Zabití posvátného jelena

• Irsko The Killing of a Sacred Deer (více)

Špičkový kardiochirurg žije spořádaný život se svou spořádanou ženou a dvěma dětmi. Je v něm jediná podezřelá věc: šestnáctiletý Martin, s nímž se vídá a kterého pomalu, ale jistě zatahuje do své rodiny. Aniž by to věděl, přivolává na sebe tragédii antických rozměrů. I když se Martin zdá být obyčejný teenager, ve skutečnosti v něm dříme schopnost, pro kterou neexistuje racionální vysvětlení. (Film Europe)

ghatos

S Lanthimosem je to vždy složité. Chladné, podivně nepřirozené, odtažité dialogy v ještě podivnější situaci sublimují nejednoznačné pocity. Takhle to prostě ten řek dělá a vychází to je z jeho rukopisu a kontextu předcházejících děl. Tady měl intenzivněji rozehrát psychologii ústřední dvojice. Hlavně tedy v poslední třetině, v níž mohl zanechat spoustu odkazů, ale ono se to tak nějak dohrálo pouze na usmolenou plichtu. Záměrné váhání mělo být nahrazeno sofistikovanější volbou. 64%. ()

Herzeleid

Zajímavé, to asi ano...ale prostě tohle není můj šálek čaje. Dlouhé, rozvolněné, přesto napínavé, ale opravdu jsem rád, že jsem to už dokoukal a nikdy už více. ()

blackJag

Vytříbená filmařina v notně debilních službách. Mám rád úspornost, když si na ni někdo nehraje a umí s ní pracovat (a to Lanthimos umí), ale logická neuchopitelnost příběhu mě donutila všechny klady filmu (včetně brilantního herectví) odložit mimo sféru mého zájmu. Přes to jsem se prostě nedokázal přenést - to co mělo být působivé/děsivé/mysteriózní bylo naráz jen nehorázně otravné. Úplně totiž vidím rejžu, z manického chechotu popadajícího se za břicho nad tím, jak si intelektuálští laikové můžou ucintat pentli nad obhajobou této hypnotické blbosti. 50% ()

jefff

Po Humrovi další expedice do podivného světa řeckého režiséra. Film je srážkou racionálního (až nezdravě) světa chladných bohatých lékařů s podivným nepochopitelných iracionálnem s duší ďábla a tělem psychicky narušeného teenagera Martina. Výsledek je mix hororu, dramatu a mystiky s děsivě dráždící hudbou a excelentními hereckými výkony. ()

NDroo

Solidní první polovina, která se ale "rozjede" v rozvleklé nesoudružné dílko s mnoha nelogičnostmi. P.S. Yorgosi, nejsi von Trier, i když se ho snažíš hodně kopírovat! ()

Dakken

Nepríjemný film, ale patrí ku špičke svojho žánru. Teda aspoň pre mňa. Niektoré pasáže vyvolávajú veľmi veľké nepohodlie a to ma strašne fascinuje. Obdivujem toho, kto ma dostane z mojej komfortnej zóny. Ťažká psychológia postáv, vo filme nikto nie je normálny, ale hrajú to viac ako uveriteľne. Malý, nechutný diablik Martin ťahal celý film. Išiel za svojou pomstou a odnáša si to celá rodina po fyzickej a psychickej stránke krutým spôsobom. Niektoré dialógy sú úsmevné, Farell masturbuje v detstve svojho otca? Wtf? Niektoré naopak skutočne znepokojujúce. Veľmi ma to bavilo, jeden z tých filmov kde to všetko smeruje do jednej veľkej prdele, len to ide všetko krásne pomaly a dej sa zarýva pod kožu hlbšie a hlbšie. Uvedomujem si že film nesedí každému, nie je to ľahké sledovanie, ale divákovi, ktorý má záujem o tento žáner ponúkne zarážajúce finále, ktoré mňa osobne dostalo. A aby som nezabudol, tie pomalé nájazdy a hra kamery idú ruka v ruke so správne hororovou hudbou a posúvajú snímok na vysokú úroveň. ()

herr_carter

Larse von Triera, ani jemu podobné "vysokomyšlenkové iracionálně-úchylné" umělce nasledované nemám, ale díky inspiraci panem Lanthimošem se asi postupně začnu těmto, jemně řečeno nestandardním logicky-nelogickým tématům, věnovat. Zabití posvátného jelena je totiž film, jemuž podobný bych ve své filmotéce jenom těžko hledal - především tedy závěr, to byl the most fucking mindfuck ever !! Jinak dobrý, Farell i Kidman výborně vybraní herci pro toto psycho, stejně tak novodobý satan v podobě toho zmrda Keoghana a i oba smradi hrají ty své, říkejme trierovské indispozice s bravurou. U závěrečných titulků jsem přemýšlel, zda se mám zabít, nebo postačí jedna střední šavle - nakonec jsem se šel vymlátit do posilovny....................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Soweek

Lanthimos se po skvělém Lobsterovi vrací se stejně skvělým jelenem a po těchto dvou filmech si ho určitě zařadím do aktivního hledáčku. Vždy, když vidím film, který je tak trochu jiný než to na co běžně všichni koukáme, tak moje srdce jako fanouška filmové tvorby zaplesá. Lanthimos nedostatkem originality rozhodně netrpí, navíc má skvělou ruku při volbě herců a talent na režírování jakbysmet. K filmu asi netřeba nic prozrazovat, pokud jste už něco od Yorgose viděli, tak víte jaký druh filmu čekat. Dopředu jen varování, že ač ve filmu není prakticky žádné násilí, tak snímek opravdu není pro slabší povahy. ()

LexBarker

Čas od času si dopřeji nějakou filmovou podivnost typu Crash, nebo Srbski film v očekávání neobvyklého kulturního zážitku, přičemž tajně doufám, že tentokrát to konečně bude to pravé ořechové. Nicméně téměř vždy odcházím zklamán... I tentokrát musím přiznat, že se snaha filmařů minula účinkem. Těžce odosobněný film s nesympatickými postavami, ve mne krom mírného znechucení, nevyvolal téměř žádné emoce. Dvě hvězdy za Colina Farrella a Alicii 'Crazy' Silverstone. ()

MaMitti

Horor? Ne, bylo to peklo...od scénáře, po herecké výkony až k režii...hodnotila bych asi odpadem, tak radši nehodnotím. ()

sedm.1

Po neskutečně působivém Humrovi jsem si musel dát další počin Yorgose Lanthimose a opět jsem jen čuměl s otevřenou hubou do kořán, jakým dalším neuvěřitelným filmovým zážitkem mě tento tvůrce rozmetal na miliony kousíčků. Lanthimos je pro mě v tuto chvíli zřejmě tím nejstylovějším a jednoznačně nejosobitějším filmovým tvůrcem, jehož práce mě svým zpracováním a jeho scénáři doslova fascinuje. Něco tak originálního, nevšedního a zároveň působivého totiž nevzniká rozhodně každý den. Zabití posvátného jelena je každopádně opět hodně, hodně tvrdá ártovka, kterou po pár minutách opustí polovina diváků a ta druhá pak vydrží jen o pár minutek déle, ovšem těch několik zbylých zoufalců, co vydrží a rádi boří mantinely, ti si jistě odnesou minimálně skutečně nevšední zážitek, který s nimi fakt výrazně zacloumá a zanechá v nich mnoho, mnoho emocí, se kterými se budou pak prát a vyrovnávat ještě nějaký ten den poté. Zápletka je každopádně zase pořádná síla, tady nemá cenu nicméně moc co prozrazovat, jen snad mohu podotknout, že neočekávané se zde stává skutečností, to se musí prostě ale vidět. Atmosféra je pak dokonalá, z té běhá po celou dobu mráz po zádech, stylově a vizuálně jde o naprosto nepopsatelnou bombu a samozřejmě herecké výkony tu jen podtrhují absolutní jedinečnost této podívané, Farrell podruhé pod Lanthimosem neuvěřitelně strhující a mladičký Barry Keoghan je dokonalý ďábel!!!, ten mě nekompromisně dostal do kolen, famózní klučina. Co zkrátka dodat. Tuto podívanou sice většina diváků malicherně a naivně rozcupuje, ovšem jen pro to, že jde o skutečně JINÝ film. Svým zpracováním, svým stylem, svým příběhem je prostě úplně jinde, než na co je běžný divák nejen zvyklý, ale i připravený, ovšem díky Lanthimosovi a jeho filmům i já, jinak klasický „popcornožrout“, co se artovým filmům vyhýbá jak muslim České republice (naštěstí!), musím připustit, že i filmové umění se dá proměnit v neuvěřitelně strhující zážitek. ()

matolas

Lanthimos má seriózne nejaký mindrák zo západného racia a dáva mu to vyžrať v každom jednom filme. Tentoraz čiernu labuť logiky zobrazuje desivý Barry Keoghan, ktorého by som nerád stretol naživo. Fantastické vo všetkých smeroch, Farrell, Kidmanka, hudba, kamera, ozaj všetko. Teším sa na ďalšie kúsky. ()

Michelle75

Yorgos Lanthimos je asi blázen a Colin Farrel asi taky, když hraje v jeho p.ˇ.o....ch. U HUmra jsem si říkala v poho,prostě Colin hraje vždycky dobře a asi chtěl zkusit něco nového, jiného co, dávalo i trochu smysl,ale tohleto, to je fakt na palici. Palicoidní film, ne krimi, ne drama ani komedie. ()

bari68

Podobný pocit prázdnoty, nechuti, katastrofy a bláznovstva som zažil snáď len u Lynchovej ,,Eraserhead,,. Rozloženie divákovej psychiky tu funguje dokonale. Bravo !!! ()

DavidS.

Autoři antických tragédií naštěstí ve svých dílech neprezentovali své masturbační fantazie...Lanthimos je přesně ten typ režiséra (stejně jako Trier), který zneužívá stříbrného plátna a diváka jako svou terapii...Léčba ovšem zabírá, protože se jedná o normálnější počin než zhovadilost v podobě The Lobster... ()

klukluka

Obtížně se mi to hodnotí. Nelíbilo se mi to, je to ohavné, ale má to určitou magii, jistý magnetismus, kterým mě k sobě tahle podivnost připoutala. Ale neomámila mě, byl jsem jen zvědavý a v napětí. Nakonec jsem pochopitelně nedostal žádné odpovědi, což ve mně ve finále vyvolalo tyto dvě vzájemně úzce související otázky: Kdo to drahý, voňavý, manýristický hovno zaplatil? Kdo měl zájem na tom, aby vznikl bezobsažný film, ve kterém umírají děti násilnou smrtí? ()

Han22 odpad!

Já myslím že to Asia_Power vystihla dokonale. Po Humrovi další megaprůser, opravdu nechápu, proč v tom "hrají" Farrell a Kidmanová. Tedy hrají, oni nehrají, protože úchylný Lanthimos režíruje herce tak, aby hráli jako roboti naprosto bez emocí, díky čemuž by se na plátně mohl odehrávat nový Pán prstenů či Star Wars a bylo by mi to jedno. Úchylný protože jsou tu (skoro) obnažující se děti a pedofilní kecy ze kterých mi nebylo příjemně. A příběh? Do 50 minuty jsem netušil, pak přijde něco jako kletba, se kterou nikdo nezkusí nic udělat, tatínek na správné řešení nemá koule a tak se na konci musí točit jak káča... málokdy mě u finále filmu bylo tak trapně, jako tady. To nebylo trapné že bych se s chutí zasmál, ale trapné na té úrovni, že jsem odvracel oči. Ať si Lanthimos režíruje co chce, ale proboha ať se necpe do sci-fi a hororů. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho