poster

Muž, který chtěl být králem

 • anglický

  The Man Who Would Be King

 • anglický

  Rudyard Kipling's The Man Who Would Be King

 • slovenský

  Muž, ktorý chcel byť kráľom

Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1975, 129 min

Režie:

John Huston

Předloha:

Rudyard Kipling (povídka)

Scénář:

John Huston, Gladys Hill

Kamera:

Oswald Morris

Hudba:

Maurice Jarre

Producenti:

John Foreman

Střih:

Russell Lloyd

Scénografie:

Alexandre Trauner

Kostýmy:

Edith Head
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • klima777
  *

  Kdyby mi bylo deset let, zřejmě si tenhle film užiji radostně a bez reptání (adaptace Kiplinga, v níž se střílelo; křižovalo; kultury se zcela bezohledně a legračně střetávaly...). Jenže je mi o trochu víc. A proto mi připadá naivní, vyčpělý a zoufale "přitažený za vlasy". Popravdě, nechci se k němu vracet. Ani dvě hvězdičky se mi nechce "obětovat". Čili: Drobná omluva pro Michaela, Seana a Christophera. Never more... A nebo prostě nebyla nálada. A ani nebude. Ježto slunce dnes již normálně zapadá i nad Albionem. A Rudyard s Reginaldem (The Son of God Goes Forth to War etc.) na tomto prostém faktu zhola nic nezmění.(22.5.2012)

 • pakobylka
  **

  O samozvaném králi, který uvěřil, že může být Bohem. Megalomansky výpravné, okázale velkolepé ... a vrcholně nezábavné, přičemž obyvatelé království Kafiristan jsou zcela zbytečně vylíčeni poněkud znevažujícím způsobem. Není to ani za mák vtipné - spíš ubohé ... a snímku to jednoznačně ubližuje. Nepotřebuju sedět víc než dvě hodiny u televizní obrazovky jenom proto, abych si potvrdila, že čím výš se v honbě za mocí a za mamonem vyškrábeme, tím horší nám hrozí pád ... 2,5*(22.5.2012)

 • Kulmon
  ****

  Connerymu se v tomto filmu podařilo dokonce ještě víc, než hlásá název filmu. Stal se pozemským bohem. A to nejen jako postava, dá se totéž říci i o jeho hereckém výkonu. Nikterak za ním nezaostává ani Michael Caine. Dokazuje to i závěrečná píseň - pan Někdo až do samotného konce. John Huston natočil výtečný dobrodružný film, jaké se již netočí. Ty davové scény, to je fajnšmekrovo potěšení.(12.11.2009)

 • gabin(a)
  ****

  Jako dobrodružný film spíš nuda za tři hvězdy, ovšem jako alegorie o uchvácení moci a neoprávněném pocitu nadřazenosti za pět hvězd, takže dávám čtyři. Dva vykutálení Angláni se vším všudy včetně té jejich neopodstatněné hloupé domýšlivosti se rozhodnou oblbnout primitivní obyvatele zaostalé země, ovládnout je a týt z jejich údajného bohatství, kterého je pro takové ubožáky samozřejmě škoda a patří do povolanějších rukou. Kolonizace ve zkratce... Jen u Kiplinga došlo k prohlédnutí domorodců a potrestání jaksi dříve, než to trvalo kolonizovaným národům ve skutečnosti. Totéž se děje dodnes a bude se dít dále, tak jak to kdysi jeden Angličan narozený v Indii napsal a jeden Američan bravurně zrežíroval....(22.5.2012)

 • dr.fish
  ****

  Tak tohle je cestománie podle mého gusta. Průvodci po neznámých krajích jsou tentokrát Caine a Connery a dělají to sakra dobře. Se svým pověstně koloniálním gentlemanských přístupem vyrazí objevovat nové kraje, v nichže se Connery prohlášen za Boha stává králem. Ti dva si to dávají skvěle a film téměř nemá hluché místo. Pro Angličany to asi musí být ještě daleko zábavnější...85%(16.1.2014)

 • - Jediný film, ve kterém si Michael Caine zahrál se svou manželkou Shakirou. (Kulmon)

 • - John Huston chtěl tento film natočit už dlouho předtím. Nejdříve v padesátých letech, kdy měli hlavní postavy hrát Clark Gable a Humphrey Bogart. Nedlouho poté se rozhodl, že do rolí obsadí Burta Lancastera a Kirka Douglase a nakonec měli hlavní role ztvárnit Paul Newman s Robertem Redfordem. Newman ale nakonec odmítl a doporučil Hustonovi dvojici Connery - Caine. (Javert)

 • - Peter O'Toole byl osloven, zda si nechce zahrát Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace