Divoká řeka

The River Wild

Divoká rieka

Akční / Thriller / Dobrodružný / Drama

USA, 1994, 108 min

Gail Hartmanová (Meryl Streep) je úplným opakem svého muže. Zatímco ten je plně pohlcen svojí prací, Gail je víc holka do nepohody. Nyní se jí podařilo přesvědčit svého manžela Toma (David Strathairn), že letošní prázdniny stráví i s malým synem sjížděním její oblíbené řeky. Ale tentokrát budou potřebovat více než jen štěstí na vodě, když je unesou dva zločinci prchající s balíkem peněz, a Gail by jim mohla zajistit bezpečnou únikovou cestu skrze nebezpečné peřeje... Tento film jsem poprvé viděl před mnoha a mnoha lety, a byl jsem z něj úplně unešený (možná proto, že to nebylo dlouho potom, co jsem taky strávil jedno léto "na vodě", a otočit to s kánoí na Vltavě nebylo o moc bezpečnější než na to měli hrdinové tohoto filmu). Nyní po letech mne sice film nezklamal, ale už jsem z něj tolik nadšený nebyl, kdy hlavně v závěrečné třetině filmu jsem se dost nudil (divák , jak film skončí, a jen čeká kdy - a filmaři to natahují a natahují), z hlavního poseroutky se stal největší tvrďák, a další filmová klišé. Na druhou stranu jsem si tentokrát více užíval charakterů v pozadí, ať již skvělého Strathaima, tak hlavně John C. Reillyho - kteří jsou na první pohled sice zastíněni ústřední dvojicí Meryl Streep a Kevinem Baconem, ale skutečnost je přesně opačná...(26.3.2013)

Vcelku nadprůměrný projekt. Maestro Goldsmith opět bortí zdi svým uměním a i méně známými motivy dokáže vyvolat husí kůži i starým soundtrackovým mazákům. Film sám o sobě nepřekračuje hranice průměru, ale ve výsledku je pro diváka velice zajímavou a poustavou podívanou. 3,44. Solidně odvedená práce a v hudba zvlášť. Teď mě napadá, kdyby Goldmisth dělal hudbu k večerníčku, pak bych si asi nenechal ujít jediný díl.(7.7.2010)

Parta lidí, kteří sjíždí Divokou řeku má skutečně rozličné a osobité charaktery jejích členů. Je zde americká rodinka v podání zkušené a půvabné Meryl Streep, její nepatrně bázlivý manžel, ženě odcizený a charakterem jaksi nevýrazný a plochý David Strathairn, jejich malý synek s kšiltkou s nápisem "Ministry," Joseph Mazzello a rodinný věrný přítel, pejsek Maggie. Pak je tu druhá strana "břehu." Pro mě, v tomto filmu silně sexisticky působící Kevin Bacon (zkrátka ten pohled, výraz, no...:) a jeho "podřízený" parťák John C. Reilly. Měla jsem pocit, že ač byl Wade rozporuplná postava, tak mezi ním a Gail to od začátku silně jiskřilo. Některé scény mezi nimi mi přivodily lehké mrazení (scéna u ohně, kdy Wade doslova "sexualizuje" Gail pohledem, či když se Gail za tmavé, deštivé noci koupe v lesním jezírku). Zkrátka mi to nedalo, no:) Scénář i dialogy kvalitní. Jen se mi příliš nepozdával konec. Přála jsem si, aby skončil obráceně. Krásná příroda.(30.12.2011)

Velmi povedený dobrodružný thriller, v němž je hlavně ve druhé polovině stále na co koukat. Scénář sice není zrovna nejoriginálnější a všechno se v něm vyvrbí přesně tak, jak divák dlouho dopředu očekává, ale nádherná příroda, hudební doprovod a herecké výkony vše bohatě vynahrazují. Meryl Streep je výborná jako vždy, ale na psychopata Bacona v tomhle filmu prostě nemá. On a zkušená Hansonova režie jsou tím, kdo dodává téhle jízdě zatraceně vysoké obrátky.. 80%(24.8.2012)

No... tři tedy dám, ale... nezdálo se vám to už na první sledování celé takové jakési strašlivě za vlasy přitažené? Mně tedy ano. Meryl a Kevin z ničeho dokázali vydolovat vcelku slušný skok z podprůměru do velice lehounkého nadprůměru. A hlavní pocit, který ve mně z toho filmu zůstal? Měl jsem dojem, že to trvá snad tři hodiny.(6.5.2010)

• - Roli Toma Hartmana odmítl Sam Neill. (jezurka42)

• - Meryl Streep zvládla většinu scén bez kaskadéra. (HappySmile)

• - Vyčerpaná Meryl Streep se zalekla, když jí režisér Curtis Hanson požádal před koncem natáčecího dne ještě o jednu scénu. Meryl předpadla přes raft a málem se utopila. Když se vrátila na břeh, řekla bledému a rozklepanému Hansonovi: "Pro příště, když řeknu, že něco nezvládnu, tak by mi měli ostatní věrit." Hanson okamžitě souhlasil. (HappySmile)