Nepřátelé (festivalový název)

• Kanada

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2017, 134 min

• Lacike

Vedel som, ze mi to nesadne, kedze ultrapomaly nezazivny rezijny styl Scotta Coopera nemusim, ale zboznujem Balea, tak som neodolal. Bale tu hra dobre ako vzdy. Zdevastovaneho vojaka, ktory uz ma vsetkeho plne zuby a musi ist na misiu, ktora sa mu nepaci. Za neho davam jednu hviezdicku. Druhu davam za drsne a nekompromisne prestrelky. Väcsinu filmu som sa ale ukrutne nudil. V rezii niekoho ineho si viem predstavit, ze by ma to bavilo, ale v Cooperovom prevedeni to nie je film pre mna. 4/10.(17.4.2018)

Nůůůdááá jak Brno. Už jen kvůli tomu, že sem u toho nekecám 3x usnul a dokoukával sem to na počtvrtý. Snaží se to vypadat jako syrovej western, něco jako Brimstone, ale tím jak se tam za celou dobu vlastně skoro nic nestane je to nuda k zešílení :o)). Začátek teda hodně přísnej -zlý indiání (Komančové) sejmou celou rodinu včetně dětí uplně bez okolků, to jako mazec. Není se pak čemu divit, když někdo naprosto nenávidí indiány a taky samozřejmě naopak. A právě o tomhle to celý je. Není to film o bouchačkách a o přestřelkách, ale o vnitřním boji proti něčemu neznámýmu. Ale každopádně sem se těšil a nedočkal sem se ani z půlky toho co sem chtěl :o((21.4.2018)

Pozor!!! V tomto zvratku lze narazit na funkční bojler! Kristián Žok je zmrdský rasista a vyhlášený sadistický zabiják Amerikoameričanů. To ovšem jen do té doby, než mu nějaká unijní guma dá za úkol eskortovat náčelníka Maligního Tumora, zmrdského rasistu a vyhlášeného sadistického zabijáka Pseudoameričanů, na oddělení indiánské terminální onkologie. Cestou Kristián prozře a náhle zjistí, že je vlastně ve skutečnosti zádumčivým ultrasprávňákem a milovníkem rudochů a za ten jeho permanentně strnulý výraz úsporně huhňajícího vyhlazovače může jen mimořádně svědivý genitální opar. No, kluci se přes dvě hoďky moc príma projedou čarokrásnou krajinou, přičemž zažijí přesně tři krát deset minut mile brutálních a příjemně naturalistických dobrodružství, nejprve s traumatizovanou matkou, co prohrála s Komanči 3:0 na děti, poté s lovci bobrů traumatizovaných matek a nakonec se spravedlivě rozhořčenými rančery, kterým ti zkurvení domorodci pár set let před jejich příchodem bez povolení postavili na pozemku indiánský mumifikátor. S těmi už ale napravený Kristián po bolševicku nemilosrdně zatočí, adoptuje androgynního indiánka a vydá se pateticky odjíždějícím vlakem vstříc zapadajícímu slunci s traumatizovanou matkou a nově nabytým traumatizovaným fakanem vést traumatický rodinný život. Docela škoda, že se to mezi těmi výše uvedenými trampotami táhne pomaleji než rakovina, kdy si hoši při jízdě jen stěžují, jak už jim z toho genocidování vlastně jebe, vyměňují si uznalé pohledy plné vzájemné úcty a kolektivně u ohňů přemítají, jak by mohli z fleku založit Svaz kolonizátorsko – indiánského přátelství. Tak co teď, kurva, jako s tím? No tak tři, dalo se to usedět.(22.4.2018)

Dvojici Christian Bale & Ben Foster stetsony a kolty v 3:10 to Yuma pristali, niet preto divu, že sa v rámci strieborného plátna do éry divokého západu po 10 rokoch znova vrátili. Foster tentokrát síce v menšej úlohe, zato Bale v roli strohého kapitána Blockera opäť ukazuje prvú hereckú ligu. Hostiles je drsná a realistická westernová avantúra, majúca na míle ďaleko od zidealizovaných indiánsko-zálesáckych báchoriek, aké nám v minulosti servírovala najmä východonemecká kinematografia.(28.4.2018)

A je to tu zase. Sám už ani nevím pokolikáté. Jeden já opět pln naděje doufal, že po letech půstu a plačtivého lkaní nad Leoneho rakví a Clintovou neochotou vrátit se ještě aspoň jednou ke kořenům dostane naservírován poctivě ukuchtěný a smaženice prostý western, aby po dvou hodinách svůj Smith & Wesson zase nevyleštěný odložil. Hub se sice urodilo méně, než je v poslední pětiletce obvyklé, nicméně tímto Pomalezápadním rozjímáním nad nesmrtelností chrousta, tentokrát zasazeným do pozadí doprovázení Maguy do Pelhřimova, by bylo i tak možno uspat celý regiment insomniaků. Ti po třičtvrtěhodinovém uspávání hadů se zjevivší milicionáři předvádějící trochu správného rudého teroru byli asi zakomponováni jen proto, aby to vůbec bylo možné dokoukat, přičemž na další (nutno přiznat, že celkem poctivou) výměnu názorů olověným telegrafem je žel třeba trpět až do samého závěru. Trojici tentokrát milosrdně uděluji o opravdu hodně sedřený skalp a v podstatné míře jen díky výkonu pana Balea, který ty traumatizované tiché mstitele prostě umí, a opět výtečně vyšinuté paní Píkové.(21.4.2018)