Nepřátelé

• Nový Zéland

• Austrálie

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2017, 134 min

No to mě podržte, meditativní western. Vzhledem k vysokému hodnocení jsem očekával přeci jen mnohem větší kvalitu. Nevím jak moc oceňovat hereckou kvalitu Balea, když se tady téměř nemluví a sám herec předvádí stále dokola jednu až dvě mimiky po celý film. Samozřejmě jsem rád že si někdo znovu vzpomněl na Wese Studiho, ale minulé Cooperovy filmy mě sedly více. 60%(30.4.2018)

Pro westerny mám slabost. V tomto žánru obvykle skvěle funguje, když se spolu vydá parta lidé na strastiplnou cestu napříč americkou prérií, kde se to jen hemží nebezpečím. Líbilo se mi, že naši posádku neohrožoval pouze kmen těch kurev kumančů, ale tvůrci toho vymysleli podstatně více. Bale je ve své roli tradičně skvělý. Ostatní pánové a dáma ho skvěle doplňují. Přesto nemám pocit, že bych viděl něco úžasného, co nedostanu z hlavy. Příjemný moderní western na jedno zhlédnutí. Lepší tři kousky z mé odborné strany.(26.4.2018)

Lidi odkojený na Vinetou budou skákat radostí. Je tu ta vážnost, serioznost, film neztrácí tvář, jde do tuhého, ukazuje, jak těžké je přežít a že přežívají opravdu jen ti nejsilnější jedinci. Divoký západ podaný na surovo. Bale se opravdu vcítil do důstojníka, který si prošel válkami s rudochy. Krásná studie charakterů.(13.5.2018)

Docela zajímavý příběh s pomalým tempem zasazený do westernového prostředí. Blíží se konec 19. století a většina indiánských válek je u konce. Už není s kým válčit a zbylí indiáni žijí v rezervacích. Někteří přece jen zůstávají na svobodě a páchají krvelačné nájezdy. Kapitán Joe Blocker je pověřen dovést umírajícího šajenského náčelníka na jeho kmenovou půdu. Mají mezi sebou staré spory, takže se mu to moc nelíbí. Nakonec mu ale nezbývá nic jiného než souhlasit. S hrstkou mužů se vydá na tuto náročnou misi Po cestě potkají ženu, která přišla o svou rodinu v podání Rosamund Pike a přiberou ji sebou. Postupně naráží na různé nástrahy a počet členů posádky se zužuje. Konec cesty se dožije jen pár z nich. Hodně se mi líbilo bohaté herecké obsazení, a hlavně výkon Christiana Balea, které jsem už dlouho nikde neviděl. Samotný význam mise mi dost připomněl film Zachraňte vojína Ryana. Ale co už.... "Budete potřebovat víc hrobů."(20.8.2019)

Jo. Asi stárnu. Už je to jasný. Předevčírem jsem nasolil 5 * halucinoidnímu muzikálu Xanadu z osmdesátek a včera jsem si chrochtal u westernu, žánru u mně spíše opomíjenému. Ba co víc, dostal jsem chuť na další. Jsou to ale westerny hlavně ty modernější co mně dokážou zaujmout. Nikdy však neříkej nikdy. Abych se tu za půl roku nerozplýval nad J. Waynem s kolťáky zavěšenými proklatě nízko... :-) ! Tahle věc mně bavila. Ono totiž hned od prvních minut divák pochopí, že to nebude žádná romantika od Pilcherové. Začátek začne slušným masakrem a ačkoliv divák tak nějak bere útočníky jako vetřelce, bohužel vetřelci byli spíše ti napadení a útočníci jen ,,čistili'' ve svém marném boji svoje území. Divákův spravedlivý hněv ale samozřejmě padne na jejich bedra. Obsadit do hlavní role Ch. Bale byla skvělá volba a tyhle role mu sednou jako ulité. Já vůbec nechápu účast takovéhoto herce v těch šílenostech od Marvela... Tady svého vyhořelého kapitána ve kterém ale někde tam hluboko dole zůstaly jiskérky soucitu i touhy po normálním životě zahrál naprosto skvěle. Pouť to byla zdlouhavá, ale doba to byla šílená a tak o ,,dobrodružné'' zápletky na cestě není nouze a divák se nenudí. Jak krutý svět to byl si u filmu uvědomíte mnohokrát. Stačí se podívat na osud farmářovy ženy. Ještě před 120 lety jste tam v USA mohli každý den zahynout naprosto roztodivnými způsoby a nešlo by o nehody, nebo vlastní zavinění své smrti. To je ostatně patrno i na eskortující skupině přičemž raději dále nebudu nic psát abych zbytečně nevyzrazoval obsah. A když jste byli u cíle, k čemu vám byla nějaká lejstra vlády sedící kdesi daleko za kopci a prériemi... Jak zpívali Greenhorns... ,,Pravdu má jenom bouchačka'' ! Leckoho tu závěr naštval. Také jsem byl zvědav, ale řeknu vám... byl jsem nakonec rád. Přál jsem mu to. Dávám tedy za 5 skalpů a jsem moc spokojen ! * * * * *(12.4.2019)