Oklamaný

• USA The Beguiled (více)
USA, 2017, 93 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Scénář:

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář) (více)

Hudba:

Laura Karpman

Dusno až k zalknutí. Tak lze nejlépe charakterizovat atmosféru v izolované dívčí internátní škole, kde se znenadání objeví muž. Jediný široko daleko. Za zdmi izolované dívčí školy zuří americká občanská válka, ale její studentky a učitelky probíhající konflikt neberou na vědomí. Dokud nezaklepe na jejich dveře. Těžce zraněného nepřátelského důstojníka Johna McBurneyho (Colin Farrell) se ujmou v aktu křesťanského milosrdenství, aby ho, hned jak se trochu postaví na nohy, vydaly „svým" vojákům jako válečného zajatce. Jenže John si postupně omotá kolem prstu nejen mladičké studentky v čele s krásnou Alicií (Elle Fanning), ale i jejich staropanenskou učitelku Edwinu (Kirsten Dunst) a především ředitelku školy (Nicole Kidman). Ve všech se díky němu probouzejí emoce, které ještě nebo už dlouho nezažily. O to jsou ničivější a nebezpečnější, protože John si neuvědomuje, že se ocitl uprostřed bitvy, která je strašlivější než všechny boje probíhající války. (CinemArt)

Riddick77

Nejvíce vypovídající je, že všichni primárně chválí podmanivý vizuál. Proč? Protože jinak je to totálně zbytečné a obsahově vykastrované. Ztráta času... ale pěkně nasnímaná :) 3/10! ()

kaylin

Sofia Coppola natočila vizuálně podmanivý film, kterému asi není moc co vytknout do stylizace, kostýmů a výpravy, čemuž ještě pomáhají herci, kteří svoje party zvládli skvěle, hlavně Kirsten mi tu přišla krásně v pozadí, taková skoro hloupá, což mi k ní nesedí, ale přitom to zvládla skvěle. U Nicole se tomu ani nedivím. ()

slunicko2

Vcelku slabý film 1)  drží nad vodou stále skvěle vypadající 41letý Colin Farrell (desátník John)._____ 2)  Kdybyste se v komplikovaném ději trochu ztratili, řiďte se učitelčiným pokynem: Běž do udírny a přines pilu. A učebnici anatomie.                  .                                          .                                            .                                                              .                                          .                                                  .                                                                .                                              .                                            .                                                                .                                              . ()

Lucjen

Som si istá, že na papieri pôsobí príbeh veľmi zaujímavo, miestami určite aj desivo no Coppole sa podaril presný opak. Asi hodinu som sledovala pár slečiniek, ich mená si vôbec nepamätám - iba viem, že jedna z nich bola Nicole a druhá Mary Jane zo Spidermana. Je tu osobitá atmosféra, dopĺňaná rovnako osobitou hudbou, s týmto režisérka nemá problém. S plynutím deja je to ale príšerné. Je tu vysoké riziko, že než sa dostanete k vytúženému zvratu, zaspíte. A je to škoda, pretože konflikt medzi vzrušenými dievčatami, ženami a jediným mužom v dome vôbec nie je zlý. Oh, takmer by som zabudla spomenúť Farrella a má to svoj dôvod - inak skvelý herec tu vôbec nedostal šancu vyniknúť. Taká šedivá myška medzi historickými drámami. O nič neprídete, ak ju prehliadnete, na druhej strane úplná strata času to tiež nie je... ()

salalala

Bezkrevný remake (nebo nová adaptace knihy, jak uvedla sama režisérka), v němž se toho moc neděje a de facto nemá po celou dobu diváka čím zaujmout. Coppola se nikterak nesnaží o erotické napětí mezi postavami a místo toho se soustředí na výbornou vizuální stránku a dobovou atmosféru, to je ale trochu málo. Zamrzí i to, že v rámci jakési korektnosti (nejspíš) se ty nejzásadnější věci (SPOILERY: amputace nohy, poměr mezi nezletilou a vojákem, KONEC SPOILERU) dějí mimo obraz, nebo jen v náznacích, čímž film přichází o jakékoli napětí. Výsledku moc nepomáhá ani hodně pomalé tempo, které pak subjektivně poměrně snesitelnou stopáž zbytečně prodlužuje. Jestli něco drží film nad vodou, jsou to herecké výkony, o něž se starají především výborná Nicole Kidman, velmi dobrá Kirsten Dunst, která se teď moc nikde neobjevuje a v rámci možností dobrá Elle Fanning. Co se Colina Farrella týče, oproti Eastwodovu podání chybí jeho důstojníkovi ono drsňácké charisma a jakési rošťáctví, na druhou stranu je o něco lepší herec, takže emotivnější scény zvládá lépe, trochu ho ale zabíjí jednorozměrnost jeho postavy, v níž toho nemá šanci moc předvést. The Beguiled verze 2017 není úplně zbytečný remake, ale selhává v tom, že se asi na předlohu chtěl dívat jinak, jenže nejde moc do hloubky, chybí v něm lepší psychologie postav a Coppola jako by nevěděla, jestli se postavit na stranu žen, nebo "oklamaného" muže. 60 % ()

