Richard Müller: Nepoznaný

• Slovensko Richard Müller: Nespoznaný (více)
Trailer 3

Richard Müller patří již 25 let k nejvýraznějším osobnostem hudební branže v ČR i na Slovensku. Během své kariéry zažil dramatické vzestupy i pády, jednou dokonce vyhlásil, že s hudbou nadobro končí. Následně se však na scénu vrátil a zároveň se pustil do boje s neléčenou a konzumací drog akcelerovanou psychickou poruchou, maniodepresí. Dokument je intimním portrétem výrazné autorské osobnosti, která každodenně čelí množství osobních problémů i nonstop zájmu fanoušků i bulváru. Samotné natáčení filmu trvalo 3 roky, během nichž bylo natočeno více než 200 hodin materiálu a autoři hojně využívali i „home-video" záběry natočené samotným protagonistou. Dokument v českém kontextu navazuje na umělecké dokumentární portréty analyzující inspiraci, samotu uprostřed davů či prvky autobiografičnosti, ke kterým patří například Amy či Nick Cave: 20 000 dní na Zemi. (AČFK)

Trailer 3

Homer Simpson

Škoda, jestli opravdu bylo natočeno přes 200 hodin materiálu a režisér si do dokumentu vybral těchto 90 minut a navíc je podal v téhle souvislost, pak by se měl nad svým dílem zamyslet. Trochu mi to připomínalo Hoteliéra s Lanďákem, protože si takovýhle dokument Richard Müller za svou kariéru nezasloužil. ()

David.Darco

V podstate sa úplne zhodujem s mnohými tunajšími recenzentmi. Muller je materiál na niekoľko celovečerných dokumentov. Remo príliš veľa času venuje prípravám koncertov vo vtedajšej súčasnosti. Tie sú repetetívne a monotónne. Mám dojem že sa mánijná depresia, ktorou posledných 20-25 rokov interpret trpí dala zachytiť po formálnej stránke aj šťastnejšie a na menšej ploche. Trpí tak v podstate každá iná konštatovaná (pretože k ničomu inému sa dokument nedostane) súčasť Mullerovho života. Chcel by som vidieť dokument o jeho búrlivých rokoch (nahé vystúpenie, drogy, cestovanie, kontroverzia) v kontraste s hĺbkovou a dôslednou štúdiou jeho súčasného stavu a možných príčin. Chcel by som vedieť viac o jeho rodinnom živote ( V istom rozhovore spomínal, že ho niekoľko krát od samovraždy zachránila myšlienka na jeho deti) o vzťahoch k ženám v minulosti. Chcel by som lepšie poznať jeho politický názor a postoje.... Muller je nesmierne zaujímavý SLOVENSKÝ umelec (netajím sa že pravdepodobne jeden z mojich najobľúbenejších). V podstate mi ani nenapadá nikto takto vhodný na samostatný, obsiahly dokument (z pohľadu hľadania prieniku kvalitného intelektuálneho umenia, zaujímavým životným príbehom a zároveň šancou osloviť a zaujať aj širšie publikum). Muller je v tomto u nás fenoménom, ktorý žiaľ (a smutne trefne - zároveň pochybujem o takomto autorskom zámere - a ak aj taký bol, tak je značne kostrbatý) zostáva nespoznaný. ()

Anderton

Tak z tohto materiálu sa dalo vyťažiť viac, respektíve o Mullerovi by sa dalo nakrútiť 10 dokumentov a každý by bol o jednej téme. Tu je to všetko dokopy a je to potom značne povrchné. Choroba je iba načrtnutá a radšej vysvetlená psychiatričkou, aby sme vedeli, čo to Richard má. Archívne zábery potešia, ale zároveň vzbudia chuť vidieť nejaký komplexnejší dokument o vzostupe v 80. rokoch. Podobne je to aj so ženami, tam by sa zase viac žiadalo okrem dlhodobejších vzťahov zaoberať aj búrlivým životom na turné, pričom Bittová iba na kameru spomenie, ako to asi vyzeralo. Mnohých ale možno tento prístup, od každého niečo, uspokojí viac a bude mať svoju pravdu. Pre mňa Muller ostáva stále Nespoznaný. ()

xxmartinxx

Nekompromisní atmosféra úpadku a degradace člověka. Nejde ani tak o to, jestli Muller má/měl talent, který se v jeho současné existenci nemá jak projevit, ale že se nemá jak projevit jako plnohodnotný člověk, tak podivně přežívá ve vegetativním stavu devadesátkové slávy, jako by neexistovala budoucnost. Nicméně to všechno je jasné po každé jedné scéně, takže by neuškodil prostřih. Nebo naopak trochu komplexnější pohled než tato efektní zkratka - třeba když se tu mluví o jeho charismatu, tak tento film ho vůbec nijak neregistruje a ukazuje ho jako v každém okamžiku zlomeného člověka - ačkoliv to nemůže být vše. Trochu se bojím, že tvůrci nepořídili dost materiálu na komplexní dokument, tak i názvem utekli k titulu "Nepoznaný". Oceňuju existenci dokumentu, který se nebojí jít proti protagonistovi, ale tady to nakonec působí i trochu chtěně a zbytečně vyhroceně. ()

kinderman

Pamatuji se na návštěvu Müllerova koncertu v roce 2002. Tenkrát Slováci vyhráli MS v hokeji, což zpěvák neopomněl zdůraznit. Během chvíle si zcela podmanil vyprodaný sál místního kulturáku. Pak jsem jeho tvorbu i excesy úplně pustil ze zřetele. O to větší šok byly záběry, na nichž Müller s nadváhou a roztřesenýma rukama připomíná ponejvíce člověka dezorientovaného podobně jako Zeman bez protokoláře Forejta. Smutně působivý film, během jehož sledování jsem si nebyl jist, zda členové skupiny Fragile jsou Müllerovi spasitelé, nebo obyčejní paraziti. Ale spíš to druhé. ()

• Dokument sa nakrúcal počas príprav a turné Richarda Müllera so slovenskou vokálnou kapelou Fragile v rokoch 2013 – 2016. (lukyno40)
  • Richard Müller si dokument před premiérou přál autorizovat a nebyl s výsledkem spokojený. Proto museli tvůrci filmu snímek „zcenzurovat“. Autoři se následně vyjádřili, že doufají, že někdy diváci spatří i snímek bez zásahů. (sator)
  • Režisér Miro Remo nakrúcal celkovo tri roky, počas ktorých jeho tím vyrobil viac ako 200 hodín materiálu. Okrem toho mali k dispozícii aj nikdy nezverejnené zábery nakrútené samotným spevákom. (Raccoon.city)