Šílenství proutěného košíku

(festivalový název)
  • USA Basket Case

New York - zde se nachází špinavý hotel Broslin. Jednoho dne sem zavítá podivný mladý muž, který sebou stále nosí zamčený koš. Do tohoto koše dává maso a povídá si s ním. Co tento koš skrývá za tajemství? Je jasné, že něco v koši žije, ale rozhodně se nejedná o domácího mazlíčka - nýbrž o monstrum, které brzy dostane chuť na nájemníky hotelu. (Chupacabre)

eraserhead666

Ano, podobné obskurnosti mohly asi opravdu vznikat jen v osmdesátých letech. Uřvaná šílenost, u níž nevíte jestli se smát, nebo odvracet hlavu znechucením. Což byl možná účel. Z dnešního pohledu možná slabé, přesto dostatečně šílené, aby tomu žánrový fanda dal dost hvězdiček. ()

SOLOM.

Dlouho jsem se odhodlával, než jsem se vrhl na první díl této série, protože ohlasy na Basket case mě zrovna nepřesvědčili, že by mělo jít o kvalitní film. No a po jeho zhlédnutí jsem se jim ani moc nedivil. Nicméně se jedná o klasickou béčkovou podívanou, která nám sice nabídne několik humorných situací, ale jinak jde spíše o smutný příběh. Jsem opravdu zvědavý na další dvě pokračování. Co se týká atmosféry tak tady jsem jasně cítil velké výkyvy a reservy, které se bohužel nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. I já bych to celé shrnul spíše jako hororové drama s prvky černého humory, kdy se snaží tvůrci na jednu stranu útočit na divákovi city (to hlavně díky záběrům z minulosti), při kterých se snaží vysvětlit co „bratry“ žene za jejich pomstou, ale zároveň je jejich rozdílnost i jejich zkázou (žárlivost). Na druhou stranu je tu k vidění několik mordů, ale ty já bych osobně neoznačil za moc zdařilé. Přece jenom se spousta toho nejzajímavějšího odehrává opět mimo záběr kamery a drásání obětí vypadá až moc uměle. To samé by se dalo říci i o vzhledu Beliala. Tady se projevil malý rozpočet asi nejvíc, ale milovníci béčkové podívané nad tím jistě přimhouří oko. Vždyť jde taky o amatérský film. 60% ()

Karamanlis

Milovník expoitationov zo 60. a 70. rokov Frank Henenlotter dal hneď vo svojom celovečernom debute jasne najavo, akým smerom sa bude jeho tvorba uberať a že nebude len tak nejakým tuctovým režisérom. Basket Case skutočne nie je rádovým filmom, jeho podstata je naopak tak bizarná, že naň divák určite tak ľahko nezabudne... Pravda, Henenlotter tu dopláca hlavne na nízky rozpočet, čo je vidieť najmä na trikovej stránke v momentoch, keď sa dá Belial do pohybu, treba však akceptovať, že k dispozícii mal iba skromných 35 000 dolárov, takže to, čo sa mu za tieto peniaze podarilo vytvoriť je dosť slušné... ()

ARI50

Na první díl zajímavé celou dobu jsem jsi říkal co to je za podivně zmutovanou žvýkačku a ono nakonec vyleze to že je to z něho, pojídaci vraždy celkem slušné příběh celkem slušně objasněn ale herci o dost slabší. ()

matestlust

Parádní povedená zábavička ze začátku osmedátých let, kdy takovýhle snímek musel být veliký unikát. Béčková záležitost, kdy se vše upírá havně na krvavé scény. Komediální prvky pobaví přesně tak, jak mají . Co se efektů týče, je jasné, že z roku 82 nemůžeme čeka zázraky, ale i tak jsou příjemně koukatelné. ()

Radka_86

Výborné, výborné, výborné....tohle je přesně to proč tak miluju osmdesátky !!! Fantastický příběh, který šokuje a zároveň chytne za srdce. Vzbouzí emoce a dojmy z něho po pár minutách či hodinách nevyšumí....Na amatérský horor velice povedené a "uchopené" za správný konec. Na konci jsem si i uronila slzičku....Frankie jsi Bůh :DDD ()

corpsy

V skupine filmov tak zlých, až sú dobré, je toto jeden z najlligotavejších príkladov. Toto prekonáva aj legendárnu Tromu. Ed Wood by mal z tohto snímku náramnú radosť. ()

sidzej

Hororove 80tkovske becko ako sa patri. Natocene za par supov s originalnym nametom, slusnym gore a smiesnou animaciou. 70% ()

Ten Druhy

Veľmi bizardne uchopený príbeh o zlom (oddelenom siamskom) dvojčati, v ktorom sa neustále stupňuje očakávanie, čo sa bude ďalej diať. Nápad je originálny - napätie, gore aj atmosféra sú podmanivé. S prezentáciou netvora sa Henenlotter prezieravo neponáhľa, objaví sa v správnej chvíli ako pomerne desivé prekvapenie. Keď sa však monštrum začne pohybovať po hotelovej izbe, animácia jeho pohybov je sklamaním a je už jasné, že tento horor nemôže technicky konkurovať súčasným. Napriek tomu ide o atraktívny film, ktorý sa odohráva vo veľkomeste aj v zapadákove, v minulosti aj v aktuálnom čase a vyvoláva rôzne emócie od zhnusenia po súcit. Je to taká "strašne" smutná hororová komédia. ()

Astaroth12

Film je riadne trápny, ale on je vo svojej trápnosti i zabavny a niekedy to vyzerá, že len kvôli tomu bol tento film stvorený. Ze serie totálne na všetko a v špatností môže byt i krása a sem tam i bola. Niektoré tie vraždy zaujali, hlavne gore efektnosťou. Monster zrudicka, to bolo to, čo som písal o tej trápnosti. Každí čo si prejde hercov tak zisti, že len asi dvaja hrali vo viacerých filmoch a tak o hereckých talentoch či zručnostiach nemôže byt ani reči. Je to riadna blbostka, ale idem i do jej pokračovaní, rád sa trýznim. Slabé 3*. ()

ledzepfan

Takové filmy mám rád... Technicky to sice má pár chyb a Henenlotter to evidentně ještě nemá tak pevně v ruce, ale jinak je jasné, že je to točené od srdce, námět je osobní(vzhledem k tomu, že motiv muže ovládaného nějákou malou parasitickou kreaturou není v jeho tvorbě ojedinělý)a hlubší než by se na první pohled mohlo zdát. Originální a smutné. ()

K.I.N.G.

Tak si představte, že chodíte po světě s košem v náručí, ve kterém máte své zdeformované odříznuté siamské dvojče, které vypadá, jak se zmínili ve filmu, jako rozšláplá chobotnice a pomáháte mu pomstít se všem těm, kteří před lety chtěli jeho smrt, abyste vy mohli žít plnohodnotný život. Něco takového se stalo Duaneovi v tomto bizarním body horroru. Nápad je to jako z mysli samotného Briane Yuzny, avšak triky tu celkem zaostávají a bylo vidět, že do nich nebylo investováno mnoho peněz, a to se podepsalo hlavně na bídném zobrazení vražd. Naopak se tu velice povedlo sloučení komedie a hororu, což se podle mě podaří málokdy a hrozně dobře jsem se bavil. V důsledku vynikající podívaná, těším se na další díly. ()

topi

Jednička je ze všech dílů nejdramatičtější a zachovává si takovou tu svoji brakovou špinavost, z filmu to úplně sálá. Duane a jeho deformovaný bratr Belial chtějí pomstít svoje násilné oddělení, když byli v mládí siamská dvojčata a vydávají se do New Yorku, aby vyhledali lékaře, kteří se kdysi na jejich oddělení podíleli. Nezapomenutelný je zejména Belialův řev, když páchá vraždy nebo demoluje hotelovej pokoj, to je fakt peklo! ()

Quint

Čistý, nedestilovaný „grindhousový“ biják, který svůj očividně nízký rozpočet vynahrazuje šokující nepředvídatelností, úchylnou vynalézavostí, bizarním humorem a velkým zápalem pro věc. Natočený na zrnitou šestnáctku v těch nejšpinavějších newyorkských zákoutích, které by záviděl i Scorseseho Taxikář. Kdosi na internetu film výstižně shrnul slovy, že „je to jak E.T., kdyby ho režíroval psychopat“. Basket Case má podobně ujetou premisu jako Cohenův horor It's Alive o vraždícím miminku s tím rozdílem, že tady pro změnu vraždí malé zmutované siamské dvojče, které jeho brácha přenáší v proutěném košíku. Basket Case se ale na rozdíl od It's Alive nebere vůbec vážně, má spád a svoje hlavní monstrum dokáže skvěle prodat. Jeho vizáž a hlasitý řev hned tak z hlavy nedostanete. ()

Chatterer

Tak tenhle film byl doopravdu vyplach. Dialogy nekdy uplne mimo a (ne)herci byli taky mimo. Jako komedii film beru, bo jsem se nekolikrat dost zasmal. ()

Hamaradža

Osemdesiatkový brak s úžasne príšernými hereckými výkonmi, cronenbergovsky dráždivým námetom (s trochu komickou stop-motion príšerkou), nezmyselným násilím a hlavne jemnou linkou bratskej lásky, postriekanej kečupom. Šikovná odpoveď na ET-ho z béčkových vôd a trochu malý brakový klenot. ()

Martin741

Kosikovy horor BasketCase - videl som len jednicku. Ako v ramci hororovej jazdy 80. rokov to bolo slabe : rezia, strasidelna atmosfera len priemerna, herecke vykony o nicom. Klasicky hororovy nizkorozpoctak. Basketcase 2 a 3 este doposial som nevidel. 45 % ()

Rodriguez

Sehnal, viděl, nadšenej. Vřele všem příznivcům hororu (komedie) doporučuji. Bratrská láska až za hrob. Ještě si musím sehnat druhý a třetí díl. 80% ()

Mol

Tak to byla síla. Nevím jestli stárnu nebo co, ale tohle bylo hodně šokující. Nechápu že Duane toho zkurveně uřvanýho, nechutně vypadajícího hnusáka nehodil z empire state. Navíc ani po tom co mu zabil tu hezkou cuchtu. ()