Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Snooper

Jak je možné, že tento snímek tak rychle uteče, když se v něm po dějové stránce téměř nic neděje? To budou ty emoce. V hereckém složení nelze nalézt slabinu. Kromě skvělé ústřední trojice stojí za zmínku hlavně "všeuměl" John C. Reilly a ztrápená Darlene Cates coby Gilbertova máma. Jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků, po jehož skončení jsem dlouho přemýšlel o životě svých nejbližších. ()

veverysiak

Bol som šoknutý z toho, ako mladý Leo zahviezdil, a zároveň nechápem, kde, ako a prečo podel svoju hereckú potentnosť, odvtedy som ho už nikdy nevidel v takej parádnej forme, celkove tento kúsok ponúkol viacerým hercom ukázať sa a vynikajúca réžia z nich vydolovala ešte niečo navyše, k tomu jemne a citlivo podaný humor, ktorý sa ľahúčko obtiera o dramatický príbeh zvláštnej malomestskej rodiny, ktorej putá súdržnosti sú až na neuverenie, takže 85%. ()

JKLi

Nevím, jak se přišlo na to, že DiCaprio je manekýn a že neumí hrát. Viděl jsem pouze jeden film, ve kterém jeho výkon nebyl nic moc a sice Krvavý diamant. Co se Gilberta Grapea týká, hrají tam všichni výborně a výkon Leonarda je jeden z nejpovedenějších. ()

storkanek

Nejlepší film Lasse Hallströma, ve kterém na sebe strhává veškerou pozornost mladičký Leo DiCaprio. Ten je v roli retardovaného chlapce opravdu velmi velmi přesvědčivý a jeho podání této role patří k nejlepšímu herectví, jaké jsem v životě viděl. Johny Depp je výborný jako vždy a Julliette Lewis je milá a krásná. A tradičně jako u všech Hallstromových filmů mě dostal konec. ***** ()

Johnysman

Herecké výkony na výbornou...mladý DiCaprio prostě válel. Jinak Johnny mě nijak výrazně nepřekvapil a zahrál svou roli taktéž skvěle...ale přesto si myslím, že vystihnout ratardovaného chlapce...se DiCapriovi podvedlo perfektně. Režie i scénář všechny herecké výkony brilantně vyzdvihly a to je důležité. ()

jopal

Filmy si vyberam hlavne podla hodnoteni na csfd. Takto to bolo aj s tymto. Vacsinou o filme vopred nic neviem, Ernie mi bol dost povedomy, ale stale som ho nevedel zaradit. (Par krat som si kladol otazku, ako naucili retardaka takym vykonom pred kamerou. ..) Az zaverecne titulky ma "osvietili" a pochopil som, ze ten "maly chlapec", je naozaj velky herec. A ked sa vam bude zdat, ze zivot je voci vam tvrdy, pozrite si tento film... ()

Tejca

Původně jsem uvažovala o nižším hodnocení, protože děj filmu není podle mě nijak převratný a dech beroucí, ale výkon mladičkého Leonarda mě naprosto odzbrojil a já nemohu dát jinak, než 5*. Podle mě je to jeho doposud nejlepší role. Opravdu jsem mu jen těžko věřila, že není doopravdy retardovaný. Takže ta poslední hvězda, nebo možná všech pět je za Leonarda. ()

imaginer21

Dost těžko se hledá film, do kterého stačí málo dát a dostanete přesto hodně. Jen hrstka filmů obsahuje skromný a přesto naprosto kouzelný a zapamatovatelný hudební doprovod. Málo filmů obsahuje úsporné dialogy na úkor hlubokého děje. Málokterý film dokáže, že herec ve vedlejší roli doslova strhne diváka a dá mu pocit, že už jen díky jemu tomu celému uvěří a dokouká do konce. V málokterém filmu je nám tak precizně předkládaná kupa důvodů, proč je hlavní hrdina takový, jaký je, a to jenom k tomu, abyste po sledování podstatné části filmu doslova chtěli happy end. A v málokterém filmu je i ten happy end tak jemný a čistý, že zdaleka nespadá do hloubi patosu a klišé. A pokud pořád nevíte, o čem je řeč, koukněte se na to prostě sami. Leonardo DiCaprio je geniální, když nemusí být nutně podle scénáře na výsluní. A Juliette Lewis je tady bezkonkurenčně kouzelná. ()

Gumeedek

Opravdu působivý film a jeden z mála, který mě kdy dostal. Mám ráda filmy s Johnnym Deppem, ale tentokrát zůstal daleko za výkonem Leonarda DiCapria. Byla jsem zvědavá, jak to zvládne, a opravdu jsem mu jeho roli věřila. ()

Dana1926

„Andora je město ve kterém se neděje nic mimořádného a těžko bude“ tak znějí počáteční slova filmu který mě dostal. Celé to táhne hlavně skvělé herecké obsazení, kterému vévodí Leonardo DiCaprio ten tu dokazuje proč patří k nejlepším hercům své generace. A v pouhých 19 zvládl roli Gilbertova retardovaného bratra Arnieho na výbornou a Oskara si za tento výkon zasloužil. Johny Depp zde podává svůj vysoký standart, ale na DiCapria nemá. Je to celé dojemné, lidské v jednu chvíli se smějete a v druhé se vám chce plakat. Tenhle film povypráví život obyčejné rodiny, jejích neobyčejných členů. We can go anywhere if we want!! ()

