Muž, který chtěl být králem

• Velká Británie The Man Who Would Be King (více)

V 19. století, v době koloniálního panství, se dva bývalí britští vojáci, Peachy a Danny, rozhodnou zkusit štěstí v jisté zemi v odlehlé končině Indie. Se svými vojenskými zkušenostmi chtějí nejprve vystoupit coby její ochránci a potom se v zemi chopit vlády. Danny je skutečně prohlášen za krále, jelikož jeho poddaní ho pokládají za nezranitelného. Když podvod vyjde najevo, je usmrcen. Peachy unikne a vypravuje tento příběh Kiplingovi. (TV Prima)

Matty

Poměrně slušným scénářem disponuje tento film, který se více než sto minut tváří jako nadprůměrný „dobrodružňák“, aby v samém závěru přihodil i něco k zamyšlení. Connery a Caine navíc tvoří výbornou dvojici srovnatelnou s duem Redford – Newman. 85% Zajímavé komentáře: PALINO, Krojcek3 ()

Djkoma

Slabší 4* zachraňují tomuto snímku rozhodně oba hvězdní herci, kteří z plátna neslezou a pro film je to jedině dobře. Jejich kvality jsou vidět v každé scéně, ať už jsou jako angličtí uniformovaní generálové v čele svých armád a nebo vymýšlí jak přesvědčit "jejich" národ o božství jednoho z nich. Christopher Plummer oběma jen lehce skunduje a nemůže si stěžovat. Slušný dobrodružný film, kterému trochu schází větší poutavost děje. Pocit, že film sází na oba herce po celou stopáž bohužel nezmizí ani nakonci. Trocha sebevědomí a lepšího děje by neuškodila. ()

Renton

Scénář: John Huston, Gladys Hill .. Výborná adaptace Rudyard Kiplinga. Těžko však říci jak by tento skvělý příběh dopadl bez pánů Caine & Connery, protože mě jejich výkony od slabšího začátku (u)držely u filmu a na konci jsem byl hodně spokojen. 90%. ()

Malarkey

Po vtipnější stránce je tento film suchý jako Martini, které si s radostí objednává James Bond. Stejně jako na knihu tak na tento film musí být chuť, nálada a potřeba cestovat po kraji, který Sean Connery a Michael Caine objevují. Jejich cesta za tu pozornost ale rozhodně stojí. Už jen fakt, že si tito dva gentlemani užijí legrace a strastí, kterou jim autoři a vlastně i původní spisovatel Rudyard Kipling připravili stojí za to dvě hodinky u toho posedět. V té době totiž Indie byla ještě anglickou kolonií a tak nebyl problém ukázat anglickým obyvatelům jak se žije v naprosto jiném světě, o kterém nemá průmyslový lid ani potuchy. A dobře to namíchali, vtipně, dobrodružně a poučně. Tak jak to má být. --- Jiný kraj, jiný mrav. Nemůžeme mít předsudky. ()

Gemini

Kipling forever!!! Má to hloubku, skvělé výkony, výborný příběh. Ale nemám rád retrospektivní vyprávění. Malicherný důvod, ale já už jsem občas takový;) Ne, vážně - velkolepé vyprávění si sice žádá řádný úvod, ale tady je to poněkud na dlouhé lokte. V Sedmi Letech V Tibetu to má svůj význam, tady nikoliv. Dávám 80%. ()

• Karroom Ben Bouihovi, který ve filmu ztvárnil nejvyššího kněze Kafu Selima, bylo 103 let, když natočil tento svůj první a jediný film. Když se pak ve filmu viděl, shledal že bude žít navždy. (Javert)
  • Princeznu Roxanne hraje Shakira Caine, manželka jednoho z hlavních hrdinů. (Javert)
  • Jediný film, ve kterém si Michael Caine zahrál se svou manželkou Shakirou. (Kulmon)