Šermíř

• Finsko Miekkailija (více)

Mladík Endel Nelis přijíždí na začátku padesátých let minulého století do estonské vesničky Haapsalu. Je nucen uprchnout z Leningradu, aby se ukryl před tajnou policií. Najde si práci učitele na místní škole a založí pro své žáky sportovní klub. Stane se pro děti otcovskou autoritou a začne je učit své velké vášni - šermu. Tím si však znesváří ředitele školy. Ten Endelovi závidí a rozhodne se zapátrat v jeho minulosti... Endel se naučí milovat děti a starat se o ně; z většiny z nich udělala ruská okupace sirotky. Šermování se pro žáky stává formou sebevyjádření a Endel pro ně představuje velký vzor. Když přijde možnost jet s oddílem na soutěž do Leningradu, stojí Endel před životním rozhodnutím: zradit jejich důvěru a soutěž dětem odepřít, nebo se tak dobrovolně vydat napospas KGB. (Cinemax)

laik_60

Veľmi príjemné estónske prekvapenie z estónskeho povojnového vidieka, keď tam zúril stalinizmusa všetko všecinko riadili funkcionári. Scéna zo schôdzky rodičovského združenia bola excelentná. Na citovú pílu príjemne tlačil hudobný symfonický saundrack. Chválim aj kameru a dobové kostýmy. U mňa plných päť bodov . ()

Tosi

I když Šermíř nevychrlí žádná velká překvapení, směs studené války s tajemnou postavou a ambicemi školního sportovního kroužku, funguje překvapivě příjemně a film mě neskutečně zahřál. ()

Johnny.ARN

Chcelo to hrať na city, žiaľ, mňa to nezasiahlo. Chcelo to hrať na strunu zaujímavého deja s tajomnou minulosťou hlavného hrdinu, žiaľ, ľahko prekuknuteľné. A chytilo to taký klišoidný záver, že dovi dopo. Ale kvitujm, že keď sa človek zapozerá a nechá sa voľne unášať, nerieši ako to dopadne ale vníma len prebiehajúce okamžiky, nenudí ho to tak veľmi. Inak solídne zahraté. 2 z 5 ()

EKLEKTIK

"Neboj se, dobře to dopadne." Mně osobně, se zdálo vyprávění tohoto životopisného dramatu velmi pomalé, ale za to hodně orientované na herecké obsazení a vizuální stránku filmu, podpořenou zimní krajinou, plnou mlhy a volumetrického světla. ()

Nikar

Nádherný filmový zážitek! Estonsko mě zatím nezklamalo, má samé opravdové, čisté a kvalitně natočené filmy. Tento film je opravdu emocionálně kvalitní. Na povrch a přepych se zde nehraje. Režisér je velmi inteligentní, šikovný a intuitivní. Výběr herců a komparzu je nevídaně úspěšný, každý zde má své místo. Hudba hezky podtrhuje film a dokáže navodit pěknou a nerušenou atmosféru. Endel Nelis byl opravdu kvalitní a čestný člověk........ Za mě 100%. ()

laepus

Úplně nepřekonatelný film ve vystižení atmosféry celé té debilní doby, stačí jen pohledy lidí, rodičovské setkání a položení dotazu a vím, že jsem asi skončil (záměrně píšu asi...), loučení u vlaku a vím, že to může být naposled, co toho člověka vidím... černé auto projíždějící vesnicí a vím, že někoho si odveze... a to všechno ví i ta malá děcka a ví, v čem žijí - prostě děs. No a mimo tuhle rovinu je tady i krásný sportovní a dětský film zároveň - tahle trojkombinace (sport, dětské úsměvy, totalita) spolu ještě s krásnou decentní hudbou, výbornými (ač neznámými) herci a přesně vystavěným příběhem podle skutečných událostí je bezchybná kombinace. ()

mira007

Film inspirovaný skutečným osudem Endele Nelise - atmosféricky parádní, citlivé, dobře zahrané, celkem minimalistický komorní snímek, ale velice silně působící a to nemám rád filmy, kde hrají děti zásadnější roli. Pro mne osobně milé překvapení. ()

bllm

Krásně natočenej film, jemnej příběh, pěkná hudba, atmosféra. Není co dodat, snad jen poděkovat Arcticanfan za titulky. ()

Vabr

Sám šerm dělám, (i když nešermuju s fleretem, ale s kordem,) a tak jsem se na film schválně podíval, když tento sport dělám. Brácha se zase schválně někdy koukne na film o házený. Dostal jsem přímo to, co jsem čekal. Typický životopisný film, který by klidně mohl být na Nova Cinema - velmi předvídatelný po celou, kamera, herci, hudba a střih jsou odvedeny na dobré úrovni, bez nějakých zvratů a s záživností okolo průměru (někdy nad někdy pod, výjimečně to je jinak). V jednom momentu bylo trochu zábavné je sledovat, jak se to učí, když jsem začínal se šermem i já. Hlavní postava se zdála celkem v pohodě, ale byla trošku u toho učení taková upjatější, takže nakonec byla jen OK. Nejvíc mi na filmu vadilo to, že vůbec neřekli, proč po něm ta policie vůbec jde a že k nim do Leningradu dobrovolně šel, i když si myslím, že podle toho, jak se film odehrával, by ho ani nenašli, kdyby zůstal schovanej. Vyhodnocení: My naštěstí u toho kordu tu ruku nahoře nedržíme 😄 ()