Oewi

Krásnej film ze 70-tých let v Americe zobrazuje obyčejné lidi s jejich starostmi. Leonardo DiCaprio se své role zhostil jako vždy bravurně a jeho dementního Arnieho mu věříte každým pohybem. Na filmu se mi líbí, jak vykresluje svoji dobu. Příchod fast-foodů do Ameriky, cestující karavany, to jak velké obchodní řetězce pomalu potápějí malé samoobsluhy a v popředí toho všeho silný příběh, kde je toho na hlavního hrdinu Gilberta naloženo až příliš a za svoji dobrotu se setká jen s nedoceněním… ()

jiricek86

nenadchne, neurazí. obraz americkýho venkova a jednoduchý scénář. dojemné scény nepůsobí na emoce kvůli průměrným hereckým výkonům a vyprávěnkovému pojetí. spíš by se to mělo jmenovat Tak plyne čas ve vesničce Endora. průměrný film. ()

Ajka2

Leonardo nám již od 19let dokazuje jak je skvělý - jeho roli mu nejde než "sežrat i s navijákem". Dokonalý herecký koncert - u takovéto role není těžké sklouznout k trapnosti, ale Leo ukázal, že se to dá zvládnou bravůrně. Jelikož jsem film viděla až nyní, Leo si u mě jenom pojistil pozici jednoho z nejlepších herců součastnosti. Dost chvály k Leovi. Johny Depp se své role sympaťáka zhostil taky dobře. Zkrátka povedený film. ()

ethel91

tenhle snímek mě moc příjemně překvapil, i když námět mi přišel neotřelý už při čtení anotace. opět jsem utvrzena v dokonalé univerzálnosti Johnnyho Deppa. v každém filmu působí tak neskutečně odlišně. při jeho ztvárnění jakékoli postavy se vždy dokonale odprostím od toho, že je to vlastně Johnny a věřím mu to jako málo komu. plus pochopitelně DiCapriův excelentní výkon. moc hezký film! ()

Maiken Algren

Ja teda neviem o čom to malo byť, asi ma to minulo. Zďaleka. Ak to malo byť o smutnom osude uškriekaného zlatíčka, to neberiem, to prrr. Čo by som ešte vedel pochopiť by bol príbeh o úplne, ale úplne posranom živote jedného mladého chlapca. Lenže to v akej situácii je som spoľahlivo zistil po ôsmich minútach a zvyšných 110 minút som sa iba trápil možno ešte viac ako on pozeraním na ten jediný, do zblbnutia sa opakujúci motív v 110-tich variáciách. A záver? Nič sa nezmení ale zahrá pekná muzika a všetci sú zrazu spokojní lebo sa na situáciu pozreli inými očami? Nie, nebudem zlý a radšej vyhlásim že som to nepochopil. Jediné čo som si odniesol je že mi došlo čo znamená "Timmy, žít ve lži". ()

MrLinhy

Pěkný snímek, který zahřál na srdci. Skvělý výkon Johnny a zvláště začínající(v té době) role (dnes už jednoho z nejlepší herců) DiCapria :) 90 % ()

peaceNwar

Tento film sa stal asi len omylom kultom. Od dokonalej foremnej stránky ho oddeľuje naozajstne obrovská priepasť v kamere, ktorá je otrocky statická a v dynamickosti, ktorá tu ani vôbec nie je prítomná. Ku geniálneho obsahu zasa chýba nejaká ústredná myšlienka, napínavý či aspoň dojímavý príbehový oblúk a nejaký prekvapivý zvrat na konci. Zasa k tomu, aby to bola kritika malomestských pomerov, je tu až príliš málo nechutnosti, príkladov ľudského pokrytectva a na to, aby to bol kult, to je príliš syrové a málo komorné. Nakoniec z toho nie je ani srdce trhajúci príbeh, lebo tu sú prítomné tie ostatné snahy a ten kúsok sentimentality a ľudského utrpenia pre mňa nestačil, aby som sa musel premáhať pred vypustením slzy. Neviem, či som pri prítomnom vysokom hodnotení žiadal priveľa, alebo som jednoducho nebol správne naladený. Ale mňa si tento film rozhodne nezískal. To, že spravil takú dieru do sveta, si vysvetľujem skôr rokom jeho vzniku, kedy témy ako malomesto, pokrytectvo a globalizácia boli veľmi neohrabané a rozvírili veľkú búrku diskusie a napodobňovania. Ale, na druhej strane tomuto snímku nemožno odoprieť vysoké kvality najmä v scenári, realistickom stvárnení príbehu a vynikajúcich hereckých výkonoch všetkých troch hlavných postáv (no samozrejme, geniálneho DiCapria), takže sa hanbím, ísť po štyri hviezdičky. Prepáčte mi, ale mňa chladné filmy jednoducho nechávajú chladným a to nemám rád. Život rozhodne taký chladný nie je, takže sorry lasse, ale ten príbeh si mohol aj lepšie preniesť na plátno :) ()

Mad.Lady

Leonarda DiCapria jsem vždycky měla spojeného s Jackem z Titanicu, proto jsem nemohla uvěřit vlastním očím, když jsem zjistila, kdo hrál Arnieho. Film v podstatě zobrazuje stereotypní život v Endoře, který lehce naruší nově příchozí Becky. Všechno je ale podáno takovým způsobem, že si toto zobrazení "nudného" života občanů Endory náležitě vychutnáte a na konec se mnozí z vás jistě neubrání slzám. ()

Normální festival

Normální festival