Muž, který chtěl být králem

• Velká Británie The Man Who Would Be King (více)
TV spot

V 19. století, v době koloniálního panství, se dva bývalí britští vojáci, Peachy a Danny, rozhodnou zkusit štěstí v jisté zemi v odlehlé končině Indie. Se svými vojenskými zkušenostmi chtějí nejprve vystoupit coby její ochránci a potom se v zemi chopit vlády. Danny je skutečně prohlášen za krále, jelikož jeho poddaní ho pokládají za nezranitelného. Když podvod vyjde najevo, je usmrcen. Peachy unikne a vypravuje tento příběh Kiplingovi. (TV Prima)

Misterioso

Povedený dobrodružný snímek, který těží především z chemie mezi ústředním duem. Sean Connery je jako Král (Bůh) naprosto přesný a dostatkem charismatu oplývající Michael Caine za ním také nikterak nezaostává. Když se k tomu navíc přidají krásné exteriéry a zkušená režie Johna Hustona, nemůže z toho vyjít nic špatného. Film sice má nějaká ta slabá místa (především pomalý začátek) a není na něm něco dostatečně strhujícího (tomuhle slovu se přibližuje snad jen závěr se zpívajícím Seanem na mostě), co by divákovi dovolilo zařadit ho mezi nezapomenutelné zážitky, nicméně své kouzlo tenhle film má. ()

DonFrolimo

Kdybych hodnotil někdy ve dvanácti, kdy sem ten fil shlídnul poprvý, bylo by to bez debat na pět hvězdiček, ale dneska už to pro mě to fantastický kouzlo ztratilo a přitom se třeba Connerymu obdivuju furt. Klukovský vnímání času je nejspíš podstatně jiný, pač teď mi příde, že děj se neskutečně loudá, aniž by zanechal stopu rozkoše z otálení. Nicméně příběh je silný (jak se ostatně na Kiplinga sluší) a sic místy laciná fikční kultura Kafiristánu poměrně působivá. Epické finále vyváží vlekoucí se rozjezd (ten mi opravdu bohužel vadí) a korunuje snímek na slabší čtyři hvězdičky. ()

Scaevola

Příjemný závan starých nekorektních časů, kdy se i největší mizera mohl zaklínat královnou a civilisací proti divochům. Zábavné dobrodružství s přiměřenými hereckými, nesmírně charismatickými výkony a úžasnou výpravou - škoda, že toho všeho už je dnes tak málo, zvlášť trocha kolonialismu by nám prospěla. ()

r007

Rozhodně jeden z nejlepších Seanových filmů, Určitě si při natáčení s Michaelem hodně užili, z filmu je cítit zvláštní atmosféra. Všimli jste si toho taky ? Jsou filmy, co se zdají být dobré ba i výborné, ale není z nich cítit to NĚCO . Pak jsou filmy, které když prozkoumáte, jsou jen taktak že průměrné ale čiší z nich něco co se nedá popsat. Nedokážu to vysvětlit, ale je to asi ten celkový dojem z filmu...Možná trochu zdlouhavý začátek, to vidím jako jedinou chybičku, pak se to rozjede a člověk jen žasne, co se tenkrát dalo zažít.Seanovi role sedí přímo na tělo a s Michaelem se velmi dobře doplňují. Nezapomenutelná scéna kdy se Sean vydává na visutý most ,který domorodci přesekávají a on začíná zpívat. ()

Sunwheel

Svojím spôsobom je to klasický dobrodružný príbeh. Dvaja odvážni muži - kamaráti sa vydávajú na strastiplnú cestu plnú rebélie a splnených chlapčenských snov. Mihne sa tam zlato, exotika, akcia, krásna žena, humor a nejaké to ponaučenie na záver. Epickosť tomu dodávajú legendárne herecké výkony v spojitosti s bohatou výpravou. "When we're done with you, you'll be able to stand up and slaughter your enemies like civilized men!" ()

PTuranyi

Kvalitne natočený dobrodružný príbeh dvoch britských dobrodruhov prenášajúci nás do dôb britského impéria v Indii. Snaha získať bohatstvo Kafiristanu ponúka orientálne dobrodružstvo a stretnutie s neobyčajnými domorodými kmeňmi a zvykmi v srdci Ázie v mnohom pripomínajúce Indiana Jonesa. Nenájdete tu však americké požmurkávanie, pretože tu ide o serióznu drámu, ktorá končí shakespearovskou tragédiou muža, ktorý podľahol sebaklamu o svojej božskosti a tak spôsobil skazu nie len sebe ale aj svojim priateľom. Produkcia je klasicky britsky striedma, ale profesionálna, takže zub času kvalite príbehu veľmi neublížil. Veľkú zásluhu na tom majú hlavne predstavitelia hlavných rolí Sean Connery a Michael Caine, ktorí sú v úlohách vojenských dobrodruhov úplne presvedčiví. 90% ()

Vodomilec

Sean Connery považuje natáčení tohoto filmu za nejšťastnější období své herecké kariéry. Skvělé herecké výkony předvádějí dlouholetí přátelé Sir Sean Connery a Sir Michael Caine. ()

Hombre8

Čtyři hvězdy s odřeným hřbetem. Ale vzhledem k tomu, že (a stalo se mi to vůbec poprvé) přidaly celé jedno procento na celkovém hodnocení, což je u takového množství hodnotících zajímavé, tak už ponechám. Hezky zahrané, pěkné exteriéry, příběh zas až tak uchvancancující nebyl. ()

mina_harker

Obstojný dobrodružný film se Seanem Connerym a Michaelem Cainem, plný skvělého anglického humoru, ale i vážnějších scén. Connery nesmírně charismatický, jen ten jeho český dabing byl otřesný (viděno na ČT2 22.5.2012), snímku by neuškodila trošku menší rozvláčnost ... ()

karmalat

Pro mě veliké překvapení. Dobrý film, super herecké výkony dvojice hrdinů, kteří by mohli být Batch Cassidy a Sundance Kid Dalekého Východu, neotřelý děj, nádherná příroda a skvělý konec. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí. ()

GiorgioB.

Povedený a mně donedávna neznámý film, který na příběhu dvou nerozlučných dobrodruhů výtečně ztvárněných pány Connerym a Cainem, ukazuje, jak má vypadat skutečné dobrodružství v pravém a původním slova smyslu, jaké už v dnešní době dokáže prožít málokdo. Neobejde se to bez spolehlivých přátel, smrtelných rizik, střelných zbraní, krve nebohých domorodců a bájných pokladů neprobádaných kultur, které je třeba si přivlastnit (což je cíl, jehož se ve vzácných případech podaří těm největším klikařům dosáhnout). Myslel jsem na Srdce temnoty, resp. Apokalypsu, postavu Kurtze, na to, jak asi chutná moc... Asi moc, kam se hrabou tvrdý drogy, ovšem ten nejlepší matroš jistě není k mání v Poslanecké sněmovně... No nic, jinak pěkná ukázka řemesla kolonizace zaostalých regionů, zde ve věrohodně tragikomickém podání. God Save the Queen! ()

Quimper

Pěkný film, z ne moc okoukaného prostředí, postavený na Connerym a Cainovi. Oba jsou výteční, jen stopáž mohla být trochu kratší. ()

Sejkorka

Další skvělý historický film s "mladým" Michaelem Cainem z poloviny sedmdesátek (ad poslední údolí). Je to podle povídky Rudyarda Kiplinga (hraje ho výborný Christopher Plummer). Do jaké míry je to ovlivněno skutečností, nevím. Jisté je, že Kafiristan existuje. Viz Wikipedie "Kāfiristān nebo Kāfirstān je historická oblast, která pokrývala současnou provincii Nuristan v Afghánistánu a jeho okolí. Tato historická oblast leží na povodích řek Alingar, Pech, Landai Sin a Kunar a tvoří je zejména pohoří a zasahující pohoří." Přesto, že film nevyhnutelně končí nepěkně, člověk nesmutní. Je zde tolik odvahy, pravého chlapáctví, přátelství, odhodlání .... A tako werichovské "nešplhej tak, kam jsi nevyrostl". Tohle bohužel Danny Dravot (Sean Connery) nepochopil a stálo ho to život. Pozn. ve filmu hraje (Roxanu, nevěstu Dannyho, která odhalí, že není bůh, ale člověk) druhá manželka M.Caina - Shakira Caine nar. 1947 v Britské Guyaně. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer