Během druhé světové války se několik členů posádky americké lodi potopené německou ponorkou v Atlantickém oceánu zachrání v malém člunu. Mezi milionáře, známou novinářku, úspěšného obchodníka, radiového technika, zdravotní sestru, námořníka, matku s dítětem a číšníka, se ironií osudu dostává také jeden muž z německé ponorky. Následující hodiny na moři, jež deset lidí prožije společně na malém prostoru, se stávají konfrontací a tvrdou zkouškou jejich charakterů... (oficiální text distributora)

Wiliem

Slabší první půlku střídá o poznání více záživnější a dramatičtější půlka druhá. Zajímavá myšlena a velice slušné zpracování. Slabší čtyři. 75%. ()

Foma

Už jen za tu odvahu natočit film celej se odehrávající na prostoru malý lodi si Hitch zaslouží uznání, ale on z toho udělal i velkej film. Je plnej otázek, dost filosofickej a řekl bych, jak ve většině jeho děl neni nikdy ten zlej zcela zlej, nebo aspoň Hitch se ho snaží ukázat s pochopením, jednostranně nesoudí, tak v tomhle filmu jsou všechny tyto otázky vyslovený a zamejšlí se nad nima otevřeně - postoj k německým vojákům, jejich zobrazení a souzení či nesouzení. Je třeba si uvědomit, že film byl natočenej ještě během války a přitom určitej nadhled už zde máme přítomnej. Nemůžu si pomoct, vím že je Hitchcock vnímanej hlavně jako tvůrce zábavy, on sám sebe taky tak prezentoval, ale přesto v jeho díle najdeme spoustu psychologie, filosofie a zajímavých postojů, mělkost asi nikdy. ()

Martin741

Na rozdiel od vacsiny 4 - 5 hviezdickovych mentalov stale tvrdim, ze je to len dalsia nudna spolocenska konzervacka v bazene, ktory sa tvaril ako ocean na akomsi clne. Herci mi boli ukradnuti a dialogy pocuvatelne neboli. Teda pre mna : 30 % ()

honajz2

Dost zajímavý námět, který ale udržet tak dlouho zajímavý je sakra těžké. A tady se to vlastně... no... Takhle, ono to má momenty, kdy je to fakt poutavé a zajímavé, jenže pak jsou tu chvíle, kdy to nudí, vedou zbytečně řeči a mě osobně zklamal závěr, jelikož mi připadá takový utnutý. Jinak to ale zajímavé je, to téma je zde dobře vymyšlené, má to i zajímavé postavy, ale jsou tam chvíle, kdy jsem se docela dost nudil. Ale i tak 4* ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Záchranný člun je psychologické drama a důmyslný akt americké válečné propagandy. Jména John Steinbeck a Alfred Hitchcock, nekompromisní zúčtování s bestiálním německým národem a film měl rázem zaděláno na komerční úspěch. Extrémní životní situace na hranici říše smrti a zkázy se v neurvalém cynismu psychického vypětí krutě pohrává s osazenstvem loďky. Cit, nenávist, láska, odevzdanost, ponorková obhroublost, třídní nerovnost a všudypřítomný strach. Duševní střet jiskří a proměňuje svou podstatu zaujetí, přesto neuhýbá z většinového proudu a ve vlastním zájmu je stav duševního zkoumání spíše povrchně účelový a jediným cílem je konečná porážka germánských bestií. Hlavní postavou psychologické propagandy je Constance "Connie" Porter (zajímavá Tallulah Bankhead), ctižádostivá a známá americká novinářka. Nezbytný komfort života se postupně ztrácí v nicotě, přesto je zachování lidské důstojnosti otázkou osobního přesvědčení. Hlavní mužskou postavou je Willi (pozoruhodný Walter Slezak), zachráněný kapitán německé ponorky. Je to jediný člověk na člunu, který ví, co dělat. A pro Němce je vždy na prvním místě udržení slávy nacistické krutosti a podlosti. Důležitou postavou je Gus Smith (zajímavý William Bendix), americký námořník německého původu. Gangréna si bere svoji oběť, zbytek nohy má své poslání ještě před sebou. K výrazným postavám patří John Kovac (sympatický John Hodiak), americký strojník na lodi. Jediný neměnný pochybovačný hlas a protagonista jízlivé romantiky. Dělnická třída chce mít své slovo. A také Charles J. "Ritt" Rittenhouse (příjemný Henry Hull), anglický průmyslník a kultivovaný odpůrce násilí, přirozená autorita naráží na limity potřebných schopností. Výraznější prostor dostala také vojenská zdravotní sestra Alice Mackenzie (Mary Anderson) se vztahovým dilematem, její nový nápadník a tichý námořní radista Stanley "Sparks" Garrett (Hume Cronyn) a ve schizmatu černošského původu uvězněný lodní stevard George "Joe" Spencer (Canada Lee). Menší část prostoru dostala smrtí malého dítěte poznamenaná paní Higley (Heather Angel) a vystrašený mladý německý voják (William Yetter Jr.). Záchranný člun není špatné psychologické drama, přesto je film především účelovou propagandou. Pochopitelné, nemilosrdné, silně proamerické. Příkladná úlitba Americe. ()

C0r0ner

Rozhodl jsem se, že se podívám na nejlepší kousky od Hitchcocka a hned první kousek vůbec nebyl špatný. Skončilo to sice docela prvoplánově, ale psychologie postav byla ztvárněná hodně věrně a realisticky a navíc natočit něco takového v roce 1944 chtělo asi hodně odvahy. 80% ()

matrosh

ačkoliv nejde o klasického hitche, mistr se ani tady nestratil. film vyváženě kombinuje komické a dramatické scény, ma dobré tempo a ta trocha patosu se mu dá odpustit (hlavně když to porovnáte ze současným válečným filmem) ()

MarekT

Jednopokojová dramata mám rád, osobně je beru jako vzdor vůči současnému přehnanému navyšování rozpočtů ve filmu, jelikož zde se musí soustředit na to v uměleckém světě nejdůležitější - příběh, postavy, myšlenka... a tak dále. Na sledování "Lifeboat" jsem se proto celkem těšil, i z toho důvodu, že už jsem měl opakovaně čest s tímto druhem příběhů pod Hitchcockovou taktovkou. Bohužel, zde selhává jedna ze zmíněných nosných stránek - charaktery. Nebyly úplně špatně zahrané, a obsazení neznámých tváří je rozhodně plusem, nicméně daleko zajímavější postavy byly třeba v Kostce (která je tomuto filmu asi nejvíce podobná - jestli jsem o ní řekl, že je filmovým "Big Brotherem", zdejší plavení beru jako inspiraci pro reality show Survivor - důraz na realitu, řešení vztahů...). Napětí i přes solidní konec dokázal lépe natočit i sám Hitch v pozdějším Provazu a Oknu do dvora, z tvorby ostatních byl scénář zdařilejší třeba v Čekej do tmy... Z tohoto výčtu se nakonec dokázalo vylouhovat i jedno podstatné pozitivum. Z těchto formou divadelnějších inscenací je Lifeboat asi nejstarší, a jakoby náhodou i nejšablonovitější, tudíž při zpětné vzpomínce mnou jmenovaná díla nezapřou inspiraci právě tímto filmem. To je sice pěkné, ale snímek samotný není ničím natolik přelomovým, abych mohl konstatovat více než jen "celkem zdařilý film, moc neurážející..." a podobně. 60% ()

zette

Cely film na me pusobil strasne neverohodne, coz vzhledem k nametu a omezenemu prostoru je velky problem. Ani humorne, ani dramaticke. Rezie samozrejme vyborna, s timto scenarem ale Hitchcock podle me slapnul vedle. 24. film, ktery jsem od nej videl a radim ho jako vubec nejhorsi, vubec me to nebavilo... ()

mortak

Realismus dopadá na plátně špatně. John Steinbeck uměl všechnu tu špínu a hrůzu ve svých knihách popsat přesně a výstižně bez patetických kliček a vznosných vět. A právě to vše přebývá filmu podle jeho předlohy - je to jen hra na záchranný člun, plná patetických slov a modelových situací a ani slovutný Hitchcock ji nedokázal dát punc opravdovosti. Tři hvězdičky za nedivácké téma a snahu. ()

majo25

Predchodca všetkých dnešných katastrofických filmov (aj keď len čisto štúdiový) s podobnou tématikou, kde sa skupinka rôznorodých ľudí nechcene ocitá spolu, na malom priestore a s dlhotrvajúcim časovým 'harmonogramom'. Hitchcock sa tejto témy chopil vervou jemu vlastnou a ukázal, že i v žánri pre neho netypickom dokáže robiť keď nie divy, tak určite poctivú filmárčinu. Príbeh je plný zvratov, ktoré dnešný divák akosi očakáva, v dobe vzniku to ale nebola až taká bežná vec. Chvalabohu za postavu nacistického námorníka, ktorá skrýva tušené i menej tušené veci. Akurát mi vadilo, že som mal možnosť vidieť film s titulkami a nie s dabingom - v príbehu, ktorý je viacmenej postavený iba na dialógoch, navyše dosť početného osadenstva, členovia ktorého sa nestále prekrikujú a podstatné repliky sa tu neustále miešajú s menej podstatnými (kartové hry, osočovania, blabotanie o vtedajšej bezbalovej lige,...), na zážitku určite nepridá. Nikdy nepochopím, prečo zo svojeho tela niekto robí bilboard. - veľmi trefná reakcia na na tetovanie jedného z námorníkov, ktorá mala čo povedať vtedy i dnes. ()

Mol

DYING TOGETHER'S EVEN MORE PERSONAL THAN LIVING TOGETHER!!! Mám rád tyhle ty minimalistické filmy. Jsou většinou dost napínavé a tenhle není výjimkou. Naši stateční přeživší si na člunu totiž nechají německého kapitána ponorky, který dostal jejich loď na dno oceánu. Nejen, že je to nesympatický "schweinhund", ale navíc s nimi hraje špinavou hru. Jedinej potomek Čechoslováků Kovac, již od začátku nevěří těm jeho freundlich řečičkám a nejraději by s ním nakrmil žraloky, ještě než by mu po nalodění uschli šaty. Jsem rád, že matka s dítětem zmizeli, tak brzy na začátku filmu. Jisto jistě by jsme se dočkali spousty hysterických scén. I Connie, která se zdála, že bude dělat problémy, byla přijatelná a možná kdyby se jim v bouři neurvala ta plachta, tak by si to s Kovacem ke konci rozdala za ní. Vůbec ne špatný film, i když na dnešní poměry z něj dost z toho napětí vyprchalo, ale na rok 1944 je to opravdu skvost. Asi takový jaký měla Connie než s ním nakrmila ryby. ()

Fox Mulder

Na tento Hitchcockovův film se byl fakticky osobně zjedaví. Jelikož jsem se dočetl že to je trošku válečný film a já osobně tento žánr moc nemusím. Ale přesto jsem ho musel vidět. A docela mě to dosti překvapilo. Válka tam byla jenom tak dosti okrajově, dějová linie se hlavně ubírala směrem k záchranému člunu a lidem na něm, kteří přežily z potopené lodi. Mistr pěkně rozpracoval postavy a jejich z nepokojení, že mají v záchraném člunu nepřítele. Záchraný člun určitě nepatří mezi nejlepší mistrovi filmy, ale určitě stojí za schlédnutí kde se odehrává a za jaké situace. ()

fantoci

Torpédo německé ponorky zajistilo setkání pestré skupinky lidí. Americká dopravní loď šla ke dnu a na jednom záchranném člunu se setkává skupina deseti lidí. Pocházejí z různých částí třídní společnosti (samlolibá novinářka, mladý komunista, bohatý majitel několika továren, ošetřovatelka, bývalý černošský trestanec, který na lodi pracoval jako stevard, námořníci, či mladá pomatená matka s mrtvým dítětem v náručí). Na malém místě (loď) v širokém prostranství (nekonečný oceán) se odehrává drama při kterém se ani trochu nenudíte. Známý režisér i scénárista spolu s herci se postarali o to, abyste od filmu snad ani neodešli. Je válka a jedním z obyvatel na lodi je také německý kapitán ponorky. Je to přesně ta ponorka, která se postarala o osud americké dopravní lodi. Tento napínavý film s perfekními dialogy Vám mohu jen doporučit. Nebyl by to Hitchcock, aby na této lodi nedocházelo k dalším úmrtím. Film je však také poplatný době, ve které vznikl. ()

tatanapope

Jednoduchý film , který se odehrává celí na záchranem člunu , děl byl relativně povedený a propracovaný tak , že film vůbec nenudil , příjemná záležitost . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

Killda

Malý člun, širý oceán, skupinka zajímavých charakterů, to vše uprostřed války. V režii mistra Hitchcocka... prvotřídní podívaná. ()

Borat

Zajímavý snímek od Alfreda Hitchcocka zachycující 10 lidí na čluně, pohubující se na širém moři. Zajímavé řešení situací, ale i zvraty v příběhu dokázal Hitchcock natočit tak, že vydržíte i v roce 2007 přikovaní u televize.|80%| ()

Arius

Predovšetkým veľmi zaujímavý svojský námet, príbeh sa snaží objasniť pocity ľudí ktorý sa nahodne zoskúpili na záchrannom člne, snaží sa však o to nenápadne a nedáva to do popredia čo si veľmi cením, taktiež skvelé herecké výkony ktoré ma oslovili rovnako ako v druhom Mužovi ktorý vedel príliš mnoho, ktorý je zatiaľ jediný film A.HItchcoka ktorý môžem porovnávať s LIfeboatom, táto dráma mala určite viac nedostatkou ako prvý menovaný film no všetko sa odpúšťa vzhľadom na dobu vzniku filmu, minimálna hudba ktorá my však vôbec nechýbala a to si najviac cením, filmu chýbal hudobný doprovod no našla sa skvelá náhrada, už spomínane hercké výkony ktoré sa dostali hlboko do mojej pamäte. Naozaj veľmi dobrý film, aj tak si však myslím ze Alfred točí lepšie trileri ako drámy, aj keď som doteraz videl len dva jeho filmy :). ()