Sindibád projeví pozoruhodnou zdobivost, když malému okřídlenému ďáblíkovi (který byl proti obloze tak o pět čísel větší, nějak jsem čekala draka, který křídly zakryje celou loď a on to takový čumáček zamračený) ukradne zlatou ozdobu a pověsí si ji na krk. V království Marabia potká jednoho padoucha a jedno maskované dobračisko. Zajímavé, že tady je zlo tak nevábné, to není typická vlastnost zla. Ale je to pohádka. Pak se Sindibád potká s vidinou, vyfasuje jednoho mladého závisláka a protože je duše ušlechtilá, zapracuje jen tak mimochodem na morální nápravě světa. Bytosti temnoty nejsou špatné, ale výskyt Kálí, kentaura a griffa během krátké doby, při současném výskytu jakýchsi Aboridžinců pro mě byl poměrně matoucí. Nemá Indie dost vlastních podivných bytostí, aby nemusela sahat po těch Řeckých? Chtěla jsem napsat něco ošklivého na adresu Margiany, ale ona byla jen dokonalým ztělesněním archetypu křehké ženy potřebující ochranu hrdinsky založeného muže, který jí statečně a neochvějně pomáhá z život ohrožujících lapálií, které by se jí bez něj nikdy nepřihodily, navíc je mimořádně hezká a vlastně mi proti mé vůli byla sympatická, potvora jedna.(14.1.2014)

• - Griffin, ktorý vo filme bojuje s jednookým kentaurom mal byť pôvodne neandertálcom. Táto myšlienka bola nakoniec použitá o tri roky neskôr vo filme Sinbad and the Eye of the Tiger (1977). (beso74)

• - Model Kentaura byl 13 centimetrů vysoký. (Terva)

• - Hroty mečov, ktoré vo svojich rukách drží Kali, sú v záberoch zblízka úplne iné. (beso74)