Ružové sny

• angličtina Rose Tinted Dreams (více)
TV spot

Iva BittováJuraj Nvota v poetické parafrázi Romea a Julie na slovenské vesnici sedmdesátých let... Dušan Hanák je jednou z nejvýraznějších slovenských režisérských osobností vůbec. Svým originálním obrazovým rukopisem, v dokumentaristice vytříbeným smyslem pro poezii „všední“ reality a schopností vést herce i neherce k přirozenému projevu, a hlavně neústupností k jakýmkoliv kompromisům, které by narušily suverénní uměleckou celistvost díla, připomíná českého režiséra Františka Vláčila. S odstupem času – více než dvacet let – vynikají na Hanákově filmu především rysy integrity umělecké osobnosti, v normalizační době sedmdesátých let však znamenaly ostrůvky suverénní osobnostní tvorby v rybníce ideologicky zakalených „tvůrčích“ počinů... Ružové sny jsou směšnosmutným poetickým vyprávěním o lásce mladého pošťáka Jakuba ke krásné cikánce. Vesnice je malá, všichni se tu znají a Jakub jako by byl samozřejmou součástí života každé rodiny. Jolana žije na okraji, v cikánské kolonii, uprostřed své velké rodiny, denně obklopená spoustou malých děcek a rodinných povinností. Lásce se ale poručit nedá, a to ani – jak se ten starý veronský příběh Romea a Julie stále vrací – když je „zakázaná“. Křehký příběh o vzájemném citu těchto dvou velkých „dětí“ se pohybuje mezi skutečností a snem, ve kterém se čas od času zdá všechno snazší… Pro hlavní role tehdy Dušan Hanák objevil mladého Juraje Nvotu (osobitý herec, dnes režisér vynikajícího bratislavského divadla Astorka Korzo 90) a tehdy mladinkou brněnskou studentku herectví Ivu Bittovou. (Česká televize)

jakeer

Mám rád filmy o Rómoch, ale tento ma minul. Čakal som nejaké posolstvo a to neprišlo - namiesto toho bola (naštastie len) 80 minútová nuda. ()

duddek

3,5 hvězdy. Filmy o lásce z živočišného a pestrého cikánského prostředí snad nemůžou zklamat. Viz i pouze o rok starší Cikani jdou do nebe. Divák si kromě vzpomínky na krásnou Bittovou odnese i zlaté rady do života jako "Keď mám problémy, vždy si dám vajíčka." nebo "Keby si bol smutný, tak sa najedz. Smutní ľudia sa majú najest." :) ()

Angelino

Možno forma kinematografu v kombinácii s neskutočne hviezdnatým nebom, bezvetrím a témou s ktorou súvisel celý zážitkový kurz, no v každom prípade úžasný zážitok. Juraj Nvota s Ivou Bittovou sú neskutoční a spôsob ako nevtieravo ponúka Dušan Hanák túto zaujímavú tému sa mi veľmi páči. ()

El Loco

Lyrický príbeh lásky dvoch ľudí pochádzajúcich z rozdielnych kultúr a miest v spoločnosti. Slovenské vidiecke prostredie je tu opísané úplne dokonale a zároveň je plné pôvabných a jedinečných postáv. Najlepšia je dvojica starších ľudí, kde babka odmieta dávať dedkovi jesť a ten na protest lozí na strom, kým mu babka nedá konečne riadne najesť. Ako pozitívom hodnotím skutočnosť, že režisér obsadil do úloh aj nehercov (hlavne Rómov), čo dodáva filmu veľkú vierohodnosť ()

agassi68

Poetické, až rozprávkovo naivné, ale na druhej strane to dnes vytiahnete ako Winnetoua a máte presne tie isté pocity. Radi sa vraciame do pohody detských letných dní.. ()

horovska

Velmi poetický film s překrásnou muzikou. Řekla bych, že je to dílko neprávem opomíjené. Skoro se mi nechce věřit, že film vznikl v tak "utažených" letech. ()

dakarin

Velice jemně a citlivě, až téměř něžně natočené. Vynikající práce - téma sice lehce v celkem depresívním duchu socialistického realismu, ale film uniká do zajímavých obrazů a povznášejících pocitů seč může. Vcelku nekorektně, leč pravdivě, popisuje život cikánských komunit a jejich soužití se standardním obyvatelstvem slovenské vesnice. Nade všechno ovšem mládím vonící příběh dvojice hlavních hrdinů ;-) smutné, ale zajímavé... ()

Biopler

Milý film o láske, za ktorú poriadne nezabojoval Jakub v podaní Nvotu, ktorý hrá nemastného-neslaného chlapčiska. Vzťah dvoch mladých je i vďaka výkonom hereckých juniorov správne neohrabaný, no scenárista im mohol do úst vložiť lepšie repliky. Úroveň hlášok ako, že rastú ti krídla, no to mu milá šahá na lopatky na chrbte, je chabá. Filmu na autenticite pridáva zobrazenie života v osade bez príkras, kde degoši hovoria cigánsky a nám divákom je len cez obraz jasné čo asi myslia. ()

JK77

A myslím že to v TV šlo s * a mne to mama nedovolila pozerať, tak som šiel pekne spinkať. A tuším tam raz ukázali prsia. Hold aj taky bol komunizmus! ()

MaxForValue

Asi tie najpoetickejšie a najružovejšie sny, ktoré som videl. Pekný komorný film, ktorý v dnešnej dobe hovorí ešte viac než pred tými 26 rokmi. Nádherná Bittová, mladý Nvota a jeden krásny posmutnele baladický príbeh. Film, ktorý hovorí veľa i bez zbytočných slov. ()

Hawaj

Poetika plynoucí jak řeka o jakou se všichni filmaři snažej a místo toho vyráběj paskvily. Iva Bittová je naprosto k zulíbání. :) Takovouhle poetiku potřebujem k životu. ()

krokodlak

Velmi půvabný snímek je výstižnou ukázkou Hanákova mistrovství a výtvarného cítění. Zobrazení slovenského venkova i romské osady je pronikavě autentické, čemuž napomáhají skvělé výkony herců i neherců. Hapka zde sice ukazuje, že do většiny filmů dával dost podobnou a popisnou hudbu, nicméně sem se jeho okatá grotesknost celkem hodí. Pojetí Romů je citlivé a nesklouzává k stereotypům, proto bych film vřele doporučil všem, co opěvují Most! jako reflexi soužití kultur. ()

cinema_cz

Jeden z nejkrásnějších moderních slovenských filmů. Zůstává prototypem československého "romského filmu", který nedokázal překonat žádný z jeho nečetných snaživých následovníků. 100 % (Ci 02/2008) ()

maldoror16

Milé, jednoduché, lehké... celkem příjemná romantická jednohubka, ale něco mi na tom prostě tak úplně nesedlo. Dost mě rušily ty rádoby "zajímavé" a "umělecké" snové pasáže, které tam byly zbytečné a spíše na škodu jinak krásně jednoduchému a prostému životnímu příběhu (který také měl i přes krátkou stopáž své dost slabé chvilky a "záplaty"), taky Juraj Nvota mě zrovna neoslovil, ani nepřesvědčil. Podruhé bych to nedal... Prostě nejlepší na tom byla rozhodně mladá, sličná a roztomilá Iva Bittová, za tu mi to stálo:) 40% ()