Muž, který chtěl být králem

• Velká Británie The Man Who Would Be King (více)
TV spot

V 19. století, v době koloniálního panství, se dva bývalí britští vojáci, Peachy a Danny, rozhodnou zkusit štěstí v jisté zemi v odlehlé končině Indie. Se svými vojenskými zkušenostmi chtějí nejprve vystoupit coby její ochránci a potom se v zemi chopit vlády. Danny je skutečně prohlášen za krále, jelikož jeho poddaní ho pokládají za nezranitelného. Když podvod vyjde najevo, je usmrcen. Peachy unikne a vypravuje tento příběh Kiplingovi. (TV Prima)

TV spot

Matty

Poměrně slušným scénářem disponuje tento film, který se více než sto minut tváří jako nadprůměrný „dobrodružňák“, aby v samém závěru přihodil i něco k zamyšlení. Connery a Caine navíc tvoří výbornou dvojici srovnatelnou s duem Redford – Newman. 85% Zajímavé komentáře: PALINO, Krojcek3 ()

misterz

Tento výborný dobrodružný príbeh, obsahujúci v sebe trefnú koloniálnu satiru, nepotrebuje dlhý komentár. S. Connery, M. Caine a fantastická výprava hovoria sami za seba. Záver ponúka pekné ponaučenie, že hrať sa na boha nevypláca, nemôže byť každý Alexander Macedónsky, ten bol len jeden a vlastne ani on nedopadol ktovieako dobre. 85/100 ()

Anderton

Klasický dobrodružný príbeh a zároveň alegória na princípy drsného britského imperializmu zašlých časov. To nejde dokopy s trochou nadsázky, striedania odľahčenejších scén s tými drsnejšími, keď sa hrdinovia stávajú antihrdinami a nemáte občas prečo s nimi sympatizovať. Ako je ľahké zfanatizovať dav, na to nám stredoeurópanom vôbec netreba nejaký historický dobrodružný rozprávkový filmík, my to vidíme celé dvadsiate storočie v priamom prenose doma a môžeme sa tak ľahko identifikovať s divochmi veriacimi v božstvá, ktoré majú namiesto krvi oheň. Lenže keď ich oni odhalia, urobia s nimi krátky proces, my si aj keď sú nám všetky podvody našich samozvaných bohov jasné, necháme ďalej srať na hlavu. Trochu som sa dostal mimo film, takže k nemu ešte doplním poznámku o krásnej výprave, vďaka ktorej dostáva štyri hviezdy. ()

Kulmon

Connerymu se v tomto filmu podařilo dokonce ještě víc, než hlásá název filmu. Stal se pozemským bohem. A to nejen jako postava, dá se totéž říci i o jeho hereckém výkonu. Nikterak za ním nezaostává ani Michael Caine. Dokazuje to i závěrečná píseň - pan Někdo až do samotného konce. John Huston natočil výtečný dobrodružný film, jaké se již netočí. Ty davové scény, to je fajnšmekrovo potěšení. ()

Freemind

Neškodná dobrodružná kratochvíle pro věčné chlapce a děvčata, kterým je teskno za dětskými knížkami o Indiánech, maharádžech a dalekých cestách. Pokud vypnete kritické myšlení, pak je vcelku snadné nechat se unést díky Hustonově precizní režii a ději napěchovanému nečekanými zvraty, dramaty a komickými gagy. V rámci žánru jde o naprostou špičku, které rádi prominete několik roztomile naivních momentů. "God's Holy Trousers!" ()

• Peter O'Toole byl osloven, zda si nechce zahrát Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)
  • Karroom Ben Bouihovi, který ve filmu ztvárnil nejvyššího kněze Kafu Selima, bylo 103 let, když natočil tento svůj první a jediný film. Když se pak ve filmu viděl, shledal že bude žít navždy. (Javert)

Související novinky

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)