Richard Müller: Nepoznaný

• Slovensko Richard Müller: Nespoznaný (více)

Richard Müller patří již 25 let k nejvýraznějším osobnostem hudební branže v ČR i na Slovensku. Během své kariéry zažil dramatické vzestupy i pády, jednou dokonce vyhlásil, že s hudbou nadobro končí. Následně se však na scénu vrátil a zároveň se pustil do boje s neléčenou a konzumací drog akcelerovanou psychickou poruchou, maniodepresí. Dokument je intimním portrétem výrazné autorské osobnosti, která každodenně čelí množství osobních problémů i nonstop zájmu fanoušků i bulváru. Samotné natáčení filmu trvalo 3 roky, během nichž bylo natočeno více než 200 hodin materiálu a autoři hojně využívali i „home-video" záběry natočené samotným protagonistou. Dokument v českém kontextu navazuje na umělecké dokumentární portréty analyzující inspiraci, samotu uprostřed davů či prvky autobiografičnosti, ke kterým patří například Amy či Nick Cave: 20 000 dní na Zemi. (AČFK)

blondboss

Taký obyčajný dokument o spevákovi, ktorý zaznamenal v množstve ľudí príjemný pocit z hudby samotnej a ktorý už desaťročia ovplyvňuje umelecký život na Slovensku. V súčasnosti je to ale už len smutný pohľad na človeka, ktorého vyznačuje už len odkaz a ktorý neuniesol slávu. Pre zarytých fanúšikov povinnosť. 60 % ()

amundseen

Dávam prudko subjektivnych 5 z 5. To bravúrne prepojenie záberov z Müllerovej VHSky so súčastnosťou ma dostalo. Keby som niekedy náhodou robil dokument, chcel by som ho robit presne tak, ako to robí Miro Remo. Nekompromisne a s presahom. ()

Tomas_PO

Veľké prekvapenie. Po všetkých tých medializáciách a kontroverziách som čakal niečo prekvapujúce, dehonestujúce a úmyselne zostrihané. Avšak je to štandardný dokument, dobre zostrihaný, dokumentujúci realitu. Dokonca aj pekne a zmysluplne prepájaný s minulosťou. ()

Monos

Ja nepatrím k milovníkom Richarda Mullera. Vždy mi bol nesympatický a jeho tvorbu som tak nejako prehliadala. Náhodne som v telke počula, že tento dokument získal ocenenie a vlastne preto som si ho pozrela. A musím povedať, že to ocenenie si naozaj zaslúžil! Veľmi silný,kvalitný a autentický dokument. Vyvolával vo mne silnú empatiu a poslednú pol hodinu pred koncom som to musela pár krát stopnúť, lebo pohlaď na neho ma ničil. Vôbec sa nezamerali len na to dobré z jeho života a kariéry, práve naopak, zachytili aj jeho pády a temnú stopu, ktorú na ňom "šoubiznis" zanechal. Bola som dojatá, mala som zimomriavky, občas slzu na krajíčku a preto tomuto dokumentu dávam 5*. Pretože prostredníctvom neho na mňa toto všetko dokázali preniesť . ()

bonovox

Slušná sonda do života nášho asi momentálne najlepšieho mužského hudobníka. Chýba mi tu však hlbšia sonda do určitých etáp Richardovho života a tiež viacej hudobných vložiek. Ale to bol asi Remov zámer. ()

Medvedialaba

Dokument žiaľ nezachytáva muzikantský vývoj Richarda Múllera, neponúka komplexný pohľad na jeho život a tvorbu, spolupracovníkov a kľúčové obdobia tvorby. Selektívne sa skôr sústreďuje na problematické obdobie jeho života, plné zdravotných problémov. Dokument tak pôsobí skľučujúco až depresívne a neoplýva informačnou hodnou. ()

BaseDallas

Naozaj vynikajúci dokument o Richardovi Müllerovi, jeho búrlivej časti života, ktorú musel rázne ukončiť, pretože by jednoducho neprežil a dokument o súčasnom živote, kde spevák funguje už len na akejsi zotrovačnosti, pri ktorej ho udržiava jeho manažér a ďalší ľudia od neho závislí. Na jednej strane budete pociťovať smútok nad stavom, v akom sa R.M. momentálne nachádza, na druhej budete svedkami radosti zo života človeka, zanechávajúceho hlbokú stopu na slovenskej hudobnej scéne. Miro Remo je rýchlo stúpajúcou hviezdou, o ktorej ešte budeme istotne počuť. ()

