Reklama

Reklama

Churchill

  • Velká Británie Churchill (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

I velcí muži mají své dny... Červen 1944. Francie je stále okupována nacisty. Chtějí-li Spojenci na západní frontě zvítězit, musí osvobodit Francii. Na jihu Anglie se proto formuje armáda, jejímž úkolem je pokusit se o invazi do Evropy. Jinými slovy provést Den D, mohutný společný útok vzdušných, námořních i pozemních sil a největší operaci, jakou kdy spojenecké síly podnikly. Jediný muž je však proti. Winston Churchill se obává, že pokud operace Overlord skončí neúspěchem, nebude mít Velké Británie dostatek sil na svou obranu. Jediný muž tak stojí proti vlastnímu králi, proti americkému vrchnímu veliteli Eisenhowerovi i britskému generálovi Montgomerymu, proti všem. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (33)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Briana Coxe mám rád a jeho přeměna v "největšího Brita" je provedena zdárně jak po stránce vizuální, tak projevu. Ovšem scénář britského premiéra prezentuje spíš jako umanutého starého muže, kterého rozčiluje, že ho nikdo neposlouchá, ztrácí důvěru v sebe sama, je trýzněn přízrakem Gallipoli a nechce invazi. Troufám si říct, že tohle dilema "kudy do Evropy" už bylo tři dny před operací Overlord trochu pasé, takže mi to drama muže, který až teprve po srdceryvném vyznání své sekretářky ze strachu o snoubence nalezne pevnou půdu pod nohama, připadá poněkud vyumělkované. Churchill, jako většina velkých mužů, oplýval mnoha vlastnostmi, pro které by ho člověk nakopl, jenže to byla jen část jeho osobnosti. Je zajímavé to porovnat s jeho pojetím v seriálu The Crown. Tam je Churchill rovněž občas zlostný, ješitný až na půdu, často není schopen přijmout dobrou radu. ale přesto divák chápe, proč jde o jednu z největších osobností minimálně moderní doby. Zde mi tohle chybí, tvůrci příliš dají na jméno. Celkově nejde o špatně natočený film, kamera je rozhodně dobrá a vůbec to dobře vypadá, ale záběr je trochu mělký. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Krev na rukou z Gallipoli, co nutí stoupat na brzdu. Churchill v těch pár dnech před dnem s velkým D zajímavě vykreslen jako lehce senilní uzlík strachu a pochybností, kterému nikdo nechce naslouchat. V další těžké chvíli, omezen ve vlivu svého rozhodování, za každé okolnosti loajální královské koruně a kormidlován vlastní chotí, tak může pro národ udělat jen jednu věc. Vyseknout projev, který o statečnosti a hrdosti nejen že mluví, ale i k ní podnítí.. Higgsova kamera připomínající styl Conrada L. Halla dovede upoutat pozornost, ale jinak Teplitzky podobně jako v Railway Man nepřichází s ničím, co by se vymykalo tvůrčím standardům a předalo patos nějak inovativněji. Na druhou stranu, važme si ještě takových životopisů, protože se může stát, že kultura rušení rasistu Winnieho brzy vypne.. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Celkem klasický životopisný snímek, který hraje hlavně na to, že se očekávají skvělé výkony od hlavních představitelů. Brian Cox rozhodně nezklamal, ale film není prostě nic zásadně překvapivého, jede se na hodně patetickou notu, což filmu škodí a o Churchillovi samotném se nic extra nového nedozvíte. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Na západní frontě nebyl klid. Blížil se den "D" ... a on měl plné právo - z titulu své funkce i z titulu své zodpovědnosti - zpochybňovat nezbytnost i způsob provedení té operace ... a obávat se o osud každého z mužů, kteří se jí měli účastnit. Na rozdíl od filmařů, kteří naopak NEMĚLI ŽÁDNÉ PRÁVO - z titulu své funkce a už vůbec ne z titulu své NULOVÉ zodpovědnosti - vylíčit Winstona Churchilla jako vrtošivého, nekompetentního a neurvalého staříka, který se britskému i spojeneckému vojenskému velení jen plete do jejich řemesla ... takže ve výsledku nejen oni, ale i jeho vlastní žena s ním jednají s despektem a pohlížejí na něho jako na starého blázna, který nadobro ztratil soudnost. Prakticky jediný, kdo s ním mluví jako se sobě rovným, je britský král, což je poněkud smutné zjištění. Víte ... bez ohledu na to, jak to bylo ve skutečnosti - existují osobnosti, které si zaslouží naši úctu a které bychom neměli dehonestovat. I takové - řekněme ne úplně pozitivní vlastnosti se dají prezentovat tak, aby velkým mužům a ženám naší společné historie neubírali na významu - ani na důstojnosti. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Jen se snažím tuhle válku vyhrát…" Vidět v jeden den hned dva filmy o jednom z největších Britů a moct je tak mezi sebou porovnat, bylo vskutku velmi zajímavé. Rozdílů oproti filmu HBO "Churchill ve válce" je přitom víc. Nejen v odlišné dějinném záběru obou snímků (což je krásně vidět na scéně, kdy král vymlouvá Churchillovi osobní účast při invazi), ale především v samotném pojetí charakteru a psychologie hlavního hrdiny. Asi mi víc sedlo vidět Churchilla "ve formě" než plného pochybností a úzkosti, přesto tohle pojetí zas umožnilo ukázat, že i Winston byl přeci jen člověk z masa a kostí. Asi mi moc nesedla třeba scéna, kdy mu jeho žena uštědří políček, ale třeba scéna s Churchillem na kolenou se modlícím za špatné počasí, které by neumožnilo uskutečnit operaci Overlord, byla hodně silná. Co mě hodně nadchlo byla kamera, která v mnoha scénách doslova kouzlila. Někteří tu v komentářích píší o příliš pomalém tempu vyprávění, což pravda trošku kontrastuje s tím, že se celý děj točí kolem finálních fáze příprav a uskutečnění invaze. Na druhou stranu to však dává prostor se hezky vžít do dilematu, před kterým stály nejen Churchill ale především spojenečtí velitelé v čele s generálem Eisenhowerem. Celkově se mi tak film hodně líbil a skoro bych měl pokušení dát plný počet hvězdiček. ()

Galerie (37)

Související novinky

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (více)

Reklama

Reklama