Piková trojka

Smrtiaca vášeň

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Austrálie / USA / Velká Británie, 2003, 119 min

• Streeper

Jako mysteriózní film to funguje asi nejlépe. Kolem thriller to prošlo velkým obloukem. Správný thriller má být napínavý, šokující, nepředvidatelný, tohle je pravý opak. Hodně nudné, dialogy dlouhé a o ničem. Meg Ryan jako herečku ani moc nemusím, raději bych tam viděla Nicole Kidman, myslím, že by mi do té role sedla lépe. Mark Ruffalo byl naopak skvělý. Konec je předvídatelný, už od půlky filmu jsem tušila, kdo za tím stojí, takže žádné překvápko se nekonalo. Co bych ale vyzdvihla jsou sex scény, které jsou realistické.(8.10.2020)

• Sofia

Pěkná blbost...Mark Ruffalo s knírkem byl naprosto odpudivý, jeho řeči taky, a po půlhodině už bylo jasné,kdo je vrah, protože moc postav se v tomhle rádoby erotickém příběhu nevyskytuje. Jen se mi líbily všechny ty možné básničky a slova a úryvky, které si Meg Ryan lepila po celém bytě. Škoda, že tenhle motiv hry se slovy tam nebyl nějak víc rozpracován. Těžko uvěřit, že režisérka tohoto paskvilu natočila i Piano.(17.3.2006)

Film se točí kolem života učitelky tvůrčího psaní Frannie (Meg Ryan). Na pozadí jejího příběhu se odehrává vyšetřování vraždy, do kterého ji vtahuje charismatický detektiv Malloy (Mark Ruffalo). Na Frannině zahradě se totiž našla mrtvola dívky, sama Frannie pak zjišťuje, že tu dívku zahlédla pár hodin před vraždou, jak orálně uspokojuje muže s vytetovanou pikovou trojkou na ruce. Malloy ve filmu plní úlohu jakéhosi „male fatale“. Jeho motivace či background není zcela objasněn, a tak se pro Frannie nakonec kvůli své vytetované pikové trojce na ruce stává také jedním z podezřelých z vraždy. To jí však nebrání v tom, aby sama po Malloyovi zatoužila a jejich vztah se dostává do role jednoho z nosných pilířů filmu. Jakoby si však Frannie a Malloy vyměnili role, jež tradičně v thrillerech jejich postavy zastávají. Mužský hrdina, osamělý detektiv, se mění v osobu, které se věci prostě „dějí“, a nositelem příběhu se stává Frannie, jež skrze svůj vztah k Malloyovi odkrývá nejen události související s vraždou, ale i své vlastní touhy. V Campionové filmech už ženy přestaly vystupovat jako pouhé objekty sledování, i když se nám to sama Campionová snaží namluvit vulgárním sexuálním nábojem, jež v sobě postava Frannie skrývá, a explicitními erotickými scénami. Co se u filmu nevyplácí, je jeho žánrovost. Vyšetřování vraždy diváka vede k označení thriller, jemuž by slušel přívlastek erotický kvůli otevřenému sexuálními vztahu Frannie a Malloye, přesto však spadá Piková trojka svou atmosférou i do škatulky film noir. Děj se skoro celý odehrává v pološeru, v pochybných čtvrtích s pochybnými lidmi (Frannin bývalý přítel John), nápadná je těkavá kamera či rozostřený obraz. S takovou atmosférou potom rezonuje Frannina vlastní nejistota – ohledně neodhaleného vraha či kvůli své touze po Malloyovi. O co více se nám pak režisérka snaží přiblížit postavu Frannie (například skrze její vize o seznámení rodičů), o to míň se dostává prostoru ostatním postavám, takže ani motivace skutečného vraha zde vyřešena není. Divákovi tak nezbývá nic jiného, než se spokojit s neuceleným filmem, jehož žánrové fragmenty se rozplývají v koncepčně ne tak docela zvládnutém scénáři. Závěr filmu by měl sice potvrzovat Franninu schopnost být svou vlastní paní osudu, její návrat k Malloyovi však působí spíše jako podvolení se své vlastní touze.(18.1.2010)

• Goldbeater

Nudný a nezajímavý film, který má schopnost mučit svou nekřesťansky dlouhou stopáží, jež by neklesla na ději ani v případě, že by měla o hodinu míň. Když se nad tím zamyslím, vlastně se za celé ty dvě hodiny nic velkého neudálo a děj se točí pořád dokola kolem zdánlivě zajímavých myšlenek a rádoby lákavých (pro mne trapných) erotických scén. Mám rád Meg Ryanovou, Marka Ruffala i Kevina Bacona, ale v tomhle filmu opravdu zpitoměli. Už žádné takové trapárny prosím!(3.8.2011)

• farmnf

V produkci Nicole Kidman tu uvidíte story o tom, že vrah je zahradník, kurva , ale nakonec to není zahradník. Je to kámoš zahradníka. Film je zajímavý pouze tím, že vážně uvidíte kouřit ptáka, alespoň kousíček (asi si to Nicole prosadila) a Meg je zpocená, ožralá, ubrečené a ukazuje kozy. Tím klady končí, zápletka jako tisíce jiných, předvídavý děj a typické americké žvanění o sexu , kouření atd. a melancholické vzpomínání na rodiče a další trapnosti.(25.6.2011)

• - Hlavní roli měla původně hrát Nicole Kidman, ale nakonec se rozhodla film pouze produkovat. (kenny.h)