poster

Muž, který chtěl být králem

 • anglický

  The Man Who Would Be King

 • anglický

  Rudyard Kipling's The Man Who Would Be King

 • slovenský

  Muž, ktorý chcel byť kráľom

Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1975, 129 min

Režie:

John Huston

Předloha:

Rudyard Kipling (povídka)

Scénář:

John Huston, Gladys Hill

Kamera:

Oswald Morris

Hudba:

Maurice Jarre

Producenti:

John Foreman

Střih:

Russell Lloyd

Scénografie:

Alexandre Trauner

Kostýmy:

Edith Head
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anderton
  ****

  Klasický dobrodružný príbeh a zároveň alegória na princípy drsného britského imperializmu zašlých časov. To nejde dokopy s trochou nadsázky, striedania odľahčenejších scén s tými drsnejšími, keď sa hrdinovia stávajú antihrdinami a nemáte občas prečo s nimi sympatizovať. Ako je ľahké zfanatizovať dav, na to nám stredoeurópanom vôbec netreba nejaký historický dobrodružný rozprávkový filmík, my to vidíme celé dvadsiate storočie v priamom prenose doma a môžeme sa tak ľahko identifikovať s divochmi veriacimi v božstvá, ktoré majú namiesto krvi oheň. Lenže keď ich oni odhalia, urobia s nimi krátky proces, my si aj keď sú nám všetky podvody našich samozvaných bohov jasné, necháme ďalej srať na hlavu. Trochu som sa dostal mimo film, takže k nemu ešte doplním poznámku o krásnej výprave, vďaka ktorej dostáva štyri hviezdy.(28.7.2013)

 • Curunír
  ***

  Muž, který chtěl být králem je film, který se těžko hodnotí. Zhruba první půlka filmu je zdlouhavá a nezajímavá, druhá je naopak mimořádně povedená a nabízí i určitý přesah k zamyšlení oproti klasickým dobrodružným filmům. Nakonec dávám tedy silné 3 hvězdičky, na 4 to bohužel není kvůli příliš dlouhému exposé.(22.5.2012)

 • Autogram
  ***

  Dobrodružný western s netradičným umiestnením spočiatku do indického a neskôr do arabského prostredia. Od príbehu nejakej winnetuovky by sa to chvíľami ani nedalo odlíšiť nebyť iného výzoru domorodcov. Naivita filmu je ale oveľa väčšia, hlavne v cestopisnej časti, ako hrdinovia zvládnu nijak nevybavení prechod Himalájami, púšťou alebo aj lavínu. Druhá časť s budovaním domorodej armády a hrania sa na boha je už lepšia a nájdu sa humorné aj napínavé chvíľky. Korunovaný kráľ dá záverečnú bodku za filmom. –––– Mají vždycky větší míč? – Podle velikosti hlavy. Velká hlava, velký míč. To byl Baškai, móóc velká hlava.(27.7.2013)

 • Ravi
  ****

  Velmi neotřelý příběh dvou anglických dobrodruhů, kteří se rozhodnou podmanit si prostý lid Kafiristánu. Jen mi přišlo, že z dramatických scén neční potřebná dávka drama. Connery, Caine a Plummer jsou pozlátkem filmu a dobrodružnost jejich tažení Vás uchvátí. Jak je to jen možné, že po dvouhodinovém filmu máte dojem, jako kdybyste se dívali několik dní. 80% = 4/5(29.3.2014)

 • Javert
  *****

  Dechberoucí. A pro mě, musím se přiznat, i trochu překvapení. Ač mám rád oba herce v hlavní roli, filmy z oblastí jako tento mě nikdy moc nebraly (Tibet, Himaláje, Nepál,...). Tenhle mi ovšem ukázal, že i takovéto lokality mohou být nesmírně zajímavé a krásně natočené. John Huston nic ze svého umu nezapomněl, místy mi snímek připomněl Sierra Madre:)(10.10.2008)

 • - Princeznu Roxanne hraje Shakira Caine, manželka jednoho z hlavních hrdinů. (Javert)

 • - Peter O'Toole byl osloven, zda si nechce zahrát Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)

 • - Karroom Ben Bouih byl 103letý noční hlídač olivového sadu. Při natáčení častokrát usnul. John Huston mu vysvětlil, že si natáčením vydělá tolik peněz, že bude moci spát i v noci. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace