Mít šaty od návrháře Reynoldse Woodcocka (Daniel Day-Lewis) znamenalo v dynamické éře obrozujícího se poválečného Londýna úplně nejvíc. Dáma musela mít dostatek peněz, patřičný rodokmen a odpovídající vychování, aby mohla vyrazit na večírek v jeho modelech, které byly vždy unikátní. Status génia si ale vybíral svou daň v podobě Woodcockovy totální emocionální vyprázdněnosti. Odtržen od reality všedního dne, neboť o vše praktické se starala jeho sestra (Lesley Manville), stavěl všechny ženy na roveň krejčovských panen. Měl sice vždy po ruce nějakou milenku či múzu, ale stačilo, aby si ráno při snídani trochu hlasitěji mazala topinku máslem a už se pakovala z jeho života. Když v kavárně v zapadlém přístavním městečku Reynolds objevil stydlivou servírku Almu (Vicky Krieps) a rozhodl se jí nabídnout momentálně uvolněné místo po svém boku, netušil, s čím si zahrává. Tahle zdánlivě neškodná submisivní bytost totiž rychle pochopila pravidla hry a rozhodla se aktivně bojovat za to, aby neskončila jako její předchůdkyně. Situaci jí usnadňuje i to, že se do ní Reynolds zamiloval. Nápor citů se však velmi negativně začal odrážet na jeho tvorbě, a umělcova praktická sestra se proto rozhodne rázně zakročit. (CinemArt)

solisoli

Rozťahané zazobanecké nokturno s plochou réžiou, možnože precíznou dobovou módou, ale v plochom prevedení, bez módnej harmónii, len nadmerným leskom, akým sa prezentuje Anglická kráľovná Alžbeta II, 92 ročná krásavica. Tá si to premieta asi každý týždeň. Úbohý scenár, kamera. Zrejme mu nemal kto podotknúť, k tomu čo stvára. Táto príbehová gracióznosť nemala žiadny zmysel, myšlienku, len sa ospalo vliekla až do totálneho fiaska. ()

blondboss

Derniéra jedného z najzaujímavejších hercov posledných desaťročí. Nebola síce vo veľkom štýle, ale za to s melancholicky ladeným podmazom nesúcim sa na vlnách romantiky. Príbeh zahundraného návrhára a nevinnej servírky, ktorý je v zásade akýmsi pohladením pre romantické duše. Na mňa to bolo ale až moc nezáživné, pomalé a bez nejakej výraznejšej emócie. Aj preto som odchod Daniela Day-Lewisa asi očakával v trošku inom prevedení. Ako oddychovka ale fajn. 60 % ()

papuchalk

Poslední dobou jsem neměl štěstí na filmy, snad kromě Díry mě žádný nedokázal tak strhnout, abych napjatě očekával co se stane v další minutě. Ovšem tady po dvou minutách a pár Day-Lewisových scénách je úplně jasno, že se jedná o top filmovou událost. Proč film působí tak originálně, to je na hlubší diskuzi, ale obecně asi ze dvou důvodů. Zaprvé film docela dohloubky rozebírá, co pro ženu znamenají šaty, jak šaty dokážou zvednout ženě sebevědomí a sílu tím, že zakryje její nedostatky a naopak posílí jiné partie. Co pro ženu potom znamená ten, který tohle řemeslo umí a udělá z ní doslova jinou bytost? Je to ještě víc než když chlapec umí pěkně zadrnkat na kytaru nebo namalovat pěkný obrázek, pěknou básničku. Šaty jsou přeci její a vytvářejí její bytost ! Kdo pro ní vytvoří dokonalé šaty, ten jí rozumí nejlíp. Přiznávám, že mě to donutilo více přemýšlet o tom, jak o šatech uvažují ženy. Pěkně je také zobrazeno, jak návrhář šatů potřebuje pěkné ženy kvůli vlastní inspiraci k další práci. A zadruhé, romantická linie je velice nepředvídatelná. Často nabízí nečekaná zakončení dialogů, a vůbec ten vztah často mění náladu. Opravdu těžko se dá odhadnout, co se bude dít za pět minut. Líbilo se mi i to cynické, ale přitom jemné milostné zakončení. Tak já ti dám do polívky jedovatý houby hahaha, díky lásko těším se jak o mě potom budeš starat, aby mi bylo zase dobře hihhii, prostě takový hezký přijmutí manželské rutiny : ) Jediný důvod proč nedám za pět je ten, že ústřední dvojice nejiskřila tak mocně, jak měla. Day-Lewis zahrál tu roli sobecky hodně na sebe a možná i velký věkový rozdíl postav neumožnil rozehrát podobně hřejivý pár, jako třeba Lady Gaga s Cooperem. To by byla naprostá paráda. Taky si myslím, že kdyby film točil Sorrentino svým opulentním stylem z Velké nádhery, hodilo by se to k filmu víc, zejména ta první polovina filmu si o podobný až kýčovitý styl přímo říkala. Přesto se jedná asi o nejlepší Andersonův film. Krásný téma vytěženo na maximum a film je zajímavý od začátku do konce. ()

