Zabití posvátného jelena

• Irsko The Killing of a Sacred Deer (více)

Špičkový kardiochirurg žije spořádaný život se svou spořádanou ženou a dvěma dětmi. Je v něm jediná podezřelá věc: šestnáctiletý Martin, s nímž se vídá a kterého pomalu, ale jistě zatahuje do své rodiny. Aniž by to věděl, přivolává na sebe tragédii antických rozměrů. I když se Martin zdá být obyčejný teenager, ve skutečnosti v něm dříme schopnost, pro kterou neexistuje racionální vysvětlení. (Film Europe)

Eldrick

Kubrick, Trier a Haneke bez hloubky. Spíš nucená snaha být za každou cenu divnej pavouk beze smyslu a vysvětlování. Ze začátku zábavný, ale pak se to začne opakovat a nikam nevyvine, aby to závěrem nasadilo ještě větší WTF moment. Po tomhle si říkám, že kdybych vyblil na papír všechen uchylnej obsah svýho mozku a narouboval na to jakžtakž nějakou strukturu, musel bych mít v ruce zaručenej materiál na festivaly. ()

Petrasuvicka odpad!

Proč někdo točí něco takového a myslí si, že to bude někdo chtít vidět? Postavy jsou úplný roboti. Plochý hlasy, herecký projevy, bez emocí, monotónní. Z pusy vypouští slova a otázky, které se cizím či sotva známým neříkají. Ad absurdum srágora. ()

M.i.k.e

už Humr byl hodně zvláštní film,ale ve výsledku měl svoje kouzlo...Zabití posvítného jelena je hodně podobné,možná ještě o kousek intenzivnější.Zkraje sem sice moc nechápal co se děje a to pomalé tempo bylo až uspávající,ale ve druhé půli,jakkoliv se děj moc nezrychlí šlo o skoro až nepříjemný zážitek.Herecké výkoy jsou tu pak úplně stejné jako v Humrovi.Strojené,strojově přesné,studené,bez emocí a jasně tu vede Colin Farrell,jehož postava působí že je celou dobu úplně mimo a i se tak chová.Až někdy budou hrát ve filmech roboti,bude to vypadat přesně takhle...60% ()

Martin741

Jo, viem, kto je uzivatel Verbal a ze dal dva spunty. Verbal ale este nad vecou a je vtipny, hoci artovy divak to nikdy nebol a nebude. Horsie je to ale s Kadakom, teda pardon, s Redakom. Ten uz vtipny nie je, je to len uboha, desne nevtipna a trapna napodobenina Verbala. Navyse, Kadak nema nic, cim by zaujal. No a k filmu nieco ? Super, zase ma to potesilo ako spravneho artoveho hnedopicha. Sak jak to rekl kultovy Lemmy : Jestli se chcete stát rockovou hvězdou, staňte se jí. Lidi nechtějí na jevišti vidět obyčejného chlápka od vedle. Chtějí vidět ufona z jiné planety.“ To plati aj pre film a ja dodam, ze obycajnych ludi mam okolo seba dost. Normalni ludia ma nebavia. Chcem vidiet ufony z inej planety a mozno aj z inej galaxie. 88 % ()

Marqta

Kdyby mi někdo do dneška, řekl, že je nějaký film "art-thriller/horor" tak bych asi neměla tušení co si pod tím představit, teď už bych tušila. Atmosféra pod bodem mrazu, hudba (je to ještě hudba ? ) ze které běhá mráz po zádech a celou dobu jen čekáte, kdy už odněkud vyskočí nějaké to krvelačné monstrum...ale ono pořád nic. Atmosféru dokresluje kamera, která se vždycky do záběru vyloženě "vplíží", většinou z nějakého krkolomného úhlu, aby byla zmařená i ta nejmenší šance se u sledování tohohle filmu cítit uvolněně a v klidu. A obsazení je rozhodně dobré. To, co mi ale nesedlo, byl příběh samotný. Snímek je hodně rozvláčný, což by samo o sobě nemuselo být na škodu, ale protože není moc těžké odhalit, jak se bude film vyvíjet (obzvlášť ve druhé polovině), tak pak už jsem jen hodinu seděla a čekala, až se děj "proplíží" ke konci. Neděje se nic nového, nic překvapivého, žádný zvrat a dle mého názoru vlastně i žádná pointa. Nevylučuji, že jsem tohle dílo jen nepochopila a někde v něm je schovaný smysl, který mi unikl. Takhle mám ve výsledku jen hodně rozpačitý dojem. ()

honajz2

Já bych tak moc rád dal víc, protože příběh samotný je dost zajímavý, ale to zpracování je zlé. Ví vůbec Lanthimos, že u filmu, kde je jako hlavní motiv sophiina volba, by mělo být nějaké napětí a hlavně nějaké emoce? Evidentně ne, jelikož tu všechny postavy působí jako bez duše. Zpočátku to vypadá, že jediný, kdo je tu bez emocí je Martin, což vzhledem k jeho postavě to dává smysl, ale pak se ukáže, že matka tam jenom je protože tam je, občas něco udělá a jednou se i pustí do akce, otec je tu asi jediný, co se občas chová jako normální člověk, syn snad ani neměl duši, když mu ochrnuly nohy, bylo mu to jedno a bylo mu i jedno, že možná umře, na konci se teda snaží o to, aby si zachránil krk, ale to neomlouvá, jak bezmemočně celý film působí, navíc jak nemůže chodit a plazí se tam po bytě jak nějaký slimák, rodičům je to ukradený a on sám se ještě nabízí, jestli by v tomhle stavu mohl zalít zahradu (!), no a pak je tu dcera, která je strašně nesympatická, chová se stejně bezemočně jako její bratr, chodí s tím Martinem (ta scéna, kdy naprosto mrtvě říká, že Martin je strašně vtipný a že se u toho popadala za břicho, to je taky něco, to ani nešlo brát vážně) a ze všech postav ve filmu je se smrtí smířená nejvíc, v jednu chvíli i říká, že je připravená. A komu tady mám proboha fandit? Otec je v bezpečí a které z těch tří zombie mám fandit? Abyste měli ještě lepší představu o tom, jak tu syn a dcera hrají, tak si pusťte tohle video. A ne, bezemočnost tu nemá žádný význam jako v Tichém světle, dokonce i tam projevují mnohem víc emocí než tady. Překvapivě nejzajímavější postavou je tu Martin, který celý tenhle film vytahuje z bídy, protože jeho role tu jako jediná funguje. Filmařsky nic moc, kamera zabírá zajímavé úhly, ale většinu času tady nesmyslně pomalu zoomuje na určitý bod, což je neskutečně otravné. Do toho tu pořád hraje nějaká otravná hudba + gospely, u kterých mě napadlo, jestli Martin náhodou není Bůh/Ďábel, ale nikde tu k něčemu takovému nevedou žádná vodítka, takže bych na to nedával. Atmosféru to má, jde z toho jakási depka, ale napětí tam není nikde (proč taky, když se nedá nikomu fandit, já bych měl vůbec problém jednoho z těch tří nechat naživu). Nejhorší ale je, že tady vůbec není vidět, jak by něco takového vypadalo ve skutečnosti, protože takhle by to nikdy v žádné rodině fakt neprobíhalo, ba naopak, tam by byly emoce znát sakra hodně, tady mi přijde, že všichni byli ready to die. Což je u filmu, s tématem sophiiny volby, to nejhorší, co může být. 2* ()

Figu

Myšlenka filmu je zajímavá, možná se z ní dá i ledacos vyjmout a vzít si do života, kdoví... Úlisnej krakonoš Farrel s úchylnou rychloručkou Kidman předvádí celkem slušný herectví, ta chemie mezi nima tam prostě je, nicméně i přes jejich dlouholetý zkušenosti a kvality si je svým představením na oscara maže na chleba mladej Barry Keoghan, kterej byl v každé jeho větě chladnej, až to opravdu démonicky nahánělo strach!  Závěr lehce mrazí a svírá... 65% ()

Rocky88

Ze začátku zajímavá atmosféra (hodně dotvářená kamerou), po polovině filmu to už ale začne nudit a absence děje uspí. Pobavil mě jen Farrellův pešek a synkovy krvavé oči. Ztráta času, jděte o dům dál. ()

Abes

Chápu řeckou krizi národní identity a snahu ambiciozních jedinců vybudovat nový svět. Co nechápu je, proč by se měly charaktery chovat jako úplní debilové. Jako hypoteticky možný prequel k Lanthimosově Humrovi hodnotím 80%, jako samostatný příběh 20% a to vlastně dávám především za mladého satana, po měsíci si totiž pamatuju snad jen způsob jakým žere máminy špagety. ()

Topco

Kubrick, Trier a Haneke robia párty a vy by ste pritom nemali chýbať! Zbožňujem, keď ťažko vysvetliteľná iracionalita rozkladá striktne racionálny svet a tento nepretržitý nepokoj mi zamestnáva myseľ celú minutáž filmu! Komorný horor pre náročnejších s chirurgicky presnou kamerou a skľúčujúcou hudbou, kde hollywoodski herci hrajú "európske role". Lanthimos opäť a ešte stále originálne mrazí! ()

dubinak

Lanthimos dává filmům naprosto nový formát a už od dob Špičáku bylo jasné, že tento styl bude jen znásobovat. Těžko na Jelena hledám slova, protože stejně jako pocity z Humra jsou i tady nepopsatelné. Ovšem u Humra jste se ještě alespoň trochu zasmáli. Teď už se jede jen na velkou depresi a obrovský nátlak na diváka. Už první záběr dával varování, že tento snímek není pro slabší povahy. Pokud jste se na něj vydrželi dívat bez mrknutí oka, neznamená, že už máte vyhráno. Zabití posvátného jelena ve vás totiž vyvolá tak ztísněné, nepříjemné až zahanbené pocity, že se budete bát další minuty. Lanthimos dává postávám opět velmi vzdálený přístup k situaci a dělá z nich téměr bezduché roboty. Nad výkonem všech herců vám ale bude tuhnout krev v žilách. Ovšem kdo si zaslouží speciální vyzdvihnutí je Barry Keoghan, který se mi postaral o ty nejnepříjemnější pocity. Už jen z jeho výjevu a podivných dialogů, za kterými nevíte, co stojí, mi šel mráz po zádech a neumím si v jeho roli představit nikoho jiného, u koho by mě jen pohled na něj tak děsil. Samotný scénář je tak absolutně děsivý, že už mi docházejí slova na jeho popis. Zle od žaludku mi doslova bylo i u gradace té nejdepresivnější hudby, kterou si jen dokážete představit a Lanthimose klidně můžu začít pomalu považovat za mistra zvuku i obrazu. Ve filmu nechybí ani nějaká ta krvavější scéna a závěr filmu patří k těm nejabsurdnějším, jaký jsem tento rok viděla. I když se snažím přiblížit, na co se můžete před sledováním Jelena připravit, musí se to zažít na vlastní kůži. Úrovnově bych to podle pocitů přirovnala asi k letošní Mother!, ale Jelen je ještě trochu jiná liga. ()

J0hny5

Kvalitně natočená kokotina. Lanthimos by se měl raději věnovat režii a psaní scénářů nechat na někom jiném. ()

Juto

Traumatický psychothriller, ktorý sa ťažko spracováva.Všetci sa správajú ako vo filme ,,Stepfordské paničky" tak čudne. Dlho po skončení filmu som premýšľal nad tým, čo som vlastne videl. Zaujímavý projekt. 7/10 ()

Martrix

Jeden z rozdílů mezi artem a mainstreamem spočívá v tom, že se art nemusí podbízet masám, které se jdou do kina především pobavit. Je tady pro skupinu více či méně nerdů, podivínů, prostě zdavuvystupujících zvědavců. Zabití posvátného jelena je podivný hybrid, který cílí také na intouše, které už klasický Hollywood nudí (a samozřejmě taky na filmové všežravce, kteří občas vyzkouší, jestli někdo konečně nenatočil i divácky přívětivý art... .) Pokud se při sledování Zabití posvátného jelena dostanete přes úvodní dvacetiminutovku, nejspíš to budete chtít dokoukat. Zlověstná hudba, dokonce i kamera, toporné dialogy, které mají podtrhnout emoční prázdnotu...to nic příjemného není, ale jistý příslib, že se to rozjede tam je. Pak se to stane a přestože je to divné (a vysvětlení se nedočkáte), budete zvědaví, jak z toho hlavní postava vybruslí. Spolu s ní budete vytržení z komfortní zóny i vy a přestože se asi najde jen málokdo, kdo by se s doktorem, nebo dokonce situací do které se dostal ztotožnil...budete zvědaví, kam scénáristi zajdou. Můj šálek kávy to není. Samozřejmě podivné situace produkují i zajímavé momenty, ale pořád jde o konstrukt, který mě ničím neobohatí, nezavede mě na místa, která mě zajímají...pro mě je to áčkově provedený pseudoart. Za zmínku ale stojí, budoucí hvězda Barry Keoghan. ()

metal.storm

Takéto snímky majú pre mňa možno jednorázovú, ale silnú hodnotu. Film som si užila najmä kvôli tomu, že už po desiatich minútach ma dostal do tranzu a už nepustil. Ako keby sa niečo medzi Funny Games a historicky najkrutejšou Sofiinou voľbou pretransformovalo do nového príbehu. ()

angel74

Ke sledování filmu mě přitáhlo herecké obsazení. Vousatý Colin Farrell je zde téměř k nepoznání, pouze oči ho prozrazují a Nicole Kidman je zase o něco starší, i když jistý mladistvý půvab jí upřít nelze. Jde o příběh kardiochirurga, který zřejmě udělal při jedné operaci chybu, kvůli níž pacient zemřel a jeho syn se mu nyní mstí. Oko za oko, zub za zub... Máš však možnost volby, za smrt mého otce obětuj jedno ze svých dětí nebo manželku... Bylo to sice celé tak nějak chladné a herecky víceméně bezemočně podané, zato však skvěle natočené. Fascinovala mě děsivě znepokojující hudba, která plíživě prostupovala dějem a výrazně podpořila depresivní náladu snímku. No a Barry Keoghan ztvárnil mstícího se dospívajícího syna natolik odpudivě, že mi z toho bude ještě dlouho šoufl. (75%) ()

aniabo

Myslím, že Lanthimosovy filmy lidé mají za intelektuálnější, než jsou, což způsobují hlavně jeho režijní postupy. Jasně, najdeme tu antickou tragedii - odkaz na Ifigeneiu a její posvátnou laň nebo oidipovský trest za dávno spáchaný čin (a už trochu starou Aliciu Silverstone, která pokřivěně naplňuje oidipovský komplex). A při ohledávání materialistických návyků, rozdílů v sociálních postaveních a brutálně upřímném egocentrismu můžeme mluvit o nějaké kritice společnosti, kterou ale, co si budem, s trochou štěstí najdeme u jakéhokoliv filmu, který natočil člověk. Podle mě se Lanthimos a jeho kámoš Fillippou u psaní scénáře prostě mega baví, zavdávají si ouzo a tlemí se hláškám, který jsou nahodilý a absurdní, a scénám, co jsou natahovaný a černohumorný, až to nemusí být každýmu příjemný, ve svý podstatě nicméně hlavně hrozně vtipný. Do toho nechat hrát Farrella a Nicole Kidman jako evropské herce, zabít to klasickou hudbou a vymazlit klouzavé pohyby kamery, že se o ní hned mluví jako o kubrikovské a najednou se nám to mezi tou záplavou debilních filmů považuje za vysoké umění. Za postmodernu - klidně, ale především je to zábava. Houby hororová temnost, skličující plíživost nebo sociopatická hlubokost. Pro mě lehkost a (maličko zvrácený) vtip. Už od Špičáku. ()

Deyw

nudna, pochcana, uknourana, zasrana, zkurvena, divna, chytra, nezazivna, chcanka, zkurvena kamera, debilni zabery, divnej film, divna hudba - neprijemny, hnusny, zasrany...divny wtf a pak to skonci.. :D takova divna, rodinka, debilni kluk, zacnou se tam vsichni plazit po baraku, proste divny a na druhou stranu zajimave, ale proste divne..doporucuju a nedoporucuju.. :D kdo uvidi rekne si wtf kurva a divny proste..kdo neuvidi ma vpici.. :D PS: nazev jak pro kus hovna.. nepochopis vole ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho