Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Iva Janžurová ve své životní roli (přesněji řečeno dvojroli) ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry. Zatímco jedna je vlídná a dobrá, druhá představuje ztělesněné zlo, chorobnou nenávist a závist. Zlá sestra se rozhodne odstranit svůj sourozenecký protějšek, ve kterém není schopna snést vlastnosti, jež právě sama postrádá. Její zrůdnost však záhy překvapí ji samotnou, když nabyde nečekaných rozměrů. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (183)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Juraj Herz vždy rád točil temné příběhy. A to ve vysoké kvalitě. Zábavně i ponuře. Tento film jen podtrhává jeho umění. Atmosféra i nálada filmu je skutečně tajemně temná. A to prostřednictvím obrazů, výběrem míst, hudby, pohybu kamery, zvuku i hereckým podáním. O lidských povahách. O závisti, o nenávisti, o škodolibosti, o přetvářce, o pomstychtivosti, o spalující žárlivosti, o vydírání, o intrikánských hrátkách, o vině, o bezvýchodnosti, o strachu. Hlavní postavy sester Kláry a Viktorie (vynikající Iva Janžurová) představuje veškerý střet nevinnosti a laskavosti s přetvářkou, zradou a žárlivou zlobou. Z dalších rolí: voják a vyslyšený nápadník Marek (Josef Abrhám), vyděračská prodejkyně nelegálních lektvarů Otýlie (dobrá Nina Divíšková), a advokát a odmítaný nápadník Glenar (Petr Čepek). To nejdůležitější a nejúchvatnější se odehrává v hlavní dvojroli, ve způsobu kamerového snímání a zvukovém doprovodu. Vítězí pravda a láska nad lží a nenávistí? ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Silně stylizované psychologické drama Morgiana završující Herzovo vrcholné tvůrčí období mezi lety 1968 až 1972, neboť poté již na vše dolehl příkrov normalizace, která (nejen) Juraje Herze omezila v tvůrčí svobodě a později dohnala až do emigrace... Morgiana v sobě spojuje obě linie dvou nejznámějších a nejhodnotnějších Herzových filmů - psychologickou drobnokresbu předchozích Petrolejových lamp (brilantní studie rozkladu života sifilika) a hororovou fascinaci fanatismem Zla úkladně usilujícím o životy svých nejbližších (hororově laděný Spalovač mrtvol). Z obého pak povstává sugestivní příběh o dvou sestrách, jejichž symbolické propojení naznačuje nejen skvostná herecká dvojrole Ivy Janžurové - barevné rozlišených do bílé a černé (přičemž to je doplněno o třetí tajemnou výslednici obou sester - postavu v červeném). Originální je rovněž secesní stylizace celého snímku, za kterou především v podobě extravagantních kostýmů stojí výtvarnice Ester Krumbachová. Morgiana má v sobě cosi z tajemna gotického hororu, opojení dekadentní atmosférou přelomu století, s tím spojenou náklonností k psychotropním a halucinogenním látkám (Herzovu otevřenost k podobnému tématu lze vystopovat též v postavě morfinisty ze Spalovače mrtvol), z literárního romantismu (a byronismu), dozvuků expresionismu, nese si v sobě odkazy k výše zmíněné secesi... Morgiana je velký film, každopádně vždy bude jako ona příslovečná černá sestra stát ve stínu své výraznější bílé předchůdkyně, vždy bude jen stínem mnohem jasnějšího svitu famózních Petrolejových lamp... ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Juraj Herz po genialnom Spalovacovi mrtvol uz nenatocil taky kultovy film, a tento je tiez podstatne slabsi nez samotny Spalovac. Pani Yva Janzurova je proste genialna herecka, ktore hlavne po kultovych Svetakoch dokaze zahrat prakticky cokolvek. A Nina Diviskova /Prodavac Humoru/ bola vyborna. Pribeh ma cosi do seba, a rezia Herza /Spalovac Mrtvol, Sberne Surovosti/ je na urovni. Sceneria brehov Black Sea /po nasom Cierne More/ je nadherna sama osebe. 86 % ()

