Vlak do Pusanu (festivalový název)

• Jižní Korea

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Horor / Thriller / Drama

Jižní Korea, 2016, 118 min

Asi to fakt museli urobiť Kórejci, inak by zombie téma pomaly zapadla prachom. V posledných rokoch sa s týmito filmami roztrhlo vrece, ale dostali sme sa do stavu, kde je už jedno o čom to je, hlavne, že je tam krvavý zombík. Seriál Walking dead je toho jasným dôkazom, pre mňa je už iba nudnou výplňou a poriadny zombie film tu už dlho nebol. Ani toto nie je žiadny zázrak, ale atmosféra v uzavretom vlaku má grády a o napínavé scény nie je núdza. Dobrá postava je kórejský silák, čerstvý a hrdý otec. Hlavná postava ako tak ok, ale v závere sa chová jak úplný idiot. Uplakaný záver som čakal, to kórejci proste musia dať. Akceptoval by som ho, keby bol o 30 sekúnd kratší, v tejto dĺžke ide po chvíli riadne na nervy. Keď to zhrniem tak ako zombie film je fakt na úrovni, hlavne akčné scény, ale bez chýb nie je. Keby sa zopár vecí vylepšilo, mohla to byť pecka. Možno raz, keď Američania urobia remake, čomu by som sa vôbec nedivil. 70%.(2.10.2016)

Podobne jako Romerovy zombie filmy jsou v podstate spolecenskou satirou maskovanou za horor, tak by se dalo rict ze tento snimek za zdanlivou horrorovou podivanou skryva pro Korejce tak typicke ufnukane melodrama. Ohromny nanos patosu a sentimentu ale zde paradoxne nevadi tolik jako celkova nedokonalost onech zanrovych prvku. Ta se projevuje predevsim absolutni absenci scenaristicke invence (kolikrat se zde opakuje motiv na posledni chvili zavrenych dveri?) a ponekud bizarnim snimanim akcnich scen. Vysledkem je pak vicemene prumerny horror, jenz funguje spis sporadicky nez jako celek na sve ponekud prepalene stopazi.(15.9.2016)

První polovina jede jak splašenej kadávr expres – budování napětí / realizace "povinných" žánrový scén v maximálním souladu, k tomu i zajímavé charaktery vykreslené na malé ploše. Levelové rozložení vagónů a práce s klaustrofobickým prostorem tomu ještě dodávají grády. Škoda, že Yeoon neodolá a první srdceryvnou scénu vytáhne už v polovině – se správnou postavou, na nesprávném místě a se zbytečně vybičovanými emocemi. Když to pak zopakuje v závěru, funguje to podstatně lépe. Sociální kritika sobeckého estabišmentu a naopak vyzdvihování prostých lidí je akorát tak správně přímočaré a Soo-an Kim jako hlavní dětská hrdinka skvělá... Výsledek je čistý nailbiter, který mi třeba v Hollywoodu už hodně dlouho chybí. Na Koreu vlastně nezvykle čistá žánrovka, která mi hodně chutnala.(28.12.2016)

Napínák to byl teda ukrutnej, takhle dobrá zombárna už se pár let neurodila. Recenze film často správně připodobňují k Snowpiercerovi a World War Z. Train to Busan je opravdu takový jejich prvotřídní kříženec, což bohužel platí především v jeho první půli, k níž v podstatě nelze mít výhrady, do cíle se ale dojede v třídě druhé. Pro zombie filmy typická sociální kritika je zde totiž místy až moc očividně vychtěná, objeví se nějaká ta nadbytečná odhalení a melodramatické momenty, které do té doby výtečně rozjetý katastrofický vál trochu zbrzdí (a natáhnou na mírně přepísklé dvě hodiny stopáže). Pozitivní dojem ale rozhodně zůstává.(12.9.2016)

Docela příjemné překvápko.. Jen kdyby to bylo o cca 15-20minut kratší, vyhodily se některé už nastavované akce a hlavně ten nechutně patheticko hysterický pokus o srdceryvné melodrama na konci, který celý film zpětně docela sráží a ze mě tak nikdo více než 3 nevytříská... Ale hlavně z prvních 2/3 jde o krásně funkční a moderní zombiefilmeček.(10.10.2016)

• - Natáčanie sa začalo 26. apríla 2015 a skončilo 19. augusta 2015. (mivr)

• - Snímek se stal nejvýdělečnějším filmem roku 2016 v Jižní Koreji. (Zdroj: Filmasia)

• - Herec Dong-seok Ma (muž s tehotnou manželkou) býval osobný tréner Gonga Yoosa. (mivr)