Muž, který chtěl být králem

The Man Who Would Be King

Rudyard Kipling's The Man Who Would Be King

• slovenský

Muž, ktorý chcel byť kráľom

Dobrodružný / Drama

Scénografie:

Alexandre Trauner

Kostýmy:

Edith Head

Klasický dobrodružný príbeh a zároveň alegória na princípy drsného britského imperializmu zašlých časov. To nejde dokopy s trochou nadsázky, striedania odľahčenejších scén s tými drsnejšími, keď sa hrdinovia stávajú antihrdinami a nemáte občas prečo s nimi sympatizovať. Ako je ľahké zfanatizovať dav, na to nám stredoeurópanom vôbec netreba nejaký historický dobrodružný rozprávkový filmík, my to vidíme celé dvadsiate storočie v priamom prenose doma a môžeme sa tak ľahko identifikovať s divochmi veriacimi v božstvá, ktoré majú namiesto krvi oheň. Lenže keď ich oni odhalia, urobia s nimi krátky proces, my si aj keď sú nám všetky podvody našich samozvaných bohov jasné, necháme ďalej srať na hlavu. Trochu som sa dostal mimo film, takže k nemu ešte doplním poznámku o krásnej výprave, vďaka ktorej dostáva štyri hviezdy.(28.7.2013)

Muž, který chtěl být králem je film, který se těžko hodnotí. Zhruba první půlka filmu je zdlouhavá a nezajímavá, druhá je naopak mimořádně povedená a nabízí i určitý přesah k zamyšlení oproti klasickým dobrodružným filmům. Nakonec dávám tedy silné 3 hvězdičky, na 4 to bohužel není kvůli příliš dlouhému exposé.(22.5.2012)

Dobrodružný western s netradičným umiestnením spočiatku do indického a neskôr do arabského prostredia. Od príbehu nejakej winnetuovky by sa to chvíľami ani nedalo odlíšiť nebyť iného výzoru domorodcov. Naivita filmu je ale oveľa väčšia, hlavne v cestopisnej časti, ako hrdinovia zvládnu nijak nevybavení prechod Himalájami, púšťou alebo aj lavínu. Druhá časť s budovaním domorodej armády a hrania sa na boha je už lepšia a nájdu sa humorné aj napínavé chvíľky. Korunovaný kráľ dá záverečnú bodku za filmom. –––– Mají vždycky větší míč? – Podle velikosti hlavy. Velká hlava, velký míč. To byl Baškai, móóc velká hlava.(27.7.2013)

Velmi neotřelý příběh dvou anglických dobrodruhů, kteří se rozhodnou podmanit si prostý lid Kafiristánu. Jen mi přišlo, že z dramatických scén neční potřebná dávka drama. Connery, Caine a Plummer jsou pozlátkem filmu a dobrodružnost jejich tažení Vás uchvátí. Jak je to jen možné, že po dvouhodinovém filmu máte dojem, jako kdybyste se dívali několik dní. 80% = 4/5(29.3.2014)

Dechberoucí. A pro mě, musím se přiznat, i trochu překvapení. Ač mám rád oba herce v hlavní roli, filmy z oblastí jako tento mě nikdy moc nebraly (Tibet, Himaláje, Nepál,...). Tenhle mi ovšem ukázal, že i takovéto lokality mohou být nesmírně zajímavé a krásně natočené. John Huston nic ze svého umu nezapomněl, místy mi snímek připomněl Sierra Madre:)(10.10.2008)

• - Princeznu Roxanne hraje Shakira Caine, manželka jednoho z hlavních hrdinů. (Javert)

• - Peter O'Toole byl osloven, zda si nechce zahrát Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)

• - Karroom Ben Bouih byl 103letý noční hlídač olivového sadu. Při natáčení častokrát usnul. John Huston mu vysvětlil, že si natáčením vydělá tolik peněz, že bude moci spát i v noci. (Kulmon)