Piková trojka

• Austrálie In the Cut (více)
Trailer

Piková trojka je moderní kriminální příběh, odehrávající se na Dolním Mahnattanu. Frannie Avery (MEG RYAN) je učitelkou tvůrčího psaní, která je velmi ostražitá vůči navazování nových známostí. Jednoho dne se však setká s detektivem Malloyem (MARK RUFFALO), který vyšetřuje vraždu v jejím sousedství, a za podpory své nevlastní sestry Pauline (JENNIFER JASON LEIGH) s ním naváže vztah, který je zcela otevřeně sexuální. Osvěžující přímočarost jejich poměru ale hluboce podkopává pokračující a dosud neobjasněná série vražd. Po útoku maskovaného násilníka ale Frannie ztratí důvěru ve všechny lidi okolo sebe. V mladého studenta Cornelia (SHARRIEFF PUGH), který sepisuje práci o nevině masového vraha Johna Waynea Gacyho, ve svého bývalého přítele Johna Grahama (KEVIN BACON), který ji pronásleduje na každém kroku, a především v Malloye, který v ní nyní probouzí nejen vášeň, ale také podezření. Neexistuje nikdo, koho by nezávislá Frannie mohla požádat o pomoc - zarmoucená a vystrašená se proto rozhodne vzít záchranu svého života do vlastních rukou. (oficiální text distributora)

Trailer

Fabienne

Piková trojka není lehce stravitelný snímek. Explicitní sexuální scény dopomáhají dusivé až frustrující atmosféře a napovídají mnohé o zvláštním vztahu mezi učitelkou Frannie a detektivem Malloyem - odtažitost, nedůvěra, téměř žádný cit. A přesně tak jsem se cítila během sledování filmu. Jsou záběry na nedůlěžité momenty a předměty symbolem, paralelou nebo snahou o mé zmatení? Lže Malloy? Nebo jen neříká to (co je pro Frannie) podstatné? Uvažuje Frannie rozumně nebo se její mysl postupně zatemňuje? Samotná Meg Ryan mate dokonale - zbavila se rošťáckého blond rozcuchu i dětského úsměvu. Její výkon vybočuje z její dosavadní romantické škatulky a dokazuje, že není vůbec špatnou herečkou. Jane Campion porušila konvence žánru. Piková trojka je pomalý (pro někoho možná nudný) erotický thriller bez spalující vášně. Myslím, že Campion dosáhla toho, čeho chtěla - pochybuji, jsem zmatená a její snímek mě moc nevzrušil. 3 a ½* ()

Streeper

Jako mysteriózní film to funguje asi nejlépe. Kolem thriller to prošlo velkým obloukem. Správný thriller má být napínavý, šokující, nepředvidatelný, tohle je pravý opak. Hodně nudné, dialogy dlouhé a o ničem. Meg Ryan jako herečku ani moc nemusím, raději bych tam viděla Nicole Kidman, myslím, že by mi do té role sedla lépe. Mark Ruffalo byl naopak skvělý. Konec je předvídatelný, už od půlky filmu jsem tušila, kdo za tím stojí, takže žádné překvápko se nekonalo. Co bych ale vyzdvihla jsou sex scény, které jsou realistické. ()

kleopatra

Třeba mě zabte, mně se to líbilo. A právě pro to, co tomu vyčítáte. Pro zpomalený záběry, "zbytečný nudný" hovory, "vulgární" (a pro někoho málo vulgární) Meg. Líbil se mi právě TENHLE přístup, kdy detektivní linka filmu přestala být podstatná, kdy se kamera pásla na "bezvýznamných" detailech a scénář "zdržoval" (Meg a Jennifer na kanapi si povídají o ničem a broukají si písničku s Annie Lennox - ňam). Jane Campion není John Woo a proto to natočila právě takhle a tak to taky mělo být. ()

salalala

Hodně zvláštní počin, který měl asi ambice mnohem větší, než dokázal naplnit. Jediné, co je v něm konzistentní, je zvláštně odtažitá a hutná atmosféra a specifická vizuální stránka, v níž je všechno jako by rozmazané a některé záběry působí halucinogenně až surreálně. Jinak ale z ničeho nic nevyplývá a nic moc se tu nevyřeší. Kriminální zápletka je jen načrtnutá, nedořečená a na to, s jak brutálními vraždami pracuje, je až s podivem, jak nevýrazná a nenapínavá je. Mezi postavami tu nefunguje vůbec žádná chemie a divák prakticky nemá šanci pochopit, proč se dávají dohromady. Jane Campion jako by se nedokázala rozhodnout, zda točí feministické drama, které má být reakcí na ryze machistické žánrovky, nebo standardní kriminálku s lehce erotickou podzápletkou. O to víc je zarážející, že tu neexistuje jakékoli erotické pnutí a celé je to zoufale nevzrušující a o nějaké romantické náladě a otevřenějších scénách si divák může nechat jen zdát. Meg Ryan je spolehlivá a její obsazení se dá vzhledem k jejímu obyčejnému vzhledu pochopit, stejně tak velmi dobrý je i Mark Ruffalo, jakmile ale mají kooperovat spolu, nefunguje to, neprobíhá žádná chemie a rozhodně není navozen pocit nějaké spalující vášně. Taktéž je zvláštní, že tetování a s ním související klub Piková trojka, které tu hrají podstatnou úlohu, nejsou vůbec vysvětleny a jejich význam zůstává záhadou. Dá se velmi snadno představit, že In the Cut mohlo na papíře vypadat atraktivně a bylo zamýšleno jako artová podívaná s přesahem, výsledkem je ale hodně rozpačitá záležitost s extrémně pomalým tempem, nudnou zápletkou a nezajímavými postavami. 50 % ()

Kaka

Obrazově velmi povedené (kamera, střih, flashbacky, zrychlovačky), ovšem režisérka si neporadila s obsahem. Vznikla z toho neslaná nemastná žánrová směska, která sice ztrávit jde, ale déle než pár hodin v paměti asi nevydrží. Na šokující "ženské" drama to postrádá více dramatických momentů, na thriller zase lepší scénář a jako eroťák samotný by se to asi také neuchytlo. Atmosféru to sice mělo fakt dusivou, Meg Ryan se hodně odvázala, ale mohla klidně skákat po hlavě a stejně by se nic na kvalitě filmu nezměnilo. ()

• Hlavní roli měla původně hrát Nicole Kidman, ale nakonec se rozhodla film pouze produkovat. (kenny.h)