Ani stín podezření

• slovenský

Ani tieň podozrenia

Film-Noir / Thriller

USA, 1943, 108 min

Ni po čtrnáctidenním odstupu jsem se nezbavil dojmu, že Hitchockův Ani stín podezření není než konzervativní příručkou jak žít, oslavou průměrnosti (eventuálně maloměšťáctví, středostavství), kterážto je zde pojatá jako něco, co jsem si pracovně nazval "nenormálnosti v mezi zákona", konkrétně, při večeři je dovoleno plánovat dokonalou vraždu, chraň Tě však ruka páně, rozhodneš-li se přistoupit k činu. Revoltě zde pšenka nekvete. Rebelující samorost malá Charlie si projde deziluzí, jinde tráva není zelenější, světáctví je klam, závan větru zamrazil, díky za teplo domova. A svět byl pro strýčka Charlieho přeci jen krutým místem... 70% Season Challenge Tour 2015(31.10.2015)

Řekl bych, že Ani stín podezření je klasický Hitchcock. Romantická linie na pozadí (nebo v popředí?) syrového krimi thrilleru, resp. filmu-noir jak se patří. Hitchcock na to jde od samého začátku opět fikaně. Servíruje pohodu, štěstí, radost a klid, který se postupně mění v pořádné drama, válku a boj o přežití. Ústřední stejnojmenné postavy (strýček Charlie a jeho neteř Charlie) předvádí vynikající podívanou, přičemž je veliká radost sledovat proměnu jejich vzájemného chování a postupně houstnoucí atmosféru mezi nimi. I tentokrát připravil Hitchcock svým divákům skvělou atmosféru, postupnou gradaci napětí a nervy drásající konec (na dnešní poměry již slabší odvar, ale stále má co říct) s perfektním monologem na samotný závěr, který je jakousi ironií. S hodnocením vůbec neváhám.(19.8.2012)

Že se budu tak hlasitě smát, to bych u Hitchcocka nečekal. Jest pravda, že tenhle film je spíš inteligentní zábavou, než thrillerem. I když závěr už má tradiční hitchcockovský nádech, zůstává v pozadí legendárních scén z mistrových filmů, ať už budeme jmenovat zvonici ve Vertigu, sprchu v Psychu atd. I přesto jsem chvíli koketoval s myšlenkou obdarovat Shadow of a Doubt plným počtem bodů. Dle malého nadějného počtáře z filmu jsem to pak zcela přesně zpočítal na 91,231%.(12.11.2006)

Ja normálne čumím a nechápem. (oficiální text distributora) síce načmáral úplný idiot, no omnoho väčší ho schválil. Skutočne si neviem predstaviť, aké kroky viedli jedinca k tomu, aby zverejnil obsah, ktorý je kurva fix takým "spoilerom", že je človeku normálne do revu, ako dokonale niekto dokáže dojebať celkový dojem z filmu. Stačí aby človeku padli oči na týchto pár viet, a ušetrí 108 minút svojho života. Škoda ..(15.7.2017)

Sympatický Hitchcockův thriller, který zdobí mnoho zajímavých chrakterů. Ačkoli se ve snímku objevili spíše méně známí herci, hrají velmi dobře a přesvědčivě. Zejména mladá Teresa Wright pěkně potěšila. Na Hitche je to možná opět trochu slabší dílo, ale jako film celkově to stojí za to. Myslím, že režisér dosáhl svého vrcholu až o patnáct let později, ale to nic nekazí na zajímavém snímku, jako je Ani stín podezření.(17.8.2011)

• - Alfred Hitchcock si ve filmu zahrál muže, který ve vlaku hraje karty s doktorem. (Witta)

• - Hitchock k řešení pohybu kamery doplnil: "Když kamera přijíždí dovnitř, odjíždí nebo projíždí domem, aby natočila akci, okna se otvírají, zápraží jde stranou, střecha se odkloní. Vždy zničíme to co milujeme." (Epistemolog)

• - Strýček Charlie přijel do Santa Rosy 22. nebo 23. srpna 1942. Novinové titulky hlásaly, že Brazílie vyhlašuje válku což se stalo 22. srpna 1942. (Kulmon)