Muž, který chtěl být králem

• Velká Británie The Man Who Would Be King (více)
TV spot

V 19. století, v době koloniálního panství, se dva bývalí britští vojáci, Peachy a Danny, rozhodnou zkusit štěstí v jisté zemi v odlehlé končině Indie. Se svými vojenskými zkušenostmi chtějí nejprve vystoupit coby její ochránci a potom se v zemi chopit vlády. Danny je skutečně prohlášen za krále, jelikož jeho poddaní ho pokládají za nezranitelného. Když podvod vyjde najevo, je usmrcen. Peachy unikne a vypravuje tento příběh Kiplingovi. (TV Prima)

TV spot

choze

Kiplingovsky starosvětsky epický příběh jednoho chlapského přátelství dvou ex-vojáků, dobrodruhů a podvodníčků, které kdesi na konci světa nedokázalo zničit ani hraní si jednoho z nich na boha a ani žena. Connery a Caine famózní a závěr je velkej doják. "The Son of God goes forth to war, a kingly crown to gain..." ()

Gilmour93

Mají smělé ambice dobývat, vládnout a napakovat se a dokud je při jejich podvodném plánu provází veselá mysl, tak se vše daří. Když však pragmatismus vystřídá velikášství, spálí pod sebou mosty.. Indické dobrodružství o drobném imperialismu, přátelství, zničujících touhách a také o tom, že žádný strom neroste až do nebe (i když je anglický). Kámoši jak hrom jsou Michael a Sean a především ten první mě neúnavně bavil svou výřečností. Třeba když zadal matematickou úlohu: „Jak oddělit 5 Afghánců od 3 mezků, aby zbyli 2 Angličani?“ Připomnělo to společné procvičování počtů Harmoniky a členů Frankovy bandy na nádraží.. ()

Compadre

Sakra! Jakto že takovýhle filmy nevysílaji v televizi?! Co je na nich špatnýho? Muž, který chtěl být králem je excelentní dobrodružnej filmek s velmi zajímavou dvojkou Connery/Caine. Na mou duší velkofilm se vším co k tomu patří. Velkolepé exteriéry, pasující hudba, herecké výkony špičkové...Bohužel i s mimořádně neodfláknutým úvodem...ano..začátek je děsně protahovanej a celá první hodina filmu se dala smrsknout o polovinu, ale s přibývajícím časem přijdete na to, že je to majsrštyk. Fakt! :) ()

Big Bear

,,Jede sem 5 Afghánců! Teď jde jen o to, jak zařídit aby zbyli 3 mezci a dva živí Britové! ´´ --- Film pojednává o časech, kdy nad impériem jménem Británie slunce nezapadalo. Vlajka královny vlála v Kanadě, nad velkou částí Afriky, nad Novým Zélandem, Austrálií a Indií.  Přesto svět té doby obsahoval na mapách ještě hodně bílých míst a byli to právě často Angličané, kdo pro slávu koruny a poznání umírali v mrazu na  Antarktidě, mizeli beze stopy v tropických deštných pralesích, hledajíc bájná města či prameny řek, nebo mapovali pohoří Himaláj... A právě jedno takové neznámé místečko se rozhodnou kolonizovat (a vydrancovat) dva vysloužilí vojáci. Přístup k domorodcům mají na svoji dobu celkem tolerantní, byť na ně i tak nahlížení jako na lidi, které potřebují pevnou ruku aby fungovali. (Mimochodem ono to platí dodnes a kde tomu tak není zůstal z kdysi z prosperujících zemí jen binec). V hlavních rolích se blýskne trojice hereckých es, přičemž Plummer v roli Kiplinga se filmem jen mihne. Hlavní role má Connery s Cainem a ti si to užili naplno.  Navíc v uniformách jim to fakt seklo, hlavně Connerymu. Mně se tyhle britské červené uniformy vždy moc líbily a ty bílé přilby, prostě super... :-).  Jenže Kafiristán (dnes součást Afghanistánu) byl tvrdý oříšek i pro dva všemi mastmi mazané armádou prošlé Brity.  Afghán je Afghán. To zjistila jak britská armáda, tak sovětská a nakonec i ta  americká....  Film mne bavil, humor tam byl příjemně anglický jak to mám rád. A ty nádherné scenérie... Jsem zvědav co teď zbude z mocné Great Britain... Teď když Alžběta II. nedrží žezlo na zbytkem rozdroleného impéria poválečnými dekolonizacemi přibývá snah přes ujištění předních zástupců o osamostatnění. Až se trhne Austrálie, Nový Zéland a Skotsko (které už ty snahy mělo), zůstane z kdysi hrdého a mocného impéria jen ten ostrov... Dávám za 4 pozlacené šípy! * * * * ()

Djkoma

Slabší 4* zachraňují tomuto snímku rozhodně oba hvězdní herci, kteří z plátna neslezou a pro film je to jedině dobře. Jejich kvality jsou vidět v každé scéně, ať už jsou jako angličtí uniformovaní generálové v čele svých armád a nebo vymýšlí jak přesvědčit "jejich" národ o božství jednoho z nich. Christopher Plummer oběma jen lehce skunduje a nemůže si stěžovat. Slušný dobrodružný film, kterému trochu schází větší poutavost děje. Pocit, že film sází na oba herce po celou stopáž bohužel nezmizí ani nakonci. Trocha sebevědomí a lepšího děje by neuškodila. ()

• Peter O'Toole byl osloven, zda si nechce zahrát Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)
  • Princeznu Roxanne hraje Shakira Caine, manželka jednoho z hlavních hrdinů. (Javert)

Související novinky

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)