Co na tom, že Rose (Allison Williams) je bílá jako stěna a Chris (Daniel Kaluuya) černý jako noc? Žijeme přece v jednadvacátém století, kdy je boj proti rasové nesnášenlivosti přece už dávno dobojovaný a na smíšené páry se skrz prsty nedíváme. Minimálně Roseini rodiče Missy a Dean jsou na Chrise od prvního momentu nesmírně milí. Vadí jim snad jen to, že si přítel jejich dcery tu a tam zapálí, ale to s barvou kůže přece nesouvisí. Psycholožka Missy dokonce Chrisovi nabídne, že ho jeho zlozvyku zbaví pomocí hypnózy. Byl by to ráj na Zemi, kdyby se dva zdejší černošští zaměstnanci nechovali tak podivně. A kdyby se zvláštně neprojevoval i další muž černé pleti, který během víkendu dorazí na návštěvu. Náznaků, že všechno není v úplném pořádku, postupně přibývá, a Chris se rozhodne vzít nohy na ramena. To, co následuje, překoná jeho nejčernější noční můry a všem divákům v kinosále připraví naprosto nečekaný a nezapomenutelný zážitek. (CinemArt)

SkupaCorba

Jordan Peele by mal zostať pri jeho skitoch na comedy Central s jeho partakom kde produkujú "vtipné" scénky pre maximálne teenagerske publikum. Ten kto je stotožnení s prácou "key and Peele " vie že sa tvorcovia veľmi sústredia na rasu a tento film nebol iný. Žiadny rozvoj postáv jednoducho plastnute dokopy s tvárami Černochov ktorý nám akože napovedajú že niečo nie je v poriadku. Väčšiu kokotinu ktorá je na csfd v červenom som ešte nevidel. Babička a deduško ktorý boli transplantovaný do tela poskokov bolo až smiešne. ()

vox_populi

horor to nebol ani náhodou, skôr psychologicky ladený pútavý film s dávkou psychodelických vízí, film so skutočne dobre vystavaným sujetom - pripomenulo mi to český film Akumulátor 1...netrpím neodôvodnenou xenofóbiou z farebných, iba sa mi nepáči, keď sa čierny a biela spolu pária, avšak tento film je ako xenofóbná megainjekcia pre čiernych (prezrádzanie deja!) - pozor, bieli nám ubližujú, prevádzajú na nás lobotómiu, kradnú nám náš dokonalejší genofond...flagrantná ukážka toho, že sa neopláca podceňovať rasizmus - rasizmus čiernych voči bielym...z hercov ma najviac upútal tlstý Lil Rel Howery, ten bol boží...z vŕzgavých pazvukov, ktoré vydávala Allison Williamsová ma boleli uši a oči ma boleli z jej hereckého neumenia......ako horor nula, ako psychologický film lepšie 3* ()

Najt

Tak další nominace na blbost za mnou. Tohle nebylo filmařský dílo, ale uspávající dílo. Absolutně mě to nebavilo, 70% filmu byla snůška nesmyslů a blbých keců, pohled na černobílý pár nebyl nijak závratný, v podstatě od první minuty mě nic nezaujalo. Opravdu to, že se 25 min před koncem filmu teprve začne něco dít, ho vážně nezachrání, i kdyby tvůrci předvedli umělecké dílo, tak mé pocity budou hodně rozporuplné, ale i konec byl jeden velký nesmysl. Nakonec zjistíte, že to z rasovou nesnášenlivostí nemá nic společnýho, jenom existuje jedna divná rodina, která bere negrům bohatě vyvinutá těla a dává je bílým mrzákům, který jsou na tom špatně. V podstatě si to můžete přirovnat k texaskému masakru, nebo pachu krve, kdy zabití někoho má prospěch pro zápornou postavu, jen to tenhle film dělá kultivovanějším způsobem. A preferuje negry, to je teda ubohý pohled na rasovou dispozici. Bída /40% ()

J.e.r.e.c

Bavilo mě to, ale spíš než jako horor bych to viděl na thriller postavený na podprahovém napětí a „divné“ atmosféře. Koncept filmu je zajímavě vymyšlený (byť nevím, jestli zrovna na Oscara) s jasným rasovým podtextem. Peele ho tam naštěstí necpe úplně prvoplánově ve stylu zlý bílý utlačujou hodný černý, ale spíš to staví do roviny módní fascinace, což je celkem originální přístup. 75 % ()

fallanga

Dos předvídatelné, ale přesto pořádně creepy. Po celou dobu filmu máte pocit, že je něco špatně, ale moc nevíte co. Film vás nechává s podivným a nepříjemným pocitem, že každou chvíli se něco stane, ale ono se to neděje. Když se TO nakonec stane, tak si řeknete, že jste to vlastně čekali, ale vlastně vám to nevadí, protože ta nepříjemná atmosféra na sebe strhává všechnu pozornost. Film je rozhodně nutné vidět dvakrát, protože každý záběr, každé slovo má svůj účel, nejedná se pouze o nudné výplně, ale všechno se sebou souvisí. ()

Blutarg

Nedal bych 5*****, ale moc se mi líbilo konečné řešení táty a jelena. A také, že to alespoň jednou mohlo skončit tak, že policejního auta vyleze někdo jiný, než zhypnotizovaný černý strýček... ()

Meev

Vyvíjející se atmosférou oplývající dokonalost, při které filmaři přesně věděli, co dělají a co od filmu chtějí. Přesný výběr herců, průběh, vše na jedničku. Pocit beznaděje vyvolavá až klaustrofobické pocity... Nemám výtky. ()

Alojs

Skvělé a mnohem chytřejší, než jak to na první pohled vypadá. Od všeho trochu (horor, thriller, komedie, mysteriózní...), ale co je důležité - ve výsledku velmi kompaktní a inovativní. Silné 4 záblesky. ()

celticek

Zbytečně jsem to odkládal, je to výborné. Bohužel ale na jedno zkouknutí. V době tuctových hororů milé překvapeni. I to spojení s rasismem funguje. Připadalo mi to podobné jako Stepfordské paničky. Souhlasím s názorem, že čím méně o tomto filmu člověk ví, tím lépe. Když se "děda" rozběhl, tak jsem byla u vytržení - víc takových scén:) ()

Petike

Ajaj, ďalší príklad hororu, ktorý okrem chvályhodnej no nijak originálnej myšlienky ("hej, rasizmus je zlý" - wow, bez vás by som nevedel, scenáristi...) má seriózne problémy s logikou. V hororoch nečakám priveľa logiky, lebo väčšina z nich už dlhé desaťročia nestojí ani len na pokusoch o nejakú zmysluplnú logiku, ale tu to bije do očí o to viac. Ak máme obyčajného každodenného chlapíka vo viac-menej obyčajnom každodennom prostredí, nie je prinajmenšom prísadou z úplne iného filmu, že rodina jeho frajerky celkom sami potajme vynašli transplantovanie mysle či nervovej sústavy (WTF, toto je béčkový sci-fi horor alebo seriózny thriller ?!) ? Lebo mne to tak pripadá. Kompletný bizár, ktorý ničí dovtedajšie pokusy filmu o určitú uveriteľnosť. Keby to bol reálnejší príbeh o tom, ako jednej belošskej rodine padne fasáda a Chris sa dozvie, že sú obyčajní hajzli namiesto dôveryhodných priateľov, a radšej zo sebaúcty od nich trvale odkráča, to by som bral. Takto je to len haluzná exploitation blbina o veľmi naivne pôsobiacom chlapíkovi, ktorého unesie na neetické experimentovanie kompletne vyšinutá família. Problém toho bizáru a tlačenia na exploitation pílu má ale za následok to, že daná família nie sú uveriteľní záporáci a všetky snahy filmu o rádoby-artovosť padajú k zemi. Keď sa nielen rodičia a súrodenci, ale aj frajerka správajú ako záporáci z treťotriedneho komiksového filmu (Rose si dokonca dá poľovnícky úbor a v danom momente je jej správanie sotva 2D, bližšie k 1D s vypleštenými očami), a akékoľvek hrajkanie sa na ťaživý psychologický realizmus ide von oknom. Na záver jeden logický problém, na ktorý som už narazil: Chris je podivuhodne naivný chlapík, ak mu na rodine a správaní Rose nie je aspoň niečo vágne podozrivé. Koniec-koncov, ona sa na svoj vek správa detinsky, a to veľmi, veľmi priehľadne.Potom je tu ešte jeden problém: Každá jedna žena vo filme, každá jedna bez výnimky, je vykreslená ako uletene a vlezlo sa správajúca manipulátorka. To nikomu nie je ani trochu podozrivé ? Je tu jeden prípad ženy, ktorej tragický osud má "motivovať muža" k sebaľútosti aj činom. Ja neviem, toto sú asi jediné funkcie žien vo fantáziách béčkových hororových scenáristov alebo čo ? Takže zase nič... Minimálne poobmieňanie šablón, hlavný hrdina nepôsobí ako obeť nespravodlivých hajzlov, ale vlastnej ľahkovernej naivity a neochoty podozrievať očividne vyšinuto sa správajúcu rodinu. Utiecť si mal hneď ako ti bolo niečo podozrivé, Chris. Človek je obeťou vtedy, ak iným dovolí robiť zo seba rohožku a obeť. Tento film je ďalším zo stoviek, ktoré som zrecenzoval, ktoré patria na kôpku "premrhaná príležitosť". ()

movemat

Od hororu to malo síce ďaleko ako Los Angeles od Sydney, ale osobne mi to vôbec nevadilo. Malo to decentne tajomnú atmosféru, sympatický casting a celkom zaujímavé vyvrcholenie. A po Djangovi ďalší pozitívny dôkaz toho, že téma rasizmu sa nemusí podávať len cez sociálno-psychologické drámy, ktoré si mnohí ani len nezapnú. Takýto mainstreamovejší šat tejto téme mimoriadne sluší a rád takýchto filmov uvidím viac. ()

mark9th

Veľmi osviežujúce psycho :). Peele to napísal a zrežíroval parádne a som rád, že sa ešte stále nájdu tvorcovia , ktorí sa neboja robiť endingy ako sa patrí. ()

lusa

Budovanie atmosféry je úplne že na plný počet, až ma vrtelo zľava doprava. Ale z pointy ma nevystrelo, len zľahka prekvapilo a to je škoda. Mne to pripomenulo horor z 2005 s Kate Hudson.... Takže škoda, že to bolo bez šoku. I tak nadpriemerný horor/thriller, ktorý si užije i nefanúšik. 4* ()

SAINTS

Vynikajuci debut Jordana Peela ,ktory posoby velmi suverenne hlavne čo sa tyka režije ,už prva scena vaš dostatočne navnadi.Uteč je niečo medzi hororom a trilerom ale nechyba mu ani humor a jedna komicka postava.Film si vystači aj bez digitalnych prišer a bez velkych hereckych hviezd,hlavne "neznami" afroamericky herci boli skveli.Na všetky otazky a zahady film na konci odpovie a logicky sa všetko vysvetli. Uteč je jedna z senzacii roka 2017 s skvelou atmosferov 85 %. ()

makakus

Je to víc než vtipný horor. Ta nadsázka totiž funguje oboustranně. Dá se to chápat jako milé zesměšnění existující černošské paranoie z toho, že je zde nepřátelský bílý svět, který chce z černochů opět udělat novodobé otroky se vším všudy. Absurdní a velmi působivá legrace postavená na černé představě, že bílí jsou zlí a černí hodní. Pokud v tom někdo vidí "nouplisácký rasismus", tak chudák nepochopil, že film si z něj naopak dělá s přehledem nádhernou srandu. Ocenil jsem záběr, kdy (ano, vlastně mimo záběr) mírumilovný Chris v závěru zběsile a hystericky rozmašíruje botou Jeremymu mozek a podobně drasticky se pomstí na všech bílých otrokářích - náznak toho, že paranoická pomsta může mít docela drastické konce. Ale hlavně se u toho člověk docela baví. ()

olmikee

Dobrých 10 let jsem neviděl žádný horor (někdo je holt posera) a budu v tom asi i nadále pokračovat tak proč Get out? Protože už z trailerů mě to nepřipadalo jako klasický horor, ale spíš thriller či drama. Největší předností Get Out je jeho skvělá atmosféra, kterou jsou tvůrci schopni za první půlku filmu vybudovat. Takže ve finále hodně fajn žánrovka i když to asi zní jako debilita od člověka co 10 let nekouká na horory, ale dle mého názoru to je spíš atmosférický thriller než klasický horor. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

03.07.2018

Jordan Peele má po svém debutovém hitu Uteč najednou plné ruce práce. Na jedné straně tu jsou projekty pro Amazon, dále jeho vlastní filmy pro studio Universal, a teď se čerstvě upsal epizodní sci-fi… (více)

Tvůrce Uteč míří do televize

Tvůrce Uteč míří do televize

07.06.2018

Amazon Studios obchodního magnáta Jeffa Bezose pokračuje ve své cestě k televizní nadvládě a po koupi práv na televizního Pána prstenů teď čerstvě podepsalo exkluzivní smlouvu s režisérem a… (více)