Ani stín podezření

Shadow of a Doubt

Ani tieň podozrenia

Thriller

USA, 1943, 108 min

Prepracované dialógy, scenár, hitchcockovský svet uzavretej skupinky hrdinov, pre ktorých je okolie akoby křovím, ktoré sem-tam nenápadnými hláškami vstupuje do deja. Dôraz na obraz podporený dialógmi odľahčovanými humorom, rozuzlenie v záverečnej scéne. Dohromady vytvára zážitok, nestrácajúci čaro ani niekoľko desaťročí od vzniku. V pozadí stojí Hitchcockom viackrát rozvíjaná téza, že najhorší zločinci vychádzajú nie z kanálov veľkomesta ale z tepla rodinného krbu. Zaujímavé je rozpracovanie motívov konania ženskej predstaviteľky a jej meniacich (no nie lineárne sa posúvajúcich) sa postojov k mužskej postave.(14.12.2004)

Žiaden Hitchcockov film si v tv nenechám ujsť. Joseph Cotten v roli tajomného a sebavedomého strýčka Charlieho je hlavným ťahúňom filmu a ten sa vlastne celý točí okolo jeho osoby. Hitchcock sa nesnaží šokovať ani vytvárať zvraty v príbehu, ako vo svojich neskorších dielach. Tu buduje atmosféru oveľa pomalšie, ale o to zodpovednejšie. Vzhľadom na rok výroby musím uznať, že film je vážne pozerateľný i dnes a nevedieť rok výroby, tak filmu tipujem minimálne o 20 rokov menej. Nadčasové, pozerateľné a ako píše POMO, jeho šablóna sa v žánri používa dodnes. 80%.(5.7.2013)

Idylické prostředí ospalého městečka, jedna velmi vypečená americká rodinka, jeden typicky noirovský záporák opředený tajemstvím a charismatem a stroj na dusivou atmosféru se značkou Alfred Hitchcock, který teprve nabýval mezinárodního významu. Bohužel ani stroj není vždy úplně přesný, příběh vede přes veškerou psychologickou preciznost až moc naivní cestičkou a v momentě, kdy má zařadit trojku a ručičkou na tachometru přeskočit od plíživého pronásledování k smrtícím turbulencím, jen tlumeně zaškytá a dorazí nezměněnou rychlostí. Jako obdivovatel filmu-noir jsem si sice liboval ve všech vtipných charakterech a těšil se i z osvědčené příběhové rovnice, ale ten mnohdy nelogický a neoriginálně zakončený scénář celý snímek trestuhodně srazil do kolen. Tohle by Hitch nezachránil ani ve svých nejlepších letech. 70%(11.11.2013)

Sveták a playboy Charlie má problémy so zákonom. Sťahujú sa nad ním mraky. Policajti sú mu na stope. Preto sa rozhodne urýchlene opustiť New York. Odíde na druhý konec spojených štátov amerických. Navštívi svoju staršiu sestru Emmu, ktorá býva v malom kalifornskom mestečku Santa Rosa. Ona i jej rodina ho vrele privítajú a ubytujú vo svojom dome. Nemajú "Ani tieň podozrenia", že ich milovaný strýko Charlie je nebezpečný zločinec. ****(27.6.2016)

Iba 108 minút? Mala som pocit, že to pozerám tri hodiny. Ľutujem, ale vyššie to nejde. Hitch-neHitch. Zápletka, tempo, budovanie napätia, dialógy - to všetko fungovalo v roku 1943 a ochotne to uznám. Ale tu mám vyjadriť svoj súčasný názor - a holt, keď som sa narodila o pol storočia neskôr, než bol vhodný čas, tak je to holý fakt. Dnes a pre mňa to bola nuda, slabý odvar trileru s klasickým vtedajším prehrávaním mimiky a gest, ktorému navyše kraľujú tony jalových a príšerne umelých dialógov. Viac než vraha som sa bála jeho rodiny, že ma malomeštiackymi rečami ukecajú k smrti! 3* iba preto, že jedna z nich patrí dvom pardálom, ktorých koníčkom je vymýšľanie spôsobov, ako by sa navzájom zavraždili :-) Tento nápad bol vtipný a veľmi osviežujúci.(24.3.2011)

• - Filmový debut mladé Edny May Wonacott. (Kulmon)

• - Alfred Hitchcock příběh doplňuje slovy: "Říká se, že postavu matky ve filmu Ani stín podezření jsem vytvořil podle své vlastní matky. Mohu vám říci, že jsem to záměrně nedělal a ani bych si to nedovolil. Postavy mých filmů žijí vlastním životem a občas s nimi část života sdílím, a to dokonce snad i podstatnější část než s kýmkoliv jiným, včetně nejbližších členů rodiny.“ [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)

• - Jako námět filmu zvolil Hitchcock krátkou povídku Gordona McDonella “Strýček Charlie“, která vychází ze skutečného příběhu masového vraha, který kvůli majetku zavraždil dvaadvacet bohatých vdov. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)