HellsAngel

Ak by sme chceli v skratke opísať Phantom Thread, asi najlepšie by to vystihol výrok Daniela Day-Lewisa:„Niektoré filmy sa robia podľa klišé. S takými nechcem mať nič spoločné.“ V tomto si určite rozumie s P.T. Andersonom, ktorý toči všeličo, no klišé to rozhodne nie je. A tento film je ďalším skvelým príkladom prvotriedneho filmárskeho remesla s krásne vyváženým umeleckým presahom, ktorý vznikol zo spolupráce tejto geniálnej dvojice. Všetky motívy sú krásne rozvinuté a divákovi podávané s chirurgickou presnosťou. Pre Day-Lewisa je to (vraj) labutia pieseň a rozlúčka s milovaným svetom filmu a jeho výkon je oscarovo geniálny, tak ako vždy. Filmová obec príde o veľa, ak sa ozaj rozhodne nevrátiť späť k herectvu. Vicky Krieps si spolu s Lesley Manville zaslúžia taktiež vyzdvihnúť, v prítomnosti velikána Danielovho kalibru sa vôbec nestratili a viac než dôstojne s ním hrali rovnakú ligu. No a nakoniec tu máme trojitý zárez od P.T.-ho, ktorý si to celé napísal, postaral sa o kameru a ešte si to celé aj režisérsky zastrešil. Svojim jedinečným tvorcovským náhľadom dodal celému dielu potrebnú hĺbku a kinematografii zabezpečil pridanie ďalšieho klenotu do jej radov. ()

halberdier

Další z filmů P.T. Andersona, který se lehce vymyká běžné mainstreamové hollywoodské produkci a nebudou na něho chodit zástupy diváků. Komorní drama, ve kterém exceluje ústřední herecká dvojice, si užije hlavně vyzrálejší publikum, protože má snímek celkem pomalé tempo a film se vyhýbá i prvoplánovaným hereckým či dějovým exhibicím, ke kterým by mohl mohl námět svádět. ()

serdehelan

P.T. Anderson má svoje postavy rád. Remeslo má takisto v malíčku tak, ako Woodcock návrhovanie šiat. V jeho vedení hercov či inej stránke filmu človek nenájde jedinú chybičku. Bohužial sa tak opája pozorovaním postáv, že mu je príbeh ukradnutý a postavy možno nie sú ani až také zaujímavé. Fanatický workoholik s podozrením na Aspergera už bol na plátne X-krát, akurát väčšinou ako vedec alebo ITčkár. Napätia či emócií sa divák nedočká a to je škoda. Skvelé natočená, ešte lepšie zahraná unylá nuda. ()

rigby

Na první shlédnutí hodně zajímavý film, nad kterým budu muset ještě chvíli přemýšlet, abych se řádně zorientoval. A možná si to vyžádá ještě jedno zkouknutí. Nicméně na první pohled mě opravdu silně zaujal, ačkoli na povrch se tváří jako velmi nenápadný, až nezajímavý. Určitě je ta vnitřní síla dána oběma hlavními herci, představujícími dvě silné nezávislé osobnosti, z nichž každá má svůj svět a chce si ho také uhájit před tím druhým, ačkoli touží po spojení. Je to opravdu strhující zážitek, dívat se na jejich rozehranou partii a zcela viditelné napětí mezi nimi. Tato volba se rozhodně podařila. ()

universal

Tak nevím, raději bych si dal houbový čaj, než tohle. Oceňuji vykreslení postav, dobovou atmosféru, skvělé provedení, ale musel bych mít bednu lysohlávek, abych tomu porozuměl. Takže houby tomu rozumím, za mě maximálně tři prašivky. Nejlépe to asi vystihl komentář Lukrécie. 5/10 Je to na houby. ()

Zlty_Dodo

Nenašiel som tam nič okrem solídnych hereckých výkonov a kamery.. to všetko zabalené do pekelne nudného príbehu dvoch či dokonca troch psychopatov trpiacich narcizmom a megalomániou. ()

wick

Pomalý a neoriginální příběh...se pomalu odvíjí a rychle zmizí z paměti. Herekcé výkony jsou ok, zejména Vicky K., ale nesdílím všeobecné nadšení. ()

Tomas_PO

Ani miestami radikálne zvraty v deji mi nezobrali dojem istej filmovej prázdnoty a bezobsažnosti. Už úvodná scéna upriamila pozornosť na famózne výkony všetkých hlavných protagonostov, oskarová nominácia bezpochyby zaslúžená. ()

topvideo

Stále som čakal, čo sa tak závratné udeje, v tomto "filme"...a-ha, dokonale ma otrávil ako Ona Jeho tými hubami. Na rozdiel od Neho, mne sa to nepáčilo, Jemu áno... ()

Dawydov

1) Herecky úžasné - nestačil jsem sledovat, kolik toho lze sdělit úplně beze slov. Tam, kde by jiní potřebovali nějaký dialog nebo voiceover, tady to zvládne jen pohled či gesto. Vynikající. 2) Vizuálně i hudebně úžasné - poetická, lyrická atmosféra, stylově vypiplané, celou dobu konsistentní, uhrančivé. Vynikající. 3) Záživnost ale skoro na nule. Témata sice nakousnuta byla nosná (co vše lze vydržet pro lásku, co obětovat, kde jsou meze posedlosti, závislost, práce, poslání...), ale všechno bylo tak zbytečně divné, odtažité, nedotažené, nezáživné, že to vlastně přišlo vniveč. Tak strašně moc to muselo dát všechno práce, za kamerou i před kamerou, a výsledek tak mdlý. Je to podobné jako předchozí Master: naprosto precizní, stylisticky vytříbená, brokátem vyšívaná a nejdražším francouzským parfémem navoněná analýza hovna s houbami na másle. ()

LencaN

Každopádně bylo hezké pozorovat workoholika, který má takové manýry, že ho snese málokdo. Respektive hlavně on snese málokoho. Vadí mu přílišné pohyby u jídla a další pro běžného člověka nevýznamné skutečnosti. Jenže ten film pro mě neměl kouzlo. Nevěřila jsem té dvojici, že se milují. Hlavní hrdinka mě celkem i vytáčela za to, jak se chovala nejen při těch jejích "intrikách/láskuvzbuzujících akcích". Nechápala jsem, co je k sobě tolik táhne. Děj byl unylý. Strašně pomalu se postupovalo dopředu. Dalo by se to dost razantně zkrátit. A bojím se, že na tenhle film velice brzy zapomenu. Nic, co jsem v něm viděla se mnou nepohnulo. Maximálně jsem byla vzteklá za ten absurdní konec. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty