Reklama

Reklama

Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (207)

TedGeorge 

všechny recenze uživatele

There's one more drink left apiece. It's a shame about the ice. What is? Gone. Who's gone? The ice. Začínám být Hitchcock pozitivní. A Cary Grant s Ingrid Bergman mě zase jednou dali pořádnou facku za to, že tyhle černobílý klenoty nenakoukávám tak, jak by si zasloužily. Bylo to hrozně silný. A ten závěr ()

Cival 

všechny recenze uživatele

In Vino Veritas. Pro mě jediný Hitchův film, který se co do síly prožitku může rovnat se svatou trojkou z režisérových zlatých padesátých. Mrazivý špionážní thriller a neortodoxní lovestory´- a jak to sedí dohromady! Nic proti Bergmanové nebo Grantovi, ale za mistra je tu opravdu jen Hitchcock. Bezvýchodnost a sjetost poslední půlhodiny je fantastická. ()

Reklama

lesumir 

všechny recenze uživatele

Notorious má perfektní námět, skvělé obsazení, kdy Grant je fakt frajer a Bergmanka kočka, ale případalo mi to jako by se příběh odehrával někde v Himalájích a divák to pozoroval na dně Bajkalu. Velké zklamání a první Noirko, u kterého jsem se doopravdy nudil. Scénář se vůbec nehodil, spousta plochých míst a nechápavých obratů. "Pan Sebastian je romanticky založený, určitě bude chtít dlouhé líbanky. To je pro nás velký problém..." Takže něco o jeho propracování není na místě. Vůbec to nebylo napínavé, poslední scéna ze schodištěm mě nechala chladným a bylo mi jedno jak to dopadne. A tohle se by se Hitchovi stávat nemělo. Čekal jsem špionážní pecku, dostal jsem příběh z červené knihovny. ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Nezakrývám jisté rozpaky. Od pověstného Pověstného muže jsem očekával víc v mnoha ohledech. Zápletka je pro Hitchcocka netypická, ale když jsem si přečetl anotaci, říkal jsem si, tomuhle dá Alfred koule! A ono nic. Aby bylo jasno, v principu MacGuffinů jsem s Hitchcockem za jedno. Tajemství nemusí být odhaleno a rozřešeno, hlavně, že je zajímavý příběh. A tady je to velký JENŽE! Špionáže se Notorious jenom zlehka dotýká a je tu jaksi navíc, aby si měl Grant s Bergmanovou o čem povídat, když spolu zrovna nelaškují. Což samo o sobě tak zábavné není. Obvyklých chytrých kameramanských kousků je tu poskrovnu a obávám se, že z celého filmu si budu pamatovat jen dva momenty - párty, kde musí zákonitě dojít šampaňské a pak finále, kdy schází Grant s Bergmanovou ze schodů a divák čeká, jestli je nácci zastaví nebo ne. Že to není film-noir asi ani nemusím zmiňovat, ostatně natočení tak striktně vymezeného žánrového filmu by šlo proti režisérovým zásadám. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Viděno na Noir film festivalu na Křivoklátu kolem 22. hodiny přímo v gotickém sálu hradu za přítomnosti bouře, hromů a blesků venku, které osvětlovaly sál a celou projekci. K Hitchcockovi atmosféra téměř dokonalá. Nezapomenutelné. A ještě jedna vzpomínka se mě vždycky vybaví : ve scéně, kdy stará paní leží v posteli a dozvídá se, že si její syn vzal americkou agentku, tak sáhne po cigaretě, zapalovači a dramaticky si zapálí. V tu chvíli vyprskne smíchy Ivana Chýlková, která sedí v první řadě se svým mužem Janem Krausem a její klasický zvučný smích vyplní celý gotický sál. Na projekci totiž chodili i herci, kteří se festivalu účastnili buď jako hosté nebo jenom návštěvníci. Vedle mě například seděla Daniela Kolářová. Takže za všechny tyto atributy hodnotím dohromady za krásnou a poctivou čtyřku. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (25)

  • Producent David O. Selznick prodal práva na film Pověstný muž studiu RKO Pictures, aby zalepil část rozpočtu předraženého snímku Souboj na slunci (1946). RKO Pictures koupilo práva za 800 tisíc dolarů navíc s 50% podílem ze zisku. (Trainspotter)
  • Nejoblíbenější film dcery Alfreda Hitchcocka Pat a druhý nejoblíbenější film jeho manželky Almy. (ČSFD)
  • Při psání scénáře nebyl producent David Selznick příliš spokojen s tím, že hlavním artiklem je uranová ruda, kterou nepovažoval za důležitou a pro diváky přitažlivou. Pár měsíců poté došlo ke shození bomb na Nagasaki a Hirošimu. (ČSFD)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno