Africká Královna

• Velká Británie The African Queen (více)

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

Lopic

Tentokrát to pro dvojici Huston - Bogart jsou pouze 4*. O jiskření mezi dvojkou Bogart - Hepburn tu bylo napsáno dost. Já musím říct, že mi hlavně z počátku přišla Rose opravdu nepříjemná, ale postupem času sem si na ní zvykl. Taky náhlý přechod od formálního vztahu po milostný mi nepřišel tak úplně přesvědčivý. Ale nic dalšího bych filmu nevytknul a Humprey pořád ruluje, takže není co řešit :) ()

tomtomtoma

Zábavná a dobrodružná romance na nevšedním místě v nelehké době. Divoká nespoutaná řeka ve východní Africe je prostředím, kde vzniká romantické vzplanutí dvou nesourodých osob, jimž nově vzniklý cit pomáhá překonávat všechny nástrahy řeky i dosáhnout jejich malého hrdinného cíle na počátku první světové války. Kanaďan a kapitán maličkého parníčku African Queen Charlie Allnut (dobrý Humphrey Bogart) je vyznavačem svobodného života a dobrodruhem, který plní všechny vrtochy a nebezpečná přání své nové lásky, od které poprvé ve svém životě dostává nějaký smysl pro povinnost. Anglická puritánská misionářka Rose Sayer (elegantní Katharine Hepburn) je konfrontována s novým dobrodružným životním stylem, kdy poznává skutečný život. Její vysoké nároky se pod vlivem událostí a nově vznikajícího vztahu proměňují a zjemňují. V dobrodružné cestě, při překonávání všech překážek, nalézá svůj nový druh ukojení, kdy adrenalin vyvolává stavy euforie. Z dalších rolí: reverend Samuel Sayer (Robert Morley), bratr Rose, který se s příchodem německých vojáků psychicky hroutí, a kapitán válečné německé lodě Louisa (Peter Bull), kterou se rozhodne dvojice zničit. Zábavné, nespoutané, dobrodružné. Snad i v některých oblastech nedokonalé, přesto to rozhodně stojí za podívání. ()

C0r0ner

Dobrý konec, neokoukané prostředí, dobří herci..., ale pořád ještě je to jenom klasická romance, kdy se ti dva nejdřív nemají rádi, aby se nakonec dali dohromady - jak originální. Kdybych už tento příběh neviděl ve sto různých obměnách, dal bych o hvězdičku víc, takhle sotva tři. 50% ()

MarekT

Sice se stávalo, že mi občasné, dost předvídatelné romantické vsuvky do příběhu neseděly, ale s přibývajícími minutami jsem prostě musel uznat, že je jakoby napsal sám osud - pokud by někdo zaujatý protestoval proti polibkům, rád mu odpovím, že třeba napoprvé se jednalo o spontánní záležitost, kdy člověk kolikrát zapomene přemýšlet. Stejně tak je pochopitelné, že po nějakém čase stráveném spolu si vytvoříte nějaký cit k té druhé osobě (zejména pokud to je osoba opačného pohlaví), tudíž třeba nemám výhrady vůči záverečné sekvenci, ač třeba u jiných žánrové similárních bych téměř jistě měl. Navíc, snímek ani tak neberu jako romantický, na místě by bylo spíše zmínit i dobrodružný (a jak si tak pročítám ohlasy, jsem rád, že je to zmíněné poměrně často), stejně tak, když - jak typické pro mě - přimhouřím oko, bych se ani nebavil o lásce, jako spíš o přátelství. Film se mi ale ještě více líbil z hlediska uměleckého. Opět se ukázalo, že když vedle sebe postavíte opravdu nadané osobnosti, můžete si být jisti, že k relativní dokonalosti stačí i to, že po celých sto minut jsou na scéně jen oni dva. Nejsou to sice jejich životní výkony, přesto však charismatický Humphrey Bogart a i na svůj tehdejší věk stále krásná Katharine Hepburn fascinují svojí přirozeností, s jakou podávají své repliky, svá gesta, své činy... Několik příkladů za všechny: třeba pláč Katharine nad ztrátou blízkého člověka je neuvěřitelně věrohodný, chce se mi až věřit, že nebylo použito líčidel. Stejně tak bych se nedivil, kdyby hodně dialogových scén bylo natočeno na první pokus, měl jsem kolikrát pocit, jako bych nesledoval herecké legendy, ale opravdové přátele. Od té doby, co jsem viděl pár filmů s dvojicí Grant - Bergman (kteří navíc nemuseli nic hrát, protože se přátelili i v reálu), jsem aspoň v hollywoodském filmu neviděl lepší souznění nějakého dua. Proto také není překvapivé, že Akademie tentokrát nezaváhala a poslala zlaté sošky do správných rukou, ačkoli u Katharine nemuselo zůstat jen u nominace. V průběhu projekce bych dal asi za čtyři, ovšem se znalostí celého příběhu musím přihodit i tu pátou hvězdičku, takhle rozumně vystavěný romantický film (ačkoli jej tak opravdu nevnímám) se málokdy vidí. ()

Wormboy

Vynikajuci dobrodruznak s perfektnym duom H.Bogart-K.Hepburn. Film ma velke caro a pomalicky si plynie, divakovi podsuva iskrenie ustrednej dvojice miestami okorenene o nejake tie vtipne hlasky. Plny pocet vsak nedavam, pretoze mi vadilo miestami az prilis silno polarizovane vyznenie, na podklade ktoreho film balansoval medzi dobrodruznou komedialnou uletenostou na jednej strane a medzi serioznou dobrodruzdramou na strane druhej. ()

sulimo

Nepobírám to vysoké hodnocení, zahrané to je pěkně v rámci možností, a právě ty možnost, respektive ten zbytek kromě herců je krutej kýč. Scénář je moc pitomej i na to, že se jedná o padesátá léta výroby a příběh sám o sobě je nesnesitelně dlouhej a nudnej. Nevim, třeba jsem něco nepochopila, každopádně za sebe mohu říct, že jsem měla co dělat, abych to dokoukala do konce, ale vydržela jsem, asi jsem jak kokot prostě čekala, kdy příjde ten velký zvrat, díky kterému to tu má těch v současnoti 83%....nedočkala jsem se. V tom filmu se prostě za boha nic neděje. ()

zette

Tak tato romantika me zklamala. Pribeh strasne naivni a neverohodny. Pokud pribehu nemohu verit (vyjimka sci-fi, fantasy), tak me nezajima. Bogart zahral dobre, osobne si ale myslim, ze ma za sebou lepsi role nez tuto. Rosie me neskutecne iritovala (jak mam K. Hepburn rad), do jiste miry za to muze cesky dabing, jak jsem ale asi po ste slysel jeji "pane Olnate", tak se mi v kapse otevirala kudla. Triky take nijak zvlastni (i na svou dobu). No, ne kazda klasika me dokaze potesit... ()

mortak

Rose v podání Hepburn je snad první katolička, která ve mě vzbuzuje určité sympatie. A Bogart je jako vždy přesný do nejmenšího odstínu ve vystižení samotářského tvrďáka, který touží po troše ženské něhy (jako ostatně každý chlap), ale musí si to napřed připustit. I když tenhle typ žen je nejlepší držet si hodně daleko od duše (naštěstí na tělo většinou nemyslí!). Ale ve filmu se skvělými herci a dialogy - to si nikdy nenechám ujít! "Co uděláte pro vlast v nouzi, pane Allnutte?" ()

miciveres

Aj ked Africka kralovna vyzerala, ako by sa mala kazdu chvilu potopit, odolala divokym perejam, 2 mensim vodopadom a na jej malej palube sa postupne vytvoril lubostny vztah medzi Charliem a Rosie. A doslo medzi nimi aj k puse:) ()

Mol

WE'VE GOT 'EAPS OF GRUP 'ERE, MISS, SO WE'RE ALL RIGHT, FAR AS THAT GOES. TWO THOUSAND CIGARETTES, TWO CASES OF GIN. WE COULD FIND A GOOD 'INDING PLACE AN' STAY THERE FOR MONTHS IF WE WANT TO! Jo pan Bogart jako vždy neskutečně dobrý a Katharine sice starší, ale nakonec to celkem i s ní šlapalo. Skoro jsem se až divil, že se na lodi nekonalo víc hádek. Alkoholik a křesťanka na řece plné krokodýlů, hrochů a pijavic. Závěr filmu byl super, ale prozrazovat vám ho samozřejmě nebudu. Film obsahuje plno napínavých momentů jako zadní projekce peřejí na plátně s prostřihy na lodičku s figurínami nebo moskytiéří armádu lačnící po krvi. Dlouhou dobu jsem se opravdu do tohoto filmu neodvážil jít až dnes a nelituji. DON'T BE WORRIED, MR ALLNUT. OH, I AIN'T WORRIED, MISS. GAVE MYSELF UP FOR DEAD BACK WHERE WE STARTED!! ()

bartias

Klasická romance posloužila jako inspirace Luhrmanově Austrálii, mezi ústřední dojicí Katharine Hepburn a Humphrey Boghartem to ale kupodivu zas tak nejiskří. Spíše působí komicky. Jejich romantické sblížení je překvapivě nepřesvědčivé a ze závěrečného miláčkování jde hlava kolem. Některé klasiky holt stárnou. ()

SoolenJV

Dobrodružná klasika, která dovede solidně pobavit i po více než padesáti letech od jejího vzniku. Výborní herci (jak jinak) a zajímavý příběh jdou ruku v ruce s (na svou dobu) zajímavým trikovým zpracováním. Dnes už některé efekty působí až nechtěně vtipně. Ale je mnoho filmů, které jsou na tom po této stránce poněkud hůře. ()

StanislachKo

John Huston celkom správne pochopil, že niekedy sa netreba zbytočne trápiť s dejom, či hlbokými psychologickými charaktermi postáv. Úplne postačí dať vedľa seba dve herecké esá, vymyslieť im ploché povahy a ono to začne fungovať tak nejak samo... A funguje! (Bonus je zasadiť ich do divokej prírody a podmáznuť ľúbivou hudbou, ale Bogart s Hepburnovou by si vystačili aj bez toho.) Poctivé hollywoodske remeslo, ktorému nemám čo vytknúť, preto 5*. ()

andrii

Lidský valčík bez fraku a střevíčků. Romance na toku, v meandrech, pod robinsonovskými tóny. Válčí proti korzárům člověčenství, citu. Myrtou. Přímí, upřímní plaváčci. Spojeni korály z fíků. Osudnou odyseou pramice se zápalnou šňůrou na přídi pro tu/ty, co valí, kalí vody, za svědků velmoci fauny a flóry. ()

Columbus

Dobrodruzne, napinave a hlavne ne nudne, coz se o mnoha americkych filmech te doby rici neda. Sceny s pijavicemi ve me dodnes budi strach z ponorovani se do neznamych vod :) ()

fantoci

Dobrodružství, romantika a doba první světové války. Tento film patří mezi první americké filmy, které se odehrávají v Africe a skutečně v Agrice byly natáčeny. ()