Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

• Austrálie Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Zničující dvouhodinový dokument podle stejnojmenné knihy Lawrence Wrighta popisující pomocí archivních záběrů, rozhovorů s bývalými i současnými členy scientologické církve vznik a chod tohoto hnutí, jeho financování a hierarchii. Zajímavostí je, že ve filmu jako členové hnutí vystupují známé osobnosti Hollywoodu. (Shadowland)

RigorMortis

Zaujímavo spracovaný dokument o jednej z najnebezpečnejších, no najvplyvnejších siekt súčasnosti. Hubbard bol psychopat, no dokázal vytvoriť organizáciu, ktorá získala brutálny vplyv a státisíce členov. To, že v mnohých prípadoch v nej dochádzalo k týraniu, zneužívaniu a manipulácii jej členov je druhá strana mince. Náboženstvo je rakovina ľudstva, náboženstvo vytvorené psychopatom a hojne propagované celebritami dvojnásobne. ()

DandaPiper

Everybody denies everything. Je to teda celý pravda? Nevíme, ovšem můžeme s klidem na duši říct, že něco s tímto "churchem" není oukej. Stačí už jen zapojit svůj selskej rozum a podívat se na zakladatele a největšího propagátora ...to nejsou zrovna sympatáci, ke kterým by chtěla většina vzhlížet, ne? Vzhledem k tomu, že mě téma posledních pár let dost zajímá, nemůžu jít s hodnocením níž. ()

Kukitor

Vždy jsem všem tvdil, že Cruise je na první pohled vypatlané hovado. Neskutečně jsem se mýlil, ono je to s ním ještě mnohem horší. ()

wick

Trefný dokument...po rozpačitém úvodu nabírá na obrátkách a v druhé polovině je až strhující. Některé momenty jsou nezapomenutelné (psychopatické chování Toma C. v jedné seanci, výpověď filmaře Haggise o tajném dokumentu ručně psaném Hubbardem, kongres, kde jen chybějí hákové kříže, odporný zjev Davida M. ), ale hlavně zůstává neuvěřitelný fakt: jak může takové individuum připomínající prase, bez charismatu s hlkavou plnou šílených teorií nesmyslů vůbec někoho přesvědčit a založit sektu. ()

BrusVejn

Pomerne kvalitný a zaujímavý dokument, ktorý však nejde úplne do hĺbky. Najviac som bol zvedavý na Toma Cruisa a toho vybavili za 15 minút, čo ma trošku sklamalo. Dokument veľmi dobre funguje ako taká anti propaganda voči scientológii a všetkých zúčastnených vykreslí ako bláznov a psychopatov, ale takmer vôbec neukáže druhú stránku tohto kultu. Pre mňa osobne to vôbec neobjasnilo ten zázrak menom scientológia aj keď je pravda, že to možno úlohou dokumentu vôbec nebolo. ()

bykes

Každý kto trochu sledoval slovenské prezidentské voľby v roku 2014 sa isto dostal do styku s obvineniami červeného vodcu, ktorý svojho protivníka s obľubou tituloval ako scientológa. Skoro nik nevie čo to znamená, znie to cudzo, tak to bude isto zlé. A veru aj ozaj je..každý kto vzhliadne tento dokument, sa na Johna Travoltu a Toma Cruisa už nebude pozerať ako predtým. Dokument je založený prevažne na výpovediach bývalých členov tejto sekty, reportážach z médií či samotnej scientologickej literatúre. Napriek pomerne dlhej stopáži má čo ponúknuť a nejedná sa len o vatu nezmyslov. Sektička na jedničku! ()

Sunwheel

Hovorí sa, že len inteligentní ľudia sú bohatí. Nuž, niekedy je diera na trhu a na nej sa dá vytvoriť krásne bohatstvo (aj ľuďmi, ktorí sú skutoční magori). Samotná téma je natoľko bizarná, že jej neustále parodizovanie (od South Parku po Fallout sériu) nepobaví natoľko, ako samotná realita. Človek môže mať strach, že jeho dieťa sa chytí. Ale od dospelého a úspešného človeka typu Cruise očakáva, že musí mať nejaký problém (po čase asi skôr s vystúpením, prehodnotením a zmenou života). Dokument sa pohral s témou komplexne a skutočne zaujal. Nakoľko bolo všetko 100 percentne pravdivé a skutočné si netrúfam napísať (keď si zoberieme podobné komerčné a investigatívne dokumenty z americkej dielne) ale v rámci svojej kategórie splnil všetko. ()

trpk1

Ako zarobiť miliardy dolárov? Založte si cirkev! Dokument zaujímavým spôsobom mapuje sektu Scientológov od jej počiatkov až do dnes. Film ukazuje ako sekty (ale aj cirkvy) dokážu manipulovať ľuďmi, ako až dokážu vymývať ľuďom rozum. A samozrejme ako z toho všetkého profituje Tom Cruise. ()