Forty-

Lacný scenár* zabalený v neuveriteľne príjemnom, neošúchanom a pozerateľnom kabáte - povojnová bieda detí padlých vojakov v prosovietskom Estónsku 50tych rokov. Film mi ubehol ani neviem ako a celú dobu ma bavil, takže nie je čo riešiť a dávam 5 hviezd. *scenár (SPOILERY) - ukrivdený hlavný hrdina dovedie team luzrov k víťazstvu v športovom turnaji kde poslednú sekundu otočí najväčší outsider skóre - hrozné klišé, viem ()

Black-star

Zajímavý film - opírající se o skutečnou událost. Líbila se mi taková ponirejší atmosféra a eskalující vztah mezi učitelem a jeho žáky, který vyvrcholí vlastní sebedestrukcí. Ale na lepší hodnocení pro mě ve filmu chybělo více emocí a dramatičnosti a vůbec něčeho díky čemu by pro mě film zůstal zapamatovatelný. ()

tlesk

Přestože má film poměrně šťastný, možná až příliš hollywoodský konec, který dojem ze závěru trochu kazí, člověk se nevyhne mrazení v zádech při dalším z mnoha životů lidí, jímž válka a její následky, byť po řadě let, vkročily do života. Film kromě poutavé atmosféry, podkreslené příjemnou hudbou a vizuální stránkou, výkonu hlavního protagonisty a řady zajímavých vedlejších postav (včetně výborně vybraných dětských herců), nabízí neobyčejně natočený obyčejný příběh. Příběh obyčejného člověka v neobyčejně těžké době. A ačkoli vás Šermíř nepřekvapí nějakými nevídanými zvraty, předkládá pár zajímavých, smutných i úsměvných momentů a přes určitou okoukanost a předvídatelnost se jedná o kvalitní sportovní drama, u kterého se určitě nudit nebudete. Více zde: http://nafilmu.cz/2016/05/recenze-sermir-2015-sportovni-drama-ze-severu/ ()

solisoli

Realita skutočného príbehu, ako sa patrí. Jednoduché postavy o to viac pôsobivé, pekný a príjemný príbeh. Skvelé herecké výkony celej výpravy. Deti, ak im niekto dá viac ako treba sa vedia odmeniť, čo sa nedá dosiahnuť žiadnym iným spôsobom. Z každého dieťaťa, u ktorého sa podchytí talent a ovplyvní jeho rast, jeho vývin sa stáva už vtedy osobnosťou. Obrovská vymoženosť z minulosti, ktorá už v tejto dobe neplatí. Škoda, že tu trochu zaostávala réžia, čo sa javí úrovňou TV filmu, pretože pri lepšom rozpracovaní to mohlo byť špičkové dielo. Aj tak stoji za pozretie. ()

Perunwit

Velice slušných 75%. Film dokonce dokázal zaujmout mě, coby šermem absolutně neosloveného barbara. Je to prostě takovej feudální sport, no. Svinskej hnus stalinskýho sajuzu byl vážně k blití. Ač se moje dětství odehrávalo v relativně klidných a smířených osmdesátkách, druhé blití na mě jde z evokovaných vzpomínek na tu socialistikou všudypřítomnou připosranost, kterou projevovali všichni okolo; dílem z donucení a dílem z vyčůranosti. Na ten hnus z nedostatku, bídy a prázdných peněženek i regálů v sámošce. Hlavní hrdina si i v daleko horších podmínkách navrátil svůj ksicht a za to mu patří dík. Bonusem je krásnej klavírní doprovod. ()

Saxos

Pěkný filmík z nám filmově neznámého Estonska. Příběh ze školského a sportovního prostředí 50tých let, dobíhající následky II. světové války s pozadím taťky Stalina a jeho milovaný Glavnoje Upravlenije LAGerej. Klady: naštěstí do nás nebyla huštěna politika, ale dobře vybraná hudba. Závěr: doporučuji, šerm je zajímavý spor a je nedílnou součástí náročného moderního pětiboje. ()

Teachman

Námět a zápletka: 10/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 9/10 ... Celkový dojem: 10/10. ()

tuntik

Klaus Härö natočil ďalší skvelý film. Komorná atmosféra, charakteristické zábery - režisérov rukopis je jednoznačný. Narozdiel od Mojej matky alebo Eliny ale chýba výraznejší príbeh. Na druhej strane mu a scenáristovi slúži ku cti, že nič neprifarboval, zbytočne nedramatizoval. Celkovo veľmi príjemná záležitosť a zároveň okno do bežných povojnových praktík v Sovietskom zväze. ()

suomifilm

Kto videl iné filmy Klausa Häröa, určite rozpozná jeho štýl. Opäť dobre natočený film so zaujímavou témou - atmosféra strachu v Estónsku po pričlenení k Sovietskemu zväzu; tajná polícia prenasleduje mužov, ktorí boli násilím odvedení do Wermachtu. Lenže.. kým povedzme Moja matka alebo Elina mali silný príbeh, počas filmu sa vyvíjala hlavná postava a konflikt s okolím, tu tento prvok chýba. A to uberá na pútavosti filmu. Každopádne doporučujem pozrieť. ()

23. Dny evropského filmu

23. Dny evropského filmu

02.04.2016

Dny evropského filmu jsou jediným festivalem v České republice zaměřeným výhradně na evropské filmy. Hlavní přehlídka proběhne v Praze ve dnech 7. - 14. 4. (kina Lucerna, Světozor a Royal) a v Brně… (více)

Zlaté glóby 2016 - nominace

Zlaté glóby 2016 - nominace