amalia

Richarda Müllera mám ráda léta, přesto film ukazuje různé zajímavosti ze zákulisí jeho života. Trochu smutek a jistá opuštěnost. Rezignace. Nicméně písně jsou nadčasové a budou věčné. ()

semo99

Tragicky exkurz napriec jednou karierou ale hlavne napriec jednym bohemskym zivotom, ktory si vybral krutu dan... ako z davnej doby zrkadlia obrazy a snimky 90. rokov obdobie, kedy svet lezal umelcovi pri nohach... pad vie byt ale este strmhlavejsi ako vzostup na vyslnie. Portret zo zakulisia, pri ktorom mrazi.... ()

durkes

Dosť smutný a aj nudný dokument o človeku, ktorý si drogami a alkoholom pokazil celý život a nám fanúšikom dojem z jeho sľubne naštartovanej kariéry. Ale každý sme strojcom svojho šťastia. Keď hodnotím dokument.....dosť nezaujímavo spracovaný a dosť nudný. ()

Capri2016

Mozno tento film vyjadruje realitu. Ale kedze mam rada Richarda Mullera, jeho hudbu - kedze je jeden z najvyraznejsich spevakov, ktory poslednych 30 rokov ovplyvnoval generacie a teda aj mna - proste tento film sa mi nepacil. Lebo ukazal Mullera ako unaveneho stareho cloveka a nie ako umelca, ktory je stale vynimocny a dokaze kedykolvek pripravit koncert na ktory pridu tisice fanusikov. Ja sama som bola na niekolkych jeho koncertoch a vzdy to bolo potesenie pre dusu a po koncerte som nedokazala hovorit - lebo som cely koncert spievala s Risom. Proste film by mal ukazat genia umelca (aj ked genius je bohuzial vacsinou nejak negativne poznamenany) a potom mozno jeho neduhy. Tento film ukazal len neduhy a nie hudobneho genia. Preto pre mna 60% a 3 hviezdy - proste sklamanie z tohoto "dokumentu". ()

toos

Očekávaně smutnej pohled do života člověka, kterej za svou uměleckou originalitu, kterou podle mě přesahoval československej píseček, platí vysokou cenu. Už v slavných letech kariéry se za oslnivým zevnějškem skrývala křehká, zranitelná duše a sáhnutí po drogách bylo snad logický, ale zároveň katastrofální osobní rozhodnutí. Richard Müller přežívá. I teď občas zasvítí na chvíli ten skvělej zpěvák, jenže jsou to jen chvilky. Jinak je to smutný, hodně smutný... ()

Drslw

Veľmi dobre zostrihané, logicky a obrazovo nadväzujúce. Problémom však je, že to bola iba ilustrácia ku všetkým bulvárnym (nielen) informáciám, ktoré človek musí vedieť skôr, než ide do kina. 20 minút googlovania vám povie oveľa viac, než celý tento film. Na druhej strane - kto nepozná Mullera a jeho životné peripetie, do kina na to nepôjde, takže zamerať sa na informované publikum má svoju logiku. Každopádne to stojí za pozretie, minimálne ako svetlý zjav na slovenskej kinoprodukcii, a to dokonca aj vtedy, ak Mullera neuznávate ()

TonySoprano

film nie je dokumentarny ani zivotopisny. je to taky umelecky lyricky pocit performance o richardovi. trailer navadza, dalo by sa povedat az lzivo, ze film bude naozaj dokumentarny prierez a sumar richardovho jak profesneho, tak sukromneho zivota. nic take. v uputavke je ze o richardovi rozprava kuric, no ano, 0,5 vety, a tasler 2,5 vety. vsetky archivne zabery su aj tak vidiet v traileri a zbytok filmu su umelecke zabery od pasa na stareho muza v uzkosti pred koncertom. viac to vidim ako uputavku k jeho koncertom, nez ako zivotoposny dokumentarny film.. mam rad richarda aj jeho hudbu a cakal som ze sa dozviem proste nieco viac o jeho zivote, tvorbe a historii, toto ocakavanie sa vobec nenaplnilo.. ()

cekatesmrt

Richard je typ člověka co si soukromí oprsvdu hlídá a bohužel v tomto dokumentu to šlo vidět , hodina filmu zaběry jak sedí v kavarně a mlčí ... příjde mě že ze sebe dělal a chtěl udělat chudacka , coz se mu povedlo ale nevim proc to ma za potřebí... Richarda mam opravdu rad jeho pisnicky jsou pro me srdcovka , ale davam 2 hvezdy + 1 hvezdu za bundu s redhotama ()