• farmnf

Michel Drach by mohl napsat příručku na téma "Životopisný film o velikánovi a jak jsem to celé posral". Další příručku by mohla napsat ta blbá firma, co tvořila dabing. Další příručku by mohl vytvořit opět Michel Drach a nazvat ji: "Měl jsem zajímavé téma, hvězdy po ruce a stejně jsem to totálně posral". Co tím chci říct? Pokud někdo točí film o postavě světové literatury tak rozporuplné, kurevnické a dekadentní a má k ruce Claude Brasseur, Jean Carmet, Miou-Miou, Simone Signoret a takhle to posere, měl by o tom alespoň vydat svědectví. Aby si ostatní dali bacha.(12.4.2013)

Provokativní, požitkářská, volnomyšlenkářská záležitost, která si potrpí na osobitý styl a nedbalou eleganci. Leč její gesta jsou trochu křečovitá - a svou bezstarostnost jen předstírá. Snad proto, že je trochu chaotická - až zmatená. Jakoby nedokázala udržet pohromadě své neuspořádané myšlenky: Jakoby víceméně kopírovala osud svého smutného hrdiny ... jakoby už dopředu VĚDĚLA, že sklidí jen to, co zasel - tudíž nemůže čekat lásku, náklonnost, ba ani soucit ... od všech krásných žen, které poznal.(9.3.2015)

Bouřlivák, bohém, milovník žen, života i drog, jeden z nejlepších francouzských povídkářů a také syfilitik. Barvitý a barevný snímek, v němž se prolíná pozdní období spisovatelova života poznamenané šílenstvím, se vzpomínkami na mládí, bujaré večírky, plachtění na moři i zástupy dobytých krasavic nejrůznějšího společenského postavební od hraběnek a baronek po prostitutky z ulice. Představitel hlavní role září, jak snad zářil Guy sám, film je prošpikován i odvážnými záběry nahých žen, které jsou nezbytnou kulisou a dojemný je vztah sluhy Francoa ke svému pánovi. Závěr filmu je velkolepým finále s defilém všech důležitých postav, které se v posledním záchvěvu vyrojí ze syfilitikovy zastřené mysli a pomohou mu přestoupit na druhý břeh s lehkým katazrním účinkem.(15.2.2012)

Pokud bych měl hodnotit film jako zdroj poznání o samotné osobě Maupassanta, asi bych 4 hvězdy nedal. O jeho životě totiž film vypovídá hodně málo. Nicméně, mne film mnohem víc upoutal zobrazením rozpadu osobnosti v vývojem duševní poruchy vyvolané syfilitidou, a tady musím uznat že film byl stejně naturalistický jako díla samotného Maupassanta. Tomu také odpovídá vývoj filmu, v první polovině jsem měl několikrát nutkání odejít, ve druhé polovině pak film dostává spád. Těch scén s nahými ženami je tam podle mého názoru až příliš, nicméně uznávám že to je otázka osobního vkusu.(5.3.2015)

• RonaMidu

na životopisy se vždycky těším,ale tentokrát mě pohled na neustále opakované záchvaty syfilitického šílenství fakt nebavil,naopak..... a vůbec mi to nepřišlo barvité - ani známí herci nepomohli k lepšímu hodnocení,prostě za to,že jsem přes dvě hodiny držela násilím oči otevřené,víc dát nemůžu....a bod je beztak jen za závěrečné defilé,to se mi líbilo asi právě proto,že se dalo tušit,že se blíží konec filmu(21.4.2013)