Mžitky

• Polsko Powidoki (více)

Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. Slavný malíř Wladyslaw Strzeminski odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí některých svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii. (Artcam Films)

cinemafil

Poslední Wajdův film. Opět nese pečeť mistra. O době, kdy se měnil směr dějin a lámaly se charaktery. Postavy vykresleny do hloubky, žádné černobílé vidění. Výkon Lindy je na potlesk ve stoje. Dokonale herecky a mentálně s rolí souzněl. Smutek nad ztrátou mistra filmového plátna. kdo ho nahradí? ... 4* ()

LadyRainier

Prásknu na sebe, že filmy si většinou nevybírám podle režiséra, ale podle fyzických sympatií k herci. Ale toto byl po dlouhé době film, který mne rozsekal. Jako bych byla tam, s těmi postavami. Skvěle zachycená atmosféra, reálie...hned na začátku (SPOILER) scéna se spouštěním Stalina, jak do něj malíř udělal berlí ten štych a následná návštěva policejní stanice(KONEC SPOILERU). Celé to gradovalo až mi z toho bylo nevolno. Linda je na sošku, excelentní výkon.Myslím, že vystudoval uměleckou průmyslovku a ty končetiny si opravdu nechal amputovat. A i když zrovna nemluvil, v pohledu měl vše. Líbila se mi i představitelka jeho dcery. Když jsem se pak dočetla, že režisérovi bylo v té době 90 let. No musím prostě vyseknout pět hvězd a poklonu všem. ()

PTuranyi

Výborne natočený životopisný príbeh poľského maliara Wladyslawa Strzeminského, na pozadí ktorého môžeme sledovať osudy ľudí nesúhlasiacich s komunistickým režimom v Poľsku. Kvalitná produkcia a výborné herecké výkony maľujú presvedčivú atmosféru šikany a prenasledovania končiacu tragickou smrťou bezmocného invalidného veterána vo výklade obchodu. Bonusom sú záverečné titulky snažiace sa celkom priliehavo imitovať strzeminského výtvarný štýl. ()

gatuso

Nacisti zabijeli lidi kvuli rase, komunisti kvuli tride, euristi jsou na dobre ceste delat lidem neprijemnosti kvuli jedinemu a spravnemu videni sveta. Je potreba si zrudnosti techto 3 ismu neustale pripominat a stavit se na zadni pokud se nejaka hybridni forma objevi znova. ()

johnny_vasku

Režisér měl vzít Strzeminského za slovo a na konci svého života natočit film ne jako Wajda. Takto tu máme "pouze" klasicky a konzervativně vyprávěný příběh o avantgardním malíři, který odmítl shrbit se před vládou komunistů a tvořit obrazy v rámci jednoho povoleného mustru. Šedivost poválečného Polska dodává filmu hutnou atmosféru a jistý charakter, celkový dojem mi nicméně kazila grupa otravných, naivních, hloupýcha absolutně nesympatických studentů, kteří svého učitele následují až do pekel (zvlášť vyprávěcí berlička v podobě lovestory jedné ze studentek). Jedna hvězda dolů za tyto a další nelogičnosti a naivnosti, druhá za absenci jakéhokoliv nečernobílého konfliktu či dilematu, který by snímku slušel, ale už jej u takovýchto snímků ani neočekávám. 60 %. [43. Letní filmová škola] ()

gizi

Rozhodně je dobré neustále připomínat krutou dobu komunismu, ale tento film slavného režiséra je jen průměrný. 65-70%. ()

Beuthen

Sugestivní, zároveň strohý až minimalistický snímek - nejen šedivostí doby, lodžských fasád nebo uniformně jednotvárným oblečením postav. Žádné odbočky, dodatečné vysvětlování nebo dopovídávání bočních dějových linií, žádné někde tak oblíbené vyvažování aranžováním hořko-sladkých momentů. Přímočaré, věcné dialogy s pohledem upřeným čistě na Strzemińského. Zároveň nadčasové varování před bolševickým kádrováním, cenzurováním a snahou ničit lidem život, kdy stačí nehlásit se k "jedinému správnému" pohledu na společnost a umění v něm. Strzemińského inteligentní formalismus a respektování individuálního uměleckého vidění je ve fatálním nesouladu s požadavky socialistického realismu. (Přičemž mám pocit, jako by nejrůznějšími "teoriemi odrazu" a ideologiemi ne nepodobnými marxismu byli současní umělci i kritici fascinovaní pořád víc a víc.) ________Devadesátiletý Wajda ve svém posledním díle opsal kruh (osudová scéna, kdy těžce nemocný Strzemiński v zoufalé snaze zajistit si obživu aranžuje figuríny ve výloze, dokonce vizuálně připomíná výjev z polorozpadlého kostela v Popelu a diamantu) a zároveň zůstal až do konce filmařem-interpretem polské poválečné historie. ()

raininface

Osudy malíře Władysława Strzemińského po druhé světové válce jsou (ne)pěkným příkladem socialistického humanismu v praxi. ()

Fahrenheit

Je neuvěřitelné, že ve velmi pokročilém věku dokázal Wajda stvořit tak silné dílo. Bez sentimentu, věcně a střídmě nás vrhá do pekla stalinismu. Jako by chtěl na samém sklonku života vydat ještě jedno umělecké svědectví o tragédii zemí, které se po druhé světové válce staly součástí sovětského impéria. Zničený život polského malířského génia budiž věčným mementem pro všechny  kdo chtějí zrůdnost totalitní mašinérie bagatelizovat. ()

Jan00

Strašná doba. Doba temna!!! V umění, sportu, v hudbě a tak bych mohl pokračovat. Bylo by to nadlouhý seznam. O co více mne udivuje, že se i v dnešní době najdou lidé, kteří by si přály, aby se staré pořádky komunistů vrátily!!! ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července