Ani stín podezření

• slovenský

Ani tieň podozrenia

Film-Noir / Thriller

USA, 1943, 108 min

Hitch opět boduje. Vynikající thriller o strýčkovi Charliem, který není úplně svatoušek a divák si jen říká, proč tomu tak je. Jak už jsem psal u Wilderovy "Pojistky smrti", tento na svou dobu revoluční styl vyprávění se mi líbí a zrovna tady je o to víc sympatičtější díky zvýšenému zájmu o dějovou linii.(24.5.2010)

Na pána Alfreda veľmi jednoduché a bez väčšieho napätia. Vzťah krásnej Charlie a strýka Charlieho mi spočiatku klal oči ... dosť divný bol ... ku koncu sa nám ale strýko pekne vyfarbil a pripravil nám pár prekvapení. Ak nešlo do tuhého, tak atmosféra bola veľmi príjemná. To isté platí aj o hudbe. 3,5* (Filmová výzva 2018 - MontyBrogan) a Rok s najväčšími svetovými režisérmi 2017/18(5.5.2018)

Idylické prostředí ospalého městečka, jedna velmi vypečená americká rodinka, jeden typicky noirovský záporák opředený tajemstvím a charismatem a stroj na dusivou atmosféru se značkou Alfred Hitchcock, který teprve nabýval mezinárodního významu. Bohužel ani stroj není vždy úplně přesný, příběh vede přes veškerou psychologickou preciznost až moc naivní cestičkou a v momentě, kdy má zařadit trojku a ručičkou na tachometru přeskočit od plíživého pronásledování k smrtícím turbulencím, jen tlumeně zaškytá a dorazí nezměněnou rychlostí. Jako obdivovatel filmu-noir jsem si sice liboval ve všech vtipných charakterech a těšil se i z osvědčené příběhové rovnice, ale ten mnohdy nelogický a neoriginálně zakončený scénář celý snímek trestuhodně srazil do kolen. Tohle by Hitch nezachránil ani ve svých nejlepších letech. 70%(11.11.2013)

Po několika skvělých letech se Česká televize poslední rok opět navrátila k zážitkovému terorismu, a tak i dokonce filmy před půlnocí na 2ce běží s dabingem. To potom dodá na skvělém pocitu z filmu, když je většina postav namluvená jako retardi (ano myslím především malou Ann, u té se mi od prvního slova otevírala kudla v kapse, kterou bych neváhal použít na režii českého znění). Pominu li tedy zvukovou stránku filmu, Hitchcock nabízí z mého pohledu celkem jednoduchý příběh, který mi v porovnání s jeho budoucími skvosty trochu nudil. Skvělé pojezdy kamery se mísily s občas hektickými střihy, které ve mě budily spíše pobavení. Nevím nakolik dabing ovlivnil můj zážitek, nicméně Ani stín podezření vidím na něco mezi 3 a 4, pokud bych to ovšem viděl v originálním znění. 6/10(25.6.2013)

Pár měsícu jsem Hitche neviděl a docela se mi zastesklo po jeho režii, ak jsem neváhal a sáhl na Shadow of a Doubt, čím jsem tak nějak ukončil jeho eru nejslavnejsich filmu, protoze tohle byl ten posledni, ktery jsem nevidel. Asi jsem hodně náročný Hitchofil, proto mi tohle zase tak brilantní nepřišlo, režie bezchybná, Cotten - i když i není nejbližší - byl přesný, ale příběh měl pár trhlin, občas mu chybělo nahuštění atmosféry, které by noirku slušelo, scénář byl místy hodně překombinovaný a závěr trošku divný.(19.9.2008)

• - Filmový debut mladé Edny May Wonacott. (Kulmon)

• - Strýček Charlie přijel do Santa Rosy 22. nebo 23. srpna 1942. Novinové titulky hlásaly, že Brazílie vyhlašuje válku což se stalo 22. srpna 1942. (Kulmon)

• - Hitchock k řešení pohybu kamery doplnil: "Když kamera přijíždí dovnitř, odjíždí nebo projíždí domem, aby natočila akci, okna se otvírají, zápraží jde stranou, střecha se odkloní. Vždy zničíme to co milujeme." (Epistemolog)