Ružové sny

• angličtina Rose Tinted Dreams (více)
TV spot

Iva BittováJuraj Nvota v poetické parafrázi Romea a Julie na slovenské vesnici sedmdesátých let... Dušan Hanák je jednou z nejvýraznějších slovenských režisérských osobností vůbec. Svým originálním obrazovým rukopisem, v dokumentaristice vytříbeným smyslem pro poezii „všední“ reality a schopností vést herce i neherce k přirozenému projevu, a hlavně neústupností k jakýmkoliv kompromisům, které by narušily suverénní uměleckou celistvost díla, připomíná českého režiséra Františka Vláčila. S odstupem času – více než dvacet let – vynikají na Hanákově filmu především rysy integrity umělecké osobnosti, v normalizační době sedmdesátých let však znamenaly ostrůvky suverénní osobnostní tvorby v rybníce ideologicky zakalených „tvůrčích“ počinů... Ružové sny jsou směšnosmutným poetickým vyprávěním o lásce mladého pošťáka Jakuba ke krásné cikánce. Vesnice je malá, všichni se tu znají a Jakub jako by byl samozřejmou součástí života každé rodiny. Jolana žije na okraji, v cikánské kolonii, uprostřed své velké rodiny, denně obklopená spoustou malých děcek a rodinných povinností. Lásce se ale poručit nedá, a to ani – jak se ten starý veronský příběh Romea a Julie stále vrací – když je „zakázaná“. Křehký příběh o vzájemném citu těchto dvou velkých „dětí“ se pohybuje mezi skutečností a snem, ve kterém se čas od času zdá všechno snazší… Pro hlavní role tehdy Dušan Hanák objevil mladého Juraje Nvotu (osobitý herec, dnes režisér vynikajícího bratislavského divadla Astorka Korzo 90) a tehdy mladinkou brněnskou studentku herectví Ivu Bittovou. (Česká televize)

Gortyna

Motivem neuskutečnitelné lásky a trochu i pojetím mi to připomnělo Romanci pro křídlovku. Čarokrásná Bittová, mladicky dojemný Nvota. ()

pds

Tento film má pre mňa pridanú hodnotu v tom, že je v ňom zachytená moja babka a jej dvor vo Veľkých Levároch na ktorom som sa v detstve hrával. 65% ()

PTuranyi

Krásny príbeh dobrosrdečného vidieckeho poštára Jakuba a jeho lásky k rómskej dievčine Jolane. Taký Rómeo a Júlia z osady. Ich láska však nemá šancu. Výborný scenár plný vtipných dialógov a hlášok: "Práve prešlo 10 sekúnd vášho života". Rómski neherci vytvárajú autentickú atmosféru prostredia rómskej osady. Juraj Nvôta a Iva Bitová stvárňujú svoje úlohy výborne. Dušan Hanák sa postaral o kvalitnú produkciu. Film stále obsahuje obrazy typické pre slovenskú novú vlnu plné zvláštnych postavičiek ako dedinský blázon či pahltný dedko. 75% ()

S120

Příjemně natočený snímek, který je navíc doprovázen pěknou hudbou. Trojice Nvota, Bittová, Hlinomaz podávají nadprůměrné výkony a je pravda, že Iva Bittová to byla tehdy ještě pěkná kočka! Nicméně uživatel JK77 nemá pravdu minimálně v těch prsou. Já jsem tam tedy žádná neviděl ... ()

tomma

Poetický příběh nenaplněné lásky poštovského panáčka a cikánské dívky na slovenském venkově s množstvím svérázných postaviček ve vedlejších úlohách. Trocha veselí, trocha smutku. Nikdy bych nevěřil, že použiju tento "svěrákovský" obrat, ale bylo to pohlazení po duši :-) ()

garten

Báseň slovenskej kinematografie. Láske dvoch ľudí z iných kultúr tetno raz nebolo dožičené, či to bol už osud,alebo ľudia samotní... ()

cvirenka

Poetický obraz lásky dedinského poštára Jakuba a mladučkej cigánky Jolany. Sú to hrdinovia, ktorí vstupujú do života s omylmi a kotrmelcami, s humorom a poéziou ich mladosti. Jakub okrem listov a telegramov prináša ľuďom okolo seba i radosť. Vie si vymýšľať a dokáže presvedčiť, že všetky túžby a sny sú splniteľné Jolanka je cieľavedomejšia, ale nespokojná so svojim životom, ktorý by chcela zmeniť. Jakub a Jolanka sa k sebe približujú i vzďaľujú navzájom, nachádzajú sa, aby sa opäť jeden druhému stratili. Skutočný život ich naučí chápať, kde sú hranice sna, túžby a skutočnosti. ()

gizi

Výjimečný film, 2/3 jsem se kochal a zíral, pak mi to přišlo už trochu překombinované a začal jsem se trochu ztrácet. 90% a 5*. ()

Kamil111

Z doby, keď Slováci ešte vedeli točiť filmy na svetovej úrovni a nikto násilne neriešil diverzitu. Vlastne z doby, keď filmy boli ešte umením, a nie len rozpohybovaním stupídnych komiksov, narcistickým artom, prípadne dobrosernou "politicky" korektnou zlátaninou. ()

Kajagogo

Veľmi pekný a zaujímavý  film, i keď sa priznám, že som spočiatku nie celkom chápal jeho snovú poetiku. Každopádne výber predstaviteľov deja bol výborný. Mladý p. Nvota sa na úlohu neduživého dedinského poštára skutočne hodil. Iva Bittová na svoju rolu detto. Mladí sa zamilovali, ich vzťah však nevydržal kontakt s realitou -  to už tak v živote býva. V dnešnej dobe, keď pomaly na každom propagačnom letáku Lidla je černoch s bielou dievčinou to bude znieť divne, ale ako zaznelo vo filme: „Gadžovi budeš smrdieť. (fonet.) Gadžo Gadžea, Rom Romea /Biely k bielemu, Cigáň k Cigáňovi/.“ Pre každého je najlepší partner z jeho kultúrneho okruhu, vychovávaný v jeho tradíciách a od detstva zdieľajúci jeho hodnoty. I keď nám všetci multi-kulti aktivisti tvrdia opak. A tak si poštárik odkrúti vojnu, ožení sa s nejakou dievčinkou z dediny a postaví dom, prípadne ostane po vojne v Čechách, kde si aj nájde partnerku.  A postava Ivy Bittovej si nájde nejakého miestneho krásavca, ktorý jej urobí 9-10 detí, občas ju zmláti, pravdepodobne skončí vo väzení (čím u komunity stúpne) a po páde bývalého režimu už nikdy nepôjde do práce (ani do tej symbolickej-fingovanej). A tým by som svoje hodnotenie filmu skončil. PS. Hudbu majstra Hapku pokladám za vynikajúcu, i pesničky ktoré tam zazneli. O poštaris  avel sme spievali a hrali na gitarách, mala masovú popularitu už za socializmu. PPS. Film sa vzhľadom na multi-kulti propagandu pravdepodobne čoskoro zakáže (aktivisti a napodiv aj aktivistky nás každodenne presviedčajú aké je miešanie rás a kultúr výhodné, aké je to fantastické nosiť burku na verejnosti (človek sa nemusí príjemne tváriť, napríklad), deti tiež nepotrebujeme, dovezieme si ich z Afriky spolu s banánmi, najlepšie tie s IQ okolo 65 zo Stredoafrickej republiky) atď. atp. A keďže majster Hanák mal vždy talent na trezorové filmy, predpokladám, že aj tento jeho film skončí v trezore. ()

vodelu

Film vypraví o příběhu dvou lidí, každý žijicí "v jiném světě". Pošťák Jakub a romka Jolana se do sebe zamilují, ovšem nesou pochopeni okolím. Utíkají spolu. Jakub je napadán za to, že chodí s cigánkou. Jolana zase, že miluje gadže. Osobně jsem nepochopil, postavení romů k Jakubovi, kdy jej zvali a hostili. A nakonec ho nechali zmlátit. Aby si Jakub vzal Jolanu, byl problém. Ovšem, že si na konci filmu bere jedna cigánka gadže je v pořádku. Film se mi líbil jako kukátko do romské kultury. Ovšem dějově mi přišel dost chaotický. Za co, ale musím pochválit je právě to, jak je ukázán rozdíl mezi romskou a neromskou kulturou. ()

Krstny

Ružové sny si získali moje srdce už od úvodných sekúnd. Iva Bittová a Juraj Nvota, ako si ich nemôžem pamätať, sú veľmi sympatická mladá láska a aj vďaka krásnym záberom západoslovenského vidieka a výbornej hudbe dávam plné hodnotenie. ()

StaryMech

Střední Evropa čtyři sta let po Shakespearovi: smír mezi bledými Monteky a tmavými Kapulety se nekoná. Kdyby Hanák s Duškem občas víc drželi svoji poetiku na uzdě, mohl být film ještě lepší. ()