Colby Sawyer

The Beguiled za líbivým mysteriózním trailerem schovává poměrně obyčejnou nudu. Ve filmu je hodně tma, takže část důležitých scén může divákovi uniknout. Snímek má sice jen 90 minut, přesto působí natahovaně. Děj je zkratkovitý, skáče se v něm do “stěžejních” bodů příběhu, takže zde zcela chybí nějaký kontinuálnější vývoj postav. Chvílemi jsem měl pocit, že mi pár scén z děje vypadlo, protože nedávalo smysl, jak se do oněch situacích postavy dostaly. Dialogy moc nepomáhají, občas jsou velice strojené a umělé, grandiózní herecké obsazení to nezachrání. Sem tam jsem si i smál tomu, jak hloupě to vlastně působí. Samotná premisa je zajímavá i lákavá, ale výsledné zpracování nezapůsobí a já si z filmu budu pamatovat asi jen to, že Colin Farrell vstoupil do stejného pokoje, který bych si vybral i já sám ;) ()

hygienik

Som nadmierru spokojný. Elle tu opäť raz zahrala dobre. Všetky ženy hrali v rámci minima priestoru, čo im film poskytoval, excelentne. Colin mohol lepšie podať svoj hnev. Výborne tu boli vykreslené 2 konflikty - kresťanská láska vs. strach z nepriateľa a cudnosť vs. libido. Chtíč a strach sa dali krájať. Skvele boli komponované nielen zábery v exteriéri ale aj v interiéri (večerná modlitba). Dej mi tu paradoxne vôbec nechýbal, čo ma samého prekvapuje. ()

major.warren

Co se k tomu dá dodat. Prostě naprosto perfektní a skvěle zpracovaný film. Sofia Coppola je opravdu po panu otci. Vidím, že umí být velmi drsná:-). Perfektně zpracovaný příběh. Jak už jsem psal včera do deníčku. Pro mě letos zatím nejsilnější zážitek a myslím, že ho jen tak něco nepřekoná. Sofia Coppola napsala vynikající scénář, plný vtipných hlášek a také velmi tvrdých scén. Myslím, že se jí zfilmování slavné knihy Thomase Cullinana povedle ještě lépe něž Donu Sieglovi s Clintem Easrwoodem z roku 1971. Hlavní roli hrál opět scénář. Zatímco u Siegla je příběh ukazován z pohledu muže, Sofia dala plný prostor ženám a celkový pohled na film tak posunula mnohem výše. Původní film byl, ale samozřejmě také velmi povedený:-). Musím říct, že v rozhovoru se Sofií Coppolovou od ní padla věta, že film považuje za velmi hořkou černou komedii. Nemohu nic víc než souhlasit. Opravdu šlo o pořádný černý humor i když film působí jako válečné historické drama. Opak je pravdou. Coppolová skvěle charakterizovala jednotlivé postavy. Scénář opravdu promyšlený, žádné nedostatky ani zbytečné scény či dialogy. Herecký výkon mé oblíbené Nicole Kidmanové, no co k tomu dodat. Colin Farrell se do role desátníka Johna McBurneyho hodil možná ještě víc než původní Clint Eastwood a svou roli zahrál též skvěle. Výborná byla i Kirsten Dunst nebo Elle Fanning. Perfektní kamera. Vizuálně byl film hodně nahoře. Skvělé vizuální kamerové záběry na zranění a celkovou krajinu. Film byl natočen v takovém tom tmavém stylu. Za celou dobu tam není jediný záběr na přímo modrou oblohu. Nejlepší scéna jednoznačně Houbičky, Houbičky. Dal bych minimálně tři nominace na Oscara a to za adaptovaný scénář a krásné kostýmy a výpravu. Poslední dobou se mé hodnocení vůbec neshoduje s procentuálním hodnocením zde na ČSFD. Nechápu jak Oklamaný může mít jen 68 procent a doufám, že ještě půjde nahoru. U mě nejlepší hodnocení. ()

Vědma

Chápu vlažná hodnocení, ale já na tomto filmu neshledávám žádnou chybu. To co Sofia chtěla filmem říci, řekla podle mě dokonale. Absence hudby, barev - vizuál jemně kolorované sépiové fotografie a zdrženlivé jižanské krásky ve světlých šatech - a pod povrchem láva. Nikol Kidman se vrátila z Cold Mountain v roli jemné, ale silné ženy (odvaha je dělat v danou chvíli co je třeba) a Elle Faning se našla zase v roli malé kurvičky. Ne Oklamaný, ale Oklamané. ()

Petrasuvicka

Úvodní popisek a trailer navodily dojem, že se jedná o trochu jiný film. Kohout Colin se sedmi slepičkama, které by měly na sebe žárlit a potom se domluvit, jak oddělat typický prototyp chlapa, který by se nejraději rozdal všem ženám. "Vždyt ženský, já vás mám rád všechny!!" Asi takhle nějak by to znělo v současné době. Jenže představa se minula účinkem, takže z toho vzniklo utahané nic s uťafnutým koncem. ()

M.i.k.e

pro mě osobně nejslabší Sofiin film.Zhruba polovinu je to celkem nuda ač dobře obsazená,která se potom lehce rozjede,nicméně není to úplně funkční a finále už mi bylo celkem buřt.Určitě se z posobného námětu dalo vytáhnout mnohem víc,minimálně co se napětí týče...40% ()

Marqta

Původní film z roku 1971 jsme neviděla, takže porovnávat nemůžu, z tohohle snímka mám trošku rozporuplné pocity. Je to zajímavá studie po psychologické stránce určitě, ale zároveň by se celý příběh dal určitě sestříhat do půl hodiny a divák by nepřišel o žádný smysluplný obsah. Takhle tam byl sice prostor pro velké množství poetických záběrů přírody a interiéru, které byly sice moc hezké, jen mi tam prostě chybělo trochu víc obsahu. Prostě mi ta poetičnost a rozvláčnost celého filmu zrovna tady nesedla, ale chápu, že jsou lidi, kterým se to bude moc líbit. Rozhodně to není špatný film, jen to chce do toho jít s tím, že spíš budete mít hezký audiovizuální zážitek, než že vás dostane silný příběh. ()

Aljak

Už ten popis naznačoval, že to bude zaujímavý filmový kúsok. A som rád, že aj samotné spracovanie bolo nadmieru vydarené a žiadne sklamanie sa v tomto prípade nekonalo. Výprava super, a celkovo vizuál veľmi kvalitný. Herecké hviezdy zažiarili a svoje postavy zahrali nad mieru dobre. Dejový rámec v podstate absolútne jednoduchý, ale napriek tomu po celú dobu bolo na čo pozerať a trochu mi to celé pripomínalo presýpacie hodiny. A takéto obraty mám ja osobne veľmi rád! Celý zážitok ešte viac umocnil dynamický vývoj postáv a vzájomných medziľudských vzťahov. Ten koniec na môj vkus taký ťažkopádny, ale v podstate nevyhnutný. Je to takmer 5* (chýbali tomu už len kvalitnejšie dialógy). Každopádne, konečne ma Sofia Coppola niečim zaujala (predchádzajúce 3 pokusy ma akosi neohúrili). ()

Streeper

Moc jsem se na film těšila už jenom kvůli skvěle udělanému traileru, ale trailer je na tom to nejlepší. Navnadí vás na naprosto napínavý peckový thriller, ale ve skutečnosti dostanete zdlouhavý film o zbytečné smrti, která se vůbec ani nemusela stát. Nicole Kidman byla skvělá, ale mohla ve filmu dostat více prostoru nebo spíše lepší charakter. Na celém filmu je nejlepší režie, režijně je totiž film bez chybičky, ale scénář je katastrofa, ten by potřeboval ještě malinko propracovat. ()

C0r0ner

Strašně se mi líbily ty kontrastní barvy, se kterými si obraz hrál po celou dobu. Herci byli taktéž špičkoví a samozřejmě mi nemohlo působit větší zadostiučinění, když pánbíčkáři bez mrknutí oka zlikvidují slušného člověka. Nic přelomového, ale na jedno podívání jsem se nenudil. 75% ()

Juto

Pôvodnú verziu som nevidel tak, že neviem ako sa líšia. Môžem úprimne oceniť pomalú budovateľskú drámu, ktorá si vyžaduje budovanie postáv. Tento film nám bohužiaľ po predstavení postáv nedáva veľmi veľa konfliktov alebo moc napätia. 6/10 ()

angel74

Tomuhle snímku se nedá upřít bezchybné režijní vedení a velmi slušná atmosféra. K tomu disponuje také obstojnými hereckými výkony. Akorát je velká škoda, že se něco opravdu začne dít až v poslední půlhodině filmu. Do té doby jsem se celkem nudila a nezachránil to ani můj oblíbenec Colin Farrell. (60%) ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

01.12.2018

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (více)