topi 

všechny recenze uživatele

Že je Iva Janžurová vynikající herečka ve všech směrech vím už od útlého mládí,že dokáže zahrát jakoukoliv roli,komickou,dramatickou,to je bez debat.Že je charismatická,krásná,to je prostě daný.Krátký výčet rolí,které zahrála,at už dramatických-Kočár do Vídně,Čest a sláva,Petrolejové lampy,Morgiana,nebo komediálních-Kam slunce nechodí,Svatba jako řemen,Zítra to roztočíme drahoušku,Marečku podejte mi pero,Páni kluci,Což takhle dát si špenát - to mluví za vše.V Morgianě si s velkou chutí střihla hned dvojroli-hezkou a hodnou Kláru a zlou a démonickou Viktorii,která se chce své krásné sestry zbavit.Nesmírně nádherná je stilizace celého příběhu,od krásného přímořského pobřeží až po klasicky parádní kostýmy Ester Krumbachové.U tohoto filmu jsem zkrátka shledal jenom samé klady,at už je to skvělá kamera Jaroslava Kučery,nebo opět jak jinak geniální hudba Luboše Fišera,při které se vám bud krásou svírá srdce nebo naopak navozuje pocit strachu.Občas film vyznívá hodně halucinogenně,to,když Klára má ty svoje haluze a to je sakra pěkný psycho!Film Morgiana natočil Juraj Herz podle novely ruského spisovatele Alexandra Grina-Jessie a Morgiana.Každopádně,kdo vlastní originál dvd,tak se v bonusech mimo jiné může dozvědět,že Juraj Herz měl připravený jiný scénář,při kterém konec nynějšího filmu by podle jeho původního scénáře přišel už v druhé čtvrtině a pak by se rozvíjel totálně halucinogenní příběh!!!Jenomže samozřejmě tehdejší vedení mu oznámilo jestli se nezbláznil a kategoricky mu to zamítli,což je obrovská škoda a myslím,že to měl Juraj stejně natočit,sice by film skončil v trezoru jako mnoho jiných v tehdejší době,ale byl by to myslím ted total kult!!!Ikdyž i tak je Morgiana vysoce kvalitním filmem a právem patří do Zlatého fondu České kinematografie.Film získal dokonce v roce 1972 na IX.MFF v Chicagu hlavní cenu festivalu-Zlatého Huga!!Nesmím ještě zapomenout v poslední části filmu na skvělou postavu ožungra v podání Josefa Somra!!Vzdávám hold všem tehdejším pracovníkům,kteří na filmu pracovali,je vidět opravdu pořádný kus filmařského řemesla!! ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Poprvé mě mátlo, že se Morgiana nejmenuje jedna ze sester, ale kočka. K dosažení jedinečné atmosféry přispěl i výběr exotického místa, výrazné líčení a kostýmy. A samozřejmě hodná, zlá Iva Janžurová. Hodně mi to připomínalo Valerii a týden divů. Ve filmu zazní hudební motiv který Fišer použil i v Arabele. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (15)

  • Morgiana je v novele, podle níž byl film natočen, jméno jedné ze znesvářených sester, zatímco Juraj Herz tak ve filmu nazval kočku Viki Trenganové (Iva Janžurová). (Olík)
  • Vedení Barrandova Morgianu označilo jako "sadomasochistický film" a Juraj Herz dostal na dva roky zákaz režírovat. Herzovi pomohli paradoxně Rusové. Herz vypráví, "Do Prahy tehdy přijela delegace sovětských režisérů, kterou prováděla novinářka Jana Klusáková. Soudruzi z Moskvy se jí ptali, co by měli v Praze vidět za filmy, a ona jim doporučila, ať si řeknou na Barrandově o Morgianu. Pak s nimi dělala rozhovor do novin, a když padla otázka, co se jim u nás nejvíc líbilo, unisono odpověděli, že Morgiana. Když to ředitel Barrandova četl černé na bílém, přišel za mnou, že bych vlastně už mohl zase točit." (BoredSeal)
  • Juraji Herzovi se výsledný film nelíbil a využil ho hlavně jako příležitost zkoušet filmové triky ve scénách, kde se setkávají obě sestry. (Olík)

Související novinky

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (více)

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (více)

Reklama

Reklama