Nepřátelé (festivalový název)

• Kanada

• Nizozemsko

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2017, 134 min

Western, který se zaměřuje převážně na postavy, než příběh nebo akci. Pokud divák čeká klasické westernové přestřelky, film ho zřejmě unudí, protože jich je naprosté minimum. Film jde jinou cestou a přestože je jeho tempo možná až příliš pomalé, určitě stojí za vidění, protože vykreslení postav je výborné, stejně jako celé herecké osazenstvo a to bez výjimky. Jen je nutné mít na takový film náladu, protože se jedná o ten typ filmu, na který se nekouká z nudy.(5.9.2018)

Netradiční western s téměř filozofickými úvahami o smrti. O smrti blízkých především. Bale v roli huhňavého kapitána znovu najel na správnou vlnu, rozervaná duše se mu leskne v očích. Sekundujíci Rosamud Pike si pro sebe krade nejsilnější scény filmu se spícími dětmi a střílením do mrtvoly. Příběh obalený do téměř ironického putování za smrtí má navíc úžasný vizuál. Fostera mohlo být víc, prakticky se jen mihne. Dělal jsem jenom svou práci.(20.7.2018)

Dalo se očekávat, že tempo nebude strhující, nicméně vedle až meditativního pojetí trpíme i rozvleklostí, což nikdy není dobrá vizitka. On už Out of the Furnace byl nesmírně trpělivý kousek, kdy se nám postavy postupně dostávaly pod kůži a začaly jsme nad nimi přemýšlet. Tehdy si Scott Cooper sedl s Christianem Balem, aby si spolupráci nyní zopakovali. Výsledkem je soustředěné drama s velmi dobrými hereckými výkony o nenávisti i usmíření, které upozorňuje na lidské slabiny, sází na syrové emoce a nehostinnost divoké země. Navíc vidět po delší době ve větší produkci dvojici Q'Orianka Kilcher a Wes Studi příjemně potěší. Působivá kamera. Nakonec *** až ****.(7.5.2018)

Westernový žánr nikdy nepatřil mezi mé oblíbené, ale tenhle snímek mě lákal hlavně díky zvěstem o nejlepších výkonech kariéry jak Christiana Balea, tak "zmizelé" Rosamund Pike. A jsem nejvíc šťastná, že jsem tuhle nádheru mohla vidět na velkém plátně. Tempo vyprávění mi vůbec nepřipadalo pomalé, každý záběr měl svůj smysl. Ústředním postavám věříte jejich bolest ze ztráty blízkých hlavně díky dokonale napsaným dialogům ("Někdy závidím smrti její definitivnost.") a naprosto famózním hereckým výkonům. Rosamund musím vyzdvihnout ještě trochu více než Christiana, protože se s tak náročnou rolí vypořádala s noblesou a zpětně mě mrzí, že se nedočkala alespoň oscarové nominace. Depresivní, surový, ale přesto úchvatný film o tom, že největším nepřítelem jsme si my sami. Po hodně dlouhé době tak s čistým svědomím uděluji stoprocentní hodnocení.(3.7.2018)

Největším plusem filmu je bezesporu úchvatná příroda, kterou kamera snímá v nádherných širokoúhlých záběrech. Dále je to takřka dokonalá atmosféra smutku a bezvýchodnosti, hledání odpuštění a smíření se smrtí, která se táhne celým příběhem. Co se týče děje filmu, ten je složen z několika epizod, z nichž většina by sama o sobě stačila na slušný western kombinovaný s dramatem, poskládané jsou však do jednoho příběhu na můj vkus trochu moc vychtěně, aby tvůrci dostali postavy přesně tam, kam chtějí. To se odráží i v neustálých příchodech a odchodech vedlejších postav, které by mohly být při větším soustředění na jejich osobnost zajímavé, jenže scénář si každých cca 20 minut žádá drsnou situaci vyžadující nedobrovolné odporoučení se některého z členů výpravy. To neznamená, že jsou Hostiles špatným filmem, jen v některých ohledech je příběh hnán do zvratů a změn postojů postav moc násilně. Nicméně naturalismus, smutek, i ten alespoň trochu pozitivně vyznívající konec stojí za to.(29.8.2018)