Vlak do Pusanu (festivalový název)

• Jižní Korea

• Austrálie

Akční / Horor / Thriller

Jižní Korea, 2016, 118 min

• Lacike

Predstavte si scenu v lietadle z World War Z. Premiestnite ju do vlaku, natiahnite na cely film a mate Train to Busan. Podobne ako v Petersenovom Poseidone sa aj tu kasle na poriadne zoznamenie sa s postavami a po kratuckom uvode nasleduje nonstop akcna jazda. Vdaka tomu mi boli postavy zo zaciatku ukradnute. Behom filmu sa ale spravali tak imbecilne az mi zacali byt protivne a ked postupne chcipali, tak som im to normalne prial. Technicka stranka je spickova. Zombie su slusne namaskovani a su celí od krvi. Ale pri stretoch s ludmi sa ziadneho gore alebo cohokolvek trochu drsnejsieho nedockame. Samotna akcia je solidna, ale po par minutach strasne monotonna. Proste sa len uteka po vlaku. Sem tam sa vystúpi na zastavke, aby sa hned zase utekalo do vlaku a tak stale dookola. Napinave to prilis nie je a zombie v blbosti neraz tromfnu aj ludi. Co sa tyka nejakych inovacii v zombie zanri, tak sa nicoho noveho nedockame. Vysledkom je tupa priamociara jednohubka, ktora zacne velmi rychlo nudit. 4/10.(24.9.2016)

America, go fuck yourself!!! Tomuhle já říkám zombárna.Velice očekávaný snímek z Koreje k nám dorazil a já si mohl užít Vánoce letos o něco dříve. No, já jsem spokojený člověk. Mé zombie srdíčko po době temna začalo opět bít díky skvělému survivalu ve vlaku. Už trailer naznačoval, že se bude jednat o větší událost a ono, že to byla jízda. Začal bych maskami zombies. BOMBA!!!! Maskéři dělali svou práci opravdu od srdíčka. Také pohyby nemrtvých naháněly celkem mírně znepokojivý pocit. Filmu značně prospívá to, že až do konce vlastně netušíme kdo přežije, jelikož si film nebere servítky s nikým a tak je možné, že strojvedoucí, který se objeví jen na 5 minut, přežije déle, než někdo kdo zabil do 50. minuty filmu 100 zombíků. Prostě nekompromisnost. Akce jede v kuse a po krátkém úvodu Vás film nepustí až do celkem očekávaného konce, což není mínus. Druhá polovina trošku zpomalí, to však nemění nic na tom, že se jedná o pecku letošního roku a já tudíž dávám plnou palbu.(16.9.2016)

Asi to fakt museli urobiť Kórejci, inak by zombie téma pomaly zapadla prachom. V posledných rokoch sa s týmito filmami roztrhlo vrece, ale dostali sme sa do stavu, kde je už jedno o čom to je, hlavne, že je tam krvavý zombík. Seriál Walking dead je toho jasným dôkazom, pre mňa je už iba nudnou výplňou a poriadny zombie film tu už dlho nebol. Ani toto nie je žiadny zázrak, ale atmosféra v uzavretom vlaku má grády a o napínavé scény nie je núdza. Dobrá postava je kórejský silák, čerstvý a hrdý otec. Hlavná postava ako tak ok, ale v závere sa chová jak úplný idiot. Uplakaný záver som čakal, to kórejci proste musia dať. Akceptoval by som ho, keby bol o 30 sekúnd kratší, v tejto dĺžke ide po chvíli riadne na nervy. Keď to zhrniem tak ako zombie film je fakt na úrovni, hlavne akčné scény, ale bez chýb nie je. Keby sa zopár vecí vylepšilo, mohla to byť pecka. Možno raz, keď Američania urobia remake, čomu by som sa vôbec nedivil. 70%.(2.10.2016)

Na vlak do Pusanu by se rozhodně neměli dívat rodiče malých dětí, zejm. holčiček, a těhotné ženy, ženy ve vyšším stupni těhotenství by snad raději neměly ani jezdit vlakem, co kdyby náhodou. Klišé tam o sebe zakopávají jak ti zmatení zombíci (jak je možné, že takový zombík běží rychleji, než dotyčný běžel jako normální živák?), ale i když jsem okoralý cynik, na konci jsem si zaslzela do kapesníčku a posmrkala rukávy noční košile.(12.11.2017)

Ač zombies žánr, kterej ani není mým oblíbeným, považuju za vyčerpanej, tak tohle je příjemná kusovka. Zanudí až ke konci, protože má přepálenou stopáž a místo gradace spíš vykládá postupně karty na stůl, aby vybalila klišoidní konec. Pozitivem je počáteční náboj, drajv a fajn rozmanité postavy, které si člověk neplete (jak se mně stává u rákosnickejch filmů). Slabej čtverec. 70%(13.9.2016)

• - Představitel hlavní postavy Seoka Wooa Gong Yoo ve skutečnosti pochází z titulního města Pusan v Jižní Koreji. (pajik)

• - Herec Dong-seok Ma (muž s tehotnou manželkou) býval osobný tréner Gonga Yoosa. (mivr)

• - Gong Yoo sa pôvodne narodil v Busane. (mivr)