Nepřátelé

• Kanada

• Austrálie

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2017, 134 min

Nádherný příběh od citlivého Scotta Coopera. Minimalisticky servírován, skromnou výpravou opentlen, ale hluboký ve svém sdělení. Chvíle mlčení, přemýšlivě pronášených dialogů a všeříkajících pohledů byly pro mě poutavější, než scény hrůz a násilí, které tu ale měly také své pevné místo. Chápu, proč tohle v kinech propadlo, v dnešní době superhrdinského Marvel a DC plevelu je tohle starosvětské vyprávění jak z jiného světa, jinde, než 99% zbylé současné filmové produkce. A chápu, prož Christian Bale chce dělat zrovna tyhle filmy, já mu za to děkuju a přeju mnoho zdaru v další filmové kariéře.(11.6.2018)

Áčkově vystavěný, příkladně obsazený a nasnímaný (téměř) antiwesternový počin, který má v sobě něco, co jej odlišuje od desítek spřízněných počinů. Vzdor své anti-kompaktnosti. Scott Cooper určitě nechtěl natočit idylické historické drama, co má jednoznačné hrdiny a indiány, co jsou jednorozměrně ctnostní jako z "mayovek". Podařilo se mu před diváky přivést kontroverzního kapitána americké armády, jehož negativní a nenávistný postoj k rudochům se postupně začíná měnit. V podání Christiana Balea je to uvěřitelné. Jeho kreace je pozoruhodná a zahání občasnou rozvleklost, která do filmu prosakuje vlivem kolísavého a pomalého tempa. Film má přes dvě hodiny, děj je často rozdrolený a má téměř epizodní ráz. Oproti tomu Cooper líčí charaktery postav neotřelou formou a zbytek osazenstva dodává ději glanc - je to hlavně přitažlivá Rosamund Pike, která oplývá dobovým sexappealem, i když se se zmasakrováním své rodiny vyrovnává dost snadno, je to i Ben Foster a jeho tajemná aura ničemy a také důstojný Wes Studi, jehož indiánský náčelník jakoby vypadl z tehdejších dob. Akční složka je syrová, určitě bych uvítal její hojnější počet. Když došlo na přestřelky, film vykazoval formu. Úvodní masakr je celkem krutý pro citlivější diváky. Velkým plusem filmu je kamera. Ta denní i noční scenérie míchá s úchvatnou vizuálností, načež je smůla, že její kvalitní práci neocení divák v kinech, kterým se film u nás vyhnul. Dvouhodinový dobrodružný epos přináší kvalitní zážitek, který určitě podporuje skvělá herecká parta na čele s Balem. Scott Cooper je režisér, co tak úplně nevychází ze stínu svých slavných kolegů, má ale režijní schopnosti, co předčí nekompaktní a neprokrvený scénář, takže vydat se s ním a jeho štábem do prérie je docela fajn. A 99% děje v exteriérech je rarita. 8/10(20.7.2018)

První letošní kino zážitek. Scott Cooper servíruje drsný dobrodružný Western s Apačema! V hlavních rolích solidní Christian Bale, Rosamund Pike a Ben Foster. Film má sice pomalejší tempo, ale velmi vypjatou atmosféru, překrásnou krajinu, hodně nechutné maniakální Apače, kteří nemají problém vyvraždit celou rodinu i s dětmi ( Úvodní scéna hodně intenzivní) a povedl se i soundtrack. Akční scény jsou zde jen 4, ale autenticky natočené, skvěle ozvučené a velmi vypjaté, že se mi až zatajoval dech. Mrtvý žánr poslední dva roky pomalu oživuje a nabírá na síle a to je jen dobře. 75%(16.1.2018)

Christian Bale, asi opravdu cítí vinu, za "Batmana" od Nolana, a já ti tedy Bale, po téhle cestě, která prostě nebyla lehká, odpouštím. Je to tedy temný film, asi jako historie sama a aby toho nebylo málo, tak je to ještě ten pomalejší western, ale musím uznat, že tenhle styl, mi tady sedl. Byť u předchozího filmu, Black Mass, sem trpěl nudou, tady sem napjatě a nervozně očekával, co se stane za dalším kopcem. Ve filmu, je kladen velký důraz na to, že muži nejprve zabijí, své nepřátelé a až potom umřou. Je tu samozřejmně hromada násilí, dvě větší přestřelky, sebereflexe a pokání, za své hříchy. Takže na konci cesty, už nezáleží na tom, co všechno špatného člověk udělal, ale co je ochoten udělat proto, aby to odčinil.(31.5.2018)

Nádhera, přenádhera. Exceletní filmařina a příběh, který má v sobě duši. To je stejný jako mít v držce belgickou pralinku a rozplývat se nad chutí, která se pomalu rozplývá. Žádný zbytečný záběr, krásná kombinace jak vyprávět příběh a propisovat charaktery jednolivých postav. Dialogy se zde neplýtvá, za to pohledy hlavníc hrdinů co řeknou víc jak tisíce slov se nešetří. Oslavě herectví vévodí Christian Bale, ten zde zahrál bezdebat životní roli , ale ani Rosamund nezaostává a předvádí nejlepší výkon své kariéry a že oba herci už nejednou předvedli hodně dobrou hereckou show, ale tady jedou bomby. Film se ve mně usadil na hodně dlouhou dobu a suvereně vkročil do mé westernové topky. Hostiles jsou dar z filmových nebes.(13.6.2018)