Sociálně apelativní a v současnosti až nepříjemně aktuální snímek vypráví příběh padesátníka Daniela Blakea z Newcastlu, který se poté, co utrpí infarkt, ocitne ve vyčerpávajícím kolotoči žádostí o podpůrné státní dávky. Zatímco se snaží prokousat nesmyslně nastaveným systémem a absurdními byrokratickými procesy, které ho nutí shánět práci v rozporu s doporučením lékaře, potkává svobodnou matku Katie a její dvě děti. Neúplná rodina má jedinou šanci, jak uniknout jednopokojáku na bezdomovecké ubytovně – přijmout byt v neznámém městě 300 mil daleko. Daniel a Katie se každý po svém snaží vypořádat s příkořími systému a přitom neztratit zbytky důstojnosti. (Film Europe)

90125

Sociálna bieda, zúfalstvo ľudí, boj s byrokratickými úradmi... To je všetko fajn, veľa krát systém nefunguje ako by mal. Ale mnoho krát aj funguje a to v tomto filme nie je. Tomuto filmu chýba trošku silnejší, plnší a viac presvedčivejší príbeh. Niečo, čo by sa mi dostalo hlbšie pod nechty. Takáto až príliš doslovná a jednostranná obžaloba "neľudského kapitalizmu" s pekelne patetickým záverom mi moc nezavonala. Ale, herci boli fajn a veľmi ma bavil ten njúkástelský aksánt, ten nemal chybu. Amíci podľa mňa potrebujú titulky k tomuto filmu rovnako ako ja. He ! 54 % ()

hanca.uh

Hodně znepokojivé drama, kdy máte chuť dát těm anglickým úředním šimlům jednu řádnou do rypecu:-)). Z Daniela na mě ta zoufalost doslova prýštěla - hrál to výborně. Stejně tak Katie. A bohužel je to podle skutečných událostí. Palec nahoru. ()

Kacaba4

Pro mne jeden z nejsilnějších filmů posledních pár let. Obdivuji civilní, přesvědčivé herecké výkony i reálie. Zcela si dovedu představit, že se něco takového může stát mi, mým blízkým i známým. Pro mne film velmi přesvědčivě ukazuje jeden z důvodů, proč se děje Brexit i Trump, a to nehumánní společnost, která se vyvinula kolem nás v posledních letech i díky novým technologiím. Zároveň film krásně ukazuje, že stále i za těchto podmínek, může člověk člověku pomoci, být laskavý a soucítit s ostatními. ()

Konev

Nezdá se mi to skutečné, ale dost vyumělkované. Copak by se tam přesídlenci z Afriky tak hrnuli? Copak pro ně mají jiný metr? A abych si jako Daniel zadělával na průšvih tím, že postříkám sprejem budovu úřadu? Copak nemohl obcházet s CV tak, jak to chtěli? Copak byl tak hloupý, že si to nenechal poznamenat do sešitu, že navštívil různé firmy? Nebo mohl vzít tu práci u Harryho a domluvit se na lehčích podmínkách. Mluví o sebeúctě, ale udělal pro její uchování maximum? ()

honza.kuzel

Poměrně depresivní (a beztak i názorná) ukázka sociální péče v dnešní době. Jak již někdo psal v komentářích: "tohle se může stát i tobě". Ve filmu vše skvěle funguje. Člověk tak nějak soucítí se svobodnou matkou, lituje ji a do jisté míry obdivuje, stejně jako s Danielem, kterého snad ani nejde jinak než obdivovat a fandit mu v boji proti systému. ()

doMchek

Trefné znázornenie jednej z bežných podôb mechanizmu diabla, parazita a predátora na životnej energii človeka. ()

Tomas_313

Nejnovější počin britského režiséra Kena Loacha dokazuje, že evropský film je ve vrcholné formě a Hollywood se mu v mnoha ohledech nevyrovná. Loachova minimalistická režie živě vykresluje bezvýchodnost situace. Nečiní tak za pomoci velkých gest a patetického vygradování do mezí uvěřitelnosti, příběh naopak vypráví věcně, bez příkras a s využitím těžko postřehnutelných kontrastů materiální chudoby a křiklavého bohatství metropole. Právě díky schopnosti přiblížit hrůznou realitu, která se více či méně týká každého z nás, je film tak silný, vyvolává ohlasy a rozpoutává debaty mezi lidem a uraženými úřady. Nejenom že je snímek neoddiskutovatelně trefný, ve své aktuální kritice tragicky pravdivý, ale díky přirozeným výkonům všech aktérů je pro diváka jednoduché dojít ztotožnění. Tohle není film, tohle je život. 90% ()

