Nepřátelé (festivalový název)

• Irsko

• Kanada

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2017, 134 min

Americké, indiánské, historické, citlivé téma, rodina, pomsta, strach, nenávist, tradice, přátelství. Věčně bolestivé téma v Americe. Indiáni a jejich "vyhlazování", zabírání jejich území, prolnuté bělochama a jejich osobními boji a strašáky. Jednoduchý příběh, za to plný snad úplně všeho. Nelze popsat, to musíte vidět. Scéna pohřbívání rodiny mě doslova uzemnil, brečela jsem za film ještě několikrát. Herecké výkony na jedničku s hvězdičkou. Je to týden co jsem film viděla a pořád jsem ho plná. ..my lidi si opravdu děláme všechno tak strašně složitý.. (13.5.2018)

Nůůůdááá jak Brno. Už jen kvůli tomu, že sem u toho nekecám 3x usnul a dokoukával sem to na počtvrtý. Snaží se to vypadat jako syrovej western, něco jako Brimstone, ale tím jak se tam za celou dobu vlastně skoro nic nestane je to nuda k zešílení :o)). Začátek teda hodně přísnej -zlý indiání (Komančové) sejmou celou rodinu včetně dětí uplně bez okolků, to jako mazec. Není se pak čemu divit, když někdo naprosto nenávidí indiány a taky samozřejmě naopak. A právě o tomhle to celý je. Není to film o bouchačkách a o přestřelkách, ale o vnitřním boji proti něčemu neznámýmu. Ale každopádně sem se těšil a nedočkal sem se ani z půlky toho co sem chtěl :o((21.4.2018)

Westernový žánr nikdy nepatřil mezi mé oblíbené, ale tenhle snímek mě lákal hlavně díky zvěstem o nejlepších výkonech kariéry jak Christiana Balea, tak "zmizelé" Rosamund Pike. A jsem nejvíc šťastná, že jsem tuhle nádheru mohla vidět na velkém plátně. Tempo vyprávění mi vůbec nepřipadalo pomalé, každý záběr měl svůj smysl. Ústředním postavám věříte jejich bolest ze ztráty blízkých hlavně díky dokonale napsaným dialogům ("Někdy závidím smrti její definitivnost.") a naprosto famózním hereckým výkonům. Rosamund musím vyzdvihnout ještě trochu více než Christiana, protože se s tak náročnou rolí vypořádala s noblesou a zpětně mě mrzí, že se nedočkala alespoň oscarové nominace. Depresivní, surový, ale přesto úchvatný film o tom, že největším nepřítelem jsme si my sami. Po hodně dlouhé době tak s čistým svědomím uděluji stoprocentní hodnocení.(3.7.2018)

Jsem velice rád, že westernový žánr zažívá v posledních několika letech svoji renesanci. Sice se již netočí takové množství filmů z Divokého západu jako tomu bylo od 30. do 90. let 20. stol., ovšem když už nějaký počin vznikne, obvykle stojí za to. Hostiles je skvělý nejen svým příběhem, ale také hereckými výkony (Christian Bale, Rosamund Pike a Wes Studi) a úžasnou kamerou, jež si umí patřičně vychutnat pečlivě zvolené exteriéry. Snímek Scotta Coopera je opravdu výborným dramatem, v němž se představují i silné charaktery postav měnící se v průběhu děje.(4.6.2018)

Bale převzal minimalistické brblání od Hardyho, ale funguje to zhruba stejně spolehlivě. Plus úvodní scéna intenzitou srovnatelná s nejlepšími okamžiky Revenanta, plus poctivé množství slzavého melodramatu, plus závěrečná scéna (kdo se nedojme, nežije). To vše hravě přebíjí několik mínusů, jako je mírně vykonstruovaný scénář nebo Ben Foster coby už hodně klišoidní svině.(12.4.2018)