Africká Královna

• Velká Británie The African Queen (více)

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

velkyvezir

Výborný dobrodružný, místy i vtipný, film, který není žádným velkým intelektuálním uměním, což ale nijak nevadí, protože jde opravdu o poutavý příběh a výborné herecké výkony, kdy jen dva herci jsou schopni utáhnout stominutový film. Skvěle! ()

Chegi

Film, který míchá dobrodružství s romantikou s napětím a vtipem a to vše v perfektně vyvážených dávkách. Hepburnová hraje úžasně a Bogart zdařile sekunduje. Rozhodně velmi příjemná podívaná. ()

Seti

Tak tahle africká vodácká romance odehrávající se mezi peřejemi, komáry a krokodýli šla hodně mimo mě. Celkový příběh by mi ani tak nevadil, jako spíš fakt, že jsem ústřední dvojici vůbec nepronikl pod kůži a jejich na můj vkus dost překotně se zrodícímu vztahu neuvěřil. V důsledku toho mi pak to veškeré oldschoolové cukrování přišlo až naivně trapné. No jo, ne všechno může mít kouzlo jako Casablanca. ()

Han22

Tenhle film měla moc ráda moje mamka a bohužel se nedožila toho, že bych se na něj podíval. Takže jsem k němu přistupoval s mírnou shovívavostí, ale vlastně nebylo proč. Někde v Africe roku 1914 přichází útok Němců a po něm nastupují na starou otřískanou kocábku jménem Africká královna dva spolucestující. Mírně obhroublý kapitán Allnutt a mírně staropanenská učitelka Rose. Ale nejsou zas tak rozdílní jako například postavy v Dolech krále Šalamouna a přerod jejich vztahu od hádek, respektu až k romantice je nádherný a přitom uvěřitelný. Rozpaky po prvním polibku či pocit, že celý svět vypadá krásnější s čerstvě objevenou láskou jsou hodně ze života. Navíc Bogart i Hepburnová jsou prostě a jednoduše perfektní herci. A kromě romantiky je to samozřejmě dobrodružství s perfektní výpravou plnou africké flóry a fauny. Cílem je proplout nesplavitelnou řeku a odpálit německou hlídkovou loď a po cestě číhají bažiny, komáři, peřeje či nepřátelská pevnost. A ještě návdavkem je to vtipné, například když Hepburnová s grácií vylévá Bogartovi gin druhý den poté, co se strašně ožere. Zkrátka nemám problém dát opět 5*. Dobrodružný film roku 1951. ()

Autenticita

Je to loďka.... :-) Ústřední pár spolu komunikuje tak roztomile uctivým způsobem, že jsem se povznesla i nad naivitu, scény realitě vzdálené, a závěr, který je vzdálen realitě tisíce světelných let. ()

Devadesát Dva

Další z těch velkých klasik, kterým jsem se roky vyhýbal, však to znáte yada yada. Asi protože jsem si nedávno dal toho tradičního Bogarta (In a Lonely Place), ten tentokrát vyměni své typické šarmantní stylaření a vystupování pro dost netradiční roli ušmudlaného, taktně-netaktního kanadského dobrodruha a ožralu (ostatně je zvláštní si říct, že Hepburnová a její čaj vs Bogart a jeho chlast oběma vyneslo tak odlišně dlouhé životy - zemřeli téměř půl století od sebe). Bogart byl, mimochodem, na Oscara nominovaný pouze třikrát (a dostal jednoho, za tenhle výkon) a Hepburnová, tu vidím teprve podruhé, od jejího oscarového výkonu v 'On Golden Pond' je to už skoro šest let, ale abych se dostal k 'The African Queen', je to taková love story uprostřed Afriky, kde sestra misionáře je nucena prchnout s Bogartem, který jim tam občas vozí poštu a stuff, když se objeví Němci a vše tam zapálí. Dva nesourodé charaktery, uvězněné na lodi, k sobě ale nakonec, po nějaké akci, najdou cestu. Dějově, to není nic moc jiného, než co jste viděli už stokrát jinde. Takové to "buchta se chová důležitě a dělá se lepší / on je hrubián a blbec" ale pak se najdou, po té počáteční nejistotě, zamilují. (best acting moment: "Waiting for their supper, miss!") + (taky je dobrej joke, že se na tak rozpálený film dívám na konci prosince). Místy je to až kouzelné, hlavně ta romance občas zabrnká na strunu, 52 letý Bogart, 44 letá Hepburn (pořád s figurou a energií, kterou jí můžou závidět kdejaké dnešní hroší dvacítky, které se cpou do šortek a legín) - neztrácí sice nic ze svého kouzla, ale občas to člověku začne připadat přeslazené a já přitom rád sleduju oba herce hrát, jak hrají. Trošku mě nebavila i ta otevřeně očividně politická část, kde "pošleme Němce torpédem do pekel." Takové dnes už otřepaně politické měření klacků. Režie: John Huston (takže alkoholici před i za kamerou). Konec je z těch, kdy si říkáte, co se asi dělo s postavami dále? 7.5/10 ()

Revolver

Zdařilá ''konverzační'' komedie, plná naprosto strhujících dialogů. Ovšem film by nebyl nic bez famózních výkonů dvou hlavních představitelů. I když si myslím, že Oscara měl místo Bogarta dostat ten rok Marlon Brando za Tramvaj do stanice Touha. ()

Kovaja

Nejsem a nikdy nebudu romantik ale při hereckém koncertu takových es sem si říkal že se mi to fakt líbí.100% filmový zážitek. ()

Roman Albach

Abych řekl pravdu, tento film pro mě znamenal zklamání. Kdyby titulní role nehrály legendy Hollywoodu, ale málo známí herci (kteří by mohli klidně předvést stejně dobré herecké výkony), tak dávno upadl v zapomnění. Děj samotný je poměrně jednoduchý a defacto od prvních minut je zřejmé, jak se bude vyvíjet. Když Rosie na kocábce jménem Africká královna předestře svůj téměř nerealizovatelný plán, je každému průměrnému diváku jasné, že se ho podaří přes všechny útrapy splnit... Bohužel jsem ani nevěřil, že hlavní hrdinové se skutečně nachází někde hluboko v Africe, až příliš jsem cítil filmová studia při rádoby napínavých scénách. A bohužel jsem ani příliš nevěřil Katharine Hepburn její přerod ze zastydlé misionářky v milující osobu. Na Humphrey Bogarta se přeci jenom raději podívám v Casablance a na Katharine Hepburn v Hádej, kdo dnes přijde na večeři... ()

cab

Zapskla panna (Katharine Hepburn), ktera pusobi v Africe jako misionarka se svym bratrem, je nucena s prichodem prvni svetove vojny uprchnout s bezprostrednim obchodnikem i kapitanem (Humphrey Bogart) maleho parniku. Na svoji dobu slusne dobrodruzstvi dvou rozdilnych lidi se premenuje v laskyplne spickovani s peknym vyvrcholenim. 60% ()

aquiver

To byly časy krásných dobrodružných filmů, kde stačila plavba lodí, dobré dialogy a záblesky romance. Přímočarý děj, závěr mile úsměvný, za hranicí uvěřitelnosti, přesto dojemný... 75 % ()

boro123

dvě už poněkud "omšelé" hollywoodské ikony v tomhle kouzelném filmu vytvářejí nezaměnitelnou atmosféru...funguje mezi nimi výborná chemie a výbroušené dialogy mezi starou pannou a ošlehaným námořníkem jsou neopakovatelné ()

Xavi6

Na to jak je to starý film, jsem se bavil jak nikdy předtím. Popravdě jsem si to pouštěl jen kvůli tomu, že se mi nechtěla číst kniha a moc se mi do toho nechtělo, ale jsem rád, že jsem se podíval protože jsem se náramně bavil. Skvěle odehrané obě dvě postavy a jako vždy to mělo šťastný, leč nečekaný konec. Opravdu doporučuji všem, i těm, kteří nemají v lásce tak staré filmy jako tento. ()

Rozjimatel

Tento výborný dobrodružný film s romantickou zápletkou má svoje osobité čaro, ktoré sa nestráca ani po 70 rokoch a ani po opakovaných pozretiach. Filmu dominujú skvelé herecké výkony Humphreyho Bogarta a Katharine Hepburn (s parádnou chémiou medzi týmito dvoma hercami) a výborne napísané dialógy. Prekvapil ma najmä Bogart, ktorého nie som veľkým priaznivcom, ale v tomto filme sa mi ohromne páčil, mám pocit, že jeho prejav bol značne odlišný oproti iným jeho filmom. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

efko

Nemôžem si nijako pomôcť, ale tento film mi vôbec, ale vôbec nesadol. Obaja hlavní predstavitelia (Humphrey Bogart aj Katharine Hepburn) sú výborný herci a to dokazujú aj v tomto filme. Ale póza hašterivého a rozhádaného páru plaviaceho sa na malom parnom člne po africkej rieke počas vojny im príliš nepasuje a ako divák som ich postavám neuveril. Rovnako ma dosť sklamal mierne naivný, až príliš jednoduchý dej, ktorý sa len pomaly posúva dopredu a ktorý ničím neprekvapí. Napriek tomuto všetkému je film stále kvalitnejší ako väčšina súčasnej filmovej produkcie. ()

conery1

Romantický príbeh z centrálnej Afriky o dvoch starnúcich ľuďoch s protichodnými charaktermi, ktoré ich nakoniec spoja. Vďaka vojne prišli o všetko, až na pár vecí, ktoré potrebujú na zničenie vojnového parníka. Odvaha, láska, viera v úspech a tony šťastia = HAPPY END. ()

Mikino00

Mám dneska dobrou náladu a tak dám vyšší hodnocení. Snímek je to určitě kvalitní, Bogart s Hepburn excelují a prostředí nebezpečné řeky jim v tom notně pomáhá. Jen nějak prostě nejsem na ty romantické scény a řečičky. ()

aLPaC

Poměrně zajímavé dobrodružství uvnitř Afriky, u kterého jsem se někdy opravdu zasmál, ať už chtěně (především Bogart perlí), nebo nechtěně (komáři u břehu, detaili peřejí natáčené ve studiu). Jedno je však jisté, i když byla Katherine Hepburn skvělou herečkou, tak byla i mimořádně škaredou herečkou. ()