lineker

Je samozřejmě dobře, že takové filmy vznikají i když o úplné autentičnosti já tedy přesvědčený nejsem. Pokud by takto britský sociální systém fungoval, nechápu ty stovky kofola spoluobčanů, kteří se do Anglie stále a stále vydávají za lepším životem. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /zbytečně vyhrocené do extrému, hlavně závěr, někdy méně je více/, + /Dave + scénář drží celý film pohromadě, sociální rozměr filmu velmi intenzivní, sociální dramata často nepromítám, takže jedno takové potěší/, hodnocení - první zkušenost s Kenem dopadla dobře, je to dobrej film, zdrcující kritika systému, navíc všeobecně uplatnitelné vlastně všude ve světě, ale také dosti vyhrocené, až zbytečně moc, z Blakea se na konci stal skoro mučedník systému, nicméně, bylo to dobrý, líbilo se ()

vizonto

V našich zemepisných šírkach, kde majú tak radi sociálnu drámu, by sa mohli učiť ako ju natočiť dobre, príťažlivo, s výborným dialógmi a dejom, ktorý nevyúsťuje do slepej uličky. Všetci by sme si mali byť rovní, občania. Napriek negatívnym emóciam, ktoré sa vo mne celý film kopili, to čo po filme ostane, je viera v ľudskosť. ()

LEFTFLANK

Smutný príbeh o neuveriteľnosti tejto doby. A bol to aj môj najväčší problém uveriť tomu všetkému, uveriť, že by v Británii existovali napriek neuveriteľne "rozvinutej" demokracii takéto pomery. Nechcelo sa mi uveriť, že existuje až taká neuveriteľná neochota napriek predstieranej "slušnosti". Ale na konci som si povedal Fuj toto! Ono je to totiž pravda. Ak nikto nezažil-nemal niekoho vo svojej blízkosti človeka s podobnými "miestnimi" problémami tak si môže zaklopať na drevo. Neznalosť neospravedlňuje, demokracia je to najlepšie čo sme vymysleli...... skutočne? O rozorvanosti dnešnej doby by sa mohli točiť nekonečné filmy o tom ako funguje-nefunguje......solídny snímok napriek mojej neznalosti celého ensáblu stojaceho za ním. 75% ()

eyeskiller

Asi je velmi tazke odhadnut, co vsetko je pravda, a co zas nie - kazdopadne tento film je neskutocnym vyjadrenim problemov nizsej strednej a spodnej vrstvy, ktora sa prave v UK, musi potykat s problemami, ktore vacsina ludi nepozna. Velmi dojemny snimok. 5/5 ()

Parisienne09

Mistrovské dílo o lidství. Ano, Ken Loach prý smýšlí levicově. Jenže ve 21.století jsou v Západní Evropě pojmy levice a pravice old fashion. Situace, kterou vytváří establishment, je vždy v rukou konkrétního člověka - úředníka, jeho šéfa. Úřednický alibismus není ničím jiným než důsledkem špatně obsazených míst ve státní správě lidmi, kteří se na tato místa prostě nehodí. Každý máme určité talenty, ale nikdo z nás nemá talent na všechno. Představte si, že Česká filharmonie přijme na pozice hudebníků lidi bez talentu. Co se stane? Rudolfinum bude poloprázdné a počet světových turné se sníží zřejmě na nulu. No a proto se nikomu nechce na úřady, protože tam sedí lidé bez talentu pochopit druhého člověka, jak se cítí, že nejspíš nedokáže podat přihlášku online atd. Po dlouhé době mě filmaři rozbrečeli. Velké bravo režisérovi i hercům! ()

eoj

Tušil jsem o co asi jde a celkem dlouho odkládal až jednou byla nálada na sociální drama. A sedlo. Slabší 4* ()

Major776

Filmařina je to skvělá, příběh silný a lidsky dojímavý. Jestli se takto chovají ale ve "Velké Brutánii" k lidem a mají skutečně takto dementnií́, demoralizující a teroristický sociální systém, tak je až s podivem, že jich na koronavirus neumřelo daleko víc. ()

peproch

Sociálně kritický angažovaný film. Vypráví sblížení a solidaritu těch, kteří jaksi propadli sítem státní sociální podpory a živoří a chtějí si zachovat pracovní návyky, důstojnost bytování a úroveň péče o děti. ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

13.07.2017

Vítězný film z Cannes 2016 vstupuje do kin

Vítězný film z Cannes 2016 vstupuje do kin

29.01.2017

Dojemné sociálně apelativní drama Já, Daniel Blake vypráví příběh ovdovělého padesátníka Daniela Blakea, který se po prodělaném infarktu ocitne ve vyčerpávajícím kolotoči žádostí o podpůrné státní… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes