Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

• Austrálie Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Zničující dvouhodinový dokument podle stejnojmenné knihy Lawrence Wrighta popisující pomocí archivních záběrů, rozhovorů s bývalými i současnými členy scientologické církve vznik a chod tohoto hnutí, jeho financování a hierarchii. Zajímavostí je, že ve filmu jako členové hnutí vystupují známé osobnosti Hollywoodu. (Shadowland)

neoBlast

Vlastně se snad i nakonec považuji za fanouška Alexe Gibneyho a jemu transfůze prostředků a zdrojů od HBO jenom prospěla. Dokument vypadá velmi uhlazeně, bohatě a velkolepě (ne že by jeho předešlé snímky vizuální stránku postrádaly). Nebudu si hrát na žádného experta na scientologii (většina mých znalostí o amerických reáliích stále spočívá ze South Park referencí), konečně jsem si poskládal spoustu střípků o tomto náboženství dohromady a přišel mi dokument velmi zajímavý. Informacemi se rozhodně nešetří, vyprávění je to velmi zajímavé, možná stopáž mohla být trochu kratší, nebo jsme se mohli dostat spíše dokumentární minisérie. Ale celkový dojem je vlastně velmi bravurní a já jsem se celé dvě hodiny čistě bavil a zdravě konzumoval obsah. 80 % ()

ghatos

Zní to asi divně, ale zjistíte, že vlastně Tom Cruise je oběť prapodivné komerční společnosti. Tenhle koncept poblouzněné manipulativní sekty měl ideální podhoubí v USA. Vše se točí kolem toho, jestli je to náboženství nebo ne (jak jinak jde pouze o peníze). V USA je to základní stavební kámen národní identity. Vztah státu a církve je z pochopitelných historických důvodu poněkud specifický. Samotná podstata scientologie není složitá. Vychází z osvědčeného konceptu brainwashingu. Podmanění osobnosti, zneužívání...všichni to známe. Recept jak se nestát otrokem sekty (pro ovlivnitelné jedince) je jednoduchý - obklopte se normálními lidmi s kritickým myšlením a smyslem pro humor. 80%, ()

Ichabod

Alex Gibney podává svůj dokument velice stravitelně, jednoduše s výbornou dramaturgií a pozvolnou gradací. Je fascinující sledovat vyprávění Haggise nebo Begheho (ten super týpek z Californication), jaké to je být scientologem. . Scientologie je dle mého jeden z nejlepších byznysů a osobně mám velký obdiv k jeho zakladateli. Steve Jobs vymyslel iPod. Hubbard celou víru, přikázání a vybírání příspěvků na chod organizace. 1:0 pro Hubbarda. Scientologie má prý majetek v hodnotě 3 miliard dolarů a výdaje stlačené na úroveň hrstí rýže pro svoje ovečky a peníze stále tečou. Na druhou stranu, všechny víry a církve jsou bullshit a nástroj jak ovládat ty méně vyvinuté a submisivní, Scientologie ale dokázala za třicet let to co jiné víry za staletí. Miscavige opravdu dosáhl stratosféry a Amerika je opravdu zemí otroků vlastní stupidity a určitě ne zemí statečných a svobodných :-D ()

vyfuk

Příběh o snad největší manipulaci v historii lidstva. Příběh o naprosté fanatičnosti a neuvěřitelném nesmyslu. Já ani nevím jak na toto vlastně reagovat. Spíše jako kdybych měl hodnotit samotnou scientologii než film. Film je totiž naprosto strhující. Ze začátku se bojíte jak to bude vypadat, ale celý problém a příběh je vám servírován zcela jasně a přesně. Jako vždy objevuje zcela neuvěřitelné a šokující věci, které vás nenechají klidnými. Je to jednoduše neuvěřitelné. Navíc pod záštitou HBO si s tím více vyhráli a vypadá to skvěle. Prostě dech beroucí. ()

P1tr

O Scientologii jsem toho až doteď příliš nevěděl a při vyslovení tohoto slova se mi vybavil především hystericky se chichotající Tom Cruise. Nicméně vždy mě zajímalo, proč provází toto "náboženství" tak negativní aura a jeho příznivci jsou považování veřejností za magory. Vzhledem k tomu, že jsem byl líný si o Scientologii přečíst nějaký podrobnější text se mi naskytla možnost seznámit se s tímto fenoménem pořádně až nyní díky výtečnému dokumentu z dílny (ne)televizní stanice HBO. Dokument Going Clear vychází ze stejnojmenného knižního bestselleru a nabízí velice detailní pohled do zákulisí tohoto mimózního kultu prostřednictvím výpovědí bývalých členů Scientologie, zprostředkujících nejen vysvětlení ujetého mytologického pozadí této víry založeného na kombinaci psychoanalýzy a mimozemských bytostí, ale především odhaluje odporné a nelidské praktiky, které se odehrávají za zavřenými dveřmi a které si překvapivě příznivci L. Rona Hubbarda nechávají líbit a ještě je oceňují jako posílení charakteru a prohloubení víry. Dokument je zpracován velice umně a díky svědectví bývalých scientologů působí bezprostředně a autenticky a má předpoklad k tomu zaujmout i ty diváky, kteří se o Scientologii příliš nezajímají. Jediné negativum Going Clear je, že mi toto dílo zpětně zkazilo nedávné večery příjemně strávené se sérií Mission Impossible, neboť nyní obraz borce Ethana Hunta zastínila představa blázna Toma Cruise, který se z vysoké pozice podílí na propagaci tohoto šílenství. Takže pokud nemáte problém s diskreditací Toma Cruise a možnou změnou pohledu na jeho tvorbu, rozhodně Vám tento dokument doporučuji ke shlédnutí. ()

Luteka

Rozhodně zajímavé téma, bohužel docela nezáživně zpracované. Samozřejmě to nic nemění na obsahu a informační hodnotě, jenom to zmiňuji jako důvod, proč nedávám více hvězd. ()

Schuldiner

Sekta, která ukradla duše tolika známým a slavným lidem... Resp. sekta, která přesvědčila Cruise a spol., že je potřeba se jí upsat, aby společně zlepšili svět a hlavně nabouchali finanční konta hlavních scientologů... Docela průhledná záležitost, která ale vznikla, rozmohla se, a stále trvá, takže je to vlastně docela dobře fungující podnik. A moc se neliší od těch ostatních církví. Satanovo sémě je všudypřítomné a hltá slabé a slaboduché už po staletí...a nevypadá to, že by mělo nastat nějaké prozření... Pořád tu jsou noví a noví jedinci znovu a znovu ponížení, zneužití, podvedení a okradení... ()

Disease

Provedení není sice nijak super, ale informační hodnota vysoká. I když podtrženo-sečteno se Scientologové od jiných sekt až tak zásadně neliší. ()

Mimomisu

Hodně zajímavé a poučné spíše pro scientologií netknuté publikum. Pokud o tom máte něco nastudováno, tak to mnoho nových informací nepřinese, což je škoda. Pravděpodobně šlo ale o záměr přiblížit základní smyšlení a vznik samotné církve divákovi, který o daném tématu moc neví, potud v pořádku, ale dokázal bych si to celé představit trošku dravějěí (i když ty dvě hodiny uplynou vcelu rychle a bez zádrhelů). Místo dokumentu, který by šel víc na dřenň to pouze působí jako varování a vztyčený prst. Což je pro mě osobně torchu málo. Lepší 3* ()

LuccinyFilmy

To je tak, když se autor sci-fi, chorobný lhář a psychicky nemocný člověk rozhodne, že si založí vlastní náboženství. L. Ron Hubbard vlastně prokázal světu službu tím, že uprostřed dvacátého století názorně předvedl, jak je možné pobláznit desítky, stovky a nakonec i desetitisíce lidí a přesvědčit je o tom, že mají věřit šíleně znějícímu příběhu o vesmírném vládci a upsat svou duši na miliardu let. Dokument odkrývá pochybné praktiky této pseudocírkve, která je postavená na finančním vysávání svých členů, a hodnou porci času věnuje dvěma teď už trochu zašlým hollywoodským hvězdám a nejslavnějším tvářím Scientologie, Cruisovi a Travoltovi. ()

VictorMartel

Evropské dějiny jsou mimo jiné dějinami kolaborace církve se světskou mocí, a tedy vzájemně vazalského poměru mezi těmito okrsky společnosti, což je také příčinou ještě donedávna příliš neatakované finanční podpory státem uznávaných církví. Fiskálně se tedy v Evropě teprve vymaňujeme ze středověkých poměrů a můžeme jen obdivovat severní část Nového světa, že se proti takovým poměrům dávno ohradila a stavěla na laicitě dávno před námi, kteří jsme přitom mnohem ateističtější. Nevýhodou amerického modelu neregulovaného sektářství, na které se nemusejí skládat daňoví poplatníci a je zcela dovoleno jako zábava pro bohaté blbce, je pak ten trh s šílenstvím. A opravdu hodně bych se divil, kdyby tato sektářská dikce všelijakých polozhroucených yesmen neměla diagnosticky co dočinění s existencí multilevelových pyramid, s tím rozdílem, že jejich predátory pohání jen zištnost. „Scientology really is a journey into the mind of L. Ron Hubbard. And the further you get into it, the more like L. Ron Hubbard you become.“ ()

Tomihiro

"I mean, if you go to a Christian or a Jew or a Muslim and ask them what do you believe, they can basically describe the most important parts of their religion in a minute or two. Well, what does a Scientologist believe? You need to be a Scientologist for seven or eight years, and in for a couple hundred thousand dollars before you finally learn this backstory of Xenu the Galactic Overlord. Now, if you were told that on day one, how many people would join? But if they were up front about it, I’d have more respect for them. But it’s that kind of bait and switch. People are told it’s an applied philosophy to help you with your communication. Oh yeah? So why is Tom Cruise paying a thousand bucks to have invisible aliens pulled out of his body?” - Tony Ortega ()

Everyone

Někdo pro obživu vykonává podřadnou práci, někdo krade, někdo je i schopen ublížit, ale není to nic v porovnání s někým, kdo si založí vlastní církev*, aby nemusel platil daně. Chorobná mysl grafomana (napsal přes 1000 knih!! je v Guinessově knize rekordů) L. R. Hubbarta vytvořila něco, co živí naivita lidí, touha někam patřit, někam, kde jsou pravidla striktní a jasná. V jistém smysl je to podobné touze extrémistů po totalitním systému, ale i jiným extrémistům po systému náboženském - dnes např. islám, (dříve - díky vědecké a sexuální revoluci) křesťanství, atp. Tudíž je to výsostně namíchaný mix v promyšlené struktuře, která je o dost naivnější než například základní kameny Bible. (*a to je přesně ten důvod, když někdo uvažuje tím stylem: jak zblbnout, co nejvíce nekriticky = ovečky, čti ti, kteří znalosti o tomto světě, nabyté ve škole a světa, neumějí používat v praxi, učí se věci nazpaměť, nepoužívají rozum, nebo si za svými názory otevřeně nestojí, nechávají se manipulovat...tak na takovéto si Hubbart usmyslí, že ze všech projektů, které jsou nejvýnosnější a mají velice velkou část až fanaticky uvažujících a věrných "zaměstnanců" je systém víry, který neotřesitelně přežívá turbulence napříč civilizacemi s velkou pravděpodobností - tedy víra, resp. zformovaná do sekty, která funguje "v dobré víře" pro všechny, kteří jsou ochotní vzdát se dobrovolně svých práv a sloužit vůdci, top managerovi, spasiteli, cokoli chcete) ___ Omezovat někoho v jeho víře se oficiálně nesmí. Právo na vyznání je zajištěné deklarací, resp. ústavou, a proto dotyční, kteří jsou fascinováni, ať už kultem osobnosti, nebo vymyšleným systémem, který nese nesplnitelné poselství a čerpá z vybájených scénářů stvoření apod. (podobně je jako Bible, nebo Korán, který je v jádru nenávistný vůči opozici... jak fašisté, tak i náboženské společnosti, chtějí/chtěly vytvořit nové uskupení lepší společnosti, opět v dobré víře - těch vyvolených...táhne se to od Španělů, kteří usilovali o čistý katolický svět, přes Hitlera, Stalina, Maa, Kimi, muslimské fanatiky, atp.) bohatě stačí, když pro "spiritualitu" stačí si dostatečně zamotaný mysteriózní náboženský (někde i díky nesekularismu politický, někde ačkoliv i ekonomický, jako byl komunismus, který se vehementně a zapřísáhle potlačovat náboženství, ale kultem byl v každém coulu) systém. A proto je mnoho lidí, kteří neumějí používat kritický rozum a slepě jsou schopni důvěřovat a podle všeho je jich většina. Bez příslušnosti se člověk cítí vykořeněný. Úspěch těchto systémů, že předkládají lidem, kteří neumějí pracovat s chaosem, jasná pravidla, která jsou prostá a jednoduchá (např. víra v Boha, věrnost církvi, nebo jiného systému; nekritika s tím spojená) a mnoho lidí v tom vidí ve své prostotě východisko. Pojmenovávají to tradičními hodnotami apod. Nevidí svět zákulisí, neviditelnou část světa, "neveřejný internet". ___ Partnerem pro raketovou kariéru, který se má prosadit v zaběhnutých strukturách tohoto světa, jsou podobné organizace nutné - ať už jsou politické, náboženské, zájmové nebo jiné (Svobodní zednáři, atp.), tedy protekcionismus, klientelismus, nepotismus, atd. tu je a bude stále. Pokud vstoupíte a jste veřejně známá osoba, tak archiválie ze zpovědí jsou kompromitujícím materiálem a ten vás může kariérně položit. () (méně) (více)

Sentido

Čerstvě po shlédnutí člověk těžko věří. A pak si uvědomí, že se vlastně to samý děje v daleko širší míře napříč planetou. Čína, Rusko, Severní Korea, kartely Jižní Ameriky, blízký východ, neudržitelnost západně konzumní "civilizace". Společným jmenovatelem neschopnost kriticky nahlížet sama sebe, bezprostřední okolí, i to za horizontem. Děsivě scházející ideová a morálně pevná zem pod nohama a z toho plynoucí neschopnost vyčnívat z davu. Vzdělávání mělké, cukrem a bičem bulimické. Tak nás vedou slepí a my slepí, bezmyšlenkovitě následujeme. ()

yvona

O scientologii toho vím víc než by slušelo, nachytali mě na nějakou dobu v Praze. Velký POZOR! Chci jen doporučit těm, kteří se o toto téma zajímají, film Mistr (http://www.csfd.cz/film/295340-mistr/), který popisuje valnou část života L. Rona Hubbarda - nebezpečného manipulátora. ()

agassi68

Scientológia nepriniesla nič nové na poli manipulácie s ľuďmi. Jednoduchý princíp založený na pyramidálnom stupňovaní levelov zdokonaľovania obalený tajomnými symbolmi a názvoslovím vytvoreným talentovaným scifi autorom Hubbardom. Podporený mediálnymi hviezdami typu Cruise a Travolta. Očakávam po viacročnom vymieľaní mozgov našimi TV stanicami podobnú spoločnosť v dohľadnej dobe aj u nás. Priaznivcov sa nájde habadej.. ()

KOOHA

Dokument velmi dobrej, ale na pět hvězd by musel jít až na dřeň. Mě by spíše zajímaly ty detaily co třeba dělali sedm let v Středozemním moři se třemi loděmi. Kdo to platit, jak co tam vůbec dělali a jak si vařili a vůbec všední život takového scientologa. Pokud brali 50 baků za týden a nedělali nic jiného, jak vůbec mohl 28 let fungovat. Kde bydlel a co žral. Takové ty věci. Je mi jasné, že sehnat dokument nebo filmový materiál o tom by bylo asi nemožné, ale alespoň takhle jsme mohli nahlédnout, jak to tam vypadalo. Ale jinak velmi kvalitní dokument, nabitý informacemi. ()

gazogazo

Myslíte si že víte o čem je scientologicka církev? Zkuste tohle a třeba se vaše znalost tohodle hodně presranyho fenoménu prohloubí. Wtf ftw ()

Pantata

Komplexní dokument o této sektě. Hezky, jasně uceleno, těžící z toho, že svěřit se rozhodl třeba i Haggis. Škoda, že Miscavige neměl koule na přímou konfrontaci, o Cruisovi nemluvě... ()

gemi

Každý podobný pokus o rozehnání pečlivě budované a dobře střežené mlhy okolo podobných sekt jako je Scientologická církev je nutno ocenit. Paradoxně je mi trošku líto Cruise a Třívolty, protože až (jestli) procitnou a uvědomí si, jaké masy lidí přivedli do neštěstí, nebude na světě síla, která by dokázala utišit jejich vinu a lítost. ()