Moonlight

• USA Moonlight (více)

Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. (Aerofilms)

ozeki

Nebudeme se bavit o Oscarech, protože to byl letos totální úpadek, naprosté dno, kterého snad ani nešlo dosáhnout. Této instituci se to ale povedlo hodně brilantně a vyhlášením Moonlightu jako top filmu za rok 2016 pro mě Oscaři skončily. No nic, k filmu jsem přistupoval bez předsudků, ale vážně není dobrý. Selhává ve všech aspektech, na které si vzpomenete. Nemá dobrý scénář, neřeší nic zásadního (prostě lidi jsou narkomani a gayové a všechno možný a už mě otravuje, že se je do každého filmu snaží tvůrci nacpat stůj co stůj), je naprosto bezemoční, není v něm jediná zapamatovatelná scéna, už vůbec v něm nefigurují skvělé herecké výkony zralé na Oscary (Oscar za vedlejší roli za v součtu asi 6,5 minuty v záběru je taky celkem slušný úlet), hlavní postava je nesympatická ve všech životních etapách, děj nemá napětí, zápletku, je to prostě jen příběh jednoho možná homo černocha, jehož život není úplně zalitý sluncem. Pro mě ta látka ani není nikterak atraktivní, prostě v různých částech světa jsou různé problémy, ale dají se zobrazit rozhodně přitažlivěji, než to dokázala partička kolem Barryho Jenkinse. Pokud nechcete, aby ručička na vašich hodinách byla zhypnotizovaná a čas zobrazovala ve zrychleném režimu, filmu se vyhněte velkým obloukem. ()

AloeB

Tento film se vyznačuje velmi chytlavým stylem, jakým byl natočen, práce s kamerou naprosto špičková. Přesně v takovém stylu mám rád současné filmy. Na to abych si oblíbil tento ale tyto plusy nestačí. Film má sice i zajímavé a lehce kontroverzní téma, které jej, zvlášť v této rasistické zemi dost sráží dolů, skutečné chyby jsou ale někde jinde. Příběh je děsivě nekonzistentní, v některých částech prakticky chybí a na dramatu to sráží i to, že kromě vyumělkovaných situací tam žádné pořádné drama není. Navíc postava Chirona není natolik sympatická, aby utáhla tento celý film, vždyť jak dlouho trvalo, než z něho Teresa vůbec něco dostala. Získat si nás má právě tou kontroverzí jako homosexuální negr (hraný muslimem), ale to by divákům stačit nemělo a dívat se na malého zakřiknutého černouška není zrovna nejzábavnější věc co se dá dělat. Mnohem líp jsou na tom postavy Mahershaly Aliho a Naomi Harris, jak dobře zahrané, tak i sympatické (tedy Juan určitě), ty ale nemají tolik prostoru. Kdyby však s nimi film zůstal pouze v první třetině, tedy části, kdy byl Chiron chlapec, byl by to film o poznání lepší úrovně a možná by si i Oscara zasloužil. Vzhledem k tomu, že se však jeho druhá polovina proměnila v nicneříkající nudu postrádající cokoliv co dělá film filmem, nemůžu film označit za něco, co nahradilo La La Land v Oscarovém vítězství. ()

Withree

Zcela jistě jeden z velkých oscarových favoritů. Sošku by si zasloužil více než například loňský Spotlight. Zajímavě stavěný příběh připomínající Boyhood, stejně tak brilantní herecké výkony. Více než Mahershala Ali mě však zaujal Chiron v podání do té doby neznámého Ashtona Sanderse. Stačí jeden pohled do očí či dialog na pobřeží a je jasno. ()

Mitopus

Velice dojemný film, při kterém si ovšem člověk moc neoddechne. Něco takového bylo opravdu potřeba natočit a je dobře, že v něm přímo i nepřímo vystupovaly hvězdy současné černošské hudby. Jinak J*A*S*M to vystihl geniálně, snad jen já bych spíš napsal, že slušným čechům povolily svěrače. ()

Matyas

Opravdu vás nenapadlo, že ten film dostal své oscary zaslouženě ? Jo, možná měli být v jiných kategoriích, ale stejně, mě se to líbilo (režie, střih, mix zvuku by byli za mě), film byl zajímavý a originální | 8.5/10 5* ()

balcazar

Surová úprimnosť ako hlavná zbraň filmu, tri obdobia života, herecké výkony, zaujímavá kamera. To sú hlavné pozitíva Moonlightu. Aj keď si to nechcete spájať, drieme vo vás pocit, že sa dívate na oscarový film v tej najhlavnejšej kategórii. A ak je to len o politike, tak to ocenenie nemá rešpekt. Niežeby som si pri La La Lande povedal, že by si tú cenu zaslúžil, to vonkoncom. Ale Moonlight mi neprišiel výnimočný nielen v Oscaroch, ale ani ako film samotný. Akoby film chcel priniesť nejaké posolstvo, no túto úlohu nie a nie splniť... ()

Flexaret

Paradoxně oscarovost tomuto snímku spíše ubližuje, než přidává. Nervózně přešlapuje mezi klasickým dramatem a festivalovým artem a výsledek je rozporuplný. ()

neo93

Film, který nepochybně stojí za to vidět. Rozhodně také si zaslouží tu zlatou sošku od Americké akademie. Jelikož Moonlight má své nesporné kvality. Celý snímek je rozdělen do tří po sobě jdoucích částí, ve kterých pozorujeme hlavního hrdinu, jak se potýká se svým životem. Všechny jednotlivé části mají své vlastní pojmenování, což přesně odpovídá tomu, co pozorujeme v obraze. První z nich, nazvaná I Little, nás seznamuje se samotným chlapcem a jeho přirozeným prostředím na předměstí Miamy. Prostředím, ve kterém nejdůležitější věcí, kolem které se všechno točí, jsou drogy. Od tohoto faktu se odvíjí to, že hlavní postava, kluk Chadyr nemá pořádnou výchovu, jelikož jeho matka je jen závislá troska, která není schopná vychovávat svého jediného syna. Není to jen matka, která mu ztěžuje život, ale také kluci ve škole, kteří ho šikanují. V druhé nejintenzivnější a v nejvíce pohlcující části, pojmenované II Chadyr, se problémy načrtnuté v předchozí části vyostřují a sledujeme tak dospívajícího Chadyra, jak se s nastolenými situacemi vypořádává. V závěrečné části, III Black, vidíme již dospělého Chadyra a jeho nynější život, který je takový, jaký bychom podle dané situace mohli očekávat. Netradiční pohled do jednoho života, který přináší osamění, smutek, bolest, krutost i naději na to, že může být líp. ()

zapalik

Dostalo to Oscara za teplý černochy? Život je těžký a narodit se odlišný do určitý vyhraněný skupiny musí být těžký. A traumata z dětství umí člověka poznamenat na celý život. Jen tenhle film to moc neukáže. Je to roztahaný, zásadní úseky života tam chybí a člověk si k nikomu z herců moc nevytvoří vztah. ()

Likan7

Sociální, pomalý, dojímavý a skvěle zahraný. V jakým dalším filmu jsou TAK moc důležitý herecký projevy a výkony? Ať už na malém prostoru výrazný Ali, nebo v poslední třetině dokonalej Trvante Rhodes (kde má nominaci?!). Film prakticky bez začátku i konce, ale tak zajímavý, že mě strhnul od první do poslední minuty (závěr je brilantní). Artovka, ve který Barry Jenkins zabodoval ve všech směrech. ()

rivah

Šikanovaný černoch a k tomu homosexuál, kritický pohled na drogové prostředí - co víc si lze na Oscara a ceny přát.(max.50%) ()

Brokarek

Bytostně bolestné, zručně natočené drama. Téma sice (úspěšně) žene pod gilotinu většinu společenských, rasových a bůhvíjakých témat, na působivosti to však snímku rozhodně neubírá. ()

pushover

Řemeslně zvládnuté, obzvláště kamera se povedla, ale příběh netáhne a nějaké vcítění se do postavy nehrozí. ()

RAFT

Moonlight tak,trochu mi to připomínalo Boyhood se skutečnýmy problémy.Matka fetačka,ve škole jedna šikaná za druhou.Kamera slušná,oscar tak to vůbec .Určitě lepší filmy boje o oscary budou ,to se necháme překvapit.50% ()

DD

Kupodivu to pusobi docela uprimne, ne jako totalni Oscar-bait. A Ali je fakt dobry herec, charismaticky a se silnou screen-presence. Ale ne, neni to zadna pecka. Na La La Land se fakt nechyta. 7/10 ()

hero_bk

Ze tří černých oskarových filmů velmi překvapivě nejlepší. Je to prakticky čistě lyrické vyprávění, děje je poskrovnu, ale natočené je to pěkně a ani přes pomalé tempo to nenudí... A narozdíl od dvou dalších - Fences, Hidden figures - to není ublíženecký! Není to film o tom, jací jsou černí chudáčci, ale autentické vyprávění o jednom klukovi/pánovi, co je čistě náhodou černý. To je velký rozdíl! ()

Jafes

Působí to jako lapač cen na všech frontách a odezva na loňské Oscary, ale snažím se na to nenahlížet tímto způsobem. Bezpochyby se jedná o poctivou filmařinu postavenou na uvěřitelných hereckých výkonech, kameře, fantastické hudbě a především na silném tématu, protože co vás má dojmout víc než kombinace aspektů, které v sobě hlavní postava nosí anebo je prožívá. Všechny tři Chironovy stádia jsou herecky zmáknuté velmi obstojně, i když přece jen ta poslední fáze se logicky liší víc než dvě předešlé, což by byl skvělý materiál pro ponoření se do větší hloubky jeho osobní transformace, ale bohužel není i přes fakt, že sám hlavní protagonista prozradí v pár větách, proč a na základě čeho se on sám změnil. Škoda, že do tohoto období jeho života nebylo investováno více stopáže. Filmu se bohužel dají nejvíce vytknout samotné dialogy, které často působí nic neříkajícím, až povrchním dojmem. A jestli to byl záměr a mělo to zachytit tamější komunitu a atmosféru v ní, tak by si to zasloužilo mnohem drsnější kabát. ()

VOD tipy na konec srpna

07.11.2022

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

26.10.2019

Ať už si o nových bondovkách s Danielem Craigem myslíte cokoliv, na jedné věci se asi všichni shodneme. A to že vedlejší postava sekretářky Moneypenny prošla vítanou změnou a herečka Naomie Harris je… (více)

Apple posiluje zaměření na filmy

Apple posiluje zaměření na filmy

16.11.2018

Společnost Apple za poslední rok najala velký počet tvůrců, aby zahájila svůj průnik mezi streamovací služby a rozjela tak svoji seriálovou tvorbu. V příštím roce tak diváky čeká hned několik nových… (více)