Ruchoth Raoth

Krátkometrážní / Mysteriózní / Thriller / Horor
Česko, 2017, 20 min

Ruchoth Raoth označuje v démonologii duše zemřelých zlých lidí – tím je přesně hlavní hrdina Jakub, co se do nedávné doby staral o svou nemocnou matku. Po svém zrůdném činu se však nyní ocitá v kruhu nekonečného utrpení, v němž se mu neustále vrací, co spáchal. Aby se z něj vymanil, a navrátil své duši pokoj, musí se svým démonům postavit čelem... Krátkometrážní snímek režiséra Emila Křižka slavil úspěch na festivalech v Minsku, New Yorku, Winchesteru, Los Angeles nebo Las Vegas. Zde také představitel titulní role Štěpán Kozub získal cenu za nejlepšího herce. (Česká televize)

pursulus

Nedej.¬         Snímeček vskutku není špatným příkladem — reklamní tvorby. Pan E. Křižka měl by zůstati u svých nátočtů video-trailerů, kterými se chlubí ve svém vlastním životopisu. Střihy jsou poněkud úděsné... tento způsob je často používán amatérskými filmaři, kteří si myslí, na kdovíjak zajímavý postup přišli. A hle! — ono to je dobrý pro reklamní šoty! Tak šup šup — vytvořte zase nějakou zajímavou reklamu na film, nedej aby to byl ale film. ()

klukluka

A zase ten Kozub… A opět výbornej. Televize, kino, divadlo, studentskej film- pokaždé naplno, jinak to snad ani neumí. Na Ruchoth Raoth se ale školili zejména režisér a střihač, oběma dávám za jedna. ()

Adramelech

Vykládat někomu, že pro hebrejštinu existuje ustálená česká transkripce, kterou v roce 1992 zavedl docent Nosek, by asi bylo házením hrachu na zeď. Název filmu (česky Zlí duchové) je buď pokusem o transliteraci, kterou používají teologové, nebo možná anglickou transkripcí. Film by dobře obstál jako studentská práce, to bych snad dal i za jedna, ale není to ten případ, takže je třeba aplikovat normální kritéria hodnocení. ()

Disease

Plný počet s přihlédnutím k úrovni domácí produkce. Tvůrce tedy divákovi nedá nic zadarmo a nejsem si jistý, jestli jsem vše pochopil, ale emocionálně a filmařsky velká paráda. ()

kluzo

S trochou nadsázky je to psychologický film o eutanázii, a cítění dvou stran v této věci. Jeden z nejlepších herců dneška, Štěpán Kozub a skvělá Alena Sasínová-Polarczyk, výborná kamera, střih i režie daly tomuto dílku atmosféru, jaká je ve zdejších luzích i hájích nevídaná. Štěpán téměř 20min neslezl ze záběru a přesto nenudí. Tomu filmu nemám co vytknout. ()

Rockerman

Doufám, že se ještě dožiju nějakého českého hororu, který by mě fakt dostal. Je vidět, že by to možná šlo. Zdá se, že herce bychom na to měli, chce to jen dobrý nápad (nemusí být originální) a odvahu. ()

DAPDO

Puštěno kolem půlnoci ve sluchátkách. Nekouká se na to v tu dobu hezky. Husina byla, Kozub luxusní kousek. ()

JetDryerFan

Ta úzkostná trýznivá atmosféra je výborná! Záběry krmící váš strach jak z nejlepších hororových filmů. Za mě asi nejvíc zafungovala matka mizející ve tmě... Na české poměry opravdu povedený kousek. Sledovat to chvíli před spaním už tak dobrej nápad nebyl... ()

helraiser

No a pak, že to u nás nejde. Parádní atmosférický český kraťas. Krátké sice jen dvacet minut, ale opravdu hodně dobře natočené. Za tohle opravdu palec nahoru. ()

Nathaniell

Na české ale i na světové poměry je to nadčasové. Tohle je ono. Takhle má vypadat horor, takhle se buduje atmosféra. Při jedné scéně mi běhal mráz po zádech. Jenže víc než deset sekund, sakra. To se ještě žádnému filmu nepovedlo... Štěpán Kozub hraje neskutečně - po jeho komických rolích některé z vás jistě tento počin zarazí stejně jako mě... Alena Sasínová-Polarczyk - nemám tušení, kdo je, ale ztvárnila roli matky dokonale. A to je vše. Film měl dva herce a oba byli výborní... Kameru nejde definovat jinak než jako vrchol umění, neskutečný art a snímání okem detailisty. Ryszard Perzynski není známý, ale je to škoda. Hlavně pokud bude spolupracovat s někým jako je Emil Křižka. Sakra takhle skvěle zvládnutý scénář a režii jsem neviděl v Čechách snad nikdy. 20 minut není hardcore čas a lze říct, že ten film vytěžil každou sekundu až na dřeň. Prodloužit stopáž by mohlo znamenat rozšířit počet herců a spadnout do kýče. Kdo ví... Takhle to nemá chybu. Dávám plnohodnotně zasloužených 5*. ()

ostravak30

Zajímavý pohled na vlastní svědomí a rozmezí viny a trestu. Jakub totiž matku zabít nechtěl, sám se o ni dlouho staral, ale matka už další utrpení nezvládá a chce odejít. Syn tak sice provedl něco hrůzného, ale vlastně na její přání. Mezi sérií krátkých filmečků, které Čt art nabídla divákům, patřil tento rozhodně k nejlepším. Škoda, že se u nás horory netočí ve větší míře, potenciál by tu rozhodně byl. Jak kostýmní část, tak herecká se povedla. Pochopitelně, že nejvíc zazářil Štěpán Kozub. ()

MartinTerran

Vůbec jsem to nepochopil. Jak jsem si přečetl obsah tak jsem chytřejší, ale i tak je to dost divné, takže nehodnotím. Škoda nevyváženého zvuku dialogů/efektů. ()

Han_Quintet

Dávám plnej počet. Opět se jen utvrzuji, že je na čase v ČR udělat kulturní revoluci a zabít tu zkurvenou žábu na prameni, které se normálně říká post-komunistické filmy alias v Česku se točí jen sračky. Velmi dobře režisérsky zvládnuté, počáteční entropie záběrů a scén postupně zapadá do skládačky a vytváří komplexní obraz a děj. Skvěle zahrané a Štepán Kozub je světýlko naděje i mezi herci, neuvěřitelný talent. ()

Bossi123

Tento snímek je moje první zkušenost s českým hororem a musím říct, že jsem nadmíru spokojen. Štěpána Kozuba mám velmi rád a v tomto snímku, myslím, hraje excelentně. Vzhledem k tomu, že jsem zvyklý ho vídat jen ve vtipných věcech, mě hodně překvapilo, že se dokáže prosadit i v tomto žánru. Na to, že to je nízkorozpočtový film, z toho pan Křižka dostal opravdu hodně. Cením si také dokonalé atmosféry. Tento snímek bych označil jako velmi nadčasový. ()

hrumsrt

Perfektní jednohubka a zcela unikátní počin naší kotliny. Český horor? Už realita! Pohlcující atmosféra s topovým ozvučením. Tak možná ten Kozub má ještě naději, že by mohl... hrát? 70% ()

Nonna

Asi mi tady vůbec nevadí, že jsem většinu z děje nepobírala, tak nějak si představuju deliria Edgara Allana Poea. Ale geniální herectví Štěpána Kozuba mi pro pět hvězd úplně stačí. To je neskutečný, co ten člověk dokáže. Chvílemi mi připadalo, že výraz a proměny jeho tváře snad ani nemůžou být fyzicky hrané, že je to nějaký zkreslující animák, prostě paráda. ()