Ani stín podezření

• slovenský

Ani tieň podozrenia

Film-Noir / Thriller

USA, 1943, 108 min

Hitch opět boduje. Vynikající thriller o strýčkovi Charliem, který není úplně svatoušek a divák si jen říká, proč tomu tak je. Jak už jsem psal u Wilderovy "Pojistky smrti", tento na svou dobu revoluční styl vyprávění se mi líbí a zrovna tady je o to víc sympatičtější díky zvýšenému zájmu o dějovou linii.(24.5.2010)

Z hlediska příběhu to rozhodně není nikterak komplikovaná podívaná, jenže Hitchcock je prostě mistr svého řemesla a jako vždy dokonale graduje napětí a jen velmi pozvolna odkrývá karty, postupem času spouští opravdu hutnou psychologickou partii a hlavní hrdinku Charlie staví do skutečně nezáviděníhodné pozice. Vše dohromady to vytváří vynikající filmový zážitek, takový, který umí vykouzlit jen Sir Alfred Hitchcock.(23.7.2008)

Na Hitchcocka mi tu chýba viac deja, viac zvratov, viac prekvapení a viac toho, pre čo milujem Psycho alebo Vertigo. V podstate ide o príbeh, ktorý v dnešnej dobe vyvoláva skôr úsmevné úškľabky, no i tak disponuje sympatickými hercami a fajn spracovaním. Hlavná záporná postava strýčka Charlieho drží film nad hladinou a milá je tiež vedľajšia romantická vsuvka so zamilovanou neterou a nedôverčivým detektívom. 70%(29.7.2010)

Dobré krimi, ktorého najväcšou slabinou je zopár dost závažných nelogických miest v scenári a pár nezvládnutých scén, ako aj dlhší "rozjazd", kým sa nieco podstatné a zaujímavé začne diať. Hitch samozrejme nemôže sklamať, aj ked je vidno, že film je staršieho dáta a cítiť to aj na samotnom spracovaní.Herecké výkony dvoch hlavných predstavitelov sú skvelé, najmä Cotten v roli "strýčka Charlieho" nemá chybu... 3,5 boda(21.2.2006)

Standartně dobrý Hitchcock s několika mouchami. Příběh se odvíjí přímočaře a bez nějakých překvapivých momentů, také zde chybí nějaká geniální scéna, pro kterou by si mohl divák film zapamatovat. Naopak co se daří, je vykreslení vztahu strýc-neteř. Jeho vývoj by se dal označit za to nejpovedenější na filmu. Uznání si také zaslouží Joseph Cotten. Tenhle herec nepatřil k největším hvězdám Hollywoodu, ale jeho role vždy zaručovaly kvalitní divácký zážitek. Nejinak je tomu i zde. 8/10(2.4.2009)

• - Jméno Charlie je ve filmu vysloveno zhruba 170krát. (Witta)

• - Alfred Hitchcock příběh doplňuje slovy: "Říká se, že postavu matky ve filmu Ani stín podezření jsem vytvořil podle své vlastní matky. Mohu vám říci, že jsem to záměrně nedělal a ani bych si to nedovolil. Postavy mých filmů žijí vlastním životem a občas s nimi část života sdílím, a to dokonce snad i podstatnější část než s kýmkoliv jiným, včetně nejbližších členů rodiny.“ [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)

• - Jako námět filmu zvolil Hitchcock krátkou povídku Gordona McDonella “Strýček Charlie“, která vychází ze skutečného příběhu masového vraha, který kvůli majetku zavraždil dvaadvacet bohatých vdov. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)