Richard Müller: Nepoznaný

This Is Not Me

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Česko / Slovensko, 2016, 90 min

Žádná Třináctá komnata. Nekompromisní portrét vyhaslého umělce, který se ocitl v područí vlezlých kýčařů. Návraty do 90. let fungují jako tvrdé zrcadlo. Kreativita a intenzita si vybírají zpětně hodně tvrdou daň. Má to v sobě zárodky misery porna a hodně hraničního zážitku, ale Remo dokáže udržet distanci a zachytit vypovídající detaily nad rámec pouhého hyenismu. Působivé, nepříjemné. Rozpaky hlavně z úvodu, poslouchat sebestředný plky blbky Banášový, to je dobrý start leda k rannímu průjmu.(25.1.2017)

Najlepšia ukážka malosti a úbohosti bol Mullerov ochrankár. Okolo neho pijavice stratené bez jeho krvi. Richard si otvoril cestu do pekla v mladosti a teraz peklo požaduje svoju daň. A on to dobre vie. Na druhej strane, bez podporných látok by zrejme nebol dosiahol ten status, ktorý mal a čiastočne ešte má. Sám to priznal lebo úprimnosť mu nechýba. Inak pekná reklama na skupinu Fragile..(8.9.2017)

Pamatuji se na návštěvu Müllerova koncertu v roce 2002. Tenkrát Slováci vyhráli MS v hokeji, což zpěvák neopomněl zdůraznit. Během chvíle si zcela podmanil vyprodaný sál místního kulturáku. Pak jsem jeho tvorbu i excesy úplně pustil ze zřetele. O to větší šok byly záběry, na nichž Müller s nadváhou a roztřesenýma rukama připomíná ponejvíce člověka dezorientovaného podobně jako Zeman bez protokoláře Forejta. Smutně působivý film, během jehož sledování jsem si nebyl jist, zda členové skupiny Fragile jsou Müllerovi spasitelé, nebo obyčejní paraziti. Ale spíš to druhé.(3.3.2017)

Dokument, který se zabývá víc sám sebou a svojí formou než svým obsahem, není příliš dobrým dokumentem. A přesně ten případ je Nepoznaný. Pro člověka, který je průměrně obeznámen s životem R. Mullera, nepřinese žádné nové zajímavé informace. Stejně tak se nejedná o žádný ucelený životopis. Snímek na mě působil dost rozpačitě, chyběla mi v něm nějaká koncepce, nějaké "sdělení".(7.9.2017)

Úvodné komentáre na hovno a akoby z iného filmu. Alebo ich tam dal Remo naschvál? Celý priebeh potom rovnakou mierou pútavý aj nepríjemný, finále mrazivé - to zredukovanie ľudskej bytosti na zdroj príjmu a spoločenskej prestíže nie je nič nové pod slnkom, tu prítomná miera obludnosti ale obávam sa nemá obdoby! Vycicajú ho, naoko oplačú a budú z neho ešte hodnú chvíľu v rôznych formách ďalej prosperovať. S pocitom, že pre neho robili a urobili maximum a že to za zásluhy.(17.9.2017)

• - Režisér Miro Remo nakrúcal celkovo tri roky, počas ktorých jeho tím vyrobil viac ako 200 hodín materiálu. Okrem toho mali k dispozícii aj nikdy nezverejnené zábery nakrútené samotným spevákom. (Raccoon.city)

• - Dokument sa nakrúcal počas príprav a turné Richarda Müllera so slovenskou vokálnou kapelou Fragile v rokoch 2013 – 2016. (lukyno40)

• - Richard Müller si dokument před premiérou přál autorizovat a nebyl s výsledkem spokojený. Proto museli tvůrci filmu snímek „zcenzurovat“. Autoři se následně vyjádřili, že doufají, že někdy diváci spatří i snímek bez zásahů. (sator)