Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

Laxik

S Djokerem nesouhlasím. Stvoření světa je pecka a já se u ní bavím i teď. Aspoň jednou za dva roky musím tuhle animárnu vidět. A to jsem nekřesťan, nekomunista i nedítě. ()

PKD

,,Perte se a žerte se´´. Asi jediné poučení z tohoto dílka, které dává v reálu, smysl. ;-) ()

kaylin

Ta animace je pořád taková příjemně naivní a hezká, stejně tak je to docela zábavné, jen ty písně už neznějí tak nevinně, jako tomu bylo v případě, když jsem se na snímek díval jako dítě. Jan Werich ukazuje, jak skvělým byl vypravěčem a jak výborně dokázal hrát jen hlasem. Tohle je obrovský dar. Pořád je to nadprůměrný animovaný film o tom, jak mohl vzniknout svět - asi tomu neuvěříme ani jako malí, ale jako pohádka je to fajn. ()

K.I.N.G.

Kreslená naboženská teorie o vzniku světa. Obsahuje někdy celkem dobré rýmy, hlavně svou generaci musela určitě bavit a také kouzelný hlas pana Wericha, nicméně obsah je poměrně nudný a ktomu hrají ty kýčovité písně a to se mně nelíbí. ()

swed

Půvabně a nápaditě podaná Bible ve zkratce. Nejvíc se mi líbily kreativní výrobní procesy a ďáblovy zlepšováky. Pokud bych měl najít nějakou chybu, byla by jím délka filmu (hodina a půl je na tak prostý příběh příliš). 8/10 ()

L_O_U_S

Při sledování jsem měl za to, že se jedná o francouzský film s přebásněným dabingem. Na to, že se jedná o československé dílo z 50. let, je film až překvapivě málo politický. Nicméně mě kdovíjak neoslnil, nejspíš proto, že ho nemám spojený s vlastním dětstvím. (782., 2. I. 2013) ()

kajas

Já už v dobách vlády Dreamworks a Pixaru takovou animaci neocením, i když vznikla už tak dávno. Jednou a dost. ()

Aleee89

Ač nejsem věřící, tenhle povedený a vtipný film mě prostě vždycky dokáže okouzlit. Ta grafika je roztomilá a Jan Werich není jen skvělý herec, ale také skvělý vypravěč. Myslím, že tenhle film je taková vhodná alternativa a nejenom děti určitě potěší. ()

Dont

Buď už jsem na to starý, nebo je to tím, že dávám přednost pragmatičtějšímu výkladu stvoření světa. A je mi fuk, jestli to bylo nebo nebylo v souladu s křesťanským učením a jestli v tom byly nebo nebyly střípky komunistické agitky. Bylo to jako na houpačce, na skvělý fór navázala hluchá chvilka a tak pořád dokola. Tudíž zcela nadšen nejsem. Čtyři hvězdy fakt jen s odřenýma ušima… ()

fmash

Je to levičácké? Budiž, tentokrát zavřu oči, protože je to opravdu kvalitní dílo. „Perte se a žerte se.“ ()

Lauri

Můžu říct, že tohle je moje absolutně nejoblíbenější česká pohádka z dětství a jeden z nejlepších animáků! Kouzelné, kouzelné, kouzelné!! Tohle je povinné pro každé dítě a moje srdeční záležitost..:) ()

janek85

Vynikající kreslený film o tom, jak Bůh stvořil svět. Můžeme o tom vést spory, buď ho fakt stvořil, nebo ne. Výkon vynikajícího dabéra Jana Wericha byl naprosto úžasný. Hudba nebyla k zahození. Atmosféra byla vynikající. Mám z toho dobrý pocit.90%Přístupnost: přístupný ()

Jigy

Takto krásný, čistý a hladivý animák se dnes nevidí. Lehounká interpretace bible, která je určena všem věkovým generacím. Přesto, že jí je již skoro 60. let, neztratila nic ze své krásy a každé dítě by ji mělo povinně vidět. ()

easaque

-4* lehce jsem si připomněl tento zvláštní, ale originální budovatelsko-náboženský rádoby muzikálový animovaný konstrukt, který se patrně v TOPce filmových skvostů může objevit jen v Česku a nejspíš i tu se drží díky sentimentalitě a vtipným komentářům Jana Wericha. Docela by mě zajímalo, zda je aspoň trochu známý ve Francii kvůli svému animátorovi. Po skoro sedmdesáti letech už trochu vyčpěl, ale stále mě docela bavil a tak jsem mu nechal možná trochu přehnané čtyři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()