Hrůza na jevišti

Tréma

Stage Fright

Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1950, 110 min

Alfréd Hitchcock je mistr, a s hrůzou to umí, v tomhle filmu ovšem ne na výbornou. Možná to jsou ta okázalá gesta Marlene Dietrich, nedostatek napětí, přílišná zapletenost příběhu, nebo slunce za oknem, když jsem se dívala, ale film mne nenadchnul, tak abych si na něj uchovala vzpomínky na delší dobu než po dnešní den. Dobrá vizitka rešiséra - klasika, ne tak dobrá vizitka Alfréda.(28.7.2007)

Neubráním se srovnání se snímkem Laura, který jsem viděl téměř ve stejnou dobu, a který má s tímto filmem mnoho společného. Tak jednak jako detektivka podle mě Stage Fright funguje lépe než výše zmíněný Premingerův počin, byl chytřejší (včetně té finty na diváka), napínavější a jeho velkou devízou byl velmi chytlavý humor, který mě opravdu bavil a také sympatický tandem dcera-otec (Alastairovi Simovi sedla jeho role dokonale). Vlastně jediným důvodem pro neudělení plného počtu (kromě trochu zbytečně riskující hlavní hrdinky) je v mém případě tendenční vykreslení vraha, které možná odpovídalo dobové představě, ale mně se příliš nelíbí. Jinak spokojenost a více než solidní 4*.(6.11.2012)

Vynikající a hlavně vtipný kousek, který mě dost překvapil jak netypickým způsobem vyšetřování vraždy, tak pointou spojenou s oním pastičkovým flashbackem, který tady kolegové vyzdvihují jako snad jen jeden z mála kladů tohoto filmu. Takže jim nevěřte, protože snímek je to zábavný velice velmi a hlavně nečekejte nějaký napínavý thriller, i když v závěru není o nějaký ten krapet napětí nouze.(24.8.2006)

Ano, i já přiznávám, že to bylo ze slabšího soudku, ale Hitchcock to byl. Pan režisér viděl hlavní chybu v Jane Wyman, která se chtěla co nejvíce vyrovnat Marlene Dietrich a svou charakterní roli tak odsoudila k zániku. Den ze dne vylepšovala postavu Eve Gill natolik, že rozhodila celý snímek. Údajnou slabinou měl být i Evin otec v podání Alastaira Sima, s čímž ovšem nesouhlasím a zůstávám u tvrzení "když se nepoveden zlosyn, nepovede se ani film". A musím uznat, že tzv. zlosyn měl tak málo prostoru, že nemohl "úřadovat", i kdyby chtěl.(27.2.2006)

Čo sme ochotný spraviť pre ženy? Hlavne ak sme do nich bláznivo a slepo zamilovaný. Myslím že odpoveď je jednoduchá: všetko. A je úplne jedno o akú vec či hlúposť sa jedná. Tréma je film, ktorý nevyčnieva s Hitchcockovej filmografie a ktorý sa drží svojho štandardu. Ale ako každý tvorca aj Hitchcock sa snažil neustále prinášať niečo nové a tým diváka zaujať a vzbudiť v ňom presne ten pocit, ktorý potreboval aby jeho príbeh fungoval. Inak tomu nie je ani tu. Na začiatku je nám retrospektívou vyrozprávaný príbeh, ktorého jedinou úlohou je nás zmiasť. A nielen nás. Aj hlavnú hrdinku, ktorá sa snaží dokázať priateľovu nevinu. Vďaka úvodnej retrospektíve si spája nesprávne súvislosti a to má za následok, že nedokáže vidieť očividné. My jej to nemôžeme mať za zlé, pretože film v tomto smere klame aj nás. Zľahčujúce miesta v podobe drobných vtipov a vtipných eskapád hrdinov uvoľňujú atmosféru a pripravujú nás na veľké rozuzlenie. Dramatických miest tu nie je veľa a skôr ako o triller sa jedná o sofistikovanú detektívku. Hitchcock tu využíva druhú projekciu, pohráva si s prvým a druhým plánom scény a ironicky hodnotí počínanie svojich postáv - čo sa prejaví v scéne kde sa aj sám mihne a pokrúti hlavou. Nejedná sa o najzaujímavejší Hitchcockov film, ale nenudí a je zábavný.(14.12.2011)

• - Marlene Dietrichová se při natáčení téměř o všem nejprve radila se svým osobním astrologem. (Hejtmy)

• - POZOR SPOILER!!! Tento film poprvé naboural zavedenou konvenci, že záběry do minulosti popisují vždy události tak, jak se skutečně staly. Návštěvníci kina se cítili ošizeni. (Kulmon)

• - Marlene Dietrich požadovala, aby hrála výlučně v kostýmech módního domu Dior. Dior požadoval reklamu a za to poskytl 25% slevu. (